ସମ୍ବଲପୁର

ମଦ୍ୟପ ବରକୁ କନ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ଘଟଣା: ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବରଣମାଳା, ସକାଳେ ହାତକଡ଼ି

ମଦ୍ୟପ ବରକୁ କନ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ଘଟଣା: ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବରଣମାଳା, ସକାଳେ ହାତକଡ଼ି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୬।୩- ଜଣେ ଯୁବକ ମଦ ନିଶାରେ ଟଳମଳ ହୋଇ ବିବାହ କରିବାକୁ ଆସିବା, ମଦୁଆ ବରକୁ କନ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ଓ ପରେ ଟାଙ୍ଗରପାଲି ଥାନାରେ ଆପୋସ ବୁଝାମଣା ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ଘଟଣା ମଙ୍ଗଳବାର ନାଟକୀୟ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ଥାନାରେ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ବରଣମାଳା ପିନ୍ଧାଇଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କୁ ହାତକଡ଼ି ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। କୋର୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ ହୋଇ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶଙ୍କର ଅନ୍ୟଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣେ ଯୁବତୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଟାଙ୍ଗରପାଲି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଉକ୍ତ ଘଟଣା ଗୁରୁତର ରୂପ ନେଇଛି ।
ଏହାକୁ ନେଇ ଟାଙ୍ଗରପାଲି ଥାନା ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଯୁବତୀଙ୍କ ପରିବାର ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଥାନା ପରିସରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିଥିଲେ ା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବତୀ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ବିବାହ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ରୋକ୍‌ଠୋକ୍‌ କହିବା ସହ ସେହି ଯୁବକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବର ବନ୍ଧମୁଣ୍ଡା ଚମ୍ପାଗଡ଼ ବସ୍ତିର ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରକାଶ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସାନ ପୁଅ ଶଙ୍କର ପଣ୍ଡା ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ସୁଦାମ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସାରେ ଉଭୟଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକେ ପୋଲିସକୁ ଘେରିଯାଇଥିଲେ। ବରଣମାଳା ପିନ୍ଧାଇ ବିବାହ କରିଥିବା ଯୁବତୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ନ ଦେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଡ଼ିବସିଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଥାନାରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଫଳରେ ପୋଲିସ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଉଭୟଙ୍କୁ ପୁଣି ଥାନା ଭିତରକୁ ନେଇଥିଲା। ବରପକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଦେବାକୁ ଲିଖିତ ସହମତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଉଭୟଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।
ସୂଚନାନୁସାରେ ଶଙ୍କର ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ କ୍ୟାଟରିଂ କାମ ପାଇଁ ଲୋକ ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ସହ ସାମୟିକ ଅଟୋଚାଳକ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଫର୍ଟିଲାଇଜର ଟାଉନଶିପ୍‌ ନିକଟ ଲେବର କଲୋନୀ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଗତ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଶଙ୍କର ବରଯାତ୍ରୀ ସହ ଫର୍ଟିଲାଇଜର ଟାଉନଶିପ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ଖୋଦ ଶଙ୍କର ମଦ୍ୟପାନ କରିଥିଲେ। ଗାଡ଼ିରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଟଳମଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବେଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ମାତାଲ ବର ଓ ବରଯାତ୍ରୀ ଯୁବତୀଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ। କନ୍ୟାପକ୍ଷ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ଉତ୍ତେଜନା ବଢ଼ିଥିଲା। କନ୍ୟା ବି ଏପରି ମଦ୍ୟପ ବରକୁ ବିବାହ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ରୋକ୍‌ଠୋକ୍‌ ଶୁଣାଇ ଦେଇଥିଲେ । ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯିବାରୁ ଶଙ୍କର ବେଦୀରୁ ଉଠି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲେ। କନ୍ୟାପକ୍ଷଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ବି ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ପାଇ ନ ଥିଲା। ଏଣୁ ଶଙ୍କରଙ୍କ ଭାଇ ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଟକ ରଖିଥିଲା। ସୋମବାର କେତେକ ସାମାଜିକ କର୍ମୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ପୋଲିସ ଉଭୟ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା କରି ଥାନା ପରିସରରେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥିଲା। ସୋମବାର ସାରେ ଥାନା ପରିସରରେ ଶଙ୍କର ଓ ଯୁବତୀ ପରସ୍ପରକୁ ଫୁଲମାଳ ପିନ୍ଧାଇ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ କୋର୍ଟରେ ହେବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ବରକନ୍ୟା ବନ୍ଧମୁଣ୍ଡାସ୍ଥିତ ଶଙ୍କରଙ୍କ ଘରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏହାର ୩ଘଣ୍ଟା ନ ବିତୁଣୁ ସେକ୍ଟର-୬ ବିର୍ସାନଗରର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଟାଙ୍ଗରପାଲି ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚି ଶଙ୍କର ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ୧୭ରେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଯୁବତୀଜଣକ ପାନପୋଷ ମ୍ୟାରେଜ ଅଫିସରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନକ୍ରମେ କୋର୍ଟ ବିବାହର ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଥାନାଧିକାରୀଙ୍କ ଅକଲ ଗୁଡୁମ ହୋଇଗଲା। ଥାନାଧିକାରୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ସହ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଧମୁଣ୍ଡାରେ ପହଞ୍ଚି ଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ ନବ ବିବାହିତ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ଏହି ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ଥାନାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ହୋହଲ୍ଲା କରିବା ସହ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ଅଡ଼ିବସିଲେ। ଶେଷରେ ପୋଲିସ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।
ତାଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଉଭୟ ଯୁବତୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଶଙ୍କରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଶଙ୍କରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ସେକ୍ଟର-୬ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବତୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଶଙ୍କର ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରି କିଛିଦିନ ପାଖରେ ରଖିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ବାପଘରେ ଛାଡ଼ି ଆସିଥିଲେ। ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରୁଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଖବର ନ ଥିଲା। ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ଖବର ପାଇ ଥାନାକୁ ଆସିଛି। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ କୁଆଡ଼େ ଯିବି, କାହାକୁ ନ୍ୟାୟ ମାଗିବି ବୋଲି ଯୁବତୀ ଜଣକ କୋହଭରା କଣ୍ଠରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଆଇନ କି ଶାସ୍ତି ଦେଉଛି ତା’ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ବାଟବଣା: ମିଳୁନି ବିଲ୍‌, ସରିପାରୁନି ଘର କାମ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ବାଟବଣା: ମିଳୁନି ବିଲ୍‌, ସରିପାରୁନି ଘର କାମ

ରେଢ଼ାଖୋଲ, ୨୪।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହୁଥିବା ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅସହଯୋଗ ମନୋବୃତ୍ତି ଯୋଗୁ ଯୋଜନା ଗୁଡିକ ବାଟବଣା ହେଛି। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ କୁକୁଡାବାହାଳି ପଞ୍ଚାୟତର କୁକୁଡାବାହାଳି ଗ୍ରାମରେ।

ପଲସାବୁରୀ ଗାଁ କିଷାନପଡା: ପେଟକୁ ଯାଉଛି ପୋଖରୀ ପାଣି

ପଲସାବୁରୀ ଗାଁ କିଷାନପଡା: ପେଟକୁ ଯାଉଛି ପୋଖରୀ ପାଣି

ନାକଟିଦେଉଳ, ୨୪।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସାଲେଭଟା ପଞ୍ଚାୟତର ପଲସାବୁରୀ ଗ୍ରାମର କିଷାନପଡାରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳର ଘୋର ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଇଛି। ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ମୁନ୍ଦାଏ ପାଇଁ ପଡାବାସୀ ସରପଞ୍ଚ, ବିଡିଓ ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଜଣାଇଛନ୍ତି। ହେଲେ କେହି ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣୁ ନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ଟୋପାଏ ଯୋଗାଇ ଦେବାରେ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜଳକ୍ଲିଷ୍ଟ ପଡାବାସୀ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଦେଓଝରନରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ଦେଓଝରନରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪।୬(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଯୁଯୁମୁରା ବ୍ଲକ ଦେଓଝରନରେ ରବିବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ ସହ ଏକ ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଦେଓଝରନ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା, ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ, ଡିଏଫଓ ସଞ୍ଜିତ କୁମାର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଅବାହାକ ଅରୁଣ ଦେହୁରୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଯୁଯୁମରା ହାଇସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀମାନେ ସ୍ବାଗତ ସଙ୍ଗୀତ ଗାଇଥିଲେ। ତେବେ ଦେଓଝରନର ସର୍ବଙ୍ଗିନ ବିକାଶ କରାଯାଇ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଅତିଥିମାନେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ।

କର୍ଡୋଲା ପଞ୍ଚାୟତରେ ୨୦ଜଣଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବଣ୍ଟନ

ବୁର୍ଲା, ୨୪।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଧନକଉଡା ବ୍ଲକ କର୍ଡୋଲା ପଞ୍ଚାୟତରେ ୨୦ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ତୁଲଣ୍ଡି ଗ୍ରାମରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ।

ନିଖୋଜ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରେଙ୍ଗାଲି, ୨୪।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଙ୍ଗାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଲଡ ଗ୍ରାମର ପଥରମୁଣ୍ଡାଠାରୁ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ ଠେଲକୋଲୋଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲପଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ଇନ୍ଦୁ ଷଣ୍ଢ (୭୦)।

ବିବାହିତ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବାମରା, ୨୪।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା (ପଣ୍ଡରିପଥର)ଠାରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଜଣେ ଯୁବକ ନିଜ ଶ୍ୱଶୁର ଘରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ସେ ହେଲେ ହରିୟାଣା ରାଜ୍ୟ ଭିୱାନୀ ଜିଲା କଦମା ଗାଁର ଦଲବୀର ସୋନୀଙ୍କ ପୁଅ ପରବିନ୍ଦର ସୋନୀ (୩୫)। ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ ଏ ନେଇ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୦/୧୮) ରୁଜୁ କରି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛି । ବାମରା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ନ ଥିବାରୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ମୃତଦେହକୁ କୁଚିଣ୍ଡା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଛି। ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ପରବିନ୍ଦର ପଣ୍ଡରିପଥର ନିବାସୀ ନାଏକ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ସାନ ଝିଅ ସୀତା ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଲମତି ମନ୍ଦିରରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ବାଇକ୍‌, ମୋବାଇଲ ମିଳିଲା

ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ବାଇକ୍‌, ମୋବାଇଲ ମିଳିଲା

ରେଙ୍ଗାଲି/ବ୍ରଜରାଜନଗର, ୨୪।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଙ୍ଗାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଲଡ ଗ୍ରାମର ଗୋଡାନ ଛକ ନିକଟରେ ଥିବା ପଥର କୁଆରି ପାଖ ଜଙ୍ଗଲରୁ ରବିବାର ଜଣେ ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ବାଇକ ଏବଂ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌କୁ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି। ଏ ସବୁ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗର ସାନଜୋଗ ଅଞ୍ଚଳର ନିଖୋଜ ଥିବା ଜନ୍ମେଜୟ ପଧାନ (୪୦)ଙ୍କର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ତାଲିମ ନେଲେ କବରାପାଲି ତୁରୀପଡାର ବାଉଁଶ କାରିଗର

ତାଲିମ ନେଲେ କବରାପାଲି ତୁରୀପଡାର ବାଉଁଶ କାରିଗର

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୪।୬ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଯୁଯୁମୁରା ବ୍ଲକ କବରାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପାରମ୍ପାରିକ ବାଉଁଶ କାରିଗର ରହୁଛନ୍ତି । ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର ପାରମ୍ପାରିକ ବୃତ୍ତି ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଅନେକ ପରିବାର ଘର ଦ୍ୱାର ଛାଡି ଦାଦାନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିବା ନଜିର ରହିଛି। ତେଣୁ ଭାରତୀ ଆର୍ଟ ଏଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ ଦିବସୀୟ ତାଲିମ ଶିବିର ରବିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ କବରାପାଲି ତୁରୀପଡାର ପ୍ରାୟ ୪୦ ପରିବାରର ପ୍ରତିନିଧି ସାମିଲ ଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ ବାଉଁଶ କଳାର ସଂରକ୍ଷଣ ସହ ତାଲିମ ଦେଇ ସୌଖିନ ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଆସନ୍ତା ୨୮ ତାରିଖରୁ ପୁଣି ୩ ଦିନଆ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଭାରତୀ ସମାଜ ସଂଚାଳକ ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ଭୋଇ ଶିବିର ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ଜୟପାଳ ବାଗ, ସରୋଜ ସେଠ, କାର୍ତିକ ଦୁଆନ, ଲଲିତା ମଲ୍ଳିକ, ସକୁନ୍ତଳା ବାଗ, ଜୟନ୍ତୀ ବାଗ, ଗୁଳାବତୀ ବାଗ, ଯଶୋବନ୍ତି ବାଗ, ରୀନା ମୁଣ୍ଡା, ସରସ୍ବତୀ ମଲ୍ଳୀକ ପ୍ରମୁଖ ଶିବିର ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଝିଙ୍କିଡୁଙ୍ଗୁରିରେ କଂଗ୍ରେସ  କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ଝିଙ୍କିଡୁଙ୍ଗୁରିରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ଟିକ୍ରାପଡା,୨୪।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଲା ବ୍ଲକ ଝିଙ୍କିଡୁଙ୍ଗୁରିସ୍ଥିତ ଆମ୍ବ ତୋଟାଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଭୋଇ ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

୧୮ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ, ୫ ଗିରଫ

୧୮ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ, ୫ ଗିରଫ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୪।୬ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ବରଗଡ଼ ସହରର ଏକ ଘରୋଇ ଅର୍ଥ ଲଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥାରୁ ୧୮ଲକ୍ଷ ୪୦ହଜାର ୪୧୦ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥାର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ୫ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି ।

ଜିଲା ଅମଲା ସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା

ଜିଲା ଅମଲା ସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା

ସୋନପୁର,୨୪।୬(ନି.ପ୍ର.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଅମଲା ସଂଘର ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଏନ୍‌ଜିଓସିସି ସଭାଗୃହରେ ସଭାପତି ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ତରାସିଆଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଜିଲାର ୨୦୦ଜଣ ଅମଲା ସଭ୍ୟା ସଭ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

କୁଲି ମେହେର କଲ୍ୟାଣ ସଂଘର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

କୁଲି ମେହେର କଲ୍ୟାଣ ସଂଘର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ସୋନପୁର,୨୪।୬(ନି.ପ୍ର.) ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୁଲି ମେହେର କଲ୍ୟାଣ ସଂଘର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ରବିବାର ସୋନପୁର ଯାତ୍ରୀ ନିବାସ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ, ବୌଦ୍ଧ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର କୁଲି ମେହେର ସମାଜର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

Model This Week

ଆହାନା