ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପର୍କର ରଜ୍ଜୁ

ସମ୍ପର୍କର ରଜ୍ଜୁ
ରାଧାମୋହନ ମହାପାତ୍ର/ ଏବେ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ବସ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲେ ହେଁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ କମ୍‌। ଦିନେ ସର୍ବସାଧାରଣ ବସ୍‌ରେ ବସି ମୁଁ ସମ୍ବଲପୁରରୁ ରାଉରକେଲା ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲି। ଯାତ୍ରୀବହୁଳ ଯାନର ମଝାମଝି ଦୁଇଟିକିଆ ସିଟ୍‌ର କାଚଝର୍କାକୁ ଲାଗି ମୁଁ ବସିଥିଲି। ମୋ ଆଗରେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ସିଟ୍‌ ଅଧିକାର କରିଥାନ୍ତି ଦୁଇଜଣ ମଧ୍ୟବୟସୀ ସୁବେଶିନୀ ସୁନ୍ଦରୀ ମହିଳା। ବସ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ଖୁନ୍ଦାଖୁନ୍ଦି ହୋଇ ଉପର ରେଲିଂକୁ ଧରି ଛିଡା ହୋଇ ଯାତ୍ରା କରୁଥାନ୍ତି। ଉକ୍ତ ମହିଳାଦ୍ୱୟଙ୍କ ପାଖକୁ ଲାଗି ଛିଡା ହୋଇଥାନ୍ତି ଜଣେ ତରୁଣ ଯୁବକ ଓ ଜଣେ ଧୋତିପଞ୍ଜାବି ପିନ୍ଧା ବୃଦ୍ଧ। ଦିନବେଳ, ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳ। ଆକାଶରୁ ଅଗ୍ନି ବର୍ଷୁଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ରହଣି ସ୍ଥାନରେ ଗାଡି ଅଟକିଲା ଓ ଆଗ ଯୁଗ୍ମ ସିଟ୍‌ର ଜଣେ ମହିଳା ଓହ୍ଲାଇଗଲେ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ ଝାମ୍ପିଗଲେ ଖାଲି ସିଟ୍‌ଟିକୁ ଅଧିକାର କରିବା ପାଇଁ। କିନ୍ତୁ ଯୁବକ ଜଣକ ଉଦ୍ୟତ ହେଲା ସେଇ ସିଟ୍‌କୁ ଅଧିକାର କରିବା ପାଇଁ। ଚାଲିଲା ଯୁକ୍ତିତର୍କ, ବାକ୍ୟ ବିନିମୟ। ଯୁବକ: ଏହି ସିଟ୍‌ରେ ମୁଁ ବସିବା ଉଚିତ କାରଣ ଅନ୍ୟ ସିଟ୍‌ର ଅଧିକାରିଣୀ ମୋ ଭଉଣୀ। ଭଉଣୀ ସହିତ ଭାଇ ବସି ଯାତ୍ରା କରିବା ଅସଂଗତ ନୁହେଁ। ବୃଦ୍ଧ: ମହିଳା ଜଣକ ମୋ କନ୍ୟା ସମାନ। ପୁତ୍ରୀ ସହିତ ପିତା ବସି ଯାତ୍ରା କରିବା ଅଧିକ ନ୍ୟାୟସଙ୍ଗତ। ପୁଣି ମୁଁ ବୃଦ୍ଧ। ସେମାନଙ୍କ ଧ୍ୟାନାକର୍ଷକ ତର୍କବିତର୍କ ମୁଁ ଆଗ୍ରହର ସହିତ ଶୁଣୁଥିଲି। ଚଳନ୍ତା ଯାନ ଚାଲିଥିଲା ତା’ ଚିରାଚରିତ ବେଗରେ ଓ ପୁନଶ୍ଚ ଗାଡି ଅଟକିଲା କିଛି ଯାତ୍ରୀ ଓହ୍ଲାଇବା ଓ ଚଢିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏବଂ ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିବାରୁ ଓହ୍ଲାଇଗଲେ ଓ ଦୁଇଟି ସିଟ୍‌ ଖାଲି ପଡିଗଲା। ଆଉ ବାକ୍ୟ ବିନିମୟ ନ କରି ଉଭୟ ବୃଦ୍ଧ ଓ ଯୁବକ ଲାଗିଲୁଗି ବସିଗଲେ ଏବଂ ମୁହଁ ଚାହାଁଚୁହିଁ ହେଲେ। ଓହ୍ଲାଇବା ବେଳେ ବିଦାୟୀ ମହିଳା ଉଭୟଙ୍କ ପ୍ରତି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଲେ- ”ଆପଣ ମୋର ପିତା। ଯୁବକ ମଧ୍ୟ ମୋର ଭାଇ ଯାହା ଆପଣ ଦୁହେଁ ବାକ୍ୟ ବିନିମୟରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ପିତା ଓ ପୁତ୍ରର। ସାମାନ୍ୟ କଥା ପାଇଁ ପିତା ଓ ପୁତ୍ର ମଧ୍ୟରେ କଳହ ସ୍ପୃହଣୀୟ ନୁହେଁ। ଏଥର ଉଭୟ ବାପ ଓ ପୁଅ ଆରାମରେ ବସି ଯାତ୍ରା କରନ୍ତୁ।“ ଉଭୟେ ଚକିତ ବଦନରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୂଲ୍ୟବାନ ଚିପ୍ପଣୀ ଅନୁଶୀଳନ କରୁଥିଲେ। ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ କହିଲେ, ଝିଅଟିର କଥା କେତେ ମୂଲ୍ୟବାନ! ଏ ଦୁନିଆରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ସମ୍ପର୍କ ରଜ୍ଜୁରେ ବନ୍ଧା ନୁହେଁ କି? ସ୍ରଷ୍ଟାଙ୍କର ଏ ଦିବ୍ୟ ସୃଷ୍ଟିରେ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀ, ବୃକ୍ଷଲତା, ମାଟି-ପଥର ସମସ୍ତେ ପରସ୍ପର ସମ୍ପର୍କିତ ଓ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ମୁଁ ବୁଢାଟିଏ ହେଲେ ବି ଏ କଥା ବୁଝିପାରୁନି। ତୁମ ମନରେ ଦୁଃଖ ଦେଇଥିବାରୁ ମୋତେ କ୍ଷମା କରିଦିଅ ବାବା। ବୃଦ୍ଧଙ୍କର ଆଖିକୋଣ ଲୁହରେ ଜକେଇଆସିଲା। ଯୁବକ ଜଣକ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପାଦ ଧରିପକାଇ କହିଲେ- ମଉସା, ଭୁଲ୍‌ ମୋର, ଆପଣଙ୍କୁ ବିନା ତର୍କ ବିତର୍କରେ ସିଟ୍‌ଟି ଛାଡିଦେବା ମୋର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଥିଲା। ବରଂ ମୋତେ କ୍ଷମା କରିିଦିଅନ୍ତୁ। ଆପଣ କାହିଁକି ମନ ଦୁଃଖ କରୁଛନ୍ତି? ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଶପଥ କରୁଛି, ମୋ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ପର୍କ ଡୋରିରେ ବାନ୍ଧିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବି। ଏଥରକ ବୃଦ୍ଧ ଯୁବକଙ୍କୁ କୋଳେଇନେଲେ। ମାନବ ଏକ ସାମାଜିକ ପ୍ରାଣୀ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ସମାଜ, ପରିବାର, ରାଜ୍ୟ ଓ ଦେଶ ନିକଟରେ ଋଣୀ। ଆମର ସଫଳ ଜୀବନ ନିର୍ବାହରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଭୂମିକା ରହିଛି। ପରିବେଶ ଓ ସମାଜର ବିନା ସହଯୋଗରେ ଆମର ବଞ୍ଚିବା ଦୁର୍ବିଷହ ହୋଇପଡିବ। ଆମର ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ, ଆବେଗିକ ଅବସ୍ଥା ଓ ଚାପ ସହନ ଶକ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ପରିବେଶ ଓ ସମ୍ପର୍କମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ସମ୍ପର୍କ ଏକ ଦର୍ପଣ ପରି। ଦର୍ପଣ ସମ୍ମୁଖରେ ରହିଥିବା ବସ୍ତୁମାନଙ୍କର ନିଜର ପ୍ରତିଫଳନ ହେଲା ପରି ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମର ନିଜର ଗୁଣ ଓ ଚରିତ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥାଏ। ଅଗ୍ନି ସମ୍ପର୍କରେ ନ ଆସିଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ପୂର ଖଣ୍ଡର ଦହନ ଶକ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇ ନ ଥାଏ। କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ ନ ପାଇଲେ ନିଜକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଜାଣିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଆମର ଅନେକ ପ୍ରକାର ବଦଗୁଣ ବା ସଦ୍‌ଗୁଣ ଲୁକ୍କାୟିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥାଆନ୍ତି। ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବେଶ ପାଇଲେ ସେମାନେ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଅନ୍ତି। ପରିବେଶ ବା ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତି ସଚେତନ ରହିବା ହିଁ ନିଜକୁ ସଜାଡିନେବାର ଉପଯୁକ୍ତ ପନ୍ଥା, ଯେମିତି ସେଦିନ ବୃଦ୍ଧ ଓ ଯୁବକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସଜାଡି ନେବାରେ ନିଜ ନିଜ ସଦ୍‌ଗୁଣ ଓ ଦୁର୍ଗୁଣ ବୁଝିପାରିଥିଲେ। ପିଲାର ଛୋଟ ଭୁଲ୍‌ଟିକୁ ନ ସହି ଯଦି ଆମେ ବିରକ୍ତ ହେବା, ତେବେ ସେ ତା’ର ଭୁଲ୍‌କୁ ଲୁଚାଇବସିବ, ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ଆଗକୁ କିଛି ବଡ ଭୁଲ୍‌ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ। ଆମେ ଅସହିଷ୍ଣୁ ହେଲେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଅତଏବ ସମ୍ପର୍କର ଠିକ୍‌ ପରିଚାଳନା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ନିଜେ ଲାଭବାନ ହେବା ସହିତ ଆମ ସମାଜ ଓ ପରିବାର ଶୃଙ୍ଖଳିତ ହୋଇପାରିବ। ମାନବେତର ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ମଣିଷ ପାଖରେ କିଛି ଅଧିକ ସଦ୍‌ଗୁଣ ରହିଥିବାରୁ ସମ୍ପର୍କ ରଜ୍ଜୁର ଠିକ୍‌ ପରିଚାଳନା ଆମ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ। ସମ୍ପର୍କର ରଜ୍ଜୁକୁ ଅତୁଟ ରଖିବା ନିମନ୍ତେ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଓ ସହନଶୀଳତା ହେଉଛି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବୀ ମନ୍ତ୍ର। (ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମୋ-୯୮୬୧୧୮୯୯୩୬)
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନମାନେ ମୃତ ଲୋକର ଶବକୁ ପୋତିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ତାକୁ ଅଗ୍ନିରେ ଦାହ କରନ୍ତି। ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଦାହ ପାଇଁ କାଠ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଆଜିକାଲି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଶକ୍ତି ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲାଣି।  କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଜାଳେଣି କାଠର ଘୋର ଅଭାବ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ଗାର୍ଡନରମାନେ ଗଛର ଅଳ୍ପ କିଛି ଛୋଟ ଡାଳ କାଟିବାର ଛଳନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଡାଳ କାଟନ୍ତି ଓ ସେସବୁକୁ ନିଗମବୋଧ ଘା..

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ମଣିଷର ଛଳନା ଇତିହାସ ପରି ପୁରୁଣା। କିଛିଦିନ ତଳେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଅବସରରେ କୌଣସି ଏକ ଅପେରା ମଞ୍ଚ ଉପରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଆଳରେ ଜଣେ ମହିଳା କଳାକାର ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ପ୍ରସାରଣ କଲେ ଏବଂ ଆଉ କେତେକ ଚ୍ୟାନେଲ ପ୍ରତିବାଦ ବାହାନାରେ ସେହି ତଥାକଥିତ ନଗ୍ନ ନୃତ୍ୟକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କଲେ। ଜଣେ ରାଜାଙ୍କୁ ଯଦି ତାଙ୍କ ପାର୍ଷଦ କହେ, ‘ମଣିମା, ଆପଣଙ୍କ ବଡ଼ଗୁଣ ହେଲା ଆପଣ ତୋଷାମଦି ଭଲପାଆନ୍ତି ନାହିଁ,’ ଏ କଥାଟି ଯେମିତି ଏକ ତୋଷା..

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର


ବିକାଶ କୁମାର ପତି

ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଅର୍ଥାତ୍‌, କେହି ବି ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେନି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ବିନା ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି- ତାଙ୍କ ପରିବାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର, ସବୁଠି ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଓ ତୃଷ୍ଣା ମେଣ୍ଟେଇବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘର ଜଳ ଉପରେ କାମ କରୁ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କୁହାଯାଏ ବିବାହ ଯୋଡ଼ି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଦରବାରରେ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଣ୍ଡଓ୍ବାରେ ଏପରି ଏକ ବିରଳ ବାହାଘର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଖଣ୍ଡଓ୍ବା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁନାସା ଗଁାର ବାସିନ୍ଦା ଧନେଶ ରାଜବୈଦ ନିମାଡ ନିବାସୀ ଚେତନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ କନ୍ୟା ଓ ବରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୩୬ ଇଞ୍ଚ। ଉଚ୍ଚତା କମ୍‌ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସାଧାରଣତଃ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ବିହାର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ପିଲାମାନେ ବହୁ ସମୟରେ ଅଜବ ଓ ଅଦ୍ଭୁତ ଉତ୍ତର ଲେଖିଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏପରିକି ଭଲ ମାର୍କ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର ଖାତାରେ ଟଙ୍କା ଷ୍ଟାପଲ୍‌ କରିବାର ନଜିର ଅଛି।  ‘ବାପା ଗରିବ ଲୋକ, ପୁଣି ଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୋତେ ପାସ୍‌ କରିଦିଅନ୍ତୁ’ କହି କେତେକ ପରୀ..

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ଡ. ନିଖିଳାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ କାହାର ଛବି ନାଚି ଉଠିଥାଏ? କିଛି ସାଧାରଣ ଲୋକ ମନେ କରୁଥିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖମଣ୍ଡଳ। ଏମିତି ଏକ ଧାରଣା ଜନ୍ମିବା ପଛରେ ବିଭିନ୍ନ ନେତା ଓ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଚାର, ଅସଂଖ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ରାସ୍ତାକଡ଼ର ତତ୍‌ସମ୍ପର୍କିତ ଏକାଧିକ ହୋର୍ଡିଂର ପ୍ରଭାବ ବି..

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ପୀତାମ୍ବର ରାଉତ

ମହାନ୍‌ ପରିବେଶବିତ୍‌ ମହମ୍ମଦ ଦିଲଓ୍ବାର୍‌ଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୨୦୧୦ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ ରୂପେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଘରଚଟିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ପାସେରିଡି। ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରିଟେନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସ, ପ୍ୟାରିସ୍‌, ଜର୍ମାନୀ, ବେଲଜିୟମ୍‌, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ ଓ ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପାଇ ଫେରାଇଦେବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ମହାନତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସ୍ବରୂପ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି।  ଦିଲୀପ ପୋଦ୍ଦାର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁରଟର ଉମ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାଢ଼ି ଶୋ’ରୁମ୍‌ରେ ସେଲ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ପୋଦ୍ଦାର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ସାରି ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ବ୍ୟାଗ୍‌..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିନାକୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଘୋଷ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ ହେବା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଚୟନ କମିଟି ତାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିଥିଲା। ଲୋକପାଳ ଚୟନ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେ..

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ମିଶ୍ର

ଜନ୍ମ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଅବଧାରିତ ସତ୍ୟ। ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଟାଳିପାରି ନାହିଁ। ମୃତ୍ୟୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଘଟଣା ଉପରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀରବ। ତଥାପି କେତେକ ଘଟଣା ଓ ତତ୍‌ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମତାମତକୁ ପରୀକ୍ଷା କଲେ ଆମେ ମୃତ୍ୟୁପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବା। ଆଜକୁ ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବର ଏକ ଘଟଣା ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୋ ହୃଦୟରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଶୈଶବ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ଜଟିଳତାକୁ ହୃ..

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ଦୋଳପୂନେଇଁ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ ଗଁା ଦାଣ୍ଡ। ସଞ୍ଜ ଆକାଶରେ ଉଇଁ ଆସୁଥାଏ ଉକିଆ ଜହ୍ନ। ଜହ୍ନ ଉପରକୁ ଉଠେ। ପବନରେ ଭାସି ଆସେ କୃଷ୍ଣ-ସଂଗୀତ। ”ଫଗୁଣ ମାସରେ ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ପରମାନନ୍ଦ। ଫଗୁ ଗୁଣ୍ଡିରେ ଝିମିରି ମିଶାଇ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ଯଦୁ ଗୋସାଇଁ, ମୋ’ କାହ୍ନାରେ।“ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ବେଳେବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟିହୁଏ। ଏଥିପାଇଁ ଧନସମ୍ପଦ କ୍ଷୟ ହେବା ସହିତ ଜୀବନ ହାନି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ମରଣ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ମାନବିକତା। ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇଜଣ ମହିଳା। ନିଜ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା..


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା