ବାଣିଜ୍ୟ |

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ,ବୃହତ୍‌ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ତଥ୍ୟ ରଖ

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ,ବୃହତ୍‌ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ତଥ୍ୟ ରଖ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬-୩ ନୀରବ ମୋଦି ମାମଲା ପରେ ସରକାରଙ୍କ ଚେତା ପସିଛି। ବୃହତ୍‌ ଋଣ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଲାଗି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ୪୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଶେଷ କରି ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ତଥ୍ୟ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଏବଂ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ଭଳି ମାମଲା ବାରମ୍ବାର ଘଟୁଛି। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ବିନା କୌଣସି ବାଧାରେ ଦେଶ ଛାଡି ଚାଲିଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ସରକାର ଚିନ୍ତାକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପାସପୋର୍ଟ ନ ଥାଏ ତେବେ ଏଥି ଲାଗି ଏକ ଘୋଷଣାନାମା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଅପର ପକ୍ଷରେ ଋଣ ଗ୍ରହଣ ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆବେଦନ ଫର୍ମରେ ଯେପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ପାରିବ ସେହିଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ପାସପୋର୍ଟ ତଥ୍ୟ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଠିକ୍‌ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଠକେଇ ଜନିତ ମାମଲାକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଖିଲାପକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଦେଶଛାଡି ଯିବାରେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧା ଉପୁଜିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପାସପୋର୍ଟ ତଥ୍ୟ ନ ରହିବା ଯୋଗୁ ବଡ ଧରଣର ଋଣ ଖିଲାପକାରୀମାନେ ସହଜରେ ଦେଶ ବାହାରକୁ ଖସି ଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି। ନୀରବ ମୋଦି, ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସୀ, ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା, ଜତିନ ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି ସହଜରେ ଦେଶରୁ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଫ୍ୟୁଜିଟିଭ୍‌ ଇକୋନୋମିକ ଅଫେଣ୍ଡର ବିଲ୍‌କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। ଏହାକୁ ୨୦୧୭-୧୮ ବଜେଟରେ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସୁଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନୀରବ ମୋଦି ଏବଂ ମେହୁଲ ଚୋକସୀଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ୧୨,୬୦୦ କୋଟି ଠକି ଫେରାର୍‌ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକୁ ତଦନ୍ତରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସହଯୋଗ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ଭଳି ବିଧେୟକ ଦ୍ୱାରା ସରକାର ପଳାତକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବାଜ୍ୟାପ୍ତି କରି ଋଣ ଅର୍ଥକୁ ଶୁଝି ପାରିବେ। ସେହଭଳି ଅଡିଟରଙ୍କ ଲାଗି ଏକ ସ୍ବାଧିନ ପ୍ରାଧିକରଣ ସଂସ୍ଥା ଜାତୀୟ ବିତ୍ତ ରିପୋର୍ଟିଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଗଠନ ଲାଗି କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଏନ୍‌ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଖାରଜ ଲାଗି ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ଆବେଦନ

ଏନ୍‌ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଖାରଜ ଲାଗି ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ଆବେଦନ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୪-୩: ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ମହାଠକେଇର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସି ଜାମିନବିହୀନ ଗିରଫ ପରଓ୍ବାନା(ଏନ୍‌ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ଖାରଜ କରିବା ଲାଗି ସ୍ଥାନୀୟ ପିଏମ୍‌ଏଲ୍‌ଏ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। 

୬ଥର ବସିବ ଆର୍‌ବିଆଇ ଏମ୍‌ପିସି ବୈଠକ

୬ଥର ବସିବ ଆର୍‌ବିଆଇ ଏମ୍‌ପିସି ବୈଠକ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୪-୩: ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟି(ଏମ୍‌ପିସି)ର ୬ଟି ବୈଠକ ବସିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୯-୨୦ ଲାଗି ଏମ୍‌ପିସିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଏପ୍ରିଲ୨ରୁ ୪ ତାରିଖ ଯାଏ ବସିବ। 

କର୍ନାଟକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୧୩ କୋଟି ଠକେଇ

କର୍ନାଟକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୧୩ କୋଟି ଠକେଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୩: କର୍ନାଟକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୧୩.୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)କୁ ଜଣାଇଦିଆଯାଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ବ୍ରିଟେନର ଧନୀ ଏସୀୟ ତାଲିକା;ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାର ଶୀର୍ଷରେ

ବ୍ରିଟେନର ଧନୀ ଏସୀୟ ତାଲିକା;ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାର ଶୀର୍ଷରେ

ଲଣ୍ଡନ,୨୪-୩: ବ୍ରିଟେନରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଏସୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାର ଧନୀ ତାଲିକାରେ କ୍ରମାଗତ ଷଷ୍ଠ ବର୍ଷ ଲାଗି ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ଲାଗି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତାଲିକାରେ ୨୫.୨ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡ ସହ ଏହି ପରିବାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି। 

ପୂରଣ ହେଲା ପୁଞ୍ଜିପ୍ରତ୍ୟାହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ

ପୂରଣ ହେଲା ପୁଞ୍ଜିପ୍ରତ୍ୟାହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୩: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବଷର୍ର୍ ଲାଗି ୮୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜିପ୍ରତ୍ୟାହାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଟପିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ରୁରାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିଫିକେଶନ କର୍ପୋରେଶନକୁ ୧୪,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପାଓ୍ବାର ଫାଇନାନ୍ସ କର୍ପୋରେଶନ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହେବା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। 

ଭାରତୀ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ବିରୋଧାଭାଷ;ଫିଚ୍‌ ଜିଡିପି ହ୍ରାସ କଲା, ଆଇଏମ୍‌ଏଫର ପ୍ରଶଂସା

ଭାରତୀ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ବିରୋଧାଭାଷ;ଫିଚ୍‌ ଜିଡିପି ହ୍ରାସ କଲା, ଆଇଏମ୍‌ଏଫର ପ୍ରଶଂସା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୩: ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏଜେନ୍ସିରେ ବିରୋଧାଭାଷ ଦେଖାଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଫିଚ୍‌ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି(ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି) ହ୍ରାସ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି(ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌) ଭାରତର  ଅର୍ଥନୀତି ହେଉଥିବା ସଂସ୍କାରକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଭାରତ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା;ଏପ୍ରିଲରେ ମିଳିବ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା;ଏପ୍ରିଲରେ ମିଳିବ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୩: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ପ୍ରାୟ ୪.୭୪ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ସହାୟତା ମିଳିବ। ଏହା ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯିବ। 

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୩: ଚିଫ ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଅଦାଲତ ପଳାତକ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁସ୍ଥିତ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଜବତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ୟୁନିୟନ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳିତ

ୟୁନିୟନ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪-୩: ୟୁନିୟନ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ,ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ଷେତ୍ରୀୟ କାଯର୍‌ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ବିଶିିଷ୍ଟ ଗ୍ରାହକ ଓ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିଲା

ଏମ୍‌ଜି ମୋଟର୍ସର ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୩: ପ୍ରମୁଖ କାର ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ମୋରିସ ଗ୍ୟାରେଜେସ୍‌ (ଏମ୍‌ଜି) ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରିଟିଶ ଅଭିନେତା ବେନେଡିକ୍ଟ କମ୍ବରବ୍ୟାଚ୍‌ଙ୍କୁ ଏହାର ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡାର ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

୨୧ଦେଶର ସହାୟତା ନେବ ଇଡି

ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ଅଦାଲତ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ ମାମଲାର ଅଧିକ ଯାଞ୍ଚ ଲାଗି ବିଟ୍ରେନ, ୟୁନାଇଟେଡ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ(ୟୁଏଇ) ସହିତ ୨୧ ଦେଶକୁ ଲେଟର୍ସ ରୋଗେଟରୀ(ଏଲ୍‌ଆର୍‌) ପଠାଇବାକୁ ଇଡିକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

୮୧୦୦ କୋଟିର ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ;ଆଲବାନିଆରେ ଗିରଫ ହେଲେ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

୮୧୦୦ କୋଟିର ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ;ଆଲବାନିଆରେ ଗିରଫ ହେଲେ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୩: ଗୁଜରାଟ କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକର ୮୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ପଳାତକ ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହିତେଶ କୁମାର ନରେନ୍ଦ୍ର ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କୁ ଆଲ୍‌ବାନିଆରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri