ରାୟଗଡା

ବିକ୍ରମଦେବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ: ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ବିଏଡ୍‌ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ

ଜୟପୁର,୭।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଜ୍ୟର ପୁରାତନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ବିକ୍ରମଦେବ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂତନ ଭାବେ ବିଏଡ୍‌ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସାମିଲ ହେବ। ଏନେଇ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି। ୨୦୧୮ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବର୍ଷରେ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ। ନ୍ୟାସନାଲ କାଉନସିଲ ଅଫ୍‌ ଟିଚିଙ୍ଗ ଏଜୁକେଶନ (ଏନସିଟିଇ) ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପତ୍ର ମିଳିଥିବା ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସି. ସାବିତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ୫୦ଟି ସିଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଠାରେ ବି.ଏଡ୍‌ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ସାଧାରଣରେ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହେଉଥିଲା। ସେହିପରି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏନସିଟିଇ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିକଟକୁ ପତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି ଜଣାଇଥିଲେ। ଏନ୍‌ସିଟିଇ ପକ୍ଷରୁ ମେ ୨୨ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁଣେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସନ୍ଧ୍ୟା ଖେଡେକର ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟର କାନପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମିଥିଲାସୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ନେଇ ଦୁଇ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ବିକ୍ରମଦେବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଶ୍ରେଣୀଗୃହ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର କକ୍ଷ, ଲାଇବ୍ରେରୀ, ଜିମନାସିୟମ, ଖେଳପଡିଆ, ଭାଷାଗତ ଲ୍ୟାବ, ଶୌଚାଳୟ ଆଦି ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଫେରିଥିଲେ। ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ୨୯ ତାରିଖରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୫।୩(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିଲକପଦର ପଞ୍ଜାୟତ ଛଟାଗୁଡ଼ା ଗାଁରେ ସୋମବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଗାଁ ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଜାମୁ କୋଳି ଗଛରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ଓଢ଼ଣୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ସହକାରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସହକାରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୪।୩- ରାୟଗଡା ସହକାରୀ ଜିଲାପାଳ ଶିବପ୍ରସାଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ରବିବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। କିଛି ବଟିବା ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇଦେବାରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର  ଚାପ ଯୋଗୁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ତାଙ୍କ ପୁତୁରା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ରାୟଗଡା ଥାନା ପୋଲିସ  ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (୧୧/୧୯) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିବା ଥାନାଧିକାରୀ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷକ୍ରିୟା ଯୋଗୁ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷକ୍ରିୟା ଯୋଗୁ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି/ଗୋଷଣି, ୨୪।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) - ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାରିଙ୍ଗି ସମନ୍ବିତ ଆଦିବାସୀ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ହଷ୍ଟେଲରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଖାଦ୍ୟ ବିଷକ୍ରିୟା ଯୋଗୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ରାତିରେ ଭାତ, ଡାଲି ଓ ଖଟା ଖାଇବା ପରେ କେତେକ ଛାତ୍ରୀ କୌଣସି କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ଟୁନି ରଇତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।  ମୃତ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଘର ଆର୍‌.ଉଦୟଗିରି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏନ୍‌.ରାହୋସିଂ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । 

 କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ ମିଳିଲାନି: ସ୍ବାଧୀନ ଭାବେ ଲଢିବେ ତିରୁପତି

କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ ମିଳିଲାନି: ସ୍ବାଧୀନ ଭାବେ ଲଢିବେ ତିରୁପତି


ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୪।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେବା ପରେ ସ୍ବାଧୀନ ଭାବେ ଲଢିବେ ବୋଲି ପାରଳା ସ୍ବାଭିମାନ ମଞ୍ଚ ସଭାପତି ତିରୁପତି ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଛନ୍ତି। 

ଜୟପୁର ଭାଜପାରେ ବିଦ୍ରୋହ: ଘୋଷଣା ହେଉହେଉ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ଜୟପୁର ଭାଜପାରେ ବିଦ୍ରୋହ: ଘୋଷଣା ହେଉହେଉ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ଜୟପୁର,୨୪।୩(ନି.ପ୍ର.)-ଜୟପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଭାଜପା ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଗୌତମ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଗୌତମଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଜୟପୁର ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ନେତା ଓ କର୍ମୀ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନବାଜି କରିଛନ୍ତି। 

୩୦ରେ ମା’ ଇଂଲାଜିନି ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା

୩୦ରେ ମା’ ଇଂଲାଜିନି ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା

ଧୋଡ୍ରା,୨୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧୋଡ୍ରାଠାରେ ମା’ ଇଂଲାଜିନି ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧୋଡ୍ରା ମଣ୍ଡେଇ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଶନିବାର ମଣ୍ଡେଇ ବାଜା ବଜାଇ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ପୂଜାରୀ, ଦିଶାରୀ, ଗାଣ୍ଡା, ଚଲାଣ, ଗାଉଁଟିଆ ଏବଂ ମଣ୍ଡେଇ କମିଟି ସମସ୍ତେ ଇଂଲାଜିନି ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପୂଜାରୀ ଭଗବାନ ପୂଜାରିଙ୍କ ଘରୁ ଫୁଲ ଡବଲା ଧରି ମଣ୍ଡେଇ ପଡିଆକୁ ଏକ ପଟୁଆରରେ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ପ୍ରଥମେ ଭୂମି ପୂଜନ କରଯାଇଥିଲା

ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକେ

ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକେ

କାଲିମେଳା,୨୪।୩୯ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ମହାରାଜାପଲ୍ଲୀ ନିକଟ ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ରବିବାର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ ଏମ୍‌ପିଭି-୪୩ ଗ୍ରାମର ରମେନ୍‌ ବିଶ୍ୱାସ। 

ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୨୪ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ ଝାମରାଗୁଡ଼ାରେ ଥିବା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶିଶିର ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ପରେ ଗୁଣପୁରରେ ତୁମ୍ବିତୋଫାନ

ଶିଶିର ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ପରେ ଗୁଣପୁରରେ ତୁମ୍ବିତୋଫାନ

ଗୁଣପୁର,୨୪ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରରେ ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ସରଗରମ ହୋଇଛି ା ଭାଜପା ଓ ବିଜେଡିରେ ଏବେ ଅସନ୍ତୋଷ ଏବଂ ବିଦ୍ରୋହ ା ଗୁରୁବାର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ରଘୁନାଥ ଗମାଙ୍ଗ  ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଦଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି |

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡିରେ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ତ୍ୱକୁ ବିରୋଧ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡିରେ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ତ୍ୱକୁ ବିରୋଧ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବିଧାନସଭା ଆସନ ଲାଗି ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବତନ ଏମପି ପର୍ଶୁରାମ ମାଝିଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ଭାଜପା କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଶନିବାର  ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ହିରାଖଣ୍ଡ ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସି ଜଣେ ଗୁରୁତର

ହିରାଖଣ୍ଡ ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସି ଜଣେ ଗୁରୁତର

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ଷ୍ଟେଶନରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହିରାଖଣ୍ଡରୁ  ଖସି ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ହେଲେ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ା ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । 

ନବରଙ୍ଗପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେଡିକୁ ଝଟକା:ବେଦବ୍ୟାସ ହେଲେ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ନବରଙ୍ଗପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେଡିକୁ ଝଟକା:ବେଦବ୍ୟାସ ହେଲେ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୩(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟ ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।  ବିଜେଡିର ନବରଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ସଭାପତି ତଥା ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ବେଦବ୍ୟାସ ଭତ୍ରା ଗୁରୁବାର ଉପଜିଲାପାଳ ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର କରୁଣାକର ରାଇକାଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ବେଦବ୍ୟାସ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେଡିରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ଥିଲେ।


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri