ରାୟଗଡା

ଗୁଡ଼ିଖୁଡ଼ି ଗାଁ ଉପରେ ଆଖି ପକାଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର

ଗୁଡ଼ିଖୁଡ଼ି ଗାଁ ଉପରେ ଆଖି ପକାଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର
ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୭।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଓଡ଼ିଶାର ଜମି, ଜଳ ଓ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଉପରୁ ଲୋଲୁପ ନଜର ହଟାଉନି ଆନ୍ଧ୍ର। କେତେ ବେଳେ ମାଟି, ବାଲି ଲୁଟି ନେଉଛି ତ ଆଉ ପୁଣି କେବେ ବଂଶଧାରା ଓ ମହେନ୍ଦ୍ରତନୟା ନଦୀର ପାଣି ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଢି ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚୁଛି। ସେହିପରି ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ହାତେଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସବୁପ୍ରକାର କଳ ବଳ କୌଶଳ ଜାରି ରଖିଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲାର କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜ ଭଳି ଗଜପତି ଜିଲାର ଗୁଡିଖୁଡି ଗାଁ ଉପରେ ଆଖି ପକାଇଛି। ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ନିଜ ନଥିପତ୍ରରେ ନୂଆଁ ନାଁ ଦେଇ ରେକର୍ଡଭୁକ୍ତ କରିବା ସହ ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ମନାଇବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର। ଏପରିକି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଭତ୍ତା ଓ ରାଶନକାର୍ଡ ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ର ପକ୍ଷରୁ ପୁନର୍ବାର ଏସବୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମଟି ଓଡ଼ିଶାର ଦୁଇଟି ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରର ଗୋଟିଏ ଜିଲା ଅଧୀନରେ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଫଳରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଜର ସ୍ଥିତି ନେଇ ସନ୍ଦେହରେ ପଡିଛନ୍ତି। ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଙ୍ଗାବାଡ ପଞ୍ଚାୟତରେ ରହିଛି ଗୁଡିଖୁଡି ଗ୍ରାମ। ଗଜପତି ଜିଲା ରେକର୍ଡ ତଥା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଏହା ଗଜପତି ଜିଲାର ବୋଲି ଜଣାଯାଏ। ସେହିପରି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଚିକିଟି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୁରୁତାଲ ପଞ୍ଚାୟତର ଗୁଡିଖୋଳା ନାମରେ ନାମିତ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନଥିପତ୍ରରେ ଏହା ଆନ୍ଧ୍ରର ଶ୍ରୀକାକୁଲମ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମନ୍ଦସା ମଣ୍ଡଳର କୁର୍ଡାଳୁ ଗ୍ରାମ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ୨୮ଟି ପରିବାର ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର। ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଗମନାଗମନ ଆଦି ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇ ରହିଛି। ଏଥିଲାଗି ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତାକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢି ସାରିବା ପରେ ପିଲାମାନେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଗ୍ରାମଠାରୁ ୧୫କି.ମି ଦୂର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ମନ୍ଦସା ସ୍କୁଲ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ସେହିପରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା। ଗମନାଗମନ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯାଇପାରୁନାହିଁ। ଲୋକେ ଭାରରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବୋହି ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇଥାନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ବାଟରେ ରୋଗୀର ଜୀବନ ଯାଏ। ଖାଲଢିପ ପାହାଡ଼ିଆ ରାସ୍ତା ଦେଇ ପ୍ରାୟ ୬କି.ମି ଅତିକ୍ରମ କରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପଡେ। ବିଦ୍ୟୁତ ଓ ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଲାଗିରହିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ନିଜ ରାଜସ୍ବ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ କବ୍‌ଜାରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା, ରାଶନକାର୍ଡ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେଉଛନ୍ତି। ଭତ୍ତା ବାବଦରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ମାସକୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ମାତ୍ର ୩୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଛି। ସେହିପରି ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଓଡିଶା ପକ୍ଷରୁ ୩ରୁ ୪ମାସରେ ଥରେ ରାଶନ ସାମଗ୍ରୀ ପାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଧ୍ର ତରଫରୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଚାଉଳ ଗହମ ଇତ୍ୟାଦି ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଗ୍ରାମର ଶଙ୍କର ଶବର, ରାଜୁ ଶବର ଓ ପୀତାମ୍ବର ଶବର କହିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଓଡିଶାଠାରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ଅଧିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଥିବାରୁ ଏଠାକାର ଲୋକେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଥିବା ରଘୁନାଥ ଶବର ଓ ଶ୍ରୀନୁ ଶବର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏ ରାଶନ ଓ ଭତ୍ତା କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଧନେଶ୍ୱର ଭୂୟାଁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଯଥା ଭତ୍ତା, ରାଶନକାର୍ଡ, ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଇତ୍ୟାଦି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ତେବେ କିଛି ଗ୍ରାମବାସୀ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଥିବାରୁ ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ର ରାଜ୍ୟ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଉଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷେ ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦିଛନ୍ତି ଜିଲା ଭାଜପା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପାତ୍ର। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୀର୍ଘ ୧୮ବର୍ଷ ଶାସନ କଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅପାରଗତା ଯୋଗୁ ଜିଲା ବା ରାଜ୍ୟର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗଜପତି ଜିଲାର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମଗୁଡିକ ଉପରେ ଆନ୍ଧ୍ର ଆଖି ପକାଇବା ସହ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେବାକୁ ବସିଲେଣି । ଏଥିପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଉପଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମଟି ଗଜପତି ଜିଲାର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ନେଇ କିଛି ମତଭେଦ ରହିଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଆବଶ୍ୟକ ନଥିପତ୍ର ବହୁପୂର୍ବରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଗଜପତି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସେହି ଗ୍ରାମରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପହଞ୍ଚାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ତାହା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ଦ୍ୱାରା କିଛି ସହାୟତା ପାଉଛନ୍ତି ା ତେବେ ଯେପରି ଆନ୍ଧ୍ର ଏହି ଗ୍ରାମରେ କୌଣସି ନୂତନ ସରକାରୀ କେନ୍ଦ୍ର ବା ପ୍ରକଳ୍ପ ନ କରେ ସେଥିପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନ ସତର୍କ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ବିରୋଧ, କୋରାପୁଟ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ବିକ୍ଷୋଭ

ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ବିରୋଧ, କୋରାପୁଟ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ବିକ୍ଷୋଭ

ଜୟପୁର,୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନକୁ ଉଚିତ ଦରରେ କିଣିବା ନେଇ ଗୁରୁବାର କୋରାପୁଟ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଜୟପୁର ଟ୍ରାଫିକ ଛକ ନିକଟରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଅମଳ ଖରିଫ ଧାନ ମଣ୍ଡି କ୍ରୟ ନେଇ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା, କ୍ରୟ ଧାନରୁ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫ କିଗ୍ରାରୁ ଅଧିକ କାଟକୁ ବିରୋଧ କରି ଏହି ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ଡାବୁଗାଁରେ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଆରମ୍ଭ

ଡାବୁଗାଁରେ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଆରମ୍ଭ

ଡାବୁଗାଁ, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଡାବୁଗାଁ ଗୋଷ୍ଠୀସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ବୁଧବାର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆଜିଠାରୁ ମୁନିଗୁଡ଼ାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା, କରାଗଲା ଗଙ୍ଗା ଆବାହନ

ଆଜିଠାରୁ ମୁନିଗୁଡ଼ାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା, କରାଗଲା ଗଙ୍ଗା ଆବାହନ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ାଠାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପଡ଼ିଆଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ନିମନ୍ତେ ଗୁରୁବାର ଗଙ୍ଗା ଆବାହନ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୁରୋହିତ ଜଗବନ୍ଧୁ ପଣ୍ଡା ଓ ନିକୁଞ୍ଜ ଶତପଥିଙ୍କ ମିଳିତ ପୌରହିତ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ମୁନିଖୋଲ ନଦୀରୁ ଗଙ୍ଗା ଆବାହନ ପୂଜା, ହୋମଯଜ୍ଞ ଆଦି କରାଯାଇଥିଲା।

ନିଆଁ ଲାଗି ୧୮ଟି ଧାନ ଗଦା ପାଉଁଶ

ନିଆଁ ଲାଗି ୧୮ଟି ଧାନ ଗଦା ପାଉଁଶ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି, ୧୩।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଝା  ଗ୍ରାମର ନୂଆଗୁଡା ଓ ବଙ୍କାସାହିରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନିଆଁ ଲାଗି ୧୮ଟି ଧାନ ଗଦା ପୋଡି  ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷାକ, ଜୋତା କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା  ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୋକାନରୁ କିଣିବାକୁ ପଡୁଛି ଚାପ

ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷାକ, ଜୋତା କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୋକାନରୁ କିଣିବାକୁ ପଡୁଛି ଚାପ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୩ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷାକ ଓ ଜୋତା କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସିଆର୍‌ସିସିମାନେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ କିମ୍ବା ଧମକାଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୋକାନରୁ ପୋଷାକ କିଣିବା ପାଇଁ କହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି। 

ମଣ୍ଡିରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଚାଷୀଙ୍କୁ ଶୋଷଣର ପ୍ରତିବାଦ: ଆଜି କଂଗ୍ରେସର ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ଅବରୋଧ

ମଣ୍ଡିରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଚାଷୀଙ୍କୁ ଶୋଷଣର ପ୍ରତିବାଦ: ଆଜି କଂଗ୍ରେସର ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ଅବରୋଧ

ଜୟପୁର,୧୩।୧୨(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ମାସକ ତଳୁ ମଣ୍ଡିର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ କିଣାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ। ବିସିଂପୁର, ତରାଭଟ୍ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କାଳିଆଗାଁ, ଫାମ୍ପୁଣିରେ ମଧ୍ୟ ମଣ୍ଡି ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲୁନାହିଁ। କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫ରୁ ୭ କେଜି କାଟି ରଖୁଛନ୍ତି ମିଲର୍ସ। 

ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀକୁ ବେଖାତିର: ମଣ୍ଡିରେ କାଟ୍‌ ଖାଇ କିଣା ହେଉଛି ଧାନ

ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀକୁ ବେଖାତିର: ମଣ୍ଡିରେ କାଟ୍‌ ଖାଇ କିଣା ହେଉଛି ଧାନ

ଜୟପୁର,୧୨ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ମଣ୍ଡି ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଏକ ମାସ ପରେ ଧାନକିଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏନେଇ ଚାଷୀ ଓ ମିଲ ମାଲିକ ସଂଘ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚାଷୀମାନେ ଧାନକୁ ବିନା ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଢଳେଇ କରାଯାଇ କିଣିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। 

ମଣ୍ଡିରେ ପଡ଼ିଛି ହଜାର ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ

ମଣ୍ଡିରେ ପଡ଼ିଛି ହଜାର ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ

କୁନ୍ଦୁରା,୧୨ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ମାସକ ତଳୁ ଖରିଫ୍‌ ମଣ୍ଡି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ମଣ୍ଡିରେ ହଜାର ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ପଡ଼ିରହିଛି। ମିଲ୍‌ ମାଲିକ ଓ କ୍ରୟକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଅସହଯୋଗ ଫଳରେ ଧାନକିଣା ଆଗେଇ ପାରୁନାହିଁ। 

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ ଧାରଣାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲା ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ ଧାରଣାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲା ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ

ଜୟପୁର,୧୧ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ଗ୍ରାମୀଣ ବ୍ୟାଙ୍କ (ୟୁଜିବି)ର ଆଞ୍ଚଳିକ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଧାରଣାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି।

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି ଉଠାଲା ଗିରିଜନ ବିକାଶ ପରିଷଦ

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି ଉଠାଲା ଗିରିଜନ ବିକାଶ ପରିଷଦ

ନନ୍ଦପୁର,୧୧ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନନ୍ଦପୁର ସଦର ସ୍ଥିତ ସର୍ବେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଗିରିଜନ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ପରିଷଦର ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ରହିଛନ୍ତି। 

ବସ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ଗଞ୍ଜେଇ ଭର୍ତ୍ତି ବ୍ୟାଗ୍‌

ବସ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ଗଞ୍ଜେଇ ଭର୍ତ୍ତି ବ୍ୟାଗ୍‌

କୋରାପୁଟ,୧୧ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜୟପୁରରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାଉଥିବା ଜ୍ୟୋତି ନାମକ ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ରୁ ସୋମବାର ରାତିରେ କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଗ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି।

ତିନି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ଦାବି: ଉପଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ

ତିନି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ଦାବି: ଉପଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ

ଜୟପୁର,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବୋରିଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ତିନି ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷ ଜମି ଗୁଡ଼ିକରେ ପାଣି ଅଭାବ ଯୋଗଁୁ ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଡେଙ୍ଗପଦର, ଆଉଁଳି ଏବଂ ସାନପରିଆ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ସରକାର ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିବା ଦାବି ନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୋମବାର ଘେରାଉ କରିବା ସହିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।