ସମ୍ବଲପୁର

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳୁନି ଚିକିତ୍ସା

ଜମନକିରା, ୭।୩ ( ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ ଫାଶିମାଲ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ହେବ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଭାବ ଥିବାରୁ ରୋଗୀ ସେବା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି। ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଶହ ଶହ ରୋଗୀ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତ କରା ନ ଗଲେ ଆନ୍ଦୋଳନାତ୍ମକ ପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସରକାର ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଏ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଥିବା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ କଲ୍ୟାଣ କୁମାର ଗୁପ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଥିବା ୨୧ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ମଧ୍ୟରୁ ମହଦା, କେନାଢ଼ିପା, ଫାଶିମାଲ, ଗୁଣ୍ଡୁରୁଚୁଅଁ।, ଧୁଡ଼ିପାଲି, ବଡ଼ମାଲ, କଟଙ୍ଗପାଣି, ଭୋଜପୁର, ସିରିଡ଼, ଜମନକିରା, କସଡ଼ା, ଟିକିବା, ଟିକିଲିପଡ଼ା, ସରଡ଼ା, ବଡ଼ରମା ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତର ଶହ ଶହ ରୋଗୀ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଦେବଗଡ଼ ଜିଲାର କଂସର, କେନ୍ଦେଇଜୁରୀ, ତିଲେଇବଣୀ ଏବଂ ରେଙ୍ଗାଲି ବ୍ଲକ୍‌ର ଲଇଡ଼ା, ପରମାଣପୁର ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତର ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ୩୦ ବର୍ଷ ହେବ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ। ସେହି ସମୟରେ ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ର ଭୌଗୋଳିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଫାଶିମାଲଠାରେ ୩୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । କେତେକ ସ୍ପେସାଲିଷ୍ଟ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗୁ ପ୍ରତ୍ୟହ ଶହ ଶହ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଭଲରେ ଫେରୁଥିଲେ। ସମସ୍ତ ବେଡ୍‌ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ରହୁଥିଲା। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତଥା ବିଭାଗୀୟ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁ ଏବେ ଏଠାରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଘୋର ଅଭାବ ରହିଛି। ୫ ଜଣ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ରହିବା ସ୍ଥାନରେ କଣ୍ଟ୍ରାକଚୁଆଲ ଭାବେ୨ ଜଣ ଡାକ୍ତର ରହିଛନ୍ତି। ଜଣେ ଇନଚାର୍ଜ ଥିବା ବେଳେ ସେ ଭୋଜପୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଥାଇ ଏଠାର କାର୍ଯ୍ୟ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ୩ ବର୍ଷ ହେବ ଏହି ଉନ୍ନୀତ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅଧିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦେବା ବାହାନାରେ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଅଧିକ ସୁବିଧା ଦେବା ବଦଳରେ ସରକାର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆଣି ଏଠି ଥୋଇଛନ୍ତି। ଖଟ, ଆଲମିରା, ଟେବୁଲ ଆଦି ନଷ୍ଟ ହେଲାଣି। ୨ ଜଣ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ରହିବା ସ୍ଥାନରେ ଜଣେ ମାତ୍ର ରହିଛନ୍ତି। ୪ ସୁଇପରଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ୨ ଜଣ ରହିଛନ୍ତି। ୫ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ୩ ଜଣ ଅଛନ୍ତି। ଜଣେ ରେଡିଓ ଗ୍ରାଫର ଓ ଜଣେ ଅପ୍‌ଥାଲମିକ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ରହିବା ପାଇଁ ନିୟମ ଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଡେପୁଟେଶନ୍‌ରେ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏ ସବୁ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ସରକାର ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଛି। ତାହା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉନାହିଁ। ଏଣୁ ଲୋକେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ
ସଜବାଜ ହେଉଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରା ନ ଗଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ) ମିଲର୍ସଙ୍କ ବେଖାତିର ମନୋଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଚରମ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ।

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ଼,୨୨ା୬(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତି ଯୋଗୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଛି ା ଏବେ ପରିଷଦର ସଫେଇ କାମ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲୁନାହିଁ।

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜୁନାଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତ ମସିଗଁାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବାଗଡିସର ପୋଲ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୨। ୬: ବଲାଙ୍ଗୀର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଲ୍‌ଇଣ୍ଡିଆ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍‌ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ (ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ) ତରଫରୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପ୍ରିଜର୍‌ଭେସନ୍‌ ବାବଦ ଫି’କୁ ବିରୋଧ କରି ଶୁକ୍ରବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ଆରଏସପି ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳୁନି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦରମା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୬: ଆରଏସପିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉନି। ଏ ନେଇ ରହିଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି।

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ

ସୋହେଲା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଟଙ୍ଗିବନ୍ଧଲୀ ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଗିରି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପାହାଡ଼ ତଳେ ନବ ନିର୍ମିତ ସଙ୍କଟମୋଚନ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ହୀରାକୁଦ ରୟାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ହୀରାକୁଦ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ହୀରାକୁଦ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ରୟଲ ନାମରେ ଏକ ନୂତନ କ୍ଲବର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଡ୍ରିଷ୍ଟିକ୍‌ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଲାୟନ୍ସ ବ୍ରଜମୋହନ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ବଲପୁର ହୋଟେଲ କାବେରୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବଡଗଁ। ଆଇଟିସି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗଁ। ଆଇଟିସି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗଁ।,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଡଗଁ। ସ୍ଥିତ ବେସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଇଟିସିର ସ୍କାଉଟ୍‌, ଗାଇଡ ଓ ଲିଓ କ୍ଲବ, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

ଅଧ୍ୟାପକ ପଦ ଖାଲି ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨। ୬: ରାଉରକେଲା ସମେତ ସମଗ୍ର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟାପକ ପଦ ଖାଲି ପଡିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ହୋମଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

ହୋମଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ବିଜେପୁର,୨୨।୬: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଥାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ହୋମଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ, ବିଜେପୁର ଥାନା ବାଉଁଶପୋଲା ଗ୍ରାମର ପ୍ରେମରାଜ ସୁନା(୩୯) ।

ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ଼ରେ ତାଲା ପକାଇବା ଘଟଣା, ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଉଠାଇ ନେଲା ପୋଲିସ

ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ଼ରେ ତାଲା ପକାଇବା ଘଟଣା, ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଉଠାଇ ନେଲା ପୋଲିସ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୨।୬- ବରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧାଙ୍ଗେର ପଞ୍ଚାୟତର ୱାର୍ଡ଼ ନଂ-୫ ବିର୍ସାନଗର(ମୁଣ୍ଡାପଡ଼ା) ତଥା ବରଗଡ଼ ପୌର ପରିଷଦର ୱାର୍ଡ଼ ନଂ-୧୫ ନିକଟରେ ରହିଥିବା ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ଼ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି ନେଇ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଶୁକ୍ରବାର ବଳପୂର୍ବକ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ବେଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ବେଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ବିତିଗଲା କମ୍ୟୁନିଟି ହଲ୍‌ଟିଏ ନ ଥିବାରୁ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବାସି ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ଗଁ।ର କୌଣସି ବୈଠକ କିମ୍ବା ଗଁ।ର ଜାନିଯାତ୍ରା ପାଇଁ କୌଣସି ଗଛ ମୂଳ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ବୈଠକ ବସୁଥିଲା ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ