ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଠକିଦେଲା ସରକାରୀ ବିହନ

ଠକିଦେଲା ସରକାରୀ ବିହନ
ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୬।୩-ଠକିଦେଲା ନିମ୍ନମାନର ସରକାରୀ ବିହନ। ଗଛ ଉଠିଲା, ହେଲେ ଫଳିଲାନି ବାଦାମ। ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେଲା। ସରକାରୀ ବାବୁ କ୍ଷେତ୍ର ବୁଲିଲେ, କିନ୍ତୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେନାହିଁ। ଋଣ ବୋଝରେ ବୁଡ଼ି ରହିଥିବା ଚାଷୀ ଖରିଫ୍‌ ଚାଷକୁ ଆଶା ରଖିଥିବାବେଳେ ଏ ଯାଏ ରବିଚାଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିଲାନି। ଏହାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ହକ୍‌ ଦାବିରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମଣ୍ଡାପାଳ ଗ୍ରାମରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବାଦାମ ଚାଷୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ହକ୍‌ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି ଯୋଗୁ ଖରିଫ୍‌ ଋତୁରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। କ୍ଷତିଭରଣା କରିବାକୁ ଚାଷୀମାନେ ରବି ଚାଷ ଉପରେ ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିଲେ। ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଯୋଗାଣ ହୋଇଥିବା ବାଦାମ ବିହନକୁ ଆଶ୍ରାକରି ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଥିଲେ। ହେଲେ ମଞ୍ଜିରୁ ମାତ୍ର ୩୦% ଗଛ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଉଠିଥିବା ଗଛରେ ଓହଳ ହେଲାନାହିଁ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ଦାବି ପରେ ଅଧିକାରୀମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷଜମି ପରିଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କଲେ। ହେଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେନାହିଁ। ଫଳରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ପରେ କରଜ କରି ଚାଷ କରିଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଚାଷୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଦୋହଲିଯାଇଛି। ତୁରନ୍ତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଧରଣୀଧର ବ୍ରହ୍ମ, ସର୍ବେଶ୍ୱର ବ୍ରହ୍ମ, ସୁରେଶ କୁମାର ବରାଳ, ମାନସ ରଞ୍ଜନ ବରାଳ, ଯୁଧିଷ୍ଠିର ବରାଳ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବ୍ରହ୍ମ ପ୍ରମୁଖ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଏବଂ ତ୍ରୁଟିରହିତ କରିବାକୁ କାମାକ୍ଷାନଗର ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜୋରଦାର୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିଲାଗି କାମାକ୍ଷାନଗର କଲେଜରେ  ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପୋଲିଂ ଅଫିସର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବ। ଦୈନିକ ୨୫୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ।

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୀକ୍ଷା:   ଜିଲାରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୀକ୍ଷା: ଜିଲାରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୩।୩- ଅନୁଗୋଳରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ରମେଶ ବାବୁ ଏନ୍‌ଟିପିସି ଜିଜିଏମ

ରମେଶ ବାବୁ ଏନ୍‌ଟିପିସି ଜିଜିଏମ

ତାଳଚେର,୨୩ା୩(ନି.ପ୍ର.)- କଣିହାଁସ୍ଥିତ ଏନ୍‌ଟିପିସି ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ନୂତନ ଗ୍ରୁପ ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର (ଜିଜିଏମ) ଭାବେ ରମେଶ ବାବୁ ଭି ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କାମାକ୍ଷାନଗର ଥାନା  ସିଆରିମାଳିଆ ନିକଟରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଚୁଳିଆମୁଣ୍ଡା ସାହିର ଶେଷ ଜେରେଇ (୨୨)। ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଅମର ବିରୁଆ (୧୭) ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ବାଲିପଟା ଗ୍ରାମରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ବାଲିପଟା ଗ୍ରାମରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ବାଲିପଟା ଗ୍ରାମଠାରେ ଶନିବାର ଗୋପବନ୍ଧୁ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦୋଳିରେ ଝୁଲିଲେ ରାଧାକୃଷ୍ଣ: ଉତ୍ସବମୁଖର ପୁରପଲ୍ଲୀ

ଦୋଳିରେ ଝୁଲିଲେ ରାଧାକୃଷ୍ଣ: ଉତ୍ସବମୁଖର ପୁରପଲ୍ଲୀ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୩।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.):  ପାରମ୍ପରିକ ଦୋଳଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା  ଛେଣ୍ଡିପଦାର ପୁରପଲ୍ଲୀ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି। ଦୋଳପୂର୍ଣ୍ଣିମାରୁ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ୧୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାଆଡମ୍ବରରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ମେଳଣ ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ।

ବିଲକୁ ଓଲଟିଲା ଲୁହା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ

ବିଲକୁ ଓଲଟିଲା ଲୁହା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ

ଭାପୁର,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ପୁରୁଣା କଟକ ସମ୍ବଲପୁର ରାସ୍ତାରୁ ଗୋବିନ୍ଦପ୍ରସାଦ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାରେ ଲୁହା ବୋଝେଇ ଏକ ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍‌ (ଓଆର୍‌୦୪କେ୪୯୯୬) ଶନିବାର ସକାଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଲକୁ ଖସି ପଡ଼ିଛି।

ଦୁର୍ଗାପୁରରେ ବିଶ୍ୱ ଜଳ ଦିବସ ପାଳିତ

ଦୁର୍ଗାପୁରରେ ବିଶ୍ୱ ଜଳ ଦିବସ ପାଳିତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ତଥା ଜରପଡ଼ା ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁର୍ଗାପୁର ବନ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସଭାଗୃହଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଏବଂ  ପ୍ରକୃତି ପରିବେଶ ଓ ବନ୍ୟ ଜୀବ ସମିତି(ଏନ୍‌ଇଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌) ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ବିଶ୍ୱ ଜଳ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

କୁନ୍ଦନାଳି ଦୋଳଯାତ୍ରା:   ଉଜ୍ଜୀବିତ ହେଲା ୧୦୦ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା

କୁନ୍ଦନାଳି ଦୋଳଯାତ୍ରା: ଉଜ୍ଜୀବିତ ହେଲା ୧୦୦ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା

ମାଧପୁର, ୨୨।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆସିଛି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲି। ସବୁଆଡେ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ ପରିବେଶ। ଗୀତନାଚରେ ସଭିଁଏ ମସ୍‌ଗୁଲ। ଭାଇଚାରାର ଏହି ପର୍ବରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ। ଏହାକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହାନ୍ତି ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ମାଧପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁନ୍ଦନାଳୀବାସୀ। ଦୋଳ ଏବଂ ହୋଲି ପାଇଁ ଏଠାରେ ପୁଣି ଥରେ ଉଜ୍ଜୀବିତ ହୋଇଉଠିଛି ୧୦୦ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା, ଯାହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳର ହଜାର ହଜାର ଜନସାଧାରଣ।

 କଂଗ୍ରେସରୁ ମୁହଁ ଫେରାଉଛନ୍ତି ପୁରୁଖା ନେତା

କଂଗ୍ରେସରୁ ମୁହଁ ଫେରାଉଛନ୍ତି ପୁରୁଖା ନେତା

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। ଏବେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ତାତି। ଏସବୁ ଭିତରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ କୁହାଯାଉଥିବା ବିଜେଡି, ଭାଜପା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା। ଏହା ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ରାଜନୈତକ ବାତାବରଣକୁ ଅଧିକ ସରଗରମ କରିଦେଇଛି। ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ତାଲିକା ଅନେକ ଆଶାୟୀଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛି। ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ପୁରୁଖା ନେତା ଏବେ ଦଳ ଛାଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି। ବିଶେଷ କରି କଂଗ୍ରେସରେ ଦଳଡିଅଁା ପର୍ବ ଏବେ ଦଳୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦଙ୍କ ଲାଗି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

ଏନ୍‌ଟିପିସି ମେରିଗୋ ରାଉଣ୍ଡରେ କୋଇଲା ଚୋରଙ୍କ ଆତଙ୍କରାଜ:  ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ମୁଖ୍ୟ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର

ଏନ୍‌ଟିପିସି ମେରିଗୋ ରାଉଣ୍ଡରେ କୋଇଲା ଚୋରଙ୍କ ଆତଙ୍କରାଜ: ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ମୁଖ୍ୟ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର

ତାଳଚେର, ୨୨।୩(ନି.ପ୍ର.)-ନ୍ୟାସନାଲ ଥର୍ମାଲ ପାଓ୍ବାର କର୍ପୋରେଶନ (ଏନ୍‌ଟିପିସି)ର ମେରିଗୋ ରାଉଣ୍ଡ (ଏମ୍‌ଜିଆର୍‌) ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନ କୋଇଲା ଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି।

ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ୨ ଗିରଫ

ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ୨ ଗିରଫ

ବଅଁରପାଳ, ୨୨।୩(ଡ.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲି ଉତ୍ସବକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାକୁ ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରୁ ମଦବିକ୍ରି ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଦକୁ ନେଇ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା