ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମଳୟ ପବନ ପାଇଁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ

 ମଳୟ ପବନ ପାଇଁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ
ପାରାଦୀପ,୬।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରେ ଏବେ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ଆଶାତିତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ବୃହତ ମତ୍ସ୍ୟଶିଳ୍ପ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଲାଣି। ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, କ୍ୟାରେଟ୍‌ ବୋଟ୍‌ ଓ ନୋଳିଆ ଡଙ୍ଗା ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଉନାହାନ୍ତି। କାରଣ ମାଛ ଧରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଯେତିକି ବାଟ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି, ସେଥିପାଇଁ ତେଲ, ବରଫ ଓ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବାବଦରେ ଯେତିକି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ତାହା ଭରଣା ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ସବୁଠୁ ରୋଚକ କଥା ହେଉଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବସନ୍ତ ଋତୁର ମଳୟ ପବନ ପାଇଁ ଓ ଖରା ପାଇଁ। ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ସାଜିଥାଏ। ଦକ୍ଷିଣା ପବନ ଓ ଖରା ଯୋଗୁ କୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମାଛ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରକୁ ପଳାଇଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ବୋଲି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ କହୁଛନ୍ତି। ଏମିତିରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛଧରା କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ। ମାଛ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ନିୟମ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମତ୍ସ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ପ୍ରାୟ ୫୦ହଜାର ଲୋକ ୨ ମାସ ଜୀବିକା ହରାଇଥାନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଏହି ଖରା ୪ମାସ ଟୁନା-ଲଙ୍ଗ୍‌ଲାଇନର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଟୁନା ମାଛକୁ ଲଙ୍ଗଲାଇନର (ଏକପ୍ରକାର ସୂତୀ କଣ୍ଟା) ଦ୍ୱାରା ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର ଯୋଗେ ଧରାଯାଏ। ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର ମାଲିକମାନେ ବିଦେଶୀ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ଜଳସୀମାରେ ବର୍ଷତମାମ ମାଛ ଧରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାର ଏଲ୍‌ଓପି (ଲେଟର ଅଫ୍‌ ପରମିଟ୍‌) ନ୍ୟାୟରେ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜାହାଜ ଭଳି। ସର୍ବଦା ଉକ୍ତ ଟ୍ରଲର ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଥାଏ। ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରଲର ମାଲିକମାନେ ଛୋଟ ବୋଟ୍‌ ଯୋଗେ ବାଟା ପଠାଇଥାନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଟ୍ରଲରରେ ଥିବା ମାଛକୁ ଏହି ବୋଟ୍‌ ଯୋଗେ କୂଳକୁ ଅଣାଯାଏ। ଡିପ୍‌ ଟ୍ରଲର ଲଙ୍ଗ୍‌ଲାଇନରରେ ଏକପ୍ରକାର ଚିକ୍‌ଚିକ୍‌ କଲା ଭଳି ବସ୍ତୁ ବାନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ଭାଷାରେ ଚର୍ମିଂ କୁହାଯାଏ। ଏହି ଚର୍ମିଂ ଦ୍ୱାରା ଗଭୀର ଜଳରେ ଥିବା ଟୁନା, କାଉ ଭଳି ମାଛ ଧରାଯାଏ। ସେହି ମାଛର ବିଦେଶରେ ଅଧିକ ଚାହିଦା ରହିଛି। ଏହି ମାଛ ଧରିବା କୌଶଳ ବର୍ମା, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ମ୍ୟାନ୍‌ମାର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଜଣା। ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମାଛ ଭାରତୀୟ ଜଳ ସୀମାରେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ମିଳୁଥିବାରୁ ୨୦୦୯ଠାରୁ ସେମାନେ ଏଲ୍‌ଓପି ଦ୍ୱାରା ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି। ପାରାଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରେ ୬୩୦ ବୋଟ୍‌ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର କରିନାହାନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷେ ହେଲା ସୋନା ଟ୍ରଲର ବଦଳରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବଡ଼ ବୋଟ୍‌ (କ୍ୟାରେଟ୍‌ ବୋଟ୍‌) ପ୍ରଚଳିତ ହେଲାଣି। ଏସବୁ ଟ୍ରଲର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୪ମାସ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର ପାଇଁ ସେହି କଟକଣା ନ ଥିବାରୁ ଭାରତୀୟ ଟ୍ରଲର ମାଲିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦାନା ବାନ୍ଧିବାରେ ଲାଗିଛି। ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ବୈଠକ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସମ୍ଭବତଃ ସେମାନେ ଏନେଇ ବଡ଼ଧରଣର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ପାରାଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରୁ ଏବେ ପ୍ରାୟ ବାର୍ଷିକ ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଛ ବିଦେଶକୁ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଛି। ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ମାସଠାରୁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଯୋଗୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୈରାଶ୍ୟ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି। ଜାଗତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ସମୁଦ୍ରରୁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ, ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ଏହି ଧାରା ଗତ ୨ରୁ ୩ବର୍ଷ ହେଲା ଚାଲିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଭଳି ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏହି ଧାରା ବଳବତ୍ତର ରହିଲେ ଆଉ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛଧରା ଆପଣାଛାଏଁ ବନ୍ଦ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

 ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଲଘୁଚାପଜନିତ ଗତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଡାମରପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଛି। ବହୁ ଚାଳଘର ଭାଗିଂ ଯାଇଛି । ଡାମରପୁର ଘେରିବନ୍ଧ ଭିତରେ ଥିବା ୮ ଶହ ଏକର ଭେଡାରେ ଧାନ ଫସଲ ବୁଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ

ମହାକାଳପଡା,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ପବନ ବୁଧବାର ରାତି ଠାରୁ ଲାଗି ରହିଛି । ସମୁଦ୍ରର ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଓ  ତୁହାକୁ ତୁହା ବର୍ଷା  ଯୋଗୁ ସ୍ବାଭାବିକ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି ।

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ  ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୦।୯(ଡିଏନଏ)-ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ ନିମନ୍ତେ ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ସହଯୋଗରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମାର୍ଶାଘାଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା କ୍ରୀଷ୍ଣା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ।

ଗୁଲନଗରରେ ଗଣେଶ ମେଲଣ

ଗୁଲନଗରରେ ଗଣେଶ ମେଲଣ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୦।୯- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଗୁଲନଗର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗଣେଶ ମେଲଣ ଉତ୍ସବ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛ। ଏଥିରେ ପଞ୍ଚାୟତର ୭ଟି ଗଣେଶଙ୍କ ମୁଣ୍ମୟ ପ୍ରତିମା ସାମିଲ ହେବା ସହିତ ଏକତ୍ର ଭୋଗ ଲାଗି ହୋଇଥିଲା ।

କୃଷିଋଣ ଛାଡ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

କୃଷିଋଣ ଛାଡ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୦।୯- ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଗଣିଆମୁହଁ ଗ୍ରାମର ପାର୍ବତୀ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟମାନେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ବୁଧବାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। 

 ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ବଣ୍ଟନ

ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ବଣ୍ଟନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୦।୯-ଓଡ଼ିଶା କୋଠାବାଡି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ୫୦ ଜଣ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବୁଧବାର ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ।ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ କଳ୍ପନା ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ମହିଳା ନିଖୋଜ

ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ମହିଳା ନିଖୋଜ

ଆଳି,୨୦।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆଳି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୋକାପଡା ଗ୍ରାମର ସୁକାନ୍ତି  ଘଡେଇ (୮୦)ବର୍ଷ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ବାହାଡାଝୋଲା ହରିପୁରରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବାହାଡାଝୋଲା ହରିପୁରରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଓଡଗାଁ,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ହରିପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ  ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନଥିପତ୍ର ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଦାବି ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗୁରୁବାର ଓଡଗାଁ-ବାହାଡାଝୋଲା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ କାଠ ପକାଇ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି ।

ମହାକାଳପଡାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ମହାକାଳପଡାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ମହାକାଳପଡା,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହାକାଳପଡା ବ୍ଳକ ଅଧୀନ ବଡିହ ଗ୍ରାମର ବସନ୍ତ ନାୟକ (୨୨) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରେମ ବ୍ୟାପାରକୁ ନେଇ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।

ଗୁହାଳ ପୋଡ଼ି ଗାଇ ବାଛୁରୀ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ଡେରାବିଶ,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗୋଲରାହାଟ ପଞ୍ଚାୟତର ପଣ୍ଡିତପାଟଣା ଗ୍ରାମର ବେଣୁଧର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଗୁହାଳ ଘରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଗୋଟିଏ ଗାଇ ଓ ଗୋଟିଏ ବାଛୁରୀ  ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଖବରପାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଅଁାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ । 

 ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପିଟିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କ ବୋଲେରୋ, ୩ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପିଟିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କ ବୋଲେରୋ, ୩ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ରଣପୁର,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଉଁଶଗଡ଼ଠାରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ଜଣେ ମାଛ ବେପାରୀଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ ହୋଇଛି। ୪ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଏକ ବୋଲେରୋରେ ଆସି ବେପାରୀ ନବ କିଶୋର ରାଉତଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ମୋବାଇଲ ଲୁଟି ନେଇ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପଳାଉଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ କୁଳାସର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲେ। ଗାଡ଼ିଟି ଅଟକି ଯିବାପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଘେରିଯାଇଥିଲେ।

ଜୀବିକା ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ସମନ୍ବୟ କର୍ମଶାଳା

ଜୀବିକା ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ସମନ୍ବୟ କର୍ମଶାଳା

ରାଜନଗର,୨୦।୯(ଡିଏନଏ)-ଓଡିଶା ଜୀବିକା ମିଶନ ରାଜନଗର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଜୀବିକା ସମନ୍ବୟ କର୍ମଶାଳା ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।