ଜାତୀୟ |

ଭାରତରେ ୧୨୧ ଧନକୁବେର: ପ୍ରଥମସ୍ଥାନରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ

ଭାରତରେ ୧୨୧ ଧନକୁବେର: ପ୍ରଥମସ୍ଥାନରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୭।୩ : ଭାରତରେ ୧୨୧ ଅରବପତି(ଧନକୁବେର) ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ରହିଛନ୍ତି। ଏସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ଫୋର୍ବସ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱର ୨,୨୦୮ ଧନକୁବେରଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ମୁକେଶଙ୍କ ନାମ ୧୯ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ୨୦୧୭ରେ ମୁକେଶ ତାଲିକାର ୩୩ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ପରିମାଣ ୨୩.୨ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ଥିଲା। ଏବେ ମୁକେଶଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ପରିମାଣରେ ୧୬.୯ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ଏହା ୪୦.୧ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ହୋଇଛି ବୋଲି ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗତବର୍ଷ ଭାରତରେ ୧୦୨ ଜଣ ଧନକୁବେରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧନକୁବେରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୯ ବଢ଼ି ୧୨୧ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ପତ୍ରିକାରେ ସୂଚିତ ହୋଇଛି। ଭାରତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନକୁବେର ଭାବେ ଆଜ୍‌ମୀ ପ୍ରେମ୍‌ଜୀଙ୍କ ନାମ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶପାଇଥିବାବେଳେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମିତ୍ତଲଙ୍କ ନାମ ରହିଛି। ସେହିପରି ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଧନୀ ମହିଳାଭାବେ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ୍‌ର ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ନାମ ରହିଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଆମେରିକାର ୫୮୫ ଜଣ ଧନକୁବେର ଓ ଚାଇନାର ୩୭୩ ଧନକୁବେରଙ୍କ ନାମ ତଥା ସମ୍ପତ୍ତି ପରିମାଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ୍‌ ବେଜୋସ୍‌ ରହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ପରିମାଣ ୧୧୨ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ରହିଛି। ତାଙ୍କ ତଳେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିଲ୍‌ ଗେଟସ୍‌ ଏବଂ ନିବେଶକ ଓ୍ବାରେନ ବଫେଟ୍‌ଙ୍କ ନାମ ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ପରିମାଣ ଯଥାକ୍ରମେ ୯୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ଓ ୮୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରହିଛି।

All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ସ୍କୁଲ ଶୌଚାଳୟରେ ନବମ ଶ୍ରେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ସ୍କୁଲ ଶୌଚାଳୟରେ ନବମ ଶ୍ରେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ଭଦୋଦରା,୨୨।୬: ଗୁଜରାଟ ଭଦୋଦରାର ଏକ ସ୍କୁଲ ଶୌଚାଳୟରେ ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କେହି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳିକୁ ଅଟକାଇଦେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳିକୁ ଅଟକାଇଦେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମାଡ୍ରାସ,୨୨।୬: ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରାର ଏକ ନିଚ୍ଛକ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ତାମିଲନାଡୁରେ। ଥିରୁଭାଲୁରର ଭାଲିଆଗରାମ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ସି.ଭଗବାନଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି।

ରାହୁଲ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅସ୍ଥିର: ଭାଜପା ନେତା

ରାହୁଲ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅସ୍ଥିର: ଭାଜପା ନେତା

ଦୁର୍ଗ,୨୨।୬: ଛତିଶଗଡ଼ ଦୁର୍ଗରେ ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ସରୋଜ ପାଣ୍ଡେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କୋକା-କୋଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାଙ୍କୁ ନେଇ ରାହୁଲ ଦେଇଥିବା ଟିପ୍ପଣୀର ଜବାବରେ ସେ ଏପରି କହିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମାତାଲ ଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ

ମାତାଲ ଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ

ସୁରଟ,୨୨।୬: ଗୁଜରାଟ ସୁରଟରେ ଜଣେ ମାତାଲ ଆରପିଏଫ୍‌ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ କାଣ୍ଡକାରନାମା ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ସେ ଉଥନା ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେଶନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଲିମ୍ବାୟତ କଲୋନୀରେ ସେ ମାତାଲ ହୋଇ ବୁଲୁଥିବାରୁ ଦୃଶ୍ୟ ଭିଡ଼ିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

୯୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଠପଢ଼ା ନିଶା

୯୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଠପଢ଼ା ନିଶା

ଅଲପ୍ପୁଝା,୨୨।୬: କେରଳର ଅଲପ୍ପୁଝା ଜିଲା ଚେପ୍ପଡ଼ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାସକରୁଥିବା ୯୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି। ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଠ ଛାଡିଥିବା କର୍ଥୟୟନୀ ଅମ୍ମା ଇତିମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲକ୍ଷ୍ମମ ବିନ୍ଦୁ କଲୋନୀରେ ସେ ବାସ କରନ୍ତି। ସେ ୧୦ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିବା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ପରିଣତ ବୟସରେ ପାଠପ୍ରତି ଆଗ୍ରହଥିବା ଅମ୍ମାଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ଏବେ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଦେଢଶୁରଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟକଲେ ଶାଶୁ

ଦେଢଶୁରଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟକଲେ ଶାଶୁ

ହିସାର, ୨୨।୬: ହରିୟାଣାର ହିସାରରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ସ୍ବାମୀ ନପୁଂସକ ବୋଲି ଜାଣି ସ୍ତ୍ରୀ ଆପତ୍ତି କରିବା ପରେ ଦେଢଶୁର ସହ ସଂପର୍କ ରଖିବାକୁ ଶାଶୁ ନବବିବାହିତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଗନ୍‌ ପଏଣ୍ଟରେ ୫ ମହିଳାଙ୍କୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଗଣବଳାତ୍କାର: ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ଭିଡ଼ିଓ ଶୁଟିଂ

ଗନ୍‌ ପଏଣ୍ଟରେ ୫ ମହିଳାଙ୍କୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଗଣବଳାତ୍କାର: ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ଭିଡ଼ିଓ ଶୁଟିଂ

ରାଞ୍ଚି,୨୨।୬: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଖୁଣ୍ଟି ଜିଲା ଅଡ଼କ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଚାଙ୍ଗ୍‌ ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ଥାପନ ଏବଂ ମାନବ ଚାଲାଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ୫ ମହିଳାଙ୍କୁ କରାଯାଇଛି ଗଣବଳାତ୍କାର।

ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ

ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୨।୬(ପି.ଟି.)-ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଗୋଇନ୍ଦା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ସୁରକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

୧୨ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ପାଠପଢ଼ା

୧୨ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ପାଠପଢ଼ା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୬: ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଯମୁନା ନଦୀ କୂଳରେ ଅକ୍ଷରଧାମ ମେଟ୍ରୋ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେଶନର ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ଚାଲିଛି ଏକ ମାଗଣା ସ୍କୁଲ। ଏହା ହେଉଛି ‘ଫ୍ରି ସ୍କୁଲ ଅଣ୍ଡର ଦି ବ୍ରିଜ୍‌’।

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଗଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଗଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୬: ପୁଣି ବିବାଦରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୌଫୁଦ୍ଦିନ୍‌ ସୋଜ୍‌। ପୂର୍ବରୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପରଭେଜ ମୁଶରଫଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନେଇ ବିବାଦରେ ଫସିଯାଇଥିବା ସୌଫଦ୍ଦିନ୍‌ ଏବେ ଏହି କଥାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ନାରାଜ।

୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଆମ୍ବଗଛ ତଳେ ଚାଲିଛି ସ୍କୁଲ

୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଆମ୍ବଗଛ ତଳେ ଚାଲିଛି ସ୍କୁଲ

ଭୋପାଳ,୨୨।୬: ଦେଶରେ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରସାର ନେଇ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିଛି। ଏନେଇ ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବାଲାଘାଟ ମଲାଜଖଣ୍ଡରେ ଦୀର୍ଘ ୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଆମ୍ବଗଛ ତଳେ ସ୍କୁଲ ଚାଲିଛି।

ନିକୋବରରେ ଭୂକମ୍ପ

ନିକୋବରରେ ଭୂକମ୍ପ

ପୋର୍ଟବ୍ଲେଆର, ୨୨।୬: ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବରରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୫.୦ ଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଭୂବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ