ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପଥର ଗୁଣ୍ଡରେ କାମ ଶେଷ

କାଳିଆପାଣି,୬।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)

କୁସୁମଡ଼ିହା-ମହୁଲଖାଲଠାରୁ କଲରଙ୍ଗି ଅତା ଢାବାଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରମ୍ଭରୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ଯାଜପୁର ଆରଡି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଫେବୃୟାରୀ ୧୦ରେ ନିମ୍ନମାନର ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗତ ବୁଧବାର ରେଭେନ୍ୟୁ ଡିଭିଜୋନାଲ କମିଶନ(ଆରଡିସି)
ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।
ଯେ, ଯାଜପୁର ଆରଡି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ଫେବୃୟାରୀ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମେ ଠିକାଦାର ବିନା ସୂଚନାରେ ପଥରଛଇ ଗୁଣ୍ଡରେ ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଫଳରେ ମହୁଲଖୋଲ ଗ୍ରାମବାସୀ ପଥରଛଇ ଗୁଣ୍ଡରେ ରାସ୍ତା କାମ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକାରୀମାନେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଯେନତେନ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିମନ୍ତେ ତାଗିଦ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଫଳରେ ଠିକାଦାର ନିର୍ଭୟ ଭାବେ ମେସିନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ମାଙ୍କଡା ପଥର ଗୁଣ୍ଡରେ ରାସ୍ତାର ଦୁଇ କଡ଼ ସମତଳ କରି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ରାସ୍ତାର ଉନ୍ନତୀକରଣ ନିମନ୍ତେ ୧୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିବା ସହ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ବସ, ଟ୍ରକ୍‌ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଯାନବାହନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇପଡିଛି । ରାସ୍ତାରେ ବଡ଼ବଡ଼ ଖାଲଖମା ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍ତମ ଧରଣର ମୋରମ, ବାଲି, ମେଟାଲ, ଚିପ୍‌ସ ପକାଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଠିକାଦାର ପଥରଛଇରୁ ଗୁଣ୍ଡ ପକାଇ ରାସ୍ତ କଡ଼ ସମତଳ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଅନେକ ଥର ରାସ୍ତା ମରାମତି ନିମନ୍ତେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ମାସ ପରେ ରାସ୍ତା ପୂର୍ବପରି ହୋଇଯାଏ । ଠିକାଦାରଙ୍କ ବେପରୁଆ ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମବାସୀ କାମ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ଠିକ୍‌ଭାବେ କାମ କରିବା ନେଇ ଆରଡିସିଙ୍କୁ ଲିଖିତଭାବେ ଜଣାଇଥିବା ଗ୍ରାମର ମୁଖିଆ ଦଶରଥ ମହାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି । ଆରଡି ବିଭାଗର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ବେହେରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନୁସାରେ କାମ ନହେଲେ ବିଲ୍‌ ଦିଆଯିବ ନାହଁି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଡିମିରିପଲି ସେବାଶ୍ରମରେ ସେବା ମହୋତ୍ସବ

ନୂଆଗାଁ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଗୁମି ପଞ୍ଚାୟତର ଡିମିରିପଲି ସେବାଶ୍ରମ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାର ସେବା ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ନୂଆଗାଁ ସେବା ମହୋତ୍ସବ ସମିତି ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଚଳିତ ମାସ ୧୭ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସେବା ମହୋତ୍ସବ ୨୫ ତାରିଖ ଯାଏ ଜିଲା ବ୍ୟାପୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଶନିବାର ସପ୍ତମ

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ନାବାଳକ କରିଥିଲେ ହତ୍ୟା

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ନାବାଳକ କରିଥିଲେ ହତ୍ୟା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୩ା୬(ନି.ପ୍ର)- ଯାଜପୁର ଜିଲା କୋରେଇ ଥାନା ଫାଜଲପୁର ଗାଁରେ ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ସୁନୀତା ଓତାର ନାମ୍ନୀ ନାବାଳିକାଙ୍କ ହାତଗୋଡ଼ ବନ୍ଧା ମୃତଦେହ ଏକ ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ସମଗ୍ର ଜିଲାରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ ନାବାଳିକାର ମୃତ୍ୟୁ କିଭଳି ହେଲା ସେ ନେଇ ଅନେକ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୩।୬(ଡିଏନଏ)- ୫ନଂ (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମଙ୍ଗଳା ଛକଠାରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ବାଇକ୍‌କୁ ଟ୍ରକ୍‌ ପଛପଟୁ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଯୌତୁକ ଆଣିଲେ ଚାରା

ରାଜନଗର,୨୩ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ବଳଭଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମର ଯୁବ ସମାଜସେବୀ ତଥା ଚଉଦକୁଲାଟ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ସରୋଜ ବିଶ୍ୱାଳ ଶୁକ୍ରବାର ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଲୁଟିନେଲେ ୪୯ହଜାର ଟଙ୍କା

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ କଳା ପଲସର୍‌ରେ ଆସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୪୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଇଛନ୍ତି। ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନାଠାରୁ ମାତ୍ର ୫ଶହ ମିଟର ବ୍ୟବଧାନରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ରାଧାମୋହନ ଜୀଉ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗଦେବ ପାଟଣା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଜଗଦେବ ପାଟଣା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନୟାଗଡ଼ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସିଲାବସ୍‌ ବାହାରୁ ଆସିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସିଲାବସ୍‌ ବାହାରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥିବାରୁ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶୁକ୍ରବାର ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟବର୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ମାନର ପେପର ୯ ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା।

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ଶୁକ୍ରବାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ୩ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୭୫୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ଜିଲା ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଜିଲା ରାଜସ୍ବ ସେବା ସଂଘର ଅଧିବେଶନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା କ୍ୟାଡ଼ର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୧୬ଜଣ ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା (ଓଆରଏସ୍‌) ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସୁଖୀ

ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସୁଖୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ସଙ୍ଗୀତ ମଣିଷ ମନର ମହୋଷଧି। ଏହା ଯନ୍ତ୍ରଣା ନିବାରକ ଓ ସୁଖ ପ୍ରଦାୟକ। ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସବୁବେଳେ ସୁଖୀ ଓ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ କରିଥାଏ।

ସଂକଟମୋଚନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଜୀଉଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୩ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣ୍ଟିଲୋ ପଞ୍ଚାୟତର ଫକୀର ଅତବୁଦ୍ଧି ପାଟଣା ଓ ଛାମୁସାହି ପାଟଣାସ୍ଥିତ ସଂକଟମୋଚନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଠାକୁରଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

Model This Week

ପ୍ରଭାତ