ରାଜ୍ୟ |

ନିଶା ଆଗରେ ହାର୍‌ ମାନିଛି ଝିଅପୁଅର ପ୍ରଭେଦ

ନିଶା ଆଗରେ ହାର୍‌ ମାନିଛି ଝିଅପୁଅର ପ୍ରଭେଦ
ସସ୍ମିତା ପାଇକରାୟ: ଫଟୋଗ୍ରାଫି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା ଏକ ନିଶା। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପେସା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ସେ କେବେ ଭାବି ନ ଥିଲେ। ଭଲ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବାରୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭଳି ପରିବାର ଲୋକ ବି ଭାବିଥିଲେ ଝିଅ ବଡ଼ ହୋଇ ଡାକ୍ତର କି ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବ। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ପୂରଣ କରି ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠ ବି ପଢ଼ିଥିଲେ। ହେଲେ ସବୁକିଛିକୁ ଛାଡ଼ି ଦିନେ ଫଟୋଗ୍ରାଫିକୁ ପ୍ରଫେସନ କରିବେ, ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାବନାଠାରୁ ବହୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡ଼ିଶାର ଓ୍ବେଡିଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଜଗତରେ ଅନ୍ୟତମ ପରିଚିତ ଚେହେରା ହେଲେ ଅଭୀଲିପ୍ସା ମିଶ୍ର, ଯାହାଙ୍କ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ଓ ଫଟୋଗ୍ରାଫି କଳା ଆଗରେ ଆଜି ହାର୍‌ ମାନିଛି ଝିଅପୁଅର ପ୍ରଭେଦ। ଝିଅ ହୋଇ ବି ସେ ଜଣେ ଆଗଧାଡ଼ିର ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବେ ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିପାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପ୍ୟାସନ ସବୁ ବନ୍ଧବାଡ଼ ଡେଇଁ ଏକ ନୂଆ ରୂପ ନେଇଛି, ଯାହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ଏକ ଉଦାହରଣ ନୁହେଁ, ବରଂ ଝିଅମାନେ ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ ତାହା ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି। ଯେତେବେଳେ ଫଟୋଗ୍ରାଫି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝିଅମାନେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଏକପ୍ରକାର ଅଗ୍ରହଣୀୟ ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଅଭୀଲିପ୍ସା ସମସ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଡେଇଁ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। କୌଣସି ବୃତ୍ତି ମହିଳା କି ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭେଦଭାବ ଜାଣେନା, ଏହି କଥାକୁ ସେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ। ପିଲାବେଳୁ କ୍ୟାମେରା ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା ଅତି ନିବିଡ଼। ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନେ ହସଖେଳରେ ମାତୁଥିବା ବେଳେ ସେ କ୍ୟାମେରା ସହ ଖେଳିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଥିଲେ। ଘରଲୋକ ଝିଅକୁ ଡାକ୍ତର କି ଇଞ୍ଜିନିୟର କରିବାର ଯେଉଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ, ତାହା ସତ ବି ହୋଇଥିଲା। ଯୁକ୍ତ୨ ପରେ ଅଭୀଲିପ୍ସା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠପଢ଼ି ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ଭଲ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ମାତ୍ର କ୍ୟାମେରା ପ୍ରେମ ସେତେବେଳେ ଯାଏ ବି ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ବାହାରି ନ ଥିଲା। ଘରଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ୨୦୧୩ରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଫଟୋଗ୍ରାଫି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଚାକିରି ସାଙ୍ଗକୁ ଫଟୋଗ୍ରାଫି କରିବା କଷ୍ଟକର ବ୍ୟାପାର ହେଲେ ବି ସେ ବେଶ୍‌ ଭଲ ଭାବେ ଦୁଇଟିଯାକ କାମ ତୁଲାଉଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ କଲିକତାର ଏକ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ଓଡ଼ିଶାର ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟ’ ବିଷୟକୁ ନେଇ ଫଟୋଚିତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ଜଣ ଫଟୋଗ୍ରାଫରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ ଅଭୀଲିପ୍ସା। ବାସ୍‌ ଏହାପରେ ତାଙ୍କ କାମର ତାଲିକା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢ଼ିଥିଲା। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗ ବି ମିଳିଲା। ୨୦୧୪ରୁ ଫୁଲଟାଇମ ଫଟୋଗ୍ରାଫି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫଟୋଗ୍ରାଫି କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଓ୍ବେଡିଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫିରେ ବେଶି ଆଗ୍ରହ ଥିବାରୁ ସେ ‘ଇଜାବେଲା ଇଲ୍ୟୁଜନ୍‌’ ନାମରେ ଏକ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ସଂସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଜି ପ୍ରାୟ ୧୯ଜଣ ଯୁବ ଫଟୋଗ୍ରାଫର କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏକମାତ୍ର ଝିଅ ଭାବେ ଅଭୀଲିପ୍ସା କେବଳ ପୁଅଙ୍କ ସହ ପାଦ ମିଶାଉନାହାନ୍ତି ବରଂ ଆଉକିଛି ପାଦ ଆଗକୁ ଯାଇ ଭାବୁଛନ୍ତି ଓ ନୂଆ କରିଦେଖାଉଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ସଂସ୍ଥା ସହ ଜଡ଼ିତ ରହି ନିଜ ସୃଜନଶୀଳତା ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନ ଜିଣିଛନ୍ତି। ନିଜର ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଜୀବନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହି ପ୍ରତିଭାସମ୍ପନ୍ନ ଫଟୋଗ୍ରାଫର କୁହନ୍ତି, ପିଲାବେଳେ ୟାଶିକା ଓ କ୍ୟାନନ୍‌ର ରିଲ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ଫଟୋ ଉଠାଉ ଉଠାଉ ଏହା ମୋତେ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା। ତେଣୁ ଏହାକୁ ପ୍ରଫେସନ କରିବି ବୋଲି ଭାବିଥିଲି। ଘରଲୋକ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ। ହେଲେ ମୋ ଭାଇ ମୋତେ ଏକ କ୍ୟାମେରା ଗିଫ୍ଟ କରିବା ସହ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଓ୍ବେଡିଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫିରେ ଯେଉଁ ଆବେଗ, ଉତ୍କଣ୍ଠା, କୌତୁହଳ ଓ ସୃଜନଶୀଳତାର ସମ୍ମିଶ୍ରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ, ତାହା ମୋତେ ଏଥିପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୨

୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୨

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩/୩(ବ୍ୟୁରୋ)-  ୨୦୧୯ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ଭାଜପାର ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ୨୨ଟି ଆସନ ଲାଗି ନାମ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି।

ଓଡ଼ିଶାରୁ ୨

ଓଡ଼ିଶାରୁ ୨

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩/୩(ବ୍ୟୁରୋ)- ଶୁକ୍ରବାର ଏଆଇସିସି ତରଫରୁ ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଭାଜପା ର ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ପୁରୀରୁ ଲଢ଼ିବେ ଡା. ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଭାଜପା ର ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ପୁରୀରୁ ଲଢ଼ିବେ ଡା. ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩/୩(ବ୍ୟୁରୋ)-  ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାଜପାର ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ୫ ଆସନ ଲାଗି ନାମ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି।

କୋରାପୁଟ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କାର୍‌ରୁ  ୧ଲକ୍ଷ ୯ହଜାର ଟଙ୍କା  ଜବତ

କୋରାପୁଟ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କାର୍‌ରୁ ୧ଲକ୍ଷ ୯ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ

କୋରାପୁଟ,୨୨।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରାପୁଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ କୁଷ୍ଣ କୁଲଦୀପଙ୍କ  କାର୍‌ରୁ ନିର୍ବାଚନ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର  ୧ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଜବତ କରିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଓଏମ୍‌ପି ନିକଟରେ ଚେକିଂ ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଜବତ କରାଯାଇଛି। 

ହୋଲି ହେଲା କାଳ: ପାଣିରେ ବୁଡି ଯୁବକ ମୃତ

ହୋଲି ହେଲା କାଳ: ପାଣିରେ ବୁଡି ଯୁବକ ମୃତ

ରସୁଲପୁର/ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ./ନି.ପ୍ର.)-ହୋଲି ଖେଳି ସାରିବା ପରେ ନଦୀରେ ଗାଧୋଉଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପାଣିରେ ବୁଡି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ଯାଜପୁର ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇଶ୍ୱରପୁର ଗ୍ରାମର ନିରଞ୍ଜନ ପରମାଣିକ(୨୦)। ସେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ହୋଲି ଖେଳି ସାରି ଅପରାହ୍ନରେ ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀର ଜଇପୁର ଘାଟରେ ଗାଧୋଉଥିଲେ।

ହୋଲି ଖେଳରୁ ମହାଭାରତ: ଜୟପୁରରେ ଗୋଷ୍ଠୀସଂଘର୍ଷ, ୩୦ ଆହତ

ହୋଲି ଖେଳରୁ ମହାଭାରତ: ଜୟପୁରରେ ଗୋଷ୍ଠୀସଂଘର୍ଷ, ୩୦ ଆହତ

ଜୟପୁର, ୨୨।୩(ନି.ପ୍ର.)-ହୋଲି ଖେଳକୁ ନେଇ ଜୟପୁର ବାପୁଜୀ ନଗର ଓ ଡେପୁଗୁଡ଼ା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ହେଇଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଉଭୟ ସାହିର ଲୋକେ ପରସ୍ପରକୁ ଠେଙ୍ଗା ବାଡିରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ସହ ଢେଲା ମାଡ଼ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରେ କଂଗ୍ରେସର ଅବଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା

ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରେ କଂଗ୍ରେସର ଅବଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା

ନୂଆଦିଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୩ (ବ୍ୟୁରୋ) : କଂଗ୍ରେସର ଅବଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଦିଲୀର ୧୦ ଲୋଧିରୋଡ୍‌ରେ କଂଗ୍ରେସର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଜାରିରହିଛି।

ହୋଲିରେ ବରମୁଣ୍ଡାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ: ୬ ଆହତ; ପିସିଆର୍‌, ହୋଟେଲ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ

ହୋଲିରେ ବରମୁଣ୍ଡାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ: ୬ ଆହତ; ପିସିଆର୍‌, ହୋଟେଲ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ହୋଲିକୁ ନେଇ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ ଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବରମୁଣ୍ଡାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୬ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଫିକାପଡିଲା ପାରାଦୀପ ରାଜନୈତିକ ହୋଲି, ଭାଜପା ଛାଡିଲେ ଗତିକୃଷ୍ଣ

ଫିକାପଡିଲା ପାରାଦୀପ ରାଜନୈତିକ ହୋଲି, ଭାଜପା ଛାଡିଲେ ଗତିକୃଷ୍ଣ

ପାରାଦୀପ,୨୨।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ପାଖେଇ ଆସୁଛି ପାରାଦୀପ ରାଜନୀତିରେ ସେତେମାତ୍ରାରେ ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ରେ ବିଜେଡି ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ପରେ ୩ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ଥିରତା ଲାଗି ରହିଛି।

କଳିଙ୍ଗ ପାହାଡ଼ରେ ପଥର ବିସ୍ଫୋରଣ: ଅତଡ଼ା ଖସି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

କଳିଙ୍ଗ ପାହାଡ଼ରେ ପଥର ବିସ୍ଫୋରଣ: ଅତଡ଼ା ଖସି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୨।୩: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ତହସିଲ ମଳିପଡା ନିକଟସ୍ଥ କଳିଙ୍ଗ ପାହାଡ଼ରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପଥର ବିସ୍ଫୋରଣ ସମୟରେ ଅତଡ଼ା ଖସି ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଜି.ଉଦୟଗିରି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଲାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା: ଭାଜପାରୁ ଲଢ଼ିବେ ଅର୍ଚ୍ଚନା, ବିଜେଡିରୁ ସାଲୁଗା

ଜି.ଉଦୟଗିରି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଲାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା: ଭାଜପାରୁ ଲଢ଼ିବେ ଅର୍ଚ୍ଚନା, ବିଜେଡିରୁ ସାଲୁଗା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୨।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଜି.ଉଦୟଗିରି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥିନୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ  ଗୁରୁବାର  ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିଛି। ଏ ନେଇ ଅର୍ଚ୍ଚନା ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ତପସ୍ବିନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ୩ ବଗିରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ତପସ୍ବିନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ୩ ବଗିରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୩ : ପୁରୀ ସହରରେ ହୋଲିର ମାହୋଲ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ରେଳଷ୍ଟେଶନରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ୪ ନଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରହିଥିବା ତପସ୍ବିନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବଗି ନଂ(୩,୪ ଏବଂ ୫)ରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଅପରାହ୍ନ ୧ଟାରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା।


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା