ସମ୍ବଲପୁର

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ନୋଡାଲ କମିଶନର

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ନୋଡାଲ କମିଶନର
ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୭।୩- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ତଥା ନୂଆପଡା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ନୋଡାଲ କମିଶନର ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତ କରି ରାଜଧାନୀକୁ ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଜିଲାବ୍ୟାପୀ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ସମୀକ୍ଷା କରି ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଜିଲାପ୍ରଶାସନକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କମିଶନର ଜେନା ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର ସାହିପଲାସ୍ଥିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ । ପରେ ବୋଇରଭାଡି ଗାଁକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଦଳର ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସେଠାରୁ ବାହାରି ବୁଢିପାଲି, ଚୁହୁରୀ ଗଁ।କୁ ଯାଇ ସେଠିକାର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ କିପରି ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିହେବ ସେ ନେଇ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କିଛି ଦିନ ହେବ ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ଚେକ ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ କରି ଜଳ ଶୋଷଣ କରୁଥିବା ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଆସିଥିଲା ।ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ କମିଶନର ଜେନା ଅମାନାରା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଖଲନା ସୀମାନ୍ତ ନଟେଇ ନାଲା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରକୃତରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ଏଠିକାର ଚାଷୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଅପଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ।ଏହା ପରେ ସାରାବଙ୍ଗ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ପରିଦର୍ଶନ କରି ସେଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିବା ପାଇପ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଦେଖି ଖୁସି ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ । ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ମହୁଲଭଟା ଗଁ।ରେ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷ କରିଥିବା ଦେଓନାଥ ରଣାଙ୍କ ଚାଷ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ । ଏହା ପରେ କୁରୁମପୁରୀସ୍ଥିତ ଚୌକପଡାରେ କିଛି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଘର ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଏହିଭଳି କୋମନା ବ୍ଲକ କାଣ୍ଡେତରା ଗାଁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାଲିଥିବା ଋତୁକାଳୀନ ଆବାସ କେନ୍ଦ୍ର, ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦେଖିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ବୁଦ୍ଧିକୋମନା ଯାଇ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସାକେନ୍ଦ୍ର, ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଝଗ୍ରାହୀରେ ଚାଲିଥିବା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବୁଲିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସଦ୍ଭାବନା ସଭାଗୃହରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ କମିଶନର ଜେନା ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବାବେଳେ ଜିଲାପାଲ ଡା. ପୋମା ଟୁଡୁ, ଡିଆରଡିଏ ପିଡି ବୃଷଭ ଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକ, ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଲ ତ୍ରିଲୋଚନ ମିଞ୍ଜଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । କମିଶନର ଜେନା ଜିଲାରେ ଚାଲିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନାକୁ କିପରି ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାଯିବ ସେ ଉପରେ ପରାମର୍ଶ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ ଦେଖିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ବିଷୟରେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରି ସେଗୁଡିକୁ ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଅଜଣା ରୋଗରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଅଜଣା ରୋଗରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଜମନକିରା,୨୧।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ ବଡ଼ମାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ଧାନ କ୍ଷେତରେ ଅଜଣା ରୋଗ ବ୍ୟାପିଛି। ଧାନ କେଣ୍ଡାଗୁଡ଼ିକ କଳା ଓ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ଦେଖାଯାଉଛି।

ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ସଲଙ୍ଗାବାହାଲ ହାଟ

ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ସଲଙ୍ଗାବାହାଲ ହାଟ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୧।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ିଶା-ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ସଲଙ୍ଗାବାହାଲ ପଞ୍ଚାୟତର ସଲଙ୍ଗାବାହାଲ ହାଟ ସପ୍ତାହରେ ୨ ଥର ବସିଥାଏ। 

କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାରେ ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ: ଏଡିଜି ଖୁରାନିଆ ନେବେ ନେତୃତ୍ୱ

କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାରେ ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ: ଏଡିଜି ଖୁରାନିଆ ନେବେ ନେତୃତ୍ୱ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୧।୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଗସ୍ତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି। 

ମୋଦିଙ୍କ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଅମଲିପାଲି

ମୋଦିଙ୍କ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଅମଲିପାଲି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୧।୯: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସଭାରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେବେ। 

ବଡ଼ଗାଁ ସ୍କୁଲ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଗ୍ରାମବାସୀ, ଅଭିଭାବକଙ୍କ ବିରୋଧ

ବଡ଼ଗାଁ ସ୍କୁଲ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଗ୍ରାମବାସୀ, ଅଭିଭାବକଙ୍କ ବିରୋଧ

ବଡଗାଁ, ୨୧।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ୮ଟି ସ୍କୁଲକୁ ନିକଟବର୍ତ୍ତ ସ୍କୁଲରେ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ୨୫ ତାରିଖ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । 

ସମୂହ ଛୁଟିରେ ୧୦୦ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର

ସମୂହ ଛୁଟିରେ ୧୦୦ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର

ସୋନପୁର,୨୧।୯(ନି.ପ୍ର.): ରାଜ୍ୟରେ କାଯର୍‌ୟରତ ୮୫୦୦ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦୀର୍ଘ ୬ବର୍ଷ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଦାବି ଜଣାଇ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

କେନାଲରେ ପାଣି ଆସୁନି, ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ

କେନାଲରେ ପାଣି ଆସୁନି, ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ

ବୌଦ୍ଧ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବା ବେଳେ କେନାଲରେ ପାଣି ଆସୁନାହିଁ ।  ଫଳରେ ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶଙ୍କା କରି ଗିରାସିଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀମାନେ ଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବାଡ଼ି

ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବାଡ଼ି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧।୯: ବରଗଡ଼ ଜର୍ଜ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ ବାଳିକା, ବାଳକ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ପାଇକମାଳ ପିଏଚ୍‌ସିକୁ ସିଏଚ୍‌ସି ପାଇଁ ଦାବି

ପାଇକମାଳ ପିଏଚ୍‌ସିକୁ ସିଏଚ୍‌ସି ପାଇଁ ଦାବି

ପାଇକମାଳ, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପାଇକମାଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଏଡି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୭୦ହଜାର ଲୋକ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଏଠାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଶହ ଶହ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି।  

ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ

ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ

ଅମରପାଲି, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ସୋନପୁର ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିନ ବୀରମହାରାଜପୁର ରେଞ୍ଜର ହାତିଲିମୁଣ୍ଡା ବନଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେଠୁ ହାତୀପଲର ଉତ୍ପାତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଘୋଷନାରେ ଅଟ୍‌କିଛେ ଉତ୍‌କେଲା ‘ଉଡାନ୍‌’ ଯୋଜ୍‌ନା

ଘୋଷନାରେ ଅଟ୍‌କିଛେ ଉତ୍‌କେଲା ‘ଉଡାନ୍‌’ ଯୋଜ୍‌ନା

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଜିଲାବାସୀକର ଲାଗି ସପନ୍‌ ହେଇ ରହିଥିଲା ବେଲେ ଏହେଦେ ଉତ୍‌କେଲା ବିମାନ ବନ୍ଦରର ଉଦଘାଟନ୍‌କେ ନେଇ ବି ସଁଧେ ସୁରୁଷ୍‌ଟି ହେଇଛେ। ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ସରିଥିଲା

ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ ପାଳିତ

ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ ପାଳିତ

ବୌଦ୍ଧ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ନଟରାଜ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ୩୫ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକ ଶୁକ୍ରବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।