ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମଳୟ ପବନ ପାଇଁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ

 ମଳୟ ପବନ ପାଇଁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ
ପାରାଦୀପ,୬।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରେ ଏବେ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ଆଶାତିତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ବୃହତ ମତ୍ସ୍ୟଶିଳ୍ପ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଲାଣି। ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, କ୍ୟାରେଟ୍‌ ବୋଟ୍‌ ଓ ନୋଳିଆ ଡଙ୍ଗା ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଉନାହାନ୍ତି। କାରଣ ମାଛ ଧରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଯେତିକି ବାଟ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି, ସେଥିପାଇଁ ତେଲ, ବରଫ ଓ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବାବଦରେ ଯେତିକି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ତାହା ଭରଣା ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ସବୁଠୁ ରୋଚକ କଥା ହେଉଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବସନ୍ତ ଋତୁର ମଳୟ ପବନ ପାଇଁ ଓ ଖରା ପାଇଁ। ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ସାଜିଥାଏ। ଦକ୍ଷିଣା ପବନ ଓ ଖରା ଯୋଗୁ କୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମାଛ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରକୁ ପଳାଇଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ବୋଲି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ କହୁଛନ୍ତି। ଏମିତିରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛଧରା କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ। ମାଛ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ନିୟମ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମତ୍ସ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ପ୍ରାୟ ୫୦ହଜାର ଲୋକ ୨ ମାସ ଜୀବିକା ହରାଇଥାନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଏହି ଖରା ୪ମାସ ଟୁନା-ଲଙ୍ଗ୍‌ଲାଇନର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଟୁନା ମାଛକୁ ଲଙ୍ଗଲାଇନର (ଏକପ୍ରକାର ସୂତୀ କଣ୍ଟା) ଦ୍ୱାରା ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର ଯୋଗେ ଧରାଯାଏ। ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର ମାଲିକମାନେ ବିଦେଶୀ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ଜଳସୀମାରେ ବର୍ଷତମାମ ମାଛ ଧରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାର ଏଲ୍‌ଓପି (ଲେଟର ଅଫ୍‌ ପରମିଟ୍‌) ନ୍ୟାୟରେ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜାହାଜ ଭଳି। ସର୍ବଦା ଉକ୍ତ ଟ୍ରଲର ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଥାଏ। ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରଲର ମାଲିକମାନେ ଛୋଟ ବୋଟ୍‌ ଯୋଗେ ବାଟା ପଠାଇଥାନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଟ୍ରଲରରେ ଥିବା ମାଛକୁ ଏହି ବୋଟ୍‌ ଯୋଗେ କୂଳକୁ ଅଣାଯାଏ। ଡିପ୍‌ ଟ୍ରଲର ଲଙ୍ଗ୍‌ଲାଇନରରେ ଏକପ୍ରକାର ଚିକ୍‌ଚିକ୍‌ କଲା ଭଳି ବସ୍ତୁ ବାନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ଭାଷାରେ ଚର୍ମିଂ କୁହାଯାଏ। ଏହି ଚର୍ମିଂ ଦ୍ୱାରା ଗଭୀର ଜଳରେ ଥିବା ଟୁନା, କାଉ ଭଳି ମାଛ ଧରାଯାଏ। ସେହି ମାଛର ବିଦେଶରେ ଅଧିକ ଚାହିଦା ରହିଛି। ଏହି ମାଛ ଧରିବା କୌଶଳ ବର୍ମା, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ମ୍ୟାନ୍‌ମାର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଜଣା। ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମାଛ ଭାରତୀୟ ଜଳ ସୀମାରେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ମିଳୁଥିବାରୁ ୨୦୦୯ଠାରୁ ସେମାନେ ଏଲ୍‌ଓପି ଦ୍ୱାରା ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି। ପାରାଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରେ ୬୩୦ ବୋଟ୍‌ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର କରିନାହାନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷେ ହେଲା ସୋନା ଟ୍ରଲର ବଦଳରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବଡ଼ ବୋଟ୍‌ (କ୍ୟାରେଟ୍‌ ବୋଟ୍‌) ପ୍ରଚଳିତ ହେଲାଣି। ଏସବୁ ଟ୍ରଲର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୪ମାସ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଡିପ୍‌ ସି ଟ୍ରଲର ପାଇଁ ସେହି କଟକଣା ନ ଥିବାରୁ ଭାରତୀୟ ଟ୍ରଲର ମାଲିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦାନା ବାନ୍ଧିବାରେ ଲାଗିଛି। ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ବୈଠକ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସମ୍ଭବତଃ ସେମାନେ ଏନେଇ ବଡ଼ଧରଣର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ପାରାଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରୁ ଏବେ ପ୍ରାୟ ବାର୍ଷିକ ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଛ ବିଦେଶକୁ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଛି। ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ମାସଠାରୁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଯୋଗୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୈରାଶ୍ୟ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି। ଜାଗତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ସମୁଦ୍ରରୁ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ, ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ଏହି ଧାରା ଗତ ୨ରୁ ୩ବର୍ଷ ହେଲା ଚାଲିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଭଳି ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏହି ଧାରା ବଳବତ୍ତର ରହିଲେ ଆଉ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛଧରା ଆପଣାଛାଏଁ ବନ୍ଦ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ହେଲ୍‌ପର ମୃତ, ଡ୍ରାଇଭର୍‌ ଫେରାର

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ହେଲ୍‌ପର ମୃତ, ଡ୍ରାଇଭର୍‌ ଫେରାର

ଓଡ଼ଗାଁ, ୧୫।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ଥାନା ରୋହିବାଙ୍କ  ୨୧ ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ତଥା ଓଡ଼ଗାଁ-ଭଞ୍ଜନଗର ରାସ୍ତାରେ ଶନିବାର ଏକ ଟ୍ରକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହୋଇ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। 

ଗ୍ରାମ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଗ୍ରାମ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୧୫ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜ୍ୟ ଭାଜପାର ଟାଙ୍ଗୀ ମଣ୍ଡଳ ତରଫରୁ ଟାଙ୍ଗୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଉପଖଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଶୁକ୍ରବାର ଧାରଣା ଦିଆଯଇଛି । ବିଜେଡି ଦଳକୁ ସହାୟତା କରିବା ଆଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ କାମକୁ ଜାଣିଶୁଣି ନିମ୍ନମାନର କରାଯିବା, ମଞ୍ଜୁର ଅର୍ଥର ସିଂହଭାଗ ଦଳୀୟନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିବା ଭାଜପା ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। 

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୧୫ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ ବଳରାମଦେବ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୁଧବାର ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପ୍ଲା କାର୍ଡ ଧରି ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଜନସଚେତନତା ନିମନ୍ତେ ଟାଙ୍ଗୀ ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।

ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ଧାନ ଫସଲ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ଧାନ ଫସଲ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ବୋଲଗଡ଼,୧୫ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦକ୍ଷିଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟିି ହୋଇଛି ଏକ ଲଘୁଚାପ। ଏହା ଅବପାତରେ ପରିଣତ ହେବାପରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷାର ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେଣୁ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କାରେ ଧାନ ଫସଲର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛନ୍ତି। 

ଆଜିଠୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ପିଠା ଶିବିର ଆରମ୍ଭ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୮ ବ୍ଲକର ୩୨ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପାଳନ ହେବ

ଆଜିଠୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ପିଠା ଶିବିର ଆରମ୍ଭ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୮ ବ୍ଲକର ୩୨ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପାଳନ ହେବ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୫ା୧୨- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ସହାୟତା ରାଶି ବଣ୍ଟନ ଓ ସରକାରୀ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଶନିବାରଠାରୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ପିଠା ଶିବିର। ୧୫ରୁ ୨୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲାର ୮ ବ୍ଲକର ୧୯୪ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯିବ। 

ଦଶପଲ୍ଲା ଏନ୍‌ଏସିରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ମୌଳିକ ସୁବିଧା: ସମାଧାନ ପାଇଁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଦଶପଲ୍ଲା ଏନ୍‌ଏସିରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ମୌଳିକ ସୁବିଧା: ସମାଧାନ ପାଇଁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଦଶପଲ୍ଲା,୧୫ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦଶପଲ୍ଲା ଏନ୍‌ଏସିରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି ମୌଳିକ ସୁବିଧା। ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପାନୀୟ ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌, ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ପ୍ରଭୃତି ସମସ୍ୟା ଲାଗିରହିଛି। ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଜୟମହାବୀର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜରିଆରେ ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ବାଟ ହୁଡ଼ିଛି ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା: ୩ମାସ ପରେ ବି ଦିଆଯାଇନି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ

ବାଟ ହୁଡ଼ିଛି ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା: ୩ମାସ ପରେ ବି ଦିଆଯାଇନି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୫ା୧୨- ପ୍ରତି ଘରେ ଯେପରି ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚତ୍ବ ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ  ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଘରକୁ ମାଗଣାରେ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗୀକରଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ହେଲେ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଏହି ଯୋଜନା ବାଟ ହୁଡ଼ିଥିବା କୁହାଯାଇପାରିବ।

ପିଠା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ କର୍ମଶାଳା

ପିଠା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ କର୍ମଶାଳା

ରାଜନଗର,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜନଗର ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ନୂତନ କରି ପିଠା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। 

ଆମ୍ବ ତୋଟାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଗ୍ରୀଡ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ କଇଥପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ଆମ୍ବ ତୋଟାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଗ୍ରୀଡ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ କଇଥପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୪।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଖଣ୍ଡପଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ଏକ ଉଚ୍ଚଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଗ୍ରୀଡ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର ପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଖଣ୍ଡପଡା ତହସିଲ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ୧୫ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସରକାରୀ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ।

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ: ପୌରାଣିକ ଗାଥା ବହନ କରେ ମଣିଭଦ୍ରା

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ: ପୌରାଣିକ ଗାଥା ବହନ କରେ ମଣିଭଦ୍ରା

ଗଣିଆ,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ପୁରାଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମଣିଭଦ୍ରା ପର୍ବତ ପାଦଦେଶରେ ବିଜେ ମା’ କଳାପାଟ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ପଞ୍ଚକୁଣ୍ଡୀୟ ମହାଯଜ୍ଞରେ ବେଦଜ୍ଞ ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଜୁଆଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ୧୪ ଗିରଫ, କାର, ବାଇକ୍‌, ଟଙ୍କା ଜବତ

ଜୁଆଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ୧୪ ଗିରଫ, କାର, ବାଇକ୍‌, ଟଙ୍କା ଜବତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୧୪।୧୨: ଯାଜପୁର ଜିଲା କଳିଙ୍ଗନଗର ଥାନା ପୋଲିସ ଗୁରବାର ବିଲମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାରଗାଡିଆର ଏକ ଜୁଆଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୧୪ ଜୁଆଡିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛିି। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ସମେତ ୨ କାର ଓ ୯ଟି ବାଇକ ଜବତ କରିଛି। କଳିଙ୍ଗନଗର ଥାନା ଆଇଆଇସି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ ହୋଇଥିଲା। 

ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ଟ୍ରକ, ୨ ଗୁରୁତର, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ଟ୍ରକ, ୨ ଗୁରୁତର, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି, ୧୪।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ଅଧୀନ ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବାଉଳ ବଜାରରେ ମାଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଏକ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ମାଡିଯିବାରୁ ୨ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ୱେଷ୍ଟବେଙ୍ଗଲ ମେଦିନିପୁର ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସବଙ୍ଗ ଥାନା ବରଦା ଗ୍ରାମର ବାବୁଲାଲ ହୁଦଇତ(୪୫) ଓ ଅମାଳିଥ ମଇତି (୪୮)।