ଜାତୀୟ |

ତ୍ରିପୁରାରେ ଭାଜପାର ଔଦ୍ଧତ୍ୟ

ତ୍ରିପୁରାରେ ଭାଜପାର ଔଦ୍ଧତ୍ୟ
ଅଗରତାଲା/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ା୩(ପି.ଟି.): ତ୍ରିପୁରାରେ କ୍ଷମତାକୁ ନ ଆସୁଣୁ ଔଦ୍ଧତ୍ୟ ଦେଖାଇଛି ଭାଜପା। ଗୌରିକ ଦଳର କର୍ମୀମାନେ ବେଲୋନିଆରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟମାନଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଭ୍ଲାଡିମିର ଲେନିନ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ବୁଲଡୋଜର ଲଗାଇ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସିପିଏମ୍‌ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଭାଜପା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଏଭଳି କାଣ୍ଡକୁ ସବୁ ମହଲରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ହେବା ଆଶଙ୍କାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ତ୍ରିପୁରାରେ ଅଢ଼େଇ ଦଶନ୍ଧି ପୁରୁଣା ବାମ ଦୁର୍ଗର ପତନ ଘଟାଇ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଭାଜପା। ବିଧାନସଭାର ୫୯ ଆସନରୁ ଭାଜପାକୁ ୩୫ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଇଣ୍ଡିଜେନସ୍‌ ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଅଫ୍‌ ତ୍ରିପୁରା(ଆଇପିଏଫ୍‌ଟି)କୁ ୮ ଆସନରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନରେ ଗୋଟିଏ ବି ଆସନରେ ସଫଳତା ପାଇ ନ ଥିବା ଭାଜପା ଏଥର ବିପୁଳ ବିଜୟକୁ ନେଇ ଉଲ୍ଲସିତ ହୋଇଉଠିଛି। ଭାଜପାର ଉଲ୍ଲାସ କେବଳ ଖୁସିରେ ସୀମିତ ନ ରହି ଉଗ୍ର ହିଂସାର ରୂପ ନେଇଛି। ରାଜଧାନୀ ଅଗରତାଲାରୁ ୧୧୦ କି.ମି. ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ବେଲୋନିଆ ସହରରେ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛନ୍ତି ଭାଜପା କର୍ମୀ। ବେଲୋନିଆ କଲେଜ ଛକରେ କିଛିମାସ ତଳେ ସିପିଏମ୍‌ ପଲିଟ୍‌ବ୍ୟୁରୋ ପ୍ରକାଶ କରାତ୍‌ ୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାର ଲେନିନ୍‌ଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। ଭାଜପା କର୍ମୀମାନେ ସୋମବାର ଜଣେ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମଦ ପିଆଇ ବୁଲଡୋଜର ଲଗାଇ ଫାଇବର ଗ୍ଲାସ୍‌ରେ ତିଆରି ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛନ୍ତି। ଇରାକ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ଏକଚ୍ଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ସଦ୍ଦାମ ହୁସେନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ହଟାଇବା ଶୈଳୀରେ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବାବେଳେ ସେମାନେ ‘ଭାରତ ମାତା କୀ ଜୟ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ଲେନିନ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରୁ ମୁଣ୍ଡ ଅଲଗା କରି ଫୁଟ୍‌ବଲ ଖେଳିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଜେସିବି ମେଶିନ୍‌କୁ ଜବତ କରାଯିବା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନରେ ଛାଡ଼ିଦିଆଯାଇଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ତ୍ରିପୁରା ଏସ୍‌ପି ମୋନ୍‌ଚକ୍‌ ଆଇପର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭାଜପା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୫୧୪ ବାମଦଳ କର୍ମୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ସେମାନେ ୧,୫୩୯ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୧୯୬ ଘର ଜାଳିଦେଇଥିବା ରାଜ୍ୟର ସିପିଏମ୍‌ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିଜନ୍‌ ଧର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ରବିବାର ରାତିରୁ ଏଭଳି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ପୋଲିସ ସ୍ବୀକାର କରିଛି। ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ହେବା ଆଶଙ୍କା କରି ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଜିଲାପାଳ ମିଲିନ୍ଦ ରାମତେକେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ନିଜ ଦଳର ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିଥିବାବେଳେ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରାମମାଧବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳ ତଥାଗତ ରାୟଙ୍କ ଟୁଇଟ୍‌ ନିଆଁରେ ଘିଅ ଢାଳିଛି। ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏବଂ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏ.କେ. ଶୁକ୍ଳାଙ୍କୁ ଫୋନ୍‌ କରି ନୂଆ ସରକାର ଗଠନ ହେବା ଯାଏ ହିଂସା ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଝିଅ ନିର୍ବନ୍ଧକୁ ଅପାସୋରା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାର

ଝିଅ ନିର୍ବନ୍ଧକୁ ଅପାସୋରା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାର

ମୁମ୍ବାଇ,୨୦।୯: ଦେଶର ଏକ ନମ୍ବର ଧନୀ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ନିତା ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଝିଅ ଇଶା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧକୁ ଅପାସୋରା କରି ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି।

ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଆଶାକର୍ମୀ

ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଆଶାକର୍ମୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଭେଟିଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ୯୦ ଜଣ ଆଶାକର୍ମୀ। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ଆଶାକର୍ମୀମାନେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ମୋଦିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି।

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ରାୟପୁର, ୨୦।୯: ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଡକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଡାକ୍ତର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିବାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳା ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ବିଧାୟକ ଓ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ

ବିଧାୟକ ଓ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ

ଚେନ୍ନାଇ,୨୦।୯: ତାମିଲନାଡୁର ଚେନ୍ନାଇରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିଶେଷ କୋର୍ଟରେ ବିଧାୟକ ଓ ଏମ୍‌ପିମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରେଜିଷ୍ଟର ହୋଇ ପଡିରହିଥିବା ମାମଲା ଗୁଡିକର ଶୁଣାଣି କରାଯିବ।

କୁଆଡେ ଗଲା ମୋଦିଙ୍କ ୫୬ ଇଞ୍ଚର ଛାତି: କଂଗ୍ରେସ

କୁଆଡେ ଗଲା ମୋଦିଙ୍କ ୫୬ ଇଞ୍ଚର ଛାତି: କଂଗ୍ରେସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୯: ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଦ୍ୱାରା ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏବେ ବିରୋଧି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରବକ୍ତା ରଣଦୀପ ସିଂ ସୁରଜଓ୍ବୋଲା କହିଛନ୍ତି କୁଆଡେ ଗଲା ମୋଦିଙ୍କ ୫୬ ଇଞ୍ଚ ଚଉଡା ଛାତି। 

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

ଭୋପାଳ, ୨୦।୯: ୪୦ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କଲେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧଓ୍ବାରୀରେ ରହୁଥିବା ବୃଦ୍ଧ ରାମସ୍ବରୂପ ଲଖେରା ନିଜ ଜମି ଆବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ୧୯୭୨ରେ ପ୍ରଥମେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। 

ସାପର ହେଲା ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ

ସାପର ହେଲା ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୦।୯: ମଣିଷମାନଙ୍କର ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ କଥା ଜଣାଅଛି। ହେଲେ ସାପର ବି କରାଯାଏ ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ କଥାଟା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ସତ। ମୁମ୍ବାଇରେ ଏବେ ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ ପରେ ଏକ ସାପର ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଛି। 

ମୋଦିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଇମ୍ରାନ୍‌

ମୋଦିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଇମ୍ରାନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ,୨୦।୯: ପାକିସ୍ତାନର ନବ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାଁ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ବଢାଇବାକୁ ଯାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦ୍ୱୀପରେ ଶାନ୍ତିରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଲଶ୍କର ଓ ଜୈଶ୍‌: ଆମେରିକା

ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦ୍ୱୀପରେ ଶାନ୍ତିରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଲଶ୍କର ଓ ଜୈଶ୍‌: ଆମେରିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୯: ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦ୍ୱୀପରେ ଶାନ୍ତିରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଲଶ୍କର-ଇ-ତୋଏବା ଏବଂ ଜୈଶ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ୍‌। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଆମେରିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

 ଚୋର ଧରିବାକୁ ଯାଇଥିବା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ ଟିମ୍‌କୁ ବନ୍ଧକ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଚୋର ଧରିବାକୁ ଯାଇଥିବା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ ଟିମ୍‌କୁ ବନ୍ଧକ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଗ୍ବାଲିୟର,୨୦।୯: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଗ୍ବାଲିୟର ଖାଲସା ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଚୋରକୁ ଧରିବାକୁ ଆସିଥିବା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ ଟିମ୍‌କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବନ୍ଧକ କରିଛନ୍ତି। 

୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୩ ମାସ ଧରି ବଳାତ୍କାର କରୁଥିଲେ ପ୍ରିନ୍ସପାଲ: ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ ଜଣାପଡ଼ିଲା ଘଟଣା

୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୩ ମାସ ଧରି ବଳାତ୍କାର କରୁଥିଲେ ପ୍ରିନ୍ସପାଲ: ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ ଜଣାପଡ଼ିଲା ଘଟଣା

ପାଟନା,୨୦।୯: ବିହାର ଫୁଲଓ୍ବାରୀ ଶରୀଫ୍‌ଠାରେ ଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଜଣେ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରିନ୍ସପାଲ ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ଧରି ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାରୁ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। 

ଭୋକରେ କାନ୍ଦୁଥିବା ନବଜାତକକୁ ମା’ କ୍ଷୀର ଦେବାକୁ ମନା କଲେ ବାଳସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ

ଭୋକରେ କାନ୍ଦୁଥିବା ନବଜାତକକୁ ମା’ କ୍ଷୀର ଦେବାକୁ ମନା କଲେ ବାଳସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼,୨୦।୯: ପଞ୍ଜାବ ମୋହାଲିରେ ମା’ କ୍ଷୀର ପାଇଁ କାନ୍ଦୁଥିବା ନବଜାତକକୁ କ୍ଷୀର ଦେବାକୁ ମନା କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବାଳସୁରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧିକାରୀ । ମା’ ଅନୀତା ପିଲାକୁ କ୍ଷୀର ପିଆଇବା ପାଇଁ କାକୁତି ମିନତି କଲେ ମଧ୍ୟ ମିଳି ନାହିଁ ସୁଫଳ।