ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମିଳିତ ଓଡ଼ିଶା ନିଶା ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ

ମିଳିତ ଓଡ଼ିଶା ନିଶା ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ
ମାର୍ଶାଘାଇ, ୮।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଶ୍ୱ ମହିଳା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଗୁରୁବାର ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମିଳିତ ଓଡ଼ିଶା ନିଶା ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅଭିଯାନରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଗରଜପୁର ଓ ମାର୍ଶାଘାଇ ଆଦି ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ମହିଳା ହାତରେ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ଧରି ନାରାବାଜି ସହ ମାର୍ଶାଘାଇ ତହସିଲ ଅଫିସ ଓ ବଜାର ପରିକ୍ରମା କରି ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ବର୍ଷୀୟାନ୍‌ ଗାନ୍ଧିବାଦୀ ନେତା ତଥା ମହାକାଳପଡ଼ା ବିଧାୟକ ପଦ୍ମଚରଣ ନାୟକ ଓ ଅନ୍ୟମାନେ। ଶେଷରେ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିଶ୍ୱାବସୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ଥଳୀରେ ଧନୁ ପୂଜା ମହୋତ୍ସବ

ବିଶ୍ୱାବସୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ଥଳୀରେ ଧନୁ ପୂଜା ମହୋତ୍ସବ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ଆଦ୍ୟ ସେବକ ଭାବେ ପରିଚିତ ଶବର ରାଜା ବିଶ୍ୱାବସୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ପୀଠ ଧାନଚେଙ୍ଗଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଳିଆପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ୩ ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଧନୁପୂଜା ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି|

ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ ଶିଶୁବିଜ୍ଞାନୀ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ ଶିଶୁବିଜ୍ଞାନୀ

ଗଣିଆ,୧୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ଜଣେ ଶିଶୁବିଜ୍ଞାନୀ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନମେଳାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି|  

ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ କୃତିତ୍ୱ

ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ କୃତିତ୍ୱ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମହାରାଜା ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଦେଓଙ୍କ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂସଦର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜୟଦେବ ଭବନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି| 

ଘାଟିରାସ୍ତାରେ ୱାଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଥର

ଘାଟିରାସ୍ତାରେ ୱାଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଥର

ଦଶପଲ୍ଲା,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୫୭ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବାଣିବିରି ଘାଟି ରାସ୍ତା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ଘାଟିରେ ବାରମ୍ବାର ପାହାଡରୁ ମାଟି ଅତଡା ଧସିବା ଯୋଗୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ ହୋଇଥାଏ। 

ନୟାଗଡ଼ରେ ପେଥାଇର ପ୍ରଭାବ: ଜମିରେ ପଡ଼ି ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ପାଚିଲା ଧାନ

ନୟାଗଡ଼ରେ ପେଥାଇର ପ୍ରଭାବ: ଜମିରେ ପଡ଼ି ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ପାଚିଲା ଧାନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯ା୧୨- ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରକି ଝଡ଼ ପେଥାଇ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଛି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ବି ଏଥିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିନାହିଁ। ଏହି ବର୍ଷା ବିଶେଷକରି ଜିଲାର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି।

ଧାନଚୁରାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଧାନଚୁରାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ କହ୍ନେଇପୁର ଗ୍ରାମରେ ଧାନଚୁରାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ ଫଳରେ ସେ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଓଷ୍ଟା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁମେଳା

ଓଷ୍ଟା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁମେଳା

ବୋଲଗଡ଼,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ କଳାଙ୍ଗ କାହ୍ନୁଚରଣ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଓଷ୍ଟା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ୩୭ତମ ଶିଶୁମେଳା-୨୦୧୮ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ମୃତ କାଉ ନେଇ ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ

ମୃତ କାଉ ନେଇ ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ

ନିରାକାରପୁର,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଲେଣ୍ଡୋ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥ ସଠିପଦର ଯିବା ରାସ୍ତାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନେକ କାଉ ମରି ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି।  

ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ: ମରାଗଲା ୪୦୦୦ କୁକୁଡ଼ା: ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ତଥ୍ୟ ଦେବା ମନା

ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ: ମରାଗଲା ୪୦୦୦ କୁକୁଡ଼ା: ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ତଥ୍ୟ ଦେବା ମନା

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପିବା ଆଶଙ୍କାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ରାମଲଙ୍କା ଗ୍ରାମର ଏକ ଫାର୍ମରୁ ୪୦୦୦ କୁକୁଡ଼ା ମରାଯାଇଛି। ଏହି ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ ପଜିଟିଭ୍‌ ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ କିଛିଦିନ ହେଲା କୁକୁଡ଼ାମରା ଅଭିଯାନ ଜାରି ରହିଛି

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ମାର୍ଶାଘାଇ ଗସ୍ତ: ବିଇଓ ଅଫିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ବିଇଓ ଅଫିସରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ ଅଚାନକ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ଆଳି,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଅଖିଳ ଭାରତ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକ ସଂଘ, ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକ ସଂଘର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଡାକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଙ୍ଗଳବାର ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୪୨ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର: ରାସ୍ତା, ପାନୀୟଜଳ ପାଲଟିଛି ସାତସପନ

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୪୨ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର: ରାସ୍ତା, ପାନୀୟଜଳ ପାଲଟିଛି ସାତସପନ

ବୋଲଗଡ଼,୧୮ା୧୨(ମନୋରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର)-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ, ଗରିବ ଓ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଧାରଣ ମାନରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତିି। ହେଲେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ତଦାରଖ ଅଭାବରୁ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକର ସଫଳ ରୂପାୟନ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।