ବାଣିଜ୍ୟ |

୮୧,୬୮୩ କୋଟି ଋଣ ରାଇଟ ଅଫ୍‌ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ

୮୧,୬୮୩ କୋଟି ଋଣ ରାଇଟ ଅଫ୍‌ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬-୩ (ପି.ଟି) ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଅନାଦେୟ ଋଣ (ଏନ୍‌ପିଏ) ପରିମାଣ ଦ୍ରୁତ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି। ଏନ୍‌ପିଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଭଳି ବୃଦ୍ଧି ଗୋଟିଏ ପଟେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଚିନ୍ତାକୁ ବଢାଉ ଥିବା ବେଳେ ଅପର ପକ୍ଷରେ ଖିଲାପୀ ଋଣକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ରାଇଟ ଅଫ୍‌ କରୁଥିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ୨୦୧୬-୧୭ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଘରୋଇ ବଜାରର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମୋଟ୍‌ ୮୧,୬୮୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ରାଇଟ ଅଫ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ ଏହି ଋଣଗୁଡିକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ଖାତାରୁ ବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତର ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକସ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ, ପୁଞ୍ଜିର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ଲାଗି ଏହି ଭଳି ରାଇଟ ଅଫ୍‌ କରାଯାଇଥିବା ଜେଟଲୀ କହିଛନ୍ତି। ଋଣ ନେଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଋଣ ସୁଝିବାକୁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଇଟ ଅଫ୍‌ ହୋଇଥିବା ଏହି ଋଣ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ୨୦,୩୩୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଏସ୍‌ବିଆଇ ୨୮,୭୮୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଇଟ ଅଫ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ତଥ୍ୟରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଆର୍‌ବିଆଇ ନିୟମ ମୁତାବକ ୪ ବର୍ଷରୁ ଅଚଳ ପରିସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବାଲାନ୍ସ ସିଟରେ ନ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ନିୟମ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଏସ୍‌ବିଆଇ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି। ଋଣ ଅସୁଲି ଲାଗି ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଋଣ ଅସୁଲି ପ୍ରାଧିକରଣ ଏବଂ ଲୋକ ଅଦାଲତ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସହାୟତା ନିଆଯାଉଥିବା ଜେଟଲୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଫଳରେ ଋଣ ନେଇଥିବା ଲୋକମାନେ ରାଇଟ ଅଫ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଲାଭବାନ ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ଏକ ଉତ୍ତରରେ ଅର୍ଥ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବ ପ୍ରତାପ ଶୁକ୍ଳା କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୩ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ୧୩୬୪୩ ଠକେଇ ମାମଲା ସମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଥିରେ ୫୨,୭୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ହୋଇଛି। ଏହା ବାଦ ବେନାମୀ କାରବାରରେ ୧,୦୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ ହୋଇଛି। ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ୩,୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ଜଣା ଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ରିଟର୍ନ ନାହିଁ ନ ଭରିଲେ ମିଳିବନି ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ

ରିଟର୍ନ ନାହିଁ ନ ଭରିଲେ ମିଳିବନି ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫-୪: ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ଜିଏସ୍‌ଟି ରିଟର୍ନ ଦାଖଲ କରୁ ନ ଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। 

ଆର୍‌ବିଆଇର ଅତିରିକ୍ତ ପୁଞ୍ଜି ନେଇ ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ଜାଲାନ କମିଟି ରିପୋର୍ଟ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୫-୪: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ବଫର ପୁଞ୍ଜିର ଆକାର କେତେ ହେବା ଉଚିତ୍‌ ତାହା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା ଲାଗି ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ନର ବିମଳ ଜାଲାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। 

ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଯୁକ୍ତି;ମତେ ଆର୍ଥିକ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତ

ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଯୁକ୍ତି;ମତେ ଆର୍ଥିକ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୫-୪: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତ ତାଙ୍କୁ ପଳାତକ ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧି ଭାବେ ଘୋଷଣା କରି ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବାଜ୍ୟାପ୍ତ କରିବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଭାରତର ଚାବହାର ବନ୍ଦର ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଭାବିତ ହେବନି: ଆମେରିକା

ଭାରତର ଚାବହାର ବନ୍ଦର ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଭାବିତ ହେବନି: ଆମେରିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୫-୪: ଇରାନ ବିରୋଧରେ କଟକଣା ଜାରି ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାରତର ଚାବହାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆମେରିକା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଏହି ବନ୍ଦରକୁ ଭାରତ ଓ ଇରାନ ଯୁଗ୍ମ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। 

ଏଲ୍‌ଆଇସି ଜୋନାଲ ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କୁ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଏଲ୍‌ଆଇସି ଜୋନାଲ ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କୁ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫-୪: ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ(ଏଲ୍‌ଆଇସି)ପାଟଣା ଜୋନ୍‌ର ଜୋନାଲ ପ୍ରବନ୍ଧକ ସି.ବିକାଶ ରାଓଙ୍କୁ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ଲଞ୍ଚ୍‌ ହେଲା ସୋନିର ଏସଆରଏସ-ଏକ୍ସବି ୧୨ ସ୍ପିକର

ଲଞ୍ଚ୍‌ ହେଲା ସୋନିର ଏସଆରଏସ-ଏକ୍ସବି ୧୨ ସ୍ପିକର

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସୋନି ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ନୂତନ ଏସଆରଏସ-ଏକ୍ସବି ୧୨ ସ୍ପିକରର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛିା 

ଏୟାର ଏସିଆ ପକ୍ଷରୁ ଅଫର୍‌ ବର୍ଷା: ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଭଡ଼ା ଉପରେ ୭୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି

ଏୟାର ଏସିଆ ପକ୍ଷରୁ ଅଫର୍‌ ବର୍ଷା: ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଭଡ଼ା ଉପରେ ୭୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୪: ଏୟାରଏସିଆ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଭଡ଼ା ଉପରେ ୭୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ଦିଆଯାଉଛି।

ରେଲଓ୍ବେର ପ୍ରଥମ ଅର୍ଡର ପୂରାକଲା ଜେଏସ୍‌ପିଏଲ୍‌

ରେଲଓ୍ବେର ପ୍ରଥମ ଅର୍ଡର ପୂରାକଲା ଜେଏସ୍‌ପିଏଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୪: ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦାନ ସ୍ବରୂପ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଆଣ୍ଡ ପାଓ୍ବାର ଲିମିଟେଡ (ଜେଏସ୍‌ପିଏଲ୍‌) ରେଲଓ୍ବେ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅର୍ଡରକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। 

ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆମେରିକାରୁ ମିଳୁଛି ଅଫର୍‌

ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆମେରିକାରୁ ମିଳୁଛି ଅଫର୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୪: ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜ୍‌ କିଛିଦିନ ତଳେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ଏଥିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ଶହ ଶହ କର୍ମଚାରୀ ସେମାନଙ୍କ ରୋଜଗାର ହରାଇଛନ୍ତି।

ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଗୁଆ

ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଗୁଆ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫-୪: ବୀମା ନେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସହର ତୁଳନାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଲୋକଙ୍କର ବୀମା ଗ୍ରହଣ ହାର ଜାତୀୟ ହାରଠାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ରହିଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। 

ଇ-ବାଇକ୍‌ ବଜାର ଉପରେ ସାଓମିର ନଜର

ଇ-ବାଇକ୍‌ ବଜାର ଉପରେ ସାଓମିର ନଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫-୪: ବଜେଟ୍‌ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଏବଂ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉପକରଣ ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଚାଇନାର ସାଓମି ନଜର ଏବେ ଘରୋଇ ଇ-ବାଇକ ବଜାର ଉପରେ ରହିଛି।

ଇ-ଯାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ଏସ୍‌ବିଆଇ

ଇ-ଯାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ଏସ୍‌ବିଆଇ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪-୪: ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏସ୍‌ବିଆଇ) ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଇ-ଯାନ ଚଳାଚଳକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ। 


Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri