ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଦିଗହରା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୬।୩ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା (ପିଏମ୍‌ଏୱାଇ) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏକ ମହତ ଯୋଜନା। ସହରାଞ୍ଚଳର ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ଯେଉଁମାନେ ଏଲ୍‌ଆଇଜି (ଲୋ ଇନ୍‌କମ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌) ଏବଂ ଇଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ (ଇକୋନୋମିକାଲି ୱିକର ସେକ୍ସନ୍ସ) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏବଂ ପକ୍କା ଘର ଖଣ୍ଡେ କରିବା କଷ୍ଟକର, ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ରୂପାୟନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଏହି ଯୋଜନା ବାସ୍ତବ ଲକ୍ଷ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛି। ବିଶେଷକରି ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦ ଅଞ୍ଚଳର ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିରାଶ କରାଯାଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହରର ୭୧୭ ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ସତ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାସାଧିକ କାଳ ହେବ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇବାର ୪ କିମ୍ବା ୬ ମାସ ଭିତରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସାରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦ ଓ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ହିତାଧିକାରୀ ଧାର, କରଜ କରି ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସରକାର ପୁରସ୍କାର କ’ଣ, କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ଦେଉ ନ ଥିବାରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ ପଡିଛି। ଏଣେ ଧାର, କରଜ ଦେଇଥିବା ଲୋକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଘର କବାଟ ବାଡେଇଲେଣି। କେତେକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଲାଣି। କିନ୍ତୁ ସରକାର ନୀରବ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରୋକ୍ଷରେ କେବଳ ଯେ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ତାହା ନୁହେଁ, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଭାବାବେଗ ସହ ଖେଳ ଖେଳାଯାଉଛି। ଏଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ କରି ଶତାଧିକ ହିତାଧିକାରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହୋହଲ୍ଲା କରିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳ ଏହା ଉପରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି। ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହରରେ ପିଏମ୍‌ଏୱାଇରେ ମୋଟ ୭୧୭ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିରେ ୧୫୦, ୨ୟ ୭୬ ଓ ୩ୟ କିସ୍ତିରେ ୪୯୧ଟି କାର୍ଯ୍ୟଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ ଜଣ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଦିଆଯିବାରେ ଘୋର ବିଳମ୍ବ କରାଯାଉଛି। ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୧ମ କିସ୍ତି ପାଇବାକୁ ୩୮୦, ୨ୟ ୯, ୩ୟ ୧୦ ଓ ୪ର୍ଥ କିସ୍ତି ପାଇବାକୁ ୨୫ ଜଣ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହି ଅର୍ଥରାଶି ଦେବାକୁ ଡୁଡା (ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଅର୍ବାନ୍‌ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି) ଘୋର ବିଳମ୍ବ କରୁଛି। ଡୁଡା ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଏପିଡି) ସୁମିତ୍ରା ସରକାରଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସେ ନିଜ ପଦୋନ୍ନତି କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଏଥିରୁ ନିବୃତ ରହୁଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ଡୁଡା ପିଡି ବିଶ୍ୱଜିତ ଦାସ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ କିନ୍ତୁ ଡିୟୁଏଚ୍‌ଏସ୍‌ (ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଅର୍ବାନ୍‌ ହାଉସିଂ ସୋସାଇଟି) ଅଧୀନରେ ଡୁଡା କାମ କରୁଛି। ଡିୟୁଏଚ୍‌ଏସ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଉଛନ୍ତି ନିଜେ ଜିଲାପାଳ। ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଗୌଣ କରାଯିବା ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ହୋଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିପ୍ଳବ ଚୌଧୁରୀ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ନ ପାଇ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିଛି ଡିୟୁଏଚ୍‌ଏସ୍‌। ଡିୟୁଏଚ୍‌ଏସ୍‌ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ହିତାଧିକାରୀ ପାଖାପାଖି ଦେଢ ମାସ ହେବ ସେମାନଙ୍କ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ପାଇବା ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ସେମାନେ ଗରିବ ଓ ଧାର, କରଜ କରି ଘର କରୁଛନ୍ତି ତେଣୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାର ପ୍ରତିକାର ନ ହେଲେ ବାସ୍ତବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୨,୭୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ହିତାଧିକାରୀ ନିଜସ୍ବ ପାଣ୍ଠିରୁ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ୧,୫୦,୦୦୦ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଗୃହ ନିର୍ମାଣର ଆକାର ୨୫ରୁ ୩୦ ବର୍ଗ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ କରାଯିବ। କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇବାର ୯୦ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭିତ୍ତିମୂଳ (ପ୍ଲିନ୍ଥ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରି ନ ପାରିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ରଦ୍ଦ କରାଯିବ। ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସମୟର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ପରିଦର୍ଶନ କରି ମୋବାଇଲରେ ଚିତ୍ର୍ର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବେ। ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଯିବ। ପରେ ଯାଇ କିସ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସହାୟତା ରାଶି ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ସହାୟତା ରାଶି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବରକୁ ଡିବିଟି (ଡାଇରେକ୍ଟ ବେନିଫିଟ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସଫର)ରେ ସିଧାସଳଖ ଯାଇପାରିବ। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶିକୁ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯଥା ୧ମ କିସ୍ତିରେ ୭୦,୦୦୦, ୨ୟରେ ୬୦,୦୦୦, ୩ୟରେ ୫୦,୦୦୦ ଏବଂ ୪ର୍ଥ କିସ୍ତିିରେ ୨୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇବାର ୪ ଓ ୬ ମାସ ଭିତରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦ ଓ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମିଳିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ସରକାର ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ୧ମ କିସ୍ତିରେ ୪୦,୦୦୦, ୨ୟ ୬୦,୦୦୦, ୩ୟରେ ୬୦,୦୦୦ ଓ ୪ର୍ଥ କିସ୍ତିରେ ୪୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ମ୍ୟାଟ୍ରିିକ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ : କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ୨ଟି କେନ୍ଦ୍ର

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ମ୍ୟାଟ୍ରିିକ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ : କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ୨ଟି କେନ୍ଦ୍ର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୩ା୩- ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷର ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ା ଏହି ପରୀକ୍ଷାର  ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ୨୫ ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି।  

 ପ୍ରାଣକିଶୋର ଜୀଉଙ୍କ ମେଲଣ ଯାତ୍ରା

ପ୍ରାଣକିଶୋର ଜୀଉଙ୍କ ମେଲଣ ଯାତ୍ରା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୩। ୩ (ଡିଏନଏ) ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଦୁମୁକା ପଞ୍ଚାୟତ ଗିରଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀ ପ୍ରାଣକିଶୋର ଜୀଉଙ୍କ ମେଲଣ ଯାତ୍ରା ଧୁମ୍‌ଧାମରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ହକ୍‌ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ:କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ବିଜେଡିର ସମାଲୋଚନା

ହକ୍‌ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ:କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ବିଜେଡିର ସମାଲୋଚନା

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୩ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ବଡ଼ଚଣା ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ତରଫରୁ ତରଫରୁ ଗୁରୁବାର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକଠାରେ ହକ୍‌ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅର୍ଥ ନ ମିଳିବା ପ୍ରତିବାଦ: ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣା

କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅର୍ଥ ନ ମିଳିବା ପ୍ରତିବାଦ: ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୩ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରୁଥିଲା ବେଳେ ଏହା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରୁନାହଁି। ସେହିପରି ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ତଥା ଆର୍ଥତ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ କାଳିଆ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ବହୁ ଚାଷୀ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ମା’ ହେଲେ ନାବାଳିକା, ପ୍ରେମିକ ଫେରାର:ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ପୀଡ଼ିତା

ମା’ ହେଲେ ନାବାଳିକା, ପ୍ରେମିକ ଫେରାର:ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ପୀଡ଼ିତା

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୩ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ଜଣେ ନାବାଳିିକାଙ୍କୁ ବିବାହ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଗର୍ଭବତୀ କରିବା ପରେ ପ୍ରେମିକ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। 

ନୟନବାଳା ଦାଶ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ:ହାଣ୍ଡିଭଙ୍ଗା ଚାମ୍ପିୟନ

ନୟନବାଳା ଦାଶ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ:ହାଣ୍ଡିଭଙ୍ଗା ଚାମ୍ପିୟନ

ପାଟକୁରା,୨୩ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  ତେଣ୍ଡାକୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜୟତଳଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହରିହର ପାଠାଗାର ଓ ଜୟତଳଙ୍ଗ କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ୍‌ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ୫ମ ବାର୍ଷିକ ନୟନବାଳା ଦାଶ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି ା  

ଦଶପଲ୍ଲାରେ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର: ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ

ଦଶପଲ୍ଲାରେ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର: ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଦଶପଲ୍ଲାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ୨ଟି ଧମକପୂର୍ଣ୍ଣ ପୋଷ୍ଟର ଜବତ ହୋଇଛି। ମାଓବାଦୀମାନେ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଦଶପଲ୍ଲାର ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏବଂ ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ବୁଢ଼ା ନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ୨ ଛାତ୍ର: ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ନିଖୋଜ

ବୁଢ଼ା ନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ୨ ଛାତ୍ର: ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ନିଖୋଜ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୩।୩(ଡିଏନଏ)- ଯାଜପୁର ଟାଉନ ଥାନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ବୁଢା ନଦୀରେ ଶନିବାର ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ୨ଜଣ ଛାତ୍ର ଭାସିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯାଜପୁର ଦମକଳ ବାହିନୀ ଜଣଙ୍କର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିପାରିଛନ୍ତି।

ରେଳଧାରଣା କଡ଼ରୁ ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର

ରେଳଧାରଣା କଡ଼ରୁ ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର

ଆଠଗଡ଼,୨୩।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମତ୍ସ୍ୟପୁର ରେଳଧାରଣା ନିକଟରୁ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଅର୍ଦ୍ଧ ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। 

ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ୧୦୮ ଗୋ-ପୂଜା

ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ୧୦୮ ଗୋ-ପୂଜା

ରାଜନଗର,୨୩।୩(ଡିଏନଏ)- ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ସାନବଡ଼ ଗୋପାଳପୁର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୁରୁଗାଁଠାରେ ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଶନିବାର ୧୦୮ ଗୋମାତାଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇ ଥିଲା। 

ହୋଲି ହେଲା କାଳ: ପାଣିରେ ବୁଡି ଯୁବକ ମୃତ

ହୋଲି ହେଲା କାଳ: ପାଣିରେ ବୁଡି ଯୁବକ ମୃତ

ରସୁଲପୁର/ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ./ନି.ପ୍ର.)-ହୋଲି ଖେଳି ସାରିବା ପରେ ନଦୀରେ ଗାଧୋଉଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପାଣିରେ ବୁଡି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ଯାଜପୁର ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇଶ୍ୱରପୁର ଗ୍ରାମର ନିରଞ୍ଜନ ପରମାଣିକ(୨୦)। ସେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ହୋଲି ଖେଳି ସାରି ଅପରାହ୍ନରେ ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀର ଜଇପୁର ଘାଟରେ ଗାଧୋଉଥିଲେ।

ରାଜନଗରରେ ରଙ୍ଗସଭା

ରାଜନଗରରେ ରଙ୍ଗସଭା

ରାଜନଗର,୨୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ଥାନା ପରିସରରେ ଦୋଳ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। ୩ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ଦୋଳ ଉତ୍ସବରେ ୩୩ଟି ଦୋଳ ବିମାନରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମାଙ୍କୁ ଅଣାଯାଇ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା। 


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା