ବାଲେଶ୍ୱର

‘ ମହିଳା ସ୍ବାବଲମ୍ବି ହେଲେ ଉନ୍ନତି ସମ୍ଭବ’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୮।୩- ପୁରୁଷ ପ୍ରଧାନ ସମାଜରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିଲେ ହିଁ ଉନ୍ନତି ସମ୍ଭବ। ନିଜର ଅଧିକାର ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ସଚେତନ ହୋଇ ପାରିଲେ ହିଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ବିକାଶ ସମ୍ଭବ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେତେ କଡାକଡି ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ନାରୀ ନିର୍ଯାତନା, ନାରି ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁବାର ମୁର୍ଗାବାଡି ସ୍ଥିତ ପ୍ରୟାସ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଜିଲାପାଳ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମୀନା ଉପରୋକ୍ତ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ନାରୀ ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିଗରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ସବୁବେଳେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଆସିଛି। ମୋ ଝିଅ, ମୋ ସ୍ବାଭିମାନ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ସମାଜର ତୃଣମୂଳ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିପରି ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ସେ ନେଇ ସମସ୍ତେ ମିଳିମିଶି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଜିଳାପାଳ ମୀନା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସଭାରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରିଣୀ କୁସୁମମାଳା ମିଶ୍ର, ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରିଣୀ ମମତାମୟୀ ବିଶ୍ୱାଳ, ବାରିପଦା ପୌର ପରିଷଦ ନଗରପାଳ ବବିତା ଦାସ, ଏଲସିସି ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଜୋସ୍ନାମୟୀ ମହାପାତ୍ର, ଆଇନଜୀବୀ କାବେରି ମିଶ୍ର, ଜିଲା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ନାରୀ ସଶକ୍ତିକରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୨୬ ଟି ବ୍ଳକର ୨୬ ଜଣ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଗୁଳି ଫୁଟାଇ ଲୁଟିନେଲେ ଦେଢ ଲକ୍ଷ

ଗୁଳି ଫୁଟାଇ ଲୁଟିନେଲେ ଦେଢ ଲକ୍ଷ

 ବନ୍ତ,୨୩।୯(ସ.ପ୍ର.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଆଗରପଡ଼ା ଥାନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଶନିବାର ରାତି ସାଢେ ୧୦ଟାରେ ଗୁଳି ଫୁଟାଇ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଊଦ୍ଧର୍‌ବ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। 

ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣ ପାଇଁ ଶବ ଦୁଇ ଦିନ ପଡିରହିଲା

ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣ ପାଇଁ ଶବ ଦୁଇ ଦିନ ପଡିରହିଲା

ରାଇସୁଆଁ,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣ ଯୋଗୁ ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ ସହ ଧର୍ମପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରିରୀକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ବନବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସର ମିଳିତ ଚଢାଉ: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଚୋରା କାଠ ଜବତ

ବନବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସର ମିଳିତ ଚଢାଉ: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଚୋରା କାଠ ଜବତ

ବଡବିଲ,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ସାନ୍ତବାହାଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ବନ ବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସ ମିଳିତ ଚଢାଉ କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଚୋରା ଚାଲାଣ ନିମନ୍ତେ ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ଶାଳ ଓ ପିଆଶାଳର ୯୪ ଖଣ୍ଡ କାଠ ସହ ଦୁଇଟି ବାଇକ ଜବତ କରିଛନ୍ତି।

ମହଙ୍ଗା କ୍ଲବ୍‌

ମହଙ୍ଗା କ୍ଲବ୍‌

ଅବସର ବିନୋଦନ ପାଇଁ ଆଜିର ଯୁବ ସମାଜ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଲବ୍‌ ଏବଂ ପବ୍‌ କୁ ଯାଇ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ସହ ମଉଜ ମସ୍ତି କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଯୁବ ପିଢିଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଲାଗି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆକର୍ଷକ ଇଣ୍ଟେରିୟର ସହ ନୂଆ ନୂଆ ଥିମ୍‌ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥାନ୍ତି।

ଜମି ନାମଜାରି କରାଇଦେବାକୁ ଲାଞ୍ଚ, ଆରଆଇଙ୍କ ସମେତ ୩ ଗିରଫ

ଜମି ନାମଜାରି କରାଇଦେବାକୁ ଲାଞ୍ଚ, ଆରଆଇଙ୍କ ସମେତ ୩ ଗିରଫ

ସୋର, ୨୩ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜମି ନାମଜାରି କରାଇଦେବାକୁ କହି ଜଣେ ଜମିମାଲିକଙ୍କଠାରୁ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ସୋର ତହସିଲ ଅଧୀନ କେଦାରପୁର ସର୍କଲ ଆରଆଇ, ପିଅନ ଓ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଶନିବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି।

୪ ମାସ ଧରି ଥମୁନି ହାତୀ ଆତଙ୍କ

୪ ମାସ ଧରି ଥମୁନି ହାତୀ ଆତଙ୍କ

ସଜନାଗଡ଼, ୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ନରଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ତିନିକୋଶିଆ ଜଙ୍ଗଲରେ ୨ ହାତୀ ୪ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଦିନ ରହି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛନ୍ତି।

ଯୁଗଡ଼ିହାରେ ୭ ପରିବାର ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା

ଯୁଗଡ଼ିହାରେ ୭ ପରିବାର ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା

ବାଲିଆପାଳ, ୨୩ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି ଲାଗିରହିଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ ଶନିବାର କମିଛି । କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ବଢ଼ିଛି। ରାସ୍ତା, ଘାଟ ସବୁ କର୍ଦ୍ଦମାକ୍ତ ହୋଇ ଯାତାୟାତରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ସରିଲା ମହରମ ପର୍ବ

ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ସରିଲା ମହରମ ପର୍ବ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୩ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହରମ ପର୍ବ ଉପଲକ୍ଷେ ଜଳେଶ୍ୱର ସହରରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତାଜିଆ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି।

କରମ ପୂଜା  : ଭାଇର ଶୁଭ ମନାସିଲେ ଭଉଣୀ

କରମ ପୂଜା : ଭାଇର ଶୁଭ ମନାସିଲେ ଭଉଣୀ

ବିଶୋଇ,୨୩।୯  : ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କକୁ ଅତୁଟ ରଖିବା ସହ ଏବଂ  ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାଇର ଉନ୍ନତି କାମନା କରି   କୁଡୁମୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର  ଏକ ନିଆରା ପର୍ବ କରମ ପର୍ବ  ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  

୬୯ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର

୬୯ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୯ - ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଅବିନାଶ କୁମାର ଶନିବାର ନୂତନ ଭାବେ ଚୟନ ହୋଇଥିବା ୬୯ ଜଣ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି।  ସେମାନଙ୍କୁ ଏହାକୁ ଚାକିରି ନୁହେଁ ବରଂ ସେବା ଭାବି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଷ ଦେବା ସହିତ ନୀତି ଓ ନୈତିକତାର ପାଠ ପଢ଼ାଇଛନ୍ତି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ସୁଧାର ଦାବିରେ  ୧ରେ ରାସ୍ତାରୋକ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ସୁଧାର ଦାବିରେ ୧ରେ ରାସ୍ତାରୋକ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୯- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦାସ୍ଥିତ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜ, ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଓ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି ରହିଛି।

ପାଣି ଘେରରେ ୮ ଗଁ।

ପାଣି ଘେରରେ ୮ ଗଁ।

ବଡ଼ସାହି,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଗତ ୨ ଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା କମିବାରୁ ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ବୁଢାବଳଙ୍ଗ ଓ ଗଙ୍ଗାହାର ନଦୀର ଜଳପତ୍ତନ ହ୍ରାସ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା କିନ୍ତୁ ବଡ଼ସାହି-କୁଆମରା ରାସ୍ତାର ଖଡିକାପଦା