ଖେଳ |

ସିରିଏଲୋ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ଆନାଲିଟିକାଲ କୋଚ୍‌ ନିଯୁକ୍ତ

ସିରିଏଲୋ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ଆନାଲିଟିକାଲ କୋଚ୍‌ ନିଯୁକ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬।୩(ପି.ଟି.)- ଅଗାମୀ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ବିଶେଷ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ଡ୍ରାଗ୍‌ଫ୍ଲିକ୍‌ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ କ୍ରିସ୍‌ ସିରିଏଲୋଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ଆନାଲିଟିକାଲ କୋଚ୍‌ ରୂପେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ସାଇ) ତରଫରୁ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଷ୍ଟାଫ୍‌ ହିସାବରେ ୩୨ ବର୍ଷୀୟ ସିରିଏଲୋ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ସାଇ ଏନେଇ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବ ବୋଲି ହକି ଇଣ୍ଡିଆର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ଜାନୁୟାରୀରେ ହୋଇଥିବା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରୁ ସିରିଏଲୋ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହ କାର୍ଯ୍ୟକରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏବେ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତୀୟ ପ୍ରଣିକ୍ଷଣ ଶିବିରରେ ସିରିଏଲୋ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୨୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହ ଜଡିତ ରହିବେ। ସିରିଏଲୋଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ାମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆନୁଷ୍ଠିନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବ ବୋଲି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ହାନ୍ସ ଷ୍ଟ୍ରିଡର ପଦରୁ ଆନାଲିଟିକା କୋଚ୍‌ ପଦରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେଇଥିଲେ। ନିଜ ଦେଶ ହଲାଣ୍ଡର ରୋଲେଣ୍ଟ ଅଲ୍ଟମ୍ୟାନ୍ସ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ପଦରୁ ବହିସ୍କୃତ ହେବା ପରେ ଷ୍ଟିଡର ପଦ ଛାଡିଥିଲେ।
ସିରିଏଲୋ ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୨୦୧୪ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଚାମ୍ପିୟନ କରାଇବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ହଗ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଦଳକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ। ସେହିପରି ଗ୍ଲାସଗୋ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରଲିଆକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ। ୨୦୦୮ରେ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୦ ଓ ୨୦୧୪ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲ ଓ ସିରିଏଲୋ ଏହି ଦଳର ସଦସ୍ୟ ରହିଥିଲେ। ପୁଣି ୨୦୧୦ ଓ ୨୦୧୨ରେ ସେ ଦୁଇଟି ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ପୁଣି ୨୦୧୨ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସିରିଏଲୋ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବିଜୟୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ରହିଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସିରିଏଲୋ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଲବ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ସହ କୋଚ୍‌ ହିସାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଖେଳ |

ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ବେଲଜିୟମ

ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ବେଲଜିୟମ

ମସ୍କୋ, ୨୩।୬- ରୋମେଲୁ ଲୁକାକା ଓ ଇଡେନ ହାଜାର୍ଡଙ୍କ ଡବଲ ଗୋଲ ବଳରେ ବେଲଜିୟମ ଚଳିତ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପର ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚରେ ହାଜାର୍ଡଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ୫-୨ ଗୋଲରେ ଟ୍ୟୁନିସିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଟି୨୦ ଦଳରେ ପଞ୍ଜାବ ଜନ୍ମିତ ସିମି ସିଂ

ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଟି୨୦ ଦଳରେ ପଞ୍ଜାବ ଜନ୍ମିତ ସିମି ସିଂ

ଡବଲିନ, ୨୩।୬(ପି.ଟି.)- ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ୨ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପାଇଁ ୧୪ ଜଣିଆ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଦଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଗ୍ୟାରୀ ଓ୍ବିଲିସନ ଅଧିନାୟକ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପଞ୍ଜାବ ଜନ୍ମିତ ୩୧ ବର୍ଷୀୟ ଅଫ୍‌ସ୍ପିନର ସିମରଞ୍ଜିତ (ସିମି) ସିଂ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ସିମି ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ ୭ଟି ଦିନିକିଆ ଓ ୪ଟି ଟି୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ସାରିଛନ୍ତି।

ମୌରେସ୍ମୋ ଫ୍ରାନ୍ସ ଡେଭିସ୍‌ କପ୍‌ କ୍ୟାପଟେନ୍‌

ମୌରେସ୍ମୋ ଫ୍ରାନ୍ସ ଡେଭିସ୍‌ କପ୍‌ କ୍ୟାପଟେନ୍‌

ପ୍ୟାରିସ୍‌, ୨୩।୬(ଏଏଫପି)- ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳ ଗୋଟିଏ ଡେଭିସ୍‌ କପ୍‌ ଦଳର କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍‌ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ପୂର୍ବତନ ୧ ନମ୍ବର ମହିଳା ଖେଳାଳି ଆମେଲି ମୌରେସ୍ମୋ। ଶନିବାର ସେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଡେଭିସ କପ୍‌ ଦଳର କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍‌ ନିଯୁକ୍ତ ହାଇଛନ୍ତି। ୟାନ୍ନିକ ନୋହା ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ବୋଲି ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଟେନିସ୍‌ ଫେଡେରେଶନ (ଏଫ୍‌ଏଫ୍‌ଟି) ସୂଚନା ଦେଇଛି। ସେହିପରି ଗତ ୟୁଏସ୍‌ ଓପନ୍‌ ପରେ ଅବସରରେ ନେଇଥିବା ଜୁଲିଏନ ବେନେଟେଉ ଫ୍ରାନ୍ସ ଫେଡ୍‌ କପ୍‌ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୁରୁଷ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ଡେଭିସ୍‌ କପ ଓ ମହିଳା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ଫେଡ କପ୍‌ ଖେଳାଯାଇଥାଏ।

ରିୟଲ ମାଡ୍ରିଡ୍‌ ସହ ଲୁନିନଙ୍କ ଚୁକ୍ତି

ରିୟଲ ମାଡ୍ରିଡ୍‌ ସହ ଲୁନିନଙ୍କ ଚୁକ୍ତି

ମାଡ୍ରିଡ୍‌, ୨୩।୬- ୟୁକ୍ରେନର ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ଗୋଲକିପର ଆନ୍ଦ୍ରିୟ ଲୁନିନ ସ୍ପେନର ଚର୍ଚ୍ଚିତ କ୍ଲବ ରିୟଲ ମାଡ୍ରିଡ୍‌ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ସାଣ୍ଟିଆଗୋ ବର୍ନାବେଉ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳି ୟୁରୋପର ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୋଲକିପର ଆଖ୍ୟା ପାଇଥିବା ଲୁନିନ ଆଗାମୀ ୬ଟି ସିଜନ ପାଇଁ ୧୬.୩ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅର୍ଥରାଶିରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଟି୨୦ ସିରିଜ ଲାଗି ପଲ୍‌ ଇଂଲଣ୍ଡ କୋଚ୍‌

ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଟି୨୦ ସିରିଜ ଲାଗି ପଲ୍‌ ଇଂଲଣ୍ଡ କୋଚ୍‌

ଲଣ୍ଡନ, ୨୩।୬- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଆଗାମୀ ଟି୨୦ ସିରିଜ ପାଇଁ ପଲ୍‌ ଫାବ୍ରେସଙ୍କୁ ସାମୟିକ ସମୟ ଲାଗି ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ଦଳର କୋଚ୍‌ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପଲ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଂଲଣ୍ଡ ଜାତୀୟ ଦଳର ସହାୟକ କୋଚ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଭେଟେରାନ ପର୍ବତାରୋହୀ ଗୌତମଙ୍କ ବିୟୋଗ

ଭେଟେରାନ ପର୍ବତାରୋହୀ ଗୌତମଙ୍କ ବିୟୋଗ

କଲିକତା, ୨୩।୬(ପି.ଟି.)- ଜଣାଶୁଣା ଭେଟେରାନ ପର୍ବତାରୋହୀ ଗୌତମ କାଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ୬୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ଅସୁସ୍ଥତା ଲାଗି ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସତ ହେଉଥିଲେ। ପତ୍ନୀ ଓ ପୁଅଙ୍କ ସହ ସେ ଏକାଠି ରହୁଥିଲେ

ମଙ୍ଗୋଲିଆ ବକ୍ସିଂ: ସୋନିଆ, ମନ୍‌ଦୀପ୍‌ ଫାଇନାଲରେ

ମଙ୍ଗୋଲିଆ ବକ୍ସିଂ: ସୋନିଆ, ମନ୍‌ଦୀପ୍‌ ଫାଇନାଲରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୬(ପି.ଟି.)- ବିଶ୍ୱ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ବିଜୟିନୀ ସୋନିଆ ଲାଥର (୫୭ କିଗ୍ରା) ଓ ମନଦୀପ୍‌ ଜାଙ୍ଗ୍ରା (୬୦ କିଗ୍ରା) ମଙ୍ଗୋଲିଆରେ ଚାଲିଥିବା ଉଲନବାତର କପ୍‌ ବକ୍ସିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନ ଦଳକୁ ହାଫିଜଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ

ପାକିସ୍ତାନ ଦଳକୁ ହାଫିଜଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ

କରାଚି, ୨୩।୬- ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ମହମ୍ମଦ ହାଫିଜ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ ବିପକ୍ଷରେ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଦିନିକିଆ ଓ ଟି୨୦ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ ଲାଗି ଏହି ଭେଟେରାନ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବେନି ଚାଣ୍ଡିମଲ

ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବେନି ଚାଣ୍ଡିମଲ

ଦୁବାଇ, ୨୩।୬(ପି.ଟି.)- ଘରୋଇ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନ୍ତିମ ତଥା ୩ୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅଧିନାୟକ ଦୀନେଶ ଚାଣ୍ଡିମଲ ଖେଳିବେନି। ବଲ୍‌-ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ଘଟଣାରେ ଆଇସିସି ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାସନ୍ଦ କରିଥିଲା। ଏହା ବିରୋଧରେ ଚାଣ୍ଡିମଲ କରିଥିବା ଅପିଲ୍‌ ଖାରଜ ହୋଇଯିବାରୁ ବାର୍ବାଡୋସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୩ୟ ଟେଷ୍ଟରେ ସେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ।

ଇଂଲଣ୍ଡ ଲାୟନ୍ସଠାରୁ ହାରିଲା ଭାରତ-ଏ

ଇଂଲଣ୍ଡ ଲାୟନ୍ସଠାରୁ ହାରିଲା ଭାରତ-ଏ

ଡର୍ବି, ୨୩।୬(ପି.ଟି.)- ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ‘ଏ’ ସିରିଜ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତୀୟ ‘ଏ’ ଦଳ ପରାଜୟରୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ଲାୟନ୍ସ ଦଳ ୭ ଉଇକେଟ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ‘ଏ’ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ‘ଏ’ ଦଳ ୪୬.୩ ଓଭରରେ ୨୩୨ ରନ କରି ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା।

ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡ ବିଜୟୀ

ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡ ବିଜୟୀ

କଲିନିନ୍‌ଗ୍ରାଡ୍‌, ୨୩।୬- ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପର ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗ୍ରୁପ‘ଇ’ ମ୍ୟାଚରେ ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡ ୨-୧ ଗୋଲରେ ସର୍ବିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

ମୁସାଙ୍କ ଡବଲ ଗୋଲରେ ନାଇଜେରିଆ ବିଜୟୀ

ମୁସାଙ୍କ ଡବଲ ଗୋଲରେ ନାଇଜେରିଆ ବିଜୟୀ

ଭୋଲଗୋଗ୍ରାଡ୍‌, ୨୨।୬- ଅହମଦ ମୁସାଙ୍କ ଡବଲ ଗୋଲ ବଳରେ ନାଇଜେରିଆ ଚଳିତ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପରେ ପ୍ରଥମ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗ୍ରୁପ ‘ଡି’ ମ୍ୟାଚରେ ନାଇଜେରିଆ ୨-୦ ଗୋଲରେ ଆଇସଲାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ