ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଠିକାଦାରୀ ପ୍ରୀତିରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛି ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଠିକାଦାରୀ ପ୍ରୀତିରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛି ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୭।୩- ଯାଜପୁର ଜିଲାର ମାତ୍ର ୫ପ୍ରତିଶତ ପରିବାରକୁ ପାଇପ ଯୋଗେ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହା ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ହେଁ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଓ ପରିମଳ(ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌)ର ବିଭାଗୀୟ ରିପୋର୍ଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସ୍ବଚ୍ଛ ପାଣି ଆଜିର ସମାଜରେ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜିଲାରେ ଦୁର୍ବଳ ରାଜନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ନିଜ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଠିକାଦାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଯୋଗୁ ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏଠାରେ ଫସର ଫାଟିଛି। ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଜୟୀ ନେତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଠିକାଦାରୀ ରାଜନୀତି ଯୋଗୁ ଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଆଉ ଅନନ୍ୟୋପାୟ ହୋଇ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ହାତ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ପାଣି ଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଉପରେ ବିଭାଗର କର୍ତ୍ତୃତ୍ୱ ରହୁ ନାହିଁ। ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ପାଣି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ରହିଥିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଜନବସତି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଜଳଯୋଗାଣ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ।
ଅଧିକାଂଶ ରାଜନୈତିକ ନେତା, ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଠିକାଦାରୀରେ ମାତି ଲୋକଙ୍କ ପାଣି ସମସ୍ୟାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହାତ କରି ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକୁ ଠିକା କାର୍ଯ୍ୟ ଜରିଆରେ କରି ଲାଭବାନ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯାହାଫଳରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ। ଯେଉଁଟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ରିପୋର୍ଟ ଯାଉଛି, ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁ ସେଗୁଡିକ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ। ଯାଜପୁର ବ୍ଲକ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ୪୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନର ଦୁଇମାସ ନ ପୁରୁଣୁ ଅଚଳ ହୋଇପଡିଛି। ସେହିପରି କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଣିକୋଇଲି ପଞ୍ଚାୟତରେ ୫୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ପିଇବା ପାଣି ବାହାରୁ ନାହିଁ। ଜିଲାରେ ଏଭଳି ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ କରାଯାଇ ପାରିବ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜିଲାରେ ୨୯୨ଟି ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉଥିବା କୁହାଯାଉଥିବାବେଳେ ବାସ୍ତବରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ କିମ୍ବା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଜନବସତିକୁ ପାଣି ଯୋଗାଇ ପାରୁନାହିଁ। ଏସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ଆସୁଥିଲେ ହେଁ ପାଣି ଭଳି ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇ ଦେଇ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ପରୋକ୍ଷରେ ପ୍ରୋସତ୍ାହିତ କରାଯାଉଛି। ଯଦ୍ୱାରା କି ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଶାସକ ଦଳକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଦୀର୍ଘ ୪ବର୍ଷ ହେଲା ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡଙ୍କାରୀ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇ ପାରୁ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଯାଜପୁର, ସୁକିନ୍ଦା, ଦାନଗଦୀ, ବିଞ୍ଝାରପୁର ଓ କୋରେଇ ବ୍ଲକର ୮ଟି ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ ଥିବା ସରକାରୀ ଭାବେ କୁହାଯାଉଛି। ସେଥିରୁ ଯାଜପୁର ବ୍ଲକ ଛତିଶଦେବୀ ଗ୍ରାମର ରିଶିପୁର ଓ ମାଳପଡ଼ା ପ୍ରକଳ୍ପ, ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଖରଡି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପମ୍ପହାଉସ ଅଚଳ, ଦାନଗଦୀ ବ୍ଲକ ଉଚ୍ଚବାଲି, ପଙ୍କପାଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ମାନତିରା ପ୍ରକଳ୍ପ, ବିଞ୍ଝାରପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ କୋରେଇ ବ୍ଲକ ପାଣିକୋଇଲି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ ଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ତେବେ ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ତାଳଜଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ରଖିଦେଈପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ବିଭାଗୀୟ ରିପୋର୍ଟରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏଭଳି ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ ରହୁଥିଲେ ହେଁ ନିଜ ପାରିବା ପଣିଆକୁ ବଳବତ୍ତର ରଖିବାକୁ ଭୂଲ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତି କରାଯାଉଛି। ଦାନଗଦୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାନ୍ଦିଆ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଠାକୁରାସାହି ଅଙ୍କୁରାପାଳ ଗ୍ରାମରେ ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ପାଣ୍ଠିରୁ ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣାଧିନ ରହିଛି। ତାହା ଦୀର୍ଘ ୩ବର୍ଷ ହେବ ଶେଷ ହେବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ। ଜିଲାରେ ୨୦୧୫ ଜନଗଣନା ଅନୁସାରେ ୧୮,୮୦,୦୮୯ ରହିଛି। ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୨୨,୫୬,୧୦୭କୁ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ୦.୦୮୨୩ ବିଲିୟନ କ୍ୟୁବିକ ମିଟର ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ। ପାଣି ପାଇଁ ଏବେଠୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ ନ କଲେ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରିବା କଷ୍ଟକର ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଅମୀୟ କୁମାର ପରିଜାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ବ୍ୟୟଅଟକଳ ଅନୁସାରେ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି। ବିଷେଷକରି ସଂରକ୍ଷଣ ନୀତି ଯୋଗୁ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଅନଭିଜ୍ଞ ଲୋକମାନେ ଟେଣ୍ଡର ପାଉଛନ୍ତି। ଆଉ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଏଥିରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଚାପ ନାହିଁ। ଅଚଳ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକୁ ସଚଳ କରିବା ଦିଗରେ ବିଭାଗ ତପତ୍ର ରହିଛି ବୋଲି ପରିଜା କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଡିମିରିପଲି ସେବାଶ୍ରମରେ ସେବା ମହୋତ୍ସବ

ନୂଆଗାଁ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଗୁମି ପଞ୍ଚାୟତର ଡିମିରିପଲି ସେବାଶ୍ରମ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାର ସେବା ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ନୂଆଗାଁ ସେବା ମହୋତ୍ସବ ସମିତି ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଚଳିତ ମାସ ୧୭ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସେବା ମହୋତ୍ସବ ୨୫ ତାରିଖ ଯାଏ ଜିଲା ବ୍ୟାପୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଶନିବାର ସପ୍ତମ

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ନାବାଳକ କରିଥିଲେ ହତ୍ୟା

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ନାବାଳକ କରିଥିଲେ ହତ୍ୟା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୩ା୬(ନି.ପ୍ର)- ଯାଜପୁର ଜିଲା କୋରେଇ ଥାନା ଫାଜଲପୁର ଗାଁରେ ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ସୁନୀତା ଓତାର ନାମ୍ନୀ ନାବାଳିକାଙ୍କ ହାତଗୋଡ଼ ବନ୍ଧା ମୃତଦେହ ଏକ ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ସମଗ୍ର ଜିଲାରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ ନାବାଳିକାର ମୃତ୍ୟୁ କିଭଳି ହେଲା ସେ ନେଇ ଅନେକ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୩।୬(ଡିଏନଏ)- ୫ନଂ (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମଙ୍ଗଳା ଛକଠାରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ବାଇକ୍‌କୁ ଟ୍ରକ୍‌ ପଛପଟୁ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଯୌତୁକ ଆଣିଲେ ଚାରା

ରାଜନଗର,୨୩ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ବଳଭଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମର ଯୁବ ସମାଜସେବୀ ତଥା ଚଉଦକୁଲାଟ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ସରୋଜ ବିଶ୍ୱାଳ ଶୁକ୍ରବାର ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଲୁଟିନେଲେ ୪୯ହଜାର ଟଙ୍କା

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ କଳା ପଲସର୍‌ରେ ଆସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୪୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଇଛନ୍ତି। ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନାଠାରୁ ମାତ୍ର ୫ଶହ ମିଟର ବ୍ୟବଧାନରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ରାଧାମୋହନ ଜୀଉ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗଦେବ ପାଟଣା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଜଗଦେବ ପାଟଣା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନୟାଗଡ଼ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସିଲାବସ୍‌ ବାହାରୁ ଆସିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସିଲାବସ୍‌ ବାହାରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥିବାରୁ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶୁକ୍ରବାର ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟବର୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ମାନର ପେପର ୯ ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା।

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ଶୁକ୍ରବାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ୩ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୭୫୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ଜିଲା ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଜିଲା ରାଜସ୍ବ ସେବା ସଂଘର ଅଧିବେଶନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା କ୍ୟାଡ଼ର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୧୬ଜଣ ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା (ଓଆରଏସ୍‌) ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସୁଖୀ

ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସୁଖୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ସଙ୍ଗୀତ ମଣିଷ ମନର ମହୋଷଧି। ଏହା ଯନ୍ତ୍ରଣା ନିବାରକ ଓ ସୁଖ ପ୍ରଦାୟକ। ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସବୁବେଳେ ସୁଖୀ ଓ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ କରିଥାଏ।

ସଂକଟମୋଚନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଜୀଉଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୩ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣ୍ଟିଲୋ ପଞ୍ଚାୟତର ଫକୀର ଅତବୁଦ୍ଧି ପାଟଣା ଓ ଛାମୁସାହି ପାଟଣାସ୍ଥିତ ସଂକଟମୋଚନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଠାକୁରଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

Model This Week

ପ୍ରଭାତ