ବ୍ରହ୍ମପୁର

ରୋଲାଣ୍ଡ ଫାର୍ମାସୀ କଲେଜ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ରୋଲାଣ୍ଡ ଫାର୍ମାସୀ କଲେଜ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ
ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୭।୩: ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ରୋଲାଣ୍ଡ ଫାର୍ମାସୀ କଲେଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ‘ଏଲିକ୍ସିର୍‌ ୨୦୧୮’ ବୁଧବାର କଲେଜ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଆଇଜି ଆଶିଷ କୁମାର ସିଂହ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ଭେଷଜ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡା. ରାଧାମାଧବ ତ୍ରିପାଠୀ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ମଧୁମେହ ଏବଂ ଅନ୍ତଃସ୍ରାବୀ ଗ୍ରନ୍ଥୀରୋଗ ବିଷେଶଜ୍ଞ ଡା. ସୁନୀଲ କୁମାର କୋଟା ଏଥିରେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଉତ୍ସବରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭାପତି ଜେ. ଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ , ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା. ଜେ. ସୂର୍ଯ୍ୟରାଓ ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରାଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଜାନୁୟାରୀ ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଜାନିବିଲି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଛତ୍ରପୁର,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମରେ ପାଣି ସମସ୍ୟାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଜାନିବିଲି ବୃହତ୍‌ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଧିମା ଚାଲିଛି।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବଢୁଛି ଛାତ୍ର ବିଶୃଙ୍ଖଳା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯ା୧୨-ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ା ନିକଟରେ ଜଣେ ପିଅନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିିବା ଏକ ହଷ୍ଟେଲର ଅନ୍ତେବାସୀ ବାନ୍ଧିବା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। 

ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗ ଘଟଣା: ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଲେ ଏବିଇଓ

ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗ ଘଟଣା: ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଲେ ଏବିଇଓ

ପୋଲସରା,୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୋଲସରା ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଙ୍କଳବାଡ଼ି ପଞ୍ଚାୟତ ନୂଆପଲୀ ଗ୍ରାମ ନୂଆପଲୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜଣେ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ନେଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମା’ ସୁନନ୍ଦା କୁମାରୀ ସାହୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ, ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଓ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ରୋଗୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ବୈଠକ: ମା’ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ୱାର୍ଡ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୯ କୋଟି

ରୋଗୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ବୈଠକ: ମା’ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ୱାର୍ଡ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୯ କୋଟି

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଞ୍ଜନଗର ଉପଖଣ୍ଡ ମେଡିକାଲ ରୋଗୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉପଜିଲାପାଳ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ମିଞ୍ଜଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦୂଷିତ ହେଉଛି ବଡ଼ମେଡିକାଲ ପରିବେଶ

ଦୂଷିତ ହେଉଛି ବଡ଼ମେଡିକାଲ ପରିବେଶ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୯ା୧୨-ଦିନକୁ ଦିନ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲ ପରିବେଶ ଦୂଷିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଠାରେ ଥିବା ବାୟୋ ମେଡିକାଲ ୱେଷ୍ଟ୍‌ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ୍‌ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ସୁରଟ ଓଡ଼ିଶା ମହୋତ୍ସବ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉପହାସ

ସୁରଟ ଓଡ଼ିଶା ମହୋତ୍ସବ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉପହାସ

 ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯ା୧୨-ଗୁଜରାଟର ସୁରଟରେ ହୋଇଥିବା ଓଡ଼ିଶା ମହୋତ୍ସବ ଓ ସେଥିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରତି ଉପହାସ ହୋଇଛି। 

ଇଭିଏମ୍‌ ସହ ରହିବ ବ୍ରେଲ୍‌ ବାଲଟ୍‌

ଇଭିଏମ୍‌ ସହ ରହିବ ବ୍ରେଲ୍‌ ବାଲଟ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯ା୧୨-ସ୍ବଚ୍ଛ ନିର୍ବାଚନ, ଭୋଟଦାନ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ାଇବା ସହ ସାଧାରଣ ଭୋଟର୍‌ଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆ ନୂଆ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି କ୍ରମରେ ଚଳିତଥର ଭାରତର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମହତ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡାରେ ୬ ବାଛୁରୀ ମୃତ

ଆସିକା,୧୮।୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପେଥାଇ ଜନିତ କୋହଲା ପାଗ ଓ ଝିପିଝିପି ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସୋମବାରଠାରୁ ଆସିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ଲାଗି ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଆସିକା ବ୍ଲକ ଗୁଣ୍ଠପଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଖଣ୍ଡବନ୍ଧ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏକ ଗାଈ କୁଆଁରୀରେ ୬ଟି ବାଛୁରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ୨ ଗାଈ ଓ ୪ ବାଛୁରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅଛନ୍ତି।
    ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଖଣ୍ଡବନ୍ଧ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଗୋପାଳକ ଗୁଣ୍ଠପଡା ନିକଟସ୍ଥ ରୁଖିଆ ପାହାଡ ପାଦଦେଶରେ ପକାଇଥିବା ଗାଈ କୁଆଁରୀରେ ଏଭଳି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ଖବର ପାଇ ଆସିକା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା. ପ୍ରଭାତ କୁମାର ପରିଡା ପହଞ୍ଚତ୍ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଗାଈ ବାଛୁରୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିଛନ୍ତି।  ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବା ସହ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡାରୁ ବାଛୁରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ପରିଡା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଗାଈ ବାଛୁରୀ ନିମୋନିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଓ ସେମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିବା ଡା. ପରିଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପେଥାଇ ପ୍ରଭାବରେ ୧୧ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରଭାବିତ

ପେଥାଇ ପ୍ରଭାବରେ ୧୧ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରଭାବିତ

ତୁମୁଡିବନ୍ଧ, ୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ପେଥାଇ ପ୍ରଭାବରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳର ମାଲିପଡା, ଧୋବଲାଖମଣ, ମହୁଲଭୁରି, ବେନାରବାହାଲ, ଡଙ୍ଗରପଦର, ତେଲିମୁଣ୍ଡା, ଜାଲେସପଟ୍ଟା, ଭାଲିଆପାଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବ୍ଲକରେ ୪୦.୮ ମି.ମି ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ କୋହଲା ପାଗକୁ ପବନ ଜନଜୀବନକୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିପକାଉଛି । ଧାନ, କପା, କାନ୍ଦୁଲ, ମାଣ୍ଡିଆ ଆଦି ସଶ୍ୟ ଅମଳ ସମୟ ହୋଇଥିବାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ସମ୍ଭାବନା ରହିଛିା ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ଧାନ କ୍ଷେତ ଓ ଖଳାରେ ପଡିରହିଥିବାରୁ ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତଦେଇ ବସିଛି। ମୁଣ୍ଡିଗଡ, କୁର୍ତମଗଡ, କରୁକୁଡୁପା, ସିର୍ଲା, ବେଲଘର, ଗୁମା, ଲଙ୍କାଗଡ ପ୍ରମୁଖ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଧାନ ସହିତ କପା ଚାଷମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।  

ଜୋନାଲସ୍ତରୀୟ ମହିଳା କବାଡ଼ି: ପିସିଏମ୍‌ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଜୋନାଲସ୍ତରୀୟ ମହିଳା କବାଡ଼ି: ପିସିଏମ୍‌ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ସୋରଡ଼ା,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜୋନାଲ ସ୍ତରୀୟ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପ୍ରକଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ଉଚ୍ଚମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମହିଳା ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୋଲସରା ନିକଟ ବର୍ତ୍ତିନୀ ଉଚ୍ଚମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାଲିଥିବା ଜୋନାଲ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତରେ ଭାଗ ନେଇ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲେ। କ୍ରୀଡ଼ା ଅଧ୍ୟାପିକା ଏଲିଜା ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୧୧ ଜଣିଆ ଏହି ଦଳ ସୋମବାର ଯାଜପୁରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇ ଫେରିଛନ୍ତି।

ତିତ୍‌ଲି ପରେ ପେଥାଇ ମାଡ଼, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ତିତ୍‌ଲି ପରେ ପେଥାଇ ମାଡ଼, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଚିକିଟି,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପେଥାଇର ପ୍ରଭାବରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଚିକିଟି ବ୍ଲକ୍‌ର ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଗତ ୨ଦିନ ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ କୋହଲା ପାଗ ଲାଗି ରହିଥିବା ଯୋଗୁ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। କେତେଜଣ ଚାଷୀ ଧାନ କାଟିଆଣି ଖଳାରେ ରଖିଥିବାବେଳେ ବହୁ ଧାନ ବିଲରେ ଥିଲା। ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବିଲ ଓ ଖଳାରେ ଥିବା ଧାନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଚାଷୀ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ। ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ରେ ହୋଇଥିବା ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ଫଳରେ ଚିକିଟି ବ୍ଲକ୍‌ର ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଧାନ ଜମିରେ ପାଣି ମାଡିଯିବା ସହ ପଟୁ ଓ ବାଲି ମାଡି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା।  ୩ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କ୍ଷତିପୁରଣ ମିଳିପାରିନାହିଁ।

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ପେଥାଇ ପ୍ରଭାବ: ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାତିଲ

 ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପେଥାଇ ବାତ୍ୟାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  ଗତ ତିନିଦିନ ହେବ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବା ସାଙ୍ଗକୁ କୋହଲା ପାଗ ଜନଜୀବନକୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିପକାଇଛି।