ରାୟଗଡା

ଯୋଗରେ ଜୀବନ ସଂଚାର କରୁଛନ୍ତି ଜାନକୀ

ଯୋଗରେ ଜୀବନ ସଂଚାର କରୁଛନ୍ତି ଜାନକୀ
ଜୟପୁର,୮।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ଓ ମନ ପାଇଁ ଯୋଗ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର। ପାଠ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ କାଟୁଥିବା ପତି-ପତ୍ନୀ କିମ୍ବା ପରିଣତ ବୟସରେ ଉପନୀତ ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧ- ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗ କିଭଳି ପ୍ରଭାବୀ ହୋଇପାରେ, ସେଥିପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି ଜଣେ ପ୍ରୌଢ଼ ମହିଳା। ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଦେଇ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିଚାଲିଛନ୍ତି ଜାନକୀ। ୧୨ ବର୍ଷର ଯୋଗ କ୍ୟାରିୟରରେ ସେ ଜୟପୁର ସହରରେ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ସହ ୫ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଅବସରରେ ଏହିଭଳି ଜଣେ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ଜାନକୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ। ପିଲାବେଳୁ ବହି ପଢ଼ି ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଯୋଗୀ ପୁରୁଷଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଜାନକୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ଯୋଗ ପ୍ରତି ସେ ବେଶ୍‌ ଆକୃଷ୍ଟ ରହିବା ସହ ସମ୍ୟକ ଜ୍ଞାନ ପାଇଥିଲେ। ଯେତିକି ଜାଣିଥିଲେ, ସେଥିରେ ଦୁଇ ପୁଅ ମନୋଜ ଓ ସରୋଜଙ୍କୁ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ। ୨୦୦୩ରେ ଜୟପୁର ସହରରେ ସ୍ବାମୀ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପ୍ରବଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ଯୋଗଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଜାନକୀ ସେହିଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା କଲେ। ପରବର୍ଷ କୋଟପାଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ବିଜୟ ଖାଡଙ୍ଗା ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବେ ଜୟପୁର ସହରର ଗୀତା ଭବନରେ ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେହିଠାରୁ ଅଧିକ ଜ୍ଞାନ ପାଇ ପରେ ଜାନକୀ ନିଜେ ଜଣେ ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷିକା ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୦୬ରେ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କୁ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ଦେଖିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସାରିତ ଯୋଗଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ହରଦ୍ୱାର ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗ ସମିତିରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଯଦିଓ ସେଥର ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ନ ମିଳିବାରୁ ମନ ସେ ଦୁଃଖୀ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ଷ ସେ ଅନୁମତି ପାଇବାରେ ସଫଳ ହେଲେ। ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ଏକମାସ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଇଥିବା ଜାନକୀ ଜୟପୁର ଫେରିଆସି ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଯୋଗଶିକ୍ଷାର ପ୍ରସାର ଓ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଲାଗିପଡ଼ିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୟପୁରରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ଓ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ଚାଲିଛି। ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗ ସମିତିର ଜିଲା ସଭାନେତ୍ରୀ ଭାବେ ସେ ଏବେ ସକ୍ରିୟ ରହିଛନ୍ତି। ଜାନକୀଙ୍କ ଭିତରେ ବେଶ୍‌ ସୃଜନଶୀଳତା ରହିଛି। ‘ମାଳତୀ ଫୁଲ’ ନାମରେ ଗୋଟିଏ କବିତା ବହି ସହ ‘ଆମ ହାତରେ ଆମ ଚିକିତ୍ସା’ ପୁସ୍ତକ ସେ ରଚନା କରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ସେ ଅଳ୍ପ ପାଠ ପଢ଼ିଥିଲେ; କିନ୍ତୁ ଏ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ପଢ଼ିବାର ଆଗ୍ରହ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ରହିଛି। ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବି ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୟପୁର ଜଗଦୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ପୌର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: ୧୮ରେ କୋଟପାଡ଼ ବନ୍ଦ

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: ୧୮ରେ କୋଟପାଡ଼ ବନ୍ଦ

ଚାନ୍ଦିଲି(କୋଟପାଡ଼),୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୋଟପାଡ଼ ଓକିଲ ସଂଘ ତରଫରୁ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘର ମିଳିତ କ୍ରୀୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି  ଆହ୍ବାନରେ କୋଟପାଡ଼ ଓକିଲ ସଂଘ ଆସନ୍ତା ୧୮ରେ କୋଟପାଡ଼ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। 

ଏଠି ବିଦ୍ୟୁତ ଚାଲିଗଲେ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ଠପ୍‌

ଏଠି ବିଦ୍ୟୁତ ଚାଲିଗଲେ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ଠପ୍‌

ଝରିଗା,ଁ ୧୫ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ୍‌ ବାରମ୍ବାର ଅଚଳ ହୋଇପଡୁଛି। ସେହିପରି ପ୍ରାୟ ଏକମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଚାଲିଗଲେ ସେବା ବନ୍ଦ ରହୁଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଗ୍ରାହକ ଉଚିତ ସେବା ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଉମରକୋଟ ଗ୍ରୀଡ୍‌କୋରେ ସାଉଥ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ସକାଳ ୭ରୁ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌କାଟ ସମୟ ରହିଥିବାବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ରୁ ୮ଟା ଯାଏଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିବା ନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ରହିଛି। 

ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁତ୍ର ବଧୂ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା:   ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ସସ୍ମିତା

ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁତ୍ର ବଧୂ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା: ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ସସ୍ମିତା

ଗୁଣପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁତ୍ରବଧୂଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ନେଇ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ତାରିଖରେ  ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ବିରାଜିନୀ: ଆମ୍ବାବାଡିରୁ ରେଡିଓ ଷ୍ଟେଶନ

ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ବିରାଜିନୀ: ଆମ୍ବାବାଡିରୁ ରେଡିଓ ଷ୍ଟେଶନ

ଗୁଣପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବିରାଜିନୀ ଶବର । ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ ଘନାନ୍ତ୍ରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ଆମ୍ବାବାଡି ଗ୍ରାମରେ ଘର । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଗୁଣପୁର କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର କଳା ଛାତ୍ରୀ । ବିରାଜିନୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ପାଇଁ ସେ ଆଜି ଜଣେ ଉଦୀୟମାନ ଯୁବ  ପ୍ରତିଭା ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି।  ଆମ୍ବାବାଡିରୁ ଜୟପୁର ରେଡିଓ ଷ୍ଟେଶନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଲମ୍ବା ରାସ୍ତା ପାର କରି ଗୀତ ଗାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ବିରାଜିନୀ ।

ଜିଆଇଇଟି ଛାତ୍ର୍ରଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜାତୀୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ଜିଆଇଇଟି ଛାତ୍ର୍ରଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜାତୀୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ଗୁଣପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଅଟୋନୋମସ କଲେଜ ଜିଆଇଇଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଛାତ୍ର ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୁରସ୍କାର-୨୦୧୮କୁ ମନୋନିତ ହୋଇଛି । 

ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ରବୀନ୍ଦ୍ର

ବିଷମକଟକ, ୧୫।୧୨(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ  ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳୁନି ସରକାରୀ ସହାୟତା । ଏମିତି ଜଣେ  ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି ରାୟଗଡା ଜିଲା ବିଷମକଟକ ବ୍ଲକ ସାନସାର୍ତ୍ତେଲି ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାକାସିକା । ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏଯାଏଁ ରବୀନ୍ଦ୍ରକୁ ଆବାସ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ କିମ୍ବା ଚାଉଳ ମିଳୁନି । ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ମିଳୁନି ସରକାରୀ ସହାୟତା। 

ମାଓବାଦୀ ନେତ୍ରୀ ମୀନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ନେଇ ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌କୁ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ମାଓବାଦୀ ନେତ୍ରୀ ମୀନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ନେଇ ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌କୁ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ମାଲକାନଗିରି, ୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ରେ ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସର ମିଳିତ କୋମ୍ବିଂ ଅପରେଶନ ବେଳେ ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ମାଓବାଦୀ ନେତ୍ରୀ ମୀନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମୀନାଙ୍କ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଛେଦ ପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଆସିଥିବା ତାଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ମୃତଦେହ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। 

ବାସି ମାଂସ ଖାଇ ୯ ଅସୁସ୍ଥ, ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ବାସି ମାଂସ ଖାଇ ୯ ଅସୁସ୍ଥ, ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଡଙ୍ଗରିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ବାସି ମାଂସ ଖାଇ ୯ ଜଣ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ଜଣ ଛୁଆ, ଜଣେ ମହିଳା ଓ ୩ଜଣ ଲୋକ ରହିଛନ୍ତି। ଆକ୍ରାନ୍ତମାନଙ୍କୁ ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି।  

ମାର୍ଗଶିର ମାସ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ  ମୁନିଗୁଡ଼ା ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ମାର୍ଗଶିର ମାସ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ମୁନିଗୁଡ଼ା ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ପାଇକସାହିଠାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ମହା ଆଡ଼ମ୍ବରରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପୂର୍ବତନ ଏସ୍‌ପି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ପିଛା ଛାଡୁନି ବିବାଦ: ସରକାରୀ, ଘରୋଇ ଜମି ମାଡ଼ିବସି ଚଳାଇଥିଲେ ରାଜ୍‌

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୧୨(ବି.ପ୍ର.)ନବରଙ୍ଗପୁରର ପୂର୍ବତନ ଏସ୍‌ପି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ପିଛାଛାଡୁ ନାହିଁ ବିବାଦ। ଶର୍ମାଙ୍କ ବଦଳି ପରେ ଏବେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଗୁମର ଖୋଲିବାରେ ଲାଗିଛି। 

ହଜିଯାଉଥିବା ଶସ୍ୟର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଚିନ୍ତା

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା, ୧୪ା୧୨-

ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା, ଦୋରାଗୁଡା, ବଡପଦର, ନୂଆଗୁଡା, ଗୁଣ୍ଠାବାଡା ଓ  ଟନେଲ କ୍ୟାମ୍ପ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ମିଲ୍‌ଟେ ମିଶନ ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ହଜି ଯାଉଥିବା ଶସ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଜାତି ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ: ଡ଼ଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ମନମୋହିଲା

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଜାତି ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ: ଡ଼ଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ମନମୋହିଲା

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୪।୧୨(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଜାତି ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ନୁଣ୍ଡ୍ରୁକାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ବିଧାୟକ ଲାଲବିହାରୀ ହିମିରିକା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ବିଧାୟକ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା,ରାଜ୍ୟ ଖଦି ବୋର୍ଡ଼ ସଦସ୍ୟ ପୃଥୀରାଜ ସାହୁ, ଆଟିଡ଼ିଏ ନୋଡ଼ାଲ ଅଫିସର ଟୁକୁ ବାରିକ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା,ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ସକୁନ୍ତଳା ନୁଣ୍ଡ୍ରୁକା,ସରପଞ୍ଚ ସଂଘ ସଭାପତି ତ୍ରପତି ମିର୍ଦ୍ଦା,କରୁଣାକର ଶବର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତିଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ଓ ବିକାଶ ନେଇ କହିଥିଲେ ।