ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ସୁକିନ୍ଦା,୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ଏକ ଡ୍ରେନର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହାକୁ ସୁକିନ୍ଦା ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କରି ବୁଧବାର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା ମେଶିନ ଓ ଟ୍ରାକ୍ଟରକୁ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁକିନ୍ଦାଗଡ ପଞ୍ଚାୟତର ବଡଦାଣ୍ଡଠାରେ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଥିବା ନବଦୂର୍ଗା ନାମକ ଏକ ଠିକାସଂସ୍ଥା ବୁଧବାର କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟଟି ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବେଳେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ବିନା କୋଣସି ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ସୂଚନା ଫଳକରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମେଶିନ ଲଗାଇ ଖୋଳା ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଲା ଯେ, ଉକ୍ତ ଠିକାସଂସ୍ଥା ସୁକିନ୍ଦାଗଡ ପଞ୍ଚାୟତର ମାଧପୁରଠାରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଚାଲିଛି। ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବାରମ୍ବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ବି ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନାହଁି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ପୁନର୍ବାର ସୁକିନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇ ପ୍ରଥମରୁ ବିନା ଫଳକରେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କିଛିବର୍ଷ ତଳେ ସୁକିନ୍ଦା ବାଘପୋଖରୀ ଛକଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡଦାଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଡ୍ରେନ ଖୋଳା ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ନିମନ୍ତେ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବାର ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଡ୍ରେନଟି ପୋତି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ଜନସାଧାରଙ୍କ ଉପକାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଫଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଉପରୋକ୍ତ ଅସୁବିଧାଗୁଡିକ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜଣାଇ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବା ପରେ ଡ୍ରେନ ଖୋଳିବାକୁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ଏହାକୁ ନ ମାନି ବୁଧବାର କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ସୁକିନ୍ଦର ଜନସାଧାରଣ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହିତ ଏହାର ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଶତାୟୁ ସନ୍ନ୍ୟାସୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ଡେରାବିଶ, ୨୪।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଯଅଁରାବାରିମୂଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଖନନଗରସ୍ଥିତ ମହିମା ଆଶ୍ରମର ସନ୍ଥ ଶତାୟୁ ବାବା ବ୍ରହ୍ମ ଅବଧୂତ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ(୧୦୫) ରବିବାର ସକାଳେ ଇହଧାମ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ଶତାୟୁ କୃଷ୍ଣ ବାବା ସିଦ୍ଧ ପୁରୁଷ ମନୋହର ବାବାଙ୍କ ପଟ୍ଟ ଶିଷ୍ୟ ଥିଲେ।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଆଳି, ୨୪।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଆଳି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଦେମାଳ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଶରତ କୁମାର ଦେବ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ନିମନ୍ତେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବାଲିଆପାଳ ୨ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା : ୩ ଗିରଫ

ବରୀ,୨୪।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର): ବରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବାଲିଆପାଳ ଗ୍ରାମର ୨ ଜଣ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ୧୮ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅପହରଣ ହୋଇଥିବାନେଇ ବରୀ ଥାନାରେ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ମାମଲା (୮୪/୨୦୧୮,୮୫/୨୦୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର

ଧର୍ମଶାଳା,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) : ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଜେନାପୁର ଥାନା ଅଧୀନସ୍ଥ ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚଢେଇଧରା ତଳଛକରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୋଟର ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହାତ ଜଣଙ୍କ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜଲା ପିଙ୍ଗୁଆ ଗ୍ରାମର ମହେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି (୨୮) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଚୋରି ମୋବାଇଲ ଉଦ୍ଧାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଚୋରି ମୋବାଇଲ ଉଦ୍ଧାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଧର୍ମଶାଳା,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ରଥିଆ ମୈାଜାରେ ଥିବା ଧବଳେଶ୍ୱର କ୍ରସର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଗତ ମେ ୨ତାରିଖରେ ନଗଦ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହ ଏକ ଦାମୀ ମୋବାଇଲ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ଧର୍ମଶାଳା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ରୋଜଭ୍ୟାଲି ଚିଟଫଣ୍ଡର ୩୮ ଜମାକାରୀ ଫେରି ପାଇବେ ଟଙ୍କା

ଧର୍ମଶାଳା, ୨୪।୬( ଡି.ଏନ୍‌.ଏ ) : ରୋଜଭ୍ୟାଲି ଚିଟଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଠକାମିର ଶିିକାର ହୋଇଥିବା ଜମାକାରୀ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ ଜମା ଟଙ୍କା ା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୩ ଜଣ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ୩୮ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲଦାର ପ୍ରଭାସ କୁମାର ବେହେରା ।

ବାଲିଆପାଳ ୨ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା : ୩ ଗିରଫ

ବରୀ,୨୪।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର): ବରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବାଲିଆପାଳ ଗ୍ରାମର ୨ ଜଣ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ୧୮ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅପହରଣ ହୋଇଥିବାନେଇ ବରୀ ଥାନାରେ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ମାମଲା (୮୪/୨୦୧୮,୮୫/୨୦୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭାଜପାର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ଭାଜପାର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ରଣପୁର,୨୪।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳର ଥିବା କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ରଣପୁର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ଭାଜପା ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କେ. ଭି. ସିଂ ଦେଓ, ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଅଶୋକ ମିଶ୍ର, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରମା ପାଢ଼ୀ, ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପୃଥ୍ବୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ, ନୟାଗଡ ଜିଲା ଉପସଭାପତି ପରେଶ ମିଶ୍ର, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରହରାଜ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଆଜି ଠାରୁ ଓଡିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା ସଂଘର ଆନ୍ଦୋଳନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୪।୬-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଓଡିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା ସଂଘ ସୋମବାର ଠାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବ ।

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ଓଡ଼ିଶାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକୀ ରବିବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜଗତସିଂହପୁର ପୌରପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ବର୍ଗତ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ମା’ ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ୫ମ ବାର୍ଷିକ ପୂଜାର ୨ୟ ଦିନ

ମା’ ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ୫ମ ବାର୍ଷିକ ପୂଜାର ୨ୟ ଦିନ

ମହାକାଳପଡା,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବ୍ଲକ ଖରିନାସିସ୍ଥିତ ମତ୍ସ୍ୟଜେଟିରେ ଚାଳିଥିବା ୫ମ ବାର୍ଷିକ ମା’ ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ପୂଜାର ରବିବାର ୨ୟ ଦିନରେ ସକାଳ ୬ଟାରେ ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି କରାଯାଇ ବାଲ୍ୟଭୋଗ ଲାଗିଥିଲା। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ମା’ଙ୍କ ପାଖରେ ଖେଚେଡି ଭୋଗ ଲାଗିଛି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇ ଯଜ୍ଞ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପରେ ମା’ଙ୍କୁ ବଡ ଶୃଙ୍ଗାର ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯିବ। ଏହି ପୂଜା ୩ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ହ୍ୟାଣ୍ଡବଲ ରେଫରି ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ହ୍ୟାଣ୍ଡବଲ ରେଫରି ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ହ୍ୟାଣ୍ଡବଲ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଛେଳିଆଗଡସ୍ଥିତ ଜୟଦୁର୍ଗା ପଡିଆରେ ଜୁନ୍‌ ୨୩ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ରେଫରି କ୍ଲିନିକ୍‌ ଓ ପରୀକ୍ଷା ରବିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି।

Model This Week

ଆହାନା