ରାଜ୍ୟ |

ରାଜ୍ୟ ସଭା ପାଇଁ ବିଜେଡିର ୩ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷିତ: ଅଚ୍ୟୁତ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ଓ ସୌମ୍ୟ

ରାଜ୍ୟ ସଭା ପାଇଁ ବିଜେଡିର ୩ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷିତ: ଅଚ୍ୟୁତ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ଓ ସୌମ୍ୟ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୭।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ମୁଖମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେଡି ସଭାପତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବୁଧବାର ୩ ରାଜ୍ୟ ସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ, କିଟ୍‌ ଓ କିସ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ ଏବଂ ଆମ ଓଡିଶା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ରାଜ୍ୟ ସଭା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ ଏବଂ ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ନବୀନ ନିବାସରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଦଳରେ ମିଶିଥିଲେ। ଉଭୟଙ୍କ ଆଗମନ ଦଳକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦାନ ପରେ ଅଚ୍ୟୁତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀରେ ସେ ଅଭିଭୂତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନିର୍ମଳ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି, କାମ କରିବାର ନିଷ୍ଠା, ସରଳତା, ନମ୍ରତା ମତେ ବିମୋହିତ କରିଛି। ଆଶା କରୁଛି ସମାଜସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯେଭଳି ଲାଗିଛି ତାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଧିକ ଆଗକୁ ନେଇପାରିବି। ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ନବୀନଙ୍କ ଜନହିତକର କାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିବା ଅଚ୍ୟୁତ କହିଛନ୍ତି। ଦଳରେ ମିଶିବା ପରେ ସୌମ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜୁ ବାବୁ ଜିତିଲା ପରେ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ମତେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଡାକି ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଆଜି ୨୩ବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଗଠନ କରାଯାଇଥିବା ଦଳରେ ସେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି "ମୁଁ ବିଚାର କରୁଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ଓଡିଶାର ରାଜନୈତିକ ବାତବରଣ ଯାହା ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତିମାନେ ବିଚାର ଅନୁସାରେ ସଙ୍ଗଠିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ"। ଏହାଛଡା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଓଡିଶା ପାର୍ଟି ବିଜେଡିରେ ବିଲୀନ ହୋଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ସୌମ୍ୟଙ୍କ ଯୋଗଦାନକୁ ନେଇ ଏକ ଅସନ୍ତୋଷର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ବିଜେଡି ନେତାମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଏହା କହି ନ ଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଢ୍ରାସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲରେ ଦିଲୀପ ତିର୍କୀ, ଏ.ୟୁ. ସିଂଦେଓ ଏବଂ ଏ.ଭି. ସ୍ବାମୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେଉଛି। ବିଧାନସଭାରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୩ଟି ଯାକ ଆସନ ବିଜେଡି ହାତରେ ରହିବ। ରାଜ୍ୟରେ ଖାଲି ହେଉଥିବା ୩ଟି ରାଜ୍ୟ ସଭା ଆସନ ପାଇଁ ସୋମବାର ବିଧାନସଭା ସଚିବାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ସୋମବାରଠାରୁ ଆସନ୍ତା ୧୨ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଛୁଟିଦିନ ବ୍ୟତୀତ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ ଘଟିକା ମଧ୍ୟରେ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକ ମନୋନୟନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିପାରିବେ। ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ରାଜେଶ ପ୍ରଭାକର ପାଟିଲଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ୩୦ରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ମନୋନୟନ ପତ୍ରଗୁଡିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ୧୫ରେ ଯେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦାଖଲ କରିଥିବା ମନୋନୟନ ପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ, ସେମାନେ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ମଧ୍ୟରେ ତାହା କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ ଘଟିକାଠାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ ଘଟିକା ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ସଚିବାଳୟ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ନଂ-୫୪ରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

    ଟିକେଟ ବଣ୍ଟାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଭାଜପାର ଅସନ୍ତୋଷ: ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ଟିକେଟ ବଣ୍ଟାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଭାଜପାର ଅସନ୍ତୋଷ: ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪।୩: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଅନ୍ୟ ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଏସ୍‌.ମାରିଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, ୫ ଅସୁସ୍ଥ

ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଏସ୍‌.ମାରିଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, ୫ ଅସୁସ୍ଥ

ଗୋଷାଣି,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକର ଲାବଣ୍ୟଗଡ଼ ଏସ୍‌. ମାରଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଉଦୟଗିରି ଥାନା ଏନ୍‌ ରୋଗେଇସିଂ ଗ୍ରାମର ମିଶାଲ ରଇତଙ୍କ ଝିଅ ଟୁନି ରଇତ। 

ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକେ

ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକେ

କାଲିମେଳା,୨୪।୩୯ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ମହାରାଜାପଲ୍ଲୀ ନିକଟ ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ରବିବାର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ ଏମ୍‌ପିଭି-୪୩ ଗ୍ରାମର ରମେନ୍‌ ବିଶ୍ୱାସ। 

୪ କଲରାପତରିଆ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଗିରଫ: ଆଉ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

୪ କଲରାପତରିଆ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଗିରଫ: ଆଉ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କୁଚିଣ୍ଡାରୁ ୪ କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଚମଡ଼ା ଘଟଣାରେ ରବିବାର ଅନ୍ୟ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ପିଙ୍ଗ, ମାନ୍‌ଫୁଲ ପ୍ରଧାନ, ଅକ୍ଷୟ ଭୋଇ। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ପରେ କୁଚିଣ୍ଡା ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋଟ୍‌କୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବାଲିଅନ୍ତା,୨୪ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବାଲିଅନ୍ତା ଥାନା ପାହାଳ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ତ୍ରିନାଥ ବଜାର ନିକଟସ୍ଥ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ସରୋବର ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେଲେ  ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ଲୋକ

ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେଲେ ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ଲୋକ

ଆରଡି, ୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଆରଡି, ନାନ୍ଦପୁର, ଓଳଗ ଓ ସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ଭାଜପାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଯକ୍ଷ୍ମା  ସଚେତନତା ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରିବେ ଯୁବକ

ଯକ୍ଷ୍ମା ସଚେତନତା ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରିବେ ଯୁବକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୪।୩: ବିଶ୍ୱ  ଯକ୍ଷ୍ମା ଦିବସ ଅବସରରେ ଏହି ରୋଗ ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ  ରବିବାର ତିହିଡି ବ୍ଲକର ତ୍ରିଲୋଚନ  ମହାଳିକ  ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା  ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ  ଭ୍ରମଣ  ଯାତ୍ରାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି l 

ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪।୩: ଅନୁଗୋଳ ସହରର ଅମଲାପଡାଠାରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସକାଳୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ନୀଳଗିରିରେ ଭାଜପାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୀଳଗିରିରେ ଭାଜପାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସଜନାଗଡ଼,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକରେ ରବିବାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

 ପାତ୍ରପଡ଼ାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ

ପାତ୍ରପଡ଼ାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାତ୍ରପଡା କମାରସାହି ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଭାଜପାକୁ ଝଟକା: ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଛାଡ଼ିଲେ ଦଳ

ଭାଜପାକୁ ଝଟକା: ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଛାଡ଼ିଲେ ଦଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ବାରିପଦା ଅଫିସ୍‌, ୨୪।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପାକୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଦଳ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଭଉଣୀ-ଭାଇଙ୍କ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସନ୍ଦେହରେ ଶଳାଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ଭିଣୋଇ

ଭଉଣୀ-ଭାଇଙ୍କ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସନ୍ଦେହରେ ଶଳାଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ଭିଣୋଇ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୩: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ଥାନା ବେଶାଳିଆ ନିକଟସ୍ଥ ବିଦ୍ୟାବନ୍ଧ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ  ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଭିଣୋଇ କଟୁରୀ ଚୋଟରେ  ଶଳାର ମୃତ୍ୟୁ  ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ନଗେଶ ରାଉତ। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri