ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନୟାନ୍ତ କଲାଣି ପ୍ରଦୂଷଣ

ନୟାନ୍ତ କଲାଣି ପ୍ରଦୂଷଣ
ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୬।୩-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗୁଣ୍ଡିଚାପଡ଼ା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନର୍ଭେରାମ ପାୱାର ଆଣ୍ଡ୍‌ ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନାର ଉଡ଼ନ୍ତା ପାଉଁଶ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ବିପଦ ପାଲଟିଛି। ମାତ୍ରାଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ଚାଷଜମି, ଜଳ ଉତ୍ସ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି। ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଚଳପ୍ରଚଳ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଗଲାଣି। ଏହାର ପ୍ରତିକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ ସମ୍ପୃ୍‌କ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦା। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସେମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ନର୍ଭେରାମ ପାୱାର ଓ ଷ୍ଟିଲ୍‌ କମ୍ପାନୀରୁ ନିର୍ଗତ ଦୂଷିତ ବାଷ୍ପ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଛି। ନାଳ, ପୋଖରୀ, କୂଅପାଣି ଦୂଷିତ ହୋଇଗଲାଣି। ଚାଷଜମି ଉର୍ବରତା ହରାଇଛି। ଘରଦ୍ୱାର କଳା ଗୁଣ୍ଡରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀର ଦୂଷିତ ଜଳ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସମେତ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ ଦୁରାରୋଗ୍ୟରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି। ୫୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କାରଖାନାର ପାଉଁଶ ଗଦାରୁ ଉଡ଼ୁଥିବା ଗୁଣ୍ଡରେ ପଥଚାରୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି। କାରଖାନାରୁ ନିର୍ଗତ ବର୍ଜ୍ୟ ଗୁଣ୍ଡ ଟ୍ରକ୍‌ରେ ଖୋଲା ପରିବହନ କରାଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଓ ସମାଜ କଲ୍ୟାଣମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉନାହିଁ। ଏସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦାବିରେ ଫେବୃୟାରୀ ୮ରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଏକାଠି ହୋଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଶାସନ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନ କଲେ ଆନ୍ଦୋଳନାତ୍ମକ ପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଗୁଣ୍ଡିଚାପଡ଼ା ସରପଞ୍ଚ କାର୍ତ୍ତିକ ସାହୁ, ଗେଙ୍ଗୁଟିଆ ସରପଞ୍ଚ ଅନସୂୟା ମହାନ୍ତି, ସିମିନିଇ ସରପଞ୍ଚ ବିନୋଦିନୀ ନାୟକ, ସମିତିସଭ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ ନାୟକ, କାଣ୍ଡବିନ୍ଧା ସମିତିସଭ୍ୟ ରଶ୍ମିତା ଦେହୁରୀ, ବଳରାମପୁର ସରପଞ୍ଚ ମମିତା ମଞ୍ଜରୀ ନାୟକ, ଗଦାଶିଳା ସରପଞ୍ଚ ଲିନା ସେଠୀ, କାଶିଆଡିହ ସରପଞ୍ଚ ମିନତି ରାଉତଙ୍କ ସମେତ ଇନ୍ଦିପୁର, ଖୁଣ୍ଟଝରୀ, ଗୋବିନ୍ଦପ୍ରସାଦ, କୋତ୍ତମ, ଘଟିପିରି ଆଦି ଅଞ୍ଚଳର ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏ ନେଇ ଜିଲାପାଳ, ଉପଜିଲାପାଳ, ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ, କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସମେତ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡକୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନାଲ୍‌କୋରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ନାଲ୍‌କୋରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ବଅଁରପାଳ,୨୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ନଗରୀରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୬ଟି ମେଢ଼ ଯୋଗ ଦେବାକୁଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବାଦ୍ୟ ନୃତ୍ୟ ସହ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। 

ବିକାଶର ଗାଥା ଲେଖିବ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ

ବିକାଶର ଗାଥା ଲେଖିବ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ

ତାଳଚେର,୨୩ା୯(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ୩୬ ମାସ ପରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ ସିଧାସଳଖ ୪୫୦୦ ଜଣ କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ପାଇବେ। ଅନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶର ମଧ୍ୟ ଏହା ବାଟ ଫିଟାଇବ। ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନୂଆ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଗାଥା ଲେଖିବା ସହ ଦେଶ ନିର୍ମାଣରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହା କହିଛନ୍ତି। 

ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ତାଳଚେର,୨୩।୯(ନି.ପ୍ର.)- ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା (ନୂତନ ନାମ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌) ପୁନରୁଦ୍ଧାରର ଭିତ୍ତି ପକାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ଶନିବାର ଏଫ୍‌ସିଆଇ ପରିସରରେ ଏହାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବା ସହ ଏହି କାରଖାନା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶକୁ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଖାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ କାରଖାନା ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶି ଲାଲ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, କେନ୍ଦ୍ର ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ ଓ ତାଳଚେର ବିଧାୟକ ବ୍ରଜକିଶୋର ପ୍ରଧାନ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

ବିଷ ପିଇଦେଲେ ନବବଧୂ

ବିଷ ପିଇଦେଲେ ନବବଧୂ


ବନ୍ତଳା, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ବ୍ରହ୍ମପୁର ଗ୍ରାମର ସ୍ମିତା ଜେନା (୨୨) ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ବେଙ୍ଗା ନାଳ ସାଜିଲା ବାଧକ, ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇପାରିଲେନି: କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ବେଙ୍ଗା ନାଳ ସାଜିଲା ବାଧକ, ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇପାରିଲେନି: କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ଭାପୁର, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କୂଅରୁ ମୂମୂର୍ଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ବୃଦ୍ଧା ଆଉ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭିତରେ ପାଚେରି ହୋଇ ଛିଡ଼ାହେଲା ବେଙ୍ଗା ନାଳ। 

ଏସିଡ୍‌ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଏସିଡ୍‌ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ହିନ୍ଦୋଳ,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଜୁରିଆକଟାସ୍ଥିତ ହିନ୍ଦୋଳ କଲେଜରେ ଶନିବାର ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ସବ୍‌ଜଜ୍‌  ସି.ଏଚ୍‌. ବାସୁଦେବ ପାତ୍ର ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ସରାଙ୍ଗ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ୧୪୯ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ୍‌ ନିକଟରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବାଇକ୍‌ରୁ ଖସିପଡ଼ି କୁଆଳୋ ଗ୍ରାମର ଗୋବିନ୍ଦ ରଣା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ୯ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ୯ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ଆଠମଲ୍ଲିକ,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଜାମୁଡୋଲ ପଞ୍ଚାୟତ ଲାଇନ୍‌ପଡା ଗ୍ରାମର ୭ ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ଼ର କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସୁରେଶନ ବିଶ୍ୱାଳ, ପ୍ରଦୀପ ସେଠୀ, ପଞ୍ଚାନନ ପ୍ରଧାନ, କନ୍ଦର୍ପ ବିଶ୍ୱାଳ, ସଦାଶିବ ରଣା, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଅନାଦି ପ୍ରଧାନ, ନିରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ, ଉଗ୍ରେସନ ବିଶ୍ୱାଳ ଶୁକ୍ରବାର ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ କୁକୁରପେଟା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସଠାରେ ଶନିବାର ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଯୁବ ବାହିନୀ ସଭାପତି ବୁଲୁ ସାହୁଙ୍କ ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଙ୍ଗଠନ ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟଙ୍କ ଭୂମିକା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। 

 ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି  ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ  ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ବିଶେଷ କରି ପାଇକ ସାହି ପଞ୍ଚାୟତରେ  ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପାଇକ ସାହି ଗ୍ରାମର ଦଣ୍ଡଧର ସାହୁ, ପବନ ନାୟକଙ୍କ ଚାଳ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। 

ବଢୁଛି ଚୋରା ମଦ କାରବାର: ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ବଢୁଛି ଚୋରା ମଦ କାରବାର: ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ


ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଠାକୁରଗଡ଼ ଥାନା ଇଲାକାରେ ଚୋରା ମଦ କାରବାର ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷ କରି ପେଡ଼ିପଥର, ସାନହୁଲା, କୁର୍ତ୍ତିବାସପୁର, ଠାକୁରଗଡ଼, ଟାପଢୋଲ, ସାପଘରା, ମଇମୁରା ପାଇକ ସାହି ଆଦି ଗ୍ରାମ ଗୁଡ଼ିକରେ ମଦ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

କତଡା-ବଡମୂଳ ରାସ୍ତା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

କତଡା-ବଡମୂଳ ରାସ୍ତା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ କତଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କତଡା ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ଛକଠାରୁ ବଡମୂଳ ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଗ୍ରାମ୍ୟ ରାସ୍ତା ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି।