ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଦିଗହରା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୬।୩ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା (ପିଏମ୍‌ଏୱାଇ) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏକ ମହତ ଯୋଜନା। ସହରାଞ୍ଚଳର ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ଯେଉଁମାନେ ଏଲ୍‌ଆଇଜି (ଲୋ ଇନ୍‌କମ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌) ଏବଂ ଇଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ (ଇକୋନୋମିକାଲି ୱିକର ସେକ୍ସନ୍ସ) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏବଂ ପକ୍କା ଘର ଖଣ୍ଡେ କରିବା କଷ୍ଟକର, ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ରୂପାୟନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଏହି ଯୋଜନା ବାସ୍ତବ ଲକ୍ଷ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛି। ବିଶେଷକରି ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦ ଅଞ୍ଚଳର ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିରାଶ କରାଯାଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହରର ୭୧୭ ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ସତ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାସାଧିକ କାଳ ହେବ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇବାର ୪ କିମ୍ବା ୬ ମାସ ଭିତରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସାରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦ ଓ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ହିତାଧିକାରୀ ଧାର, କରଜ କରି ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସରକାର ପୁରସ୍କାର କ’ଣ, କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ଦେଉ ନ ଥିବାରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ ପଡିଛି। ଏଣେ ଧାର, କରଜ ଦେଇଥିବା ଲୋକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଘର କବାଟ ବାଡେଇଲେଣି। କେତେକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଲାଣି। କିନ୍ତୁ ସରକାର ନୀରବ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରୋକ୍ଷରେ କେବଳ ଯେ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ତାହା ନୁହେଁ, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଭାବାବେଗ ସହ ଖେଳ ଖେଳାଯାଉଛି। ଏଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ କରି ଶତାଧିକ ହିତାଧିକାରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହୋହଲ୍ଲା କରିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳ ଏହା ଉପରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି। ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହରରେ ପିଏମ୍‌ଏୱାଇରେ ମୋଟ ୭୧୭ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିରେ ୧୫୦, ୨ୟ ୭୬ ଓ ୩ୟ କିସ୍ତିରେ ୪୯୧ଟି କାର୍ଯ୍ୟଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ ଜଣ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଦିଆଯିବାରେ ଘୋର ବିଳମ୍ବ କରାଯାଉଛି। ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୧ମ କିସ୍ତି ପାଇବାକୁ ୩୮୦, ୨ୟ ୯, ୩ୟ ୧୦ ଓ ୪ର୍ଥ କିସ୍ତି ପାଇବାକୁ ୨୫ ଜଣ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହି ଅର୍ଥରାଶି ଦେବାକୁ ଡୁଡା (ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଅର୍ବାନ୍‌ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି) ଘୋର ବିଳମ୍ବ କରୁଛି। ଡୁଡା ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଏପିଡି) ସୁମିତ୍ରା ସରକାରଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସେ ନିଜ ପଦୋନ୍ନତି କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଏଥିରୁ ନିବୃତ ରହୁଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ଡୁଡା ପିଡି ବିଶ୍ୱଜିତ ଦାସ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ କିନ୍ତୁ ଡିୟୁଏଚ୍‌ଏସ୍‌ (ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଅର୍ବାନ୍‌ ହାଉସିଂ ସୋସାଇଟି) ଅଧୀନରେ ଡୁଡା କାମ କରୁଛି। ଡିୟୁଏଚ୍‌ଏସ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଉଛନ୍ତି ନିଜେ ଜିଲାପାଳ। ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଗୌଣ କରାଯିବା ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ହୋଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିପ୍ଳବ ଚୌଧୁରୀ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ନ ପାଇ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିଛି ଡିୟୁଏଚ୍‌ଏସ୍‌। ଡିୟୁଏଚ୍‌ଏସ୍‌ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ହିତାଧିକାରୀ ପାଖାପାଖି ଦେଢ ମାସ ହେବ ସେମାନଙ୍କ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ପାଇବା ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ସେମାନେ ଗରିବ ଓ ଧାର, କରଜ କରି ଘର କରୁଛନ୍ତି ତେଣୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାର ପ୍ରତିକାର ନ ହେଲେ ବାସ୍ତବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୨,୭୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ହିତାଧିକାରୀ ନିଜସ୍ବ ପାଣ୍ଠିରୁ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ୧,୫୦,୦୦୦ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଗୃହ ନିର୍ମାଣର ଆକାର ୨୫ରୁ ୩୦ ବର୍ଗ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ କରାଯିବ। କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇବାର ୯୦ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭିତ୍ତିମୂଳ (ପ୍ଲିନ୍ଥ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରି ନ ପାରିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ରଦ୍ଦ କରାଯିବ। ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସମୟର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ପରିଦର୍ଶନ କରି ମୋବାଇଲରେ ଚିତ୍ର୍ର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବେ। ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଯିବ। ପରେ ଯାଇ କିସ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସହାୟତା ରାଶି ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ସହାୟତା ରାଶି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବରକୁ ଡିବିଟି (ଡାଇରେକ୍ଟ ବେନିଫିଟ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସଫର)ରେ ସିଧାସଳଖ ଯାଇପାରିବ। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶିକୁ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯଥା ୧ମ କିସ୍ତିରେ ୭୦,୦୦୦, ୨ୟରେ ୬୦,୦୦୦, ୩ୟରେ ୫୦,୦୦୦ ଏବଂ ୪ର୍ଥ କିସ୍ତିିରେ ୨୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇବାର ୪ ଓ ୬ ମାସ ଭିତରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦ ଓ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମିଳିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ସରକାର ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ୧ମ କିସ୍ତିରେ ୪୦,୦୦୦, ୨ୟ ୬୦,୦୦୦, ୩ୟରେ ୬୦,୦୦୦ ଓ ୪ର୍ଥ କିସ୍ତିରେ ୪୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

 ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଲଘୁଚାପଜନିତ ଗତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଡାମରପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଛି। ବହୁ ଚାଳଘର ଭାଗିଂ ଯାଇଛି । ଡାମରପୁର ଘେରିବନ୍ଧ ଭିତରେ ଥିବା ୮ ଶହ ଏକର ଭେଡାରେ ଧାନ ଫସଲ ବୁଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ

ମହାକାଳପଡା,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ପବନ ବୁଧବାର ରାତି ଠାରୁ ଲାଗି ରହିଛି । ସମୁଦ୍ରର ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଓ  ତୁହାକୁ ତୁହା ବର୍ଷା  ଯୋଗୁ ସ୍ବାଭାବିକ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି ।

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ  ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୦।୯(ଡିଏନଏ)-ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ ନିମନ୍ତେ ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ସହଯୋଗରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମାର୍ଶାଘାଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା କ୍ରୀଷ୍ଣା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ।

ଗୁଲନଗରରେ ଗଣେଶ ମେଲଣ

ଗୁଲନଗରରେ ଗଣେଶ ମେଲଣ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୦।୯- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଗୁଲନଗର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗଣେଶ ମେଲଣ ଉତ୍ସବ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛ। ଏଥିରେ ପଞ୍ଚାୟତର ୭ଟି ଗଣେଶଙ୍କ ମୁଣ୍ମୟ ପ୍ରତିମା ସାମିଲ ହେବା ସହିତ ଏକତ୍ର ଭୋଗ ଲାଗି ହୋଇଥିଲା ।

କୃଷିଋଣ ଛାଡ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

କୃଷିଋଣ ଛାଡ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୦।୯- ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଗଣିଆମୁହଁ ଗ୍ରାମର ପାର୍ବତୀ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟମାନେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ବୁଧବାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। 

 ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ବଣ୍ଟନ

ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ବଣ୍ଟନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୦।୯-ଓଡ଼ିଶା କୋଠାବାଡି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ୫୦ ଜଣ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବୁଧବାର ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ।ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ କଳ୍ପନା ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ମହିଳା ନିଖୋଜ

ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ମହିଳା ନିଖୋଜ

ଆଳି,୨୦।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆଳି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୋକାପଡା ଗ୍ରାମର ସୁକାନ୍ତି  ଘଡେଇ (୮୦)ବର୍ଷ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ବାହାଡାଝୋଲା ହରିପୁରରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବାହାଡାଝୋଲା ହରିପୁରରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଓଡଗାଁ,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ହରିପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ  ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନଥିପତ୍ର ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଦାବି ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗୁରୁବାର ଓଡଗାଁ-ବାହାଡାଝୋଲା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ କାଠ ପକାଇ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି ।

ମହାକାଳପଡାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ମହାକାଳପଡାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ମହାକାଳପଡା,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହାକାଳପଡା ବ୍ଳକ ଅଧୀନ ବଡିହ ଗ୍ରାମର ବସନ୍ତ ନାୟକ (୨୨) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରେମ ବ୍ୟାପାରକୁ ନେଇ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।

ଗୁହାଳ ପୋଡ଼ି ଗାଇ ବାଛୁରୀ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ଡେରାବିଶ,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗୋଲରାହାଟ ପଞ୍ଚାୟତର ପଣ୍ଡିତପାଟଣା ଗ୍ରାମର ବେଣୁଧର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଗୁହାଳ ଘରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଗୋଟିଏ ଗାଇ ଓ ଗୋଟିଏ ବାଛୁରୀ  ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଖବରପାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଅଁାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ । 

 ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପିଟିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କ ବୋଲେରୋ, ୩ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପିଟିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କ ବୋଲେରୋ, ୩ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ରଣପୁର,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଉଁଶଗଡ଼ଠାରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ଜଣେ ମାଛ ବେପାରୀଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ ହୋଇଛି। ୪ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଏକ ବୋଲେରୋରେ ଆସି ବେପାରୀ ନବ କିଶୋର ରାଉତଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ମୋବାଇଲ ଲୁଟି ନେଇ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପଳାଉଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ କୁଳାସର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲେ। ଗାଡ଼ିଟି ଅଟକି ଯିବାପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଘେରିଯାଇଥିଲେ।

ଜୀବିକା ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ସମନ୍ବୟ କର୍ମଶାଳା

ଜୀବିକା ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ସମନ୍ବୟ କର୍ମଶାଳା

ରାଜନଗର,୨୦।୯(ଡିଏନଏ)-ଓଡିଶା ଜୀବିକା ମିଶନ ରାଜନଗର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଜୀବିକା ସମନ୍ବୟ କର୍ମଶାଳା ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।