ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଠକିଦେଲା ସରକାରୀ ବିହନ

ଠକିଦେଲା ସରକାରୀ ବିହନ
ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୬।୩-ଠକିଦେଲା ନିମ୍ନମାନର ସରକାରୀ ବିହନ। ଗଛ ଉଠିଲା, ହେଲେ ଫଳିଲାନି ବାଦାମ। ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେଲା। ସରକାରୀ ବାବୁ କ୍ଷେତ୍ର ବୁଲିଲେ, କିନ୍ତୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେନାହିଁ। ଋଣ ବୋଝରେ ବୁଡ଼ି ରହିଥିବା ଚାଷୀ ଖରିଫ୍‌ ଚାଷକୁ ଆଶା ରଖିଥିବାବେଳେ ଏ ଯାଏ ରବିଚାଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିଲାନି। ଏହାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ହକ୍‌ ଦାବିରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମଣ୍ଡାପାଳ ଗ୍ରାମରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବାଦାମ ଚାଷୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ହକ୍‌ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି ଯୋଗୁ ଖରିଫ୍‌ ଋତୁରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। କ୍ଷତିଭରଣା କରିବାକୁ ଚାଷୀମାନେ ରବି ଚାଷ ଉପରେ ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିଲେ। ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଯୋଗାଣ ହୋଇଥିବା ବାଦାମ ବିହନକୁ ଆଶ୍ରାକରି ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଥିଲେ। ହେଲେ ମଞ୍ଜିରୁ ମାତ୍ର ୩୦% ଗଛ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଉଠିଥିବା ଗଛରେ ଓହଳ ହେଲାନାହିଁ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ଦାବି ପରେ ଅଧିକାରୀମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷଜମି ପରିଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କଲେ। ହେଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେନାହିଁ। ଫଳରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ପରେ କରଜ କରି ଚାଷ କରିଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଚାଷୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଦୋହଲିଯାଇଛି। ତୁରନ୍ତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଧରଣୀଧର ବ୍ରହ୍ମ, ସର୍ବେଶ୍ୱର ବ୍ରହ୍ମ, ସୁରେଶ କୁମାର ବରାଳ, ମାନସ ରଞ୍ଜନ ବରାଳ, ଯୁଧିଷ୍ଠିର ବରାଳ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବ୍ରହ୍ମ ପ୍ରମୁଖ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ପାଲଲହଡା/ବଅଁରପାଳ,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ୧୪୯ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଝିମିରିପାଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସାରେ ଏକ ବାଇକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍କାଉଟ ଉତ୍ସବ କାମ୍ପୋରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍କାଉଟ ଉତ୍ସବ କାମ୍ପୋରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପାଲଲହଡା,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପାଲଲହଡା ଉପଖଣ୍ଡ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ ମହତାବ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୬ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍କାଉଟ୍‌ ଏବଂ ଗାଇଡ଼ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ କାମ୍ପୋରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ୩ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ। ଏଥିରେ ୮ ବ୍ଲକର ୨୧୦ ଟି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୬୮୯ ଜଣ ସ୍କାଉଟ୍‌ ଏବଂ ଗାଇଡ଼ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ୨୧୦ ଜଣ ଗାଇଡ଼ କ୍ୟାପଟେନ, ସ୍କାଉଟ ମାଷ୍ଟର ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 

୬୯ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

୬୯ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

ପାଲଲହଡା,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ସ୍ଥାନୀୟ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର କ୍ଲବଠାରେ ଜନଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ  ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ମୋଟ୍‌  ୬୯ ଟି ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଥିଲେ। ପରେ ବାଲିପସି ପଞ୍ଚାୟତ ଫପଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିଲା ରେଡକ୍ରସ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଭୁବନ, ୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ନୂତନ ଜନସଶକ୍ତୀକରଣ ଯୋଜନା ‘ପିଠା’। ଏହାକୁ ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୧୧।୧୨: ଢ଼େଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧିନ ଡମୋଳ ଗ୍ରାମର ବିଜନ ବଳଙ୍କ ପୁଅ ବିଶ୍ୱଜିତଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରୁ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୧।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଓଲଟିଲା ବସ୍‌ : ୧୫ ଆହତ

ଓଲଟିଲା ବସ୍‌ : ୧୫ ଆହତ

ପରଜଙ୍ଗ,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ପୁଣି ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ। ଶନିବାର ମଧ୍ୟରାତିରେ ଜରପଡ଼ା ଥାନା କତଡ଼ାଠାରେ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ୪ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଭୋର ସମୟରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ୫୩ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଖଇରାମୁଣ୍ଡା ଛକଠାରୁ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପଦୂରରେ ଘଟିଛି ଆଉ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା। 

ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ମାଧବ ଲୁଟିଛନ୍ତି କୋଟିଏ ଟଙ୍କା: ହିସାବ ଛଡ଼ା କିଛି ପାଉନି ପୋଲିସ

ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ମାଧବ ଲୁଟିଛନ୍ତି କୋଟିଏ ଟଙ୍କା: ହିସାବ ଛଡ଼ା କିଛି ପାଉନି ପୋଲିସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୧।୧୨ଅନୁଗୋଳ ସ୍ଥିତ ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଥିବା ମାଧବ ରବି ଦାସ(୫୫)ଙ୍କୁ ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ଗୟାରୁ ଆଣି ଜେରା କରିବା ପରେ ସୋମବାର କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରିଛି। 

ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ମାଗିଥିଲେ ସରକାରୀ ସହାୟତା

ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ମାଗିଥିଲେ ସରକାରୀ ସହାୟତା

ଭାପୁର,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଯକ୍ଷ୍ମା ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ସ୍ବାମୀ ମୁରଲୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରଶାସନକୁ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ବ୍ଲକ ଭାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବଣିଆସାହିର ନୁଖୁରୀ ନାଏକ।

ମହିଳା ହିଂସା ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ

ମହିଳା ହିଂସା ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୦।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ସୋମବାର ବିଶ୍ବ ମାନବାଧିକା ଦିବସରେ ମହିଳା ହିଂସା ବିରୋଧି ଅଭିଯାନର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସରକାର ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି

ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସରକାର ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି

ବଇଣ୍ଡା,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛାତ୍ରୀମାନେ  ସେମାନଙ୍କ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ବେଳେ  ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରିକି  ସେହି ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ ଅମଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି। 

 ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡକେରେଜାଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ସାକୋସିହା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଶିକ୍ଷାଦାନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ସହ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।