ସମ୍ବଲପୁର

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ୟୁସୁଫ୍‌ ଗିରଫ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୬।୩ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ନୂଆପଡ଼ା ପୋଲିସ ବୋଡେନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୋଇରଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଖଡୁପାଣି ଗଁାର ୟୁସୁଫ ମହମ୍ମଦ(୫୦)ଙ୍କୁ ସୋମବାର ଗିରଫ କରିଛି । ତାଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି । ଜିଲା ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସ୍‌ପି ସ୍ମିତ ପରମାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବୋଡେନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭଇଁଷାଦାନୀ, ବୋଇରଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଖଡୁପାଣି ଚାଷୀ ମୂଲିଆ ଆଦିବାସୀ ସଂଘର ସଭାପତି ଭାବେ ୟୁସୁଫ କାମ କରିଆସୁଥିଲେ । ସେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ମାଓବାଦୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସଭାସମିତି କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହ ଠିକାଦାର ଓ ପୋଲିସର ଗତିବିଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ଦେଉଥିଲେ । ବିଶେଷ କରି ଗତବର୍ଷ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ସମୟରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କଠାରୁ ପୁରୁଣା ଟଙ୍କା ଆଣି ସେ ନୂଆ ନୋଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଠୋସ ପ୍ରମାଣ ମିଳିସାରିଛି । ଏହାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ବୋଡେନ ଥାନା ପୋଲିସ ୟୁସୁଫଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଏକ ମାମଲା(ନଂ.୩୯/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି ବୋଲି ଏସ୍‌ପି କହିଛନ୍ତି ।ଏହି ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ନୂଆପଡା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଦୁର୍ଗାମାଧବ ପ୍ରଧାନ, ସବ୍‌ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଦେବାଶିଷ ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ମହିଳାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ, ଜଣେ ଅଟକ

ମହିଳାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ, ଜଣେ ଅଟକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୩।୬- ବରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥିନା ଅଧୀନ କଟାପାଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟ ଏକ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ଟ୍ରାଫିକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଟ୍ରାଫିକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୩।୬ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗୁଣ୍ଡେରପୁର ଛକଠାରେ ଟ୍ରାଫିକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଟ୍ରାଫିକ ସଚେତନତା ଶିବିର ସଂଯୋଜକ ପଦ୍ମଲୋଚନ ଭୋସାଗରଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ଗାଡି ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ଲିଫଲେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରି ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ରତର ହେବ

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ସମସ୍ୟାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନାହାନ୍ତି। ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରାଯାଉଛି। ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ହେଲେ କଂଗ୍ରେସ ସଙ୍ଗଠନକୁ ତୃଣମୂଳସ୍ତରରେ ସୁଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତୀବ୍ରତର କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ରାଜସ୍ବମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ପ୍ରେସ ବିବୃତିରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଅପହୃତା ଛାତ୍ରୀ ୩ମାସ ପରେ ଉଦ୍ଧାର

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ସୁବଳୟା ଥାନା ତଥା ବହଲପଦର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭାଲୁଡୁଙ୍ଗୁରି ଗ୍ରାମର ଜନୈକା ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ(୧୬)ଙ୍କୁ ଅପହରଣର ୩ମାସ ପରେ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଉଦ୍ଧାର ହେବାପରେ ଅପହୃତା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ପରିବାର ନେବାପାଇଁ ମନା କରିଦେବାରୁ ବୀରମହାରାଜପୁରସ୍ଥିତ ସ୍ବଧାର ଗୃହକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଅପହରଣ ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦଶରଥ ଗର୍ଡିଆ(୨୨) ନାମକ ଯୁବକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ଶନିବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ତେବେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ କୁହାଯାଇଥିବା ସୁବାସ ରାଜହଂସ ଫେରାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତନାଘନା ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ଏସଡିପିଓ ଧିରଜ କୁମାର ଚୌପଦାର କହିଛନ୍ତି।

କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

କୋଲାବିରା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା କୋଲାବିରା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଦେଖା ଦେଇଛି। ଗୁରୁବାର ରାତିରୁ ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀ ବେଉଁରା ଜଙ୍ଗଲରୁ ଚାଲିଆସି ଜଙ୍ଗଲ ତଳି ର୍ଗାରେ ଆତଙ୍କ ଚଳାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ପଟ୍ଟାପଡା ଗ୍ରାମକୁ ପଶି ଏହି ହାତୀ ଋକ୍ମଣ ଦେହେରିଆଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିଦେବା ସହ ପନିପରିବା ବଗିଚା ନଟେ କରିଛି।

ବାଟ୍‌ ଭୁଲିଯାଇଛେ ସରକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନା: ଅଁଧେନ୍‌ ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଛନ୍‌ ମାଙ୍ଗନୀ

ଲଡୁଗାଁ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସରକାର ଲୁକ୍‌କର ଲାଗି ଛୁଆ ଜନମ୍‌ ହେଲା ଆଗ୍‌ରୁ ମୁନୁଷ୍‌ ମର୍‌ବାର ତକ୍‌ ଭିନେ ଭିନେ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ସାହାଯ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌। ହେଲେ ସେ ସବୁ ବହୁତ୍‌ ଜାଗାରେ ପର୍‌କୁତ୍‌ ହିତାଧିକାରୀକଁର ପାସେ ନାଇଁ ପୁହୁଁଚୁଥିବାର ନଜରକେ ଆସୁଛେ। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟ୍‌ନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ୍‌ ପଡ଼ପୋଡ଼ାଗୁଡ଼ା ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ରେ। ଜନାଯାଇଛେ ଯେ, ଦାବ୍ରିଗୁଡା ଗାଁର ୮୨ ବଛର୍‌ ବଏସ୍‌କିଆ ମହିଲା ମାଙ୍ଗନୀ ବଓ୍ବୋ। ଜୀବନ୍‌ର ଶେଷ ପାଉଚେ ଗୋଡ଼ ଦେଇଥିଲାବେଲେ ପୁଓ ପଞ୍ଚୁ ମାଝି (୨୫) ମାନ୍‌ସିକ୍‌ ରୁଗୀ। ବହୁତ୍‌ ବଛର୍‌ ତଲୁ ଆପ୍‌ନେ ରାଜନକଁର ମୁର୍‌ତୁ ହେଇଯାଇଛେ।

ପାଇପ୍‌ରେ ଆସୁଛି ମଇଲା ପାଣି: ପମ୍ପ ହାଉସରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ପଡ଼ାବାସୀ

ପାଇପ୍‌ରେ ଆସୁଛି ମଇଲା ପାଣି: ପମ୍ପ ହାଉସରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ପଡ଼ାବାସୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୩।୬- ଜୀରାନଦୀରୁ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ(ପିଏଚଡ଼ି) ପକ୍ଷରୁ ବରଗଡ଼ ସହରକୁ ଦୂଷିତ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପମ୍ପ ହାଉସରେ ୱାର୍ଡ଼ ନଂ- ୨ ପିଏଚଡ଼ି ପଡ଼ାର ଲୋକେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଜୀରାନଦୀରୁ ପାଇପ୍‌ ଯୋଗେ ବରଗଡ଼ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ପଡ଼ାକୁ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି।

ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ

ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ

ଜହ୍ନାପଙ୍କ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବୌଦ୍ଧ ବ୍ଲକ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଜଗତୀ ନିକଟସ୍ଥ ମହାନଦୀ କୂଳରେ ଚାଲିଥିବା ଓଭରହେଡ୍‌ ପାଣି ଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ କାମ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ସୂଚନା ଫଳକ ଲଗାଯାଇ ନାହିଁ । ସରକାର ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ସୂଚନା ଫଳକ ଲଗାଇବା କଡାକଡି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଥିବା ବେଳେ ଠିକାଦାର ଓ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ସରକାରୀ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଜହ୍ନାପଙ୍କରେ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ

ଜହ୍ନାପଙ୍କରେ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ

ଜହ୍ନାପଙ୍କ,୨୩।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବୌଦ୍ଧ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜହ୍ନାପଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ ଏକ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପକ୍ଷୀଟିକୁ ଲୋକେ ବିରଳ ପେଚା ବୋଲି କହୁଥିଲେ । ପକ୍ଷୀଟି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆଖାପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଥିଲା। ପକ୍ଷୀଟି ଗ୍ରାମର କଇରା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଖଳା ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ଶଗଡ ଗାଡିରେ ବସିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ବିକ୍ଷୋଭ

ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ବିକ୍ଷୋଭ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୩।୬ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସାମାଜିକଙ୍କ ଆତଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବେଆଇନ ଅସ୍ତ୍ର ମହଜୁଦ ରହିଛି । ନିୟମିତ ଭାବେ ଗୋ ହତ୍ୟା ଓ ଗୋ ମାଂସ ଚାଲାଣ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ଓ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଜଡିତ। ତେଣୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଦେଶାନ୍ତର କରିବାକୁ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ସମନ୍ବୟ ସମିତି ଦାବି କରିଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚାଷୀଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ସିଧାପ୍ରସାରଣ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ୨୩।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ସିଧାପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିରେଇ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ ଟାଙ୍ଗରିପାଲି, ବଡଗାଁ, ସବଡେଗା, ବାଲିଶଙ୍କରା, ଲେଫ୍ରିପଡା, ସଦର ବ୍ଲକ ଚାଷୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ବାସୁଦେବ ସାହୁ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର କାଲୋ, ଜିଲା ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦ ଅଧିକାରୀ ରଥ ଲିଡବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପଶୁସମ୍ପଦ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସମାଜସେବୀ ଡ. ଜଗବନ୍ଧୁ ଭୋଇ, ଜିଲା ପରିଷଦର ସଭ୍ୟ ଶୁକଲାଲ ମୁଣ୍ଡା କୃଷି ବିଜ୍ଞାନର ମୁଖ୍ୟ ଡ. ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ପ୍ରଧାନ, କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଅଞ୍ଚଳଳିକ କୃଷି ଗବେଷଣା ଉପକେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ଡ. ସାଜୀଦ ବିଶ୍ୱାସୀ ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ସିଧାପ୍ରସାରଣ ପରେ ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଓ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସବୁଜ ମହାନଦୀ ମିଶନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଲେଫ୍ରିପଡା, ୨୩।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ମହାନଦୀ ଓ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନଦୀ ସମୂହର ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜଙ୍ଗଲ ଜମି, ସରକାରୀ ଜମି ଓ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜମିରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରାଯାଇ ନଦୀଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଜଳ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଓ ନଦୀର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ସବୁଜ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ମହତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ଓଡ଼ିିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସବୁଜ ମହାନଦୀ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡର ଇବ ନଦୀ ଖଣ୍ଡିରେ ଥିବା ୮୦ଟି ଗ୍ରାମରେ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ