ରାଜ୍ୟ |

କୋରିୟର ସଂସ୍ଥାରେ ରହିବ ମେଟାଲ ଡିଟେକ୍ଟର, ସ୍କାନର

କୋରିୟର ସଂସ୍ଥାରେ ରହିବ ମେଟାଲ ଡିଟେକ୍ଟର, ସ୍କାନର
କଟକ ଅଫିସ, ୬।୩: ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପାଟଣାଗଡ଼ ଉପହାର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ପରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଚେତା ପଶିଛି। ଏଭଳି ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ ବୈଷୟିକ ଅପରାଧକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି କରାଯାଇଛି। କୋରିୟର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଛି କଡ଼ା କଟକଣା। କୋରିୟର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ମେଟାଲ ଡିଟେକ୍ଟର, ସ୍କାନର ଓ ସିସିଟିଭି ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଗଲେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଥିବା ପ୍ୟାକେଟଗୁଡ଼ିକୁ ସହଜରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଥିସହ ପାର୍ଶଲ ଦେବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିଚୟକୁ କୋରିୟର ସଂସ୍ଥା ରଖିବା ସହିତ ପ୍ରେରକଙ୍କଠାରୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପରିଚୟପତ୍ର (ଭୋଟ ପରିଚୟପତ୍ର, ଆଧାର, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି)କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଅପରାଧୀମାନେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗକରି ଉପହାର ପାର୍ଶଲରେ ବୋମା ଭଳି ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ପାଟଣାଗଡ଼ ଘଟଣା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଆଲୋଡନ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି। ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଦୀପକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, କୋରିୟର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କୌଣସି କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇନାହିଁ। ଲଗାମହୀନ ଭାବେ କୋରିୟର କାରବାର ଚାଲିଛି। ପାଟଣାଗଡ଼ ଉପହାର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ପ୍ରେରକଙ୍କ ପରିଚୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ଜଣେ ପ୍ରେରକ ପାର୍ଶଲ ନେଇ କୋରିୟର ସଂସ୍ଥାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ତାହାକୁ ପ୍ରଥମେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା କଥା। କୋରିୟର ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀ ପାର୍ଶଲ ଖୋଲି ସେଥିରେ କ’ଣ ରହିଛି ତାହା ଦେଖିବା କଥା। ମାତ୍ର କିଛି ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ କୋରିୟର ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀ ପାର୍ଶଲକୁ ତନଖି କରୁନାହାନ୍ତି। ଏଣୁ ବିସ୍ଫୋରକ ପଦାର୍ଥ ପାର୍ଶଲରେ ଯିବା ସହଜ ହେଉଛି। ଆଡଭୋକେଟ ତୁଷାରକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ପାର୍ଶଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣା। ଇଣ୍ଡିଆନ ପୋଷ୍ଟାଲ ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ବେସରକାରୀ କୋରିୟର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ବହୁ ନିୟମ ରହିଛି। ଏହି ନିୟମ ଅନୁପାଳନରେ ଖିଲାପ କଲେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡବିଧିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ପାର୍ଶଲରେ ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ, ଦହନଶୀଳ ପଦାର୍ଥ, ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇବା ଧର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଅପରାଧ। ଏହି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କୋରିୟର ସଂସ୍ଥା ଓ ପ୍ରେରକ ଦାୟୀ। ଏଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ପାର୍ଶଲ ଦ୍ୱାରା ପଠାଇଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯଦି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଉଭୟ ଅର୍ଥ ଓ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

    ଟିକେଟ ବଣ୍ଟାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଭାଜପାର ଅସନ୍ତୋଷ: ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ଟିକେଟ ବଣ୍ଟାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଭାଜପାର ଅସନ୍ତୋଷ: ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪।୩: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଅନ୍ୟ ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଏସ୍‌.ମାରିଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, ୫ ଅସୁସ୍ଥ

ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଏସ୍‌.ମାରିଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, ୫ ଅସୁସ୍ଥ

ଗୋଷାଣି,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକର ଲାବଣ୍ୟଗଡ଼ ଏସ୍‌. ମାରଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଉଦୟଗିରି ଥାନା ଏନ୍‌ ରୋଗେଇସିଂ ଗ୍ରାମର ମିଶାଲ ରଇତଙ୍କ ଝିଅ ଟୁନି ରଇତ। 

ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକେ

ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକେ

କାଲିମେଳା,୨୪।୩୯ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ମହାରାଜାପଲ୍ଲୀ ନିକଟ ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ରବିବାର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ ଏମ୍‌ପିଭି-୪୩ ଗ୍ରାମର ରମେନ୍‌ ବିଶ୍ୱାସ। 

୪ କଲରାପତରିଆ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଗିରଫ: ଆଉ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

୪ କଲରାପତରିଆ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଗିରଫ: ଆଉ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କୁଚିଣ୍ଡାରୁ ୪ କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଚମଡ଼ା ଘଟଣାରେ ରବିବାର ଅନ୍ୟ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ପିଙ୍ଗ, ମାନ୍‌ଫୁଲ ପ୍ରଧାନ, ଅକ୍ଷୟ ଭୋଇ। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ପରେ କୁଚିଣ୍ଡା ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋଟ୍‌କୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବାଲିଅନ୍ତା,୨୪ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବାଲିଅନ୍ତା ଥାନା ପାହାଳ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ତ୍ରିନାଥ ବଜାର ନିକଟସ୍ଥ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ସରୋବର ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେଲେ  ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ଲୋକ

ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେଲେ ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ଲୋକ

ଆରଡି, ୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଆରଡି, ନାନ୍ଦପୁର, ଓଳଗ ଓ ସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ଭାଜପାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଯକ୍ଷ୍ମା  ସଚେତନତା ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରିବେ ଯୁବକ

ଯକ୍ଷ୍ମା ସଚେତନତା ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରିବେ ଯୁବକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୪।୩: ବିଶ୍ୱ  ଯକ୍ଷ୍ମା ଦିବସ ଅବସରରେ ଏହି ରୋଗ ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ  ରବିବାର ତିହିଡି ବ୍ଲକର ତ୍ରିଲୋଚନ  ମହାଳିକ  ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା  ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ  ଭ୍ରମଣ  ଯାତ୍ରାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି l 

ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪।୩: ଅନୁଗୋଳ ସହରର ଅମଲାପଡାଠାରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସକାଳୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ନୀଳଗିରିରେ ଭାଜପାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୀଳଗିରିରେ ଭାଜପାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସଜନାଗଡ଼,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକରେ ରବିବାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

 ପାତ୍ରପଡ଼ାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ

ପାତ୍ରପଡ଼ାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାତ୍ରପଡା କମାରସାହି ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଭାଜପାକୁ ଝଟକା: ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଛାଡ଼ିଲେ ଦଳ

ଭାଜପାକୁ ଝଟକା: ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଛାଡ଼ିଲେ ଦଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ବାରିପଦା ଅଫିସ୍‌, ୨୪।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପାକୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଦଳ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଭଉଣୀ-ଭାଇଙ୍କ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସନ୍ଦେହରେ ଶଳାଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ଭିଣୋଇ

ଭଉଣୀ-ଭାଇଙ୍କ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସନ୍ଦେହରେ ଶଳାଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ଭିଣୋଇ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୩: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ଥାନା ବେଶାଳିଆ ନିକଟସ୍ଥ ବିଦ୍ୟାବନ୍ଧ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ  ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଭିଣୋଇ କଟୁରୀ ଚୋଟରେ  ଶଳାର ମୃତ୍ୟୁ  ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ନଗେଶ ରାଉତ। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri