ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
ସୁକିନ୍ଦା,୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ଏକ ଡ୍ରେନର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହାକୁ ସୁକିନ୍ଦା ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କରି ବୁଧବାର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା ମେଶିନ ଓ ଟ୍ରାକ୍ଟରକୁ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁକିନ୍ଦାଗଡ ପଞ୍ଚାୟତର ବଡଦାଣ୍ଡଠାରେ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଥିବା ନବଦୂର୍ଗା ନାମକ ଏକ ଠିକାସଂସ୍ଥା ବୁଧବାର କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟଟି ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବେଳେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ବିନା କୋଣସି ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ସୂଚନା ଫଳକରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମେଶିନ ଲଗାଇ ଖୋଳା ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଲା ଯେ, ଉକ୍ତ ଠିକାସଂସ୍ଥା ସୁକିନ୍ଦାଗଡ ପଞ୍ଚାୟତର ମାଧପୁରଠାରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଚାଲିଛି। ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବାରମ୍ବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ବି ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନାହଁି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ପୁନର୍ବାର ସୁକିନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇ ପ୍ରଥମରୁ ବିନା ଫଳକରେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କିଛିବର୍ଷ ତଳେ ସୁକିନ୍ଦା ବାଘପୋଖରୀ ଛକଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡଦାଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଡ୍ରେନ ଖୋଳା ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ନିମନ୍ତେ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବାର ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଡ୍ରେନଟି ପୋତି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ଜନସାଧାରଙ୍କ ଉପକାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଫଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଉପରୋକ୍ତ ଅସୁବିଧାଗୁଡିକ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜଣାଇ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବା ପରେ ଡ୍ରେନ ଖୋଳିବାକୁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ଏହାକୁ ନ ମାନି ବୁଧବାର କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ସୁକିନ୍ଦର ଜନସାଧାରଣ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହିତ ଏହାର ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜୁ ଜୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ମୁଁ  ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶାଳ କାଠ ସହ ୨ ସାଇକେଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଶାଳ କାଠ ସହ ୨ ସାଇକେଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାଘୁଆ ଛକ ନିକଟରୁ ୨ ଚୋରା କାଠ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତିି। ସେମାନେ ହେଲେ ରୋହିବାଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ହଲନ୍ଦାପଲୀ ଗ୍ରାମର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ନାହାକ(୩୨) ଓ ପ୍ରତାପ ନାୟକ(୪୫)।

ହାଜତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ହାଜତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୮ା୯: ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡ଼ିଶୋ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। 

କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ପାଣ୍ଡେରୀପଡା ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନବ କିଶୋର ସାହୁଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। 

କୋରମ ଅଭାବରୁ ୪ର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ବାତିଲ

ଭାପୁର,୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭାପୁର ବଜାରରେ ଥିବା ଭାପୁର ନୋଡାଲ ୟୁପି ସ୍କୁଲର ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ ହେବା ପାଇଁ ସୋମବାର ହେବାକୁ ଥିବା ସଭା କୋରମ ଅଭାବରୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। 

ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ

ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ଗାଁରେ ବିଜେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବାଣି ମଧ୍ୟରୁ ରାଧାଷ୍ଟମୀ ଅନ୍ୟତମ ା ସୋମବାର ଭାଦ୍ରବ ଶୁକ୍ଳ ଅଷ୍ଟମୀ ତଥା କନ୍ୟା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତିରେ ରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଶ୍ରୀରାଧାଙ୍କ ଜନ୍ମ ନୀତି ପାଳନ କରାଯାଇଛି ା 

୧ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ପ୍ରସାଦ ନିଲାମ

୧ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ପ୍ରସାଦ ନିଲାମ

ରାଜନଗର, ୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଓସ୍ତିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିକଣା ଗାଁର ମା’ ଜୟଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଏକାଦଶତମ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରସାଦ ରୂପେ ୭ କିଲୋଗ୍ରାମର ଲଡୁ ସମର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା। 

୩ ଗ୍ରାମକୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି

୩ ଗ୍ରାମକୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି

ଆଳି, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ଆଳି ବ୍ଲକ ଏକମାଣିଆ ପଞ୍ଚୟତର ଏକମାଣିଆ, ଦକ୍ଷିଣଡିହା ଓ ନଳପାହି ଗ୍ରାମବାସୀ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇରହିଛନ୍ତି। 

ଫେରାର ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା :ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ୍‌, ୧୮।୯
ମହାକାଳପଡା ଥାନା ହାଜତରୁ ଫେରାର ଯୁବକ ଅବିନାଶ ପାଇଟାଳ ଓରଫ ମୂଷା(୨୩) ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଶ୍ୟାମଘନ ବେହେରାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଗତ ବୁଧବାରଠାରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା : ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକକୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ଦାବି

ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା : ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକକୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ଦାବି

ଡେରାବିଶ, ୧୮।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ଗତ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଥିବା ବେଳେ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଜମି ରହିବା ଯୋଗୁ ଫସଲ ହାନିର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ରବିବାରଠାରୁ କେତେଜ ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

ମା’ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମା’ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମହାକାଳପଡା,୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ପେଟ୍‌ଛେଲା ପଞ୍ଚାୟତର ପେଟ୍‌ଛେଲା ଗ୍ରାମର ଗଳିଆ ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୋମବାରଠାରୁ  ମା’ ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବଙ୍ଗୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ୩ଦିନ ଧରି ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ସୁସଜ୍ଜିତ କଦଳୀ ଭେଳାରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। 

ତୋରଣ, ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପାରାଦୀପ

ତୋରଣ, ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପାରାଦୀପ

ପାରାଦୀପ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ନଗରୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଗଣପର୍ବ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।  ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପୂଜାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଆଖି ଝଲସିବା ଭଳି ସାଜସଜା ହୋଇଛି।