ଜାତୀୟ |

ଦି ଶେପ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାଟର୍‌’ ହାତେଇଲା ୪ ଓସ୍କାର

 ଦି ଶେପ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାଟର୍‌’ ହାତେଇଲା ୪ ଓସ୍କାର

ଲସ୍‌ ଏଞ୍ଜେଲ୍‌ସ,୫। ୩(ପି.ଟି.): ହଲିଉଡ୍‌ ଫିଲ୍ମ ‘ଦି ଶେପ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାଟର୍‌’ର ଯାଦୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ୯୦ତମ ଏକାଡେମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ସମାରୋହରେ। ବର୍ଷ ୨୦୧୮ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସହ ୪ଟି ଓସ୍କାର ଟ୍ରଫି ହାତେଇଛି ଏହି ଫିଲ୍ମ। ଏଥିରେ ଏକ ଗବେଷଣାଗାରରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମୁତୟନ ଜଣେ ମୂକ ମହିଳାଙ୍କର ସେଠାରେ ଥିବା ଏକ ଜଳଚର ଜୀବ ସହ ଗଢ଼ିଉଠିଥିବା ନିଃଶବ୍ଦ ସମ୍ପର୍କର ଉପସ୍ଥାପନାକୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଓସ୍କାର ବିଚାରକମଣ୍ଡଳୀ। ‘ଦି ଶେପ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାଟର୍‌’ ପାଇଁ ଗୁଇଲେର୍ମୋ ଡେଲ୍‌ ଟୋରୋ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଓସ୍କାର ଗ୍ରହଣ ପରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ବେଳେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଥିଲେ ଟୋରୋ। ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ମେକ୍ସିକୋ ପାଚେରି ନିର୍ମାଣ ବିଷୟକୁ ସେ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ।
‘ଥ୍ରି ବିଲ୍‌ବୋର୍ଡସ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ସାଇଡ୍‌ ଏବିଂ, ମିସୌରୀ’ ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଫ୍ରାନ୍ସେସ୍‌ ମେକ୍‌ଡୋର୍ମାଣ୍ଡ। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପୂର୍ବବର୍ଷର ବିଜେତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏହି ପରମ୍ପରା ଭଙ୍ଗି କରାଯାଇ ମାକ୍‌ଡୋର୍ମାଣ୍ଡଙ୍କୁ ଜାନେ ଫୋଣ୍ଡା ଏବଂ ହେଲେନ୍‌ ମିରେନ୍‌ ମିଳିତ ଭାବେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ ପରେ ମେକ୍‌ଡୋର୍ମାଣ୍ଡଙ୍କ ମହିଳା ସପକ୍ଷବାଦୀ ଉଦ୍‌ବୋଧନକୁ ଚାରିଆଡ଼ୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ବୋଧନ ପରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଗରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ କଳାକାର ଛିଡ଼ା ହୋଇ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ତାଳି ମାରିଥିଲେ। ସେହିପରି ‘ଡାର୍କେଷ୍ଟ ଆଓ୍ବାର୍‌’ ପାଇଁ ଗାରି ଓଲ୍ଡମ୍ୟାନ୍‌ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଭାବେ ଓସ୍କାର ହାତେଇଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବିନ୍‌ଷ୍ଟନ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚିଲ୍‌ଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଓଲ୍ଡମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହକଳାକାର ପୁରୁଷ ବର୍ଗରେ ‘ଥ୍ରି ବିଲ୍‌ବୋର୍ଡ...’ ପାଇଁ ସାମ୍‌ ରକ୍‌ଓ୍ବେଲ୍‌ ଓସ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ‘ଆଇ, ଟୋନ୍ୟା’ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହ କଳାକାର ମହିଳା ବର୍ଗରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଆଲିସନ୍‌ ଜାନେ। ‘କୋକୋ’ ଫିଲ୍ମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆନିମେଟେଡ୍‌ ଫିଲ୍ମ ଭାବେ ଓସ୍କାର ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଫିଲ୍ମର ‘ରିମେମ୍ବର୍‌ ମି’ ଗୀତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୀତ ବିବେଚିତ ହୋଇଛି।
ବିଦେଶୀ ଭାଷାଭାଷୀ ଫିଲ୍ମ ବର୍ଗରେ ଚିଲିର ‘ଏ ଫାଣ୍ଟାଷ୍ଟିକ୍‌ ଓମେନ୍‌’କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି। ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର ନୋଲାନ୍‌ଙ୍କ ‘ଡନ୍‌କିର୍କ’ ଫିଲ୍ମ ଏଡିଟିଂ, ସାଉଣ୍ଡ ମିକ୍ସିଂ ଏବଂ ସାଉଣ୍ଡ ଏଡିଟିଂ ଆଦି ୩ଟି ବର୍ଗରେ ଓସ୍କାର ହାତେଇଛି। ପଲ୍‌ ଥୋମାସ୍‌ଙ୍କ ‘ଫାଣ୍ଟମ୍‌ ଥ୍ରେଡ୍‌’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଷ୍ଟ୍ୟୁମ୍‌ ଡିଜାଇନ୍‌, ‘ବ୍ଲେଡ୍‌ ରନର୍‌ ୨୦୪୯’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫି, ‘ଆଇକାରସ୍‌’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରାମାଣିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ‘ହେଭେନ୍‌ ଇଜ୍‌ ଏ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍‌ ଅନ୍‌ ଦି ୪୦୫’ ପ୍ରାମାଣିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶର୍ଟ ଫିଲ୍ମ, ‘ଡିଅର ବାସ୍କେଟ୍‌ବଲ୍‌’ ଶର୍ଟ ଆନିମେଟେଡ୍‌ ଫିଲ୍ମ, ‘ଦି ସାଇଲେଣ୍ଟ ଚାଇଲ୍ଡ’ ଲାଇଭ୍‌ ଆକ୍ସନ ଶର୍ଟ ଫିଲ୍ମ ଭାବେ ଓସ୍କାର ପାଇଛି।
ଏକାଡେମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ସମାରୋହରେ ହଲିଉଡ୍‌ ମୋଗୁଲ୍‌ ଓ୍ବିନ୍‌ଷ୍ଟନ୍‌ ହାର୍ଭେଙ୍କ ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉଠିଥିଲା। କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ବିରୋଧରେ ସମଗ୍ର ହଲିଉଡ୍‌ ଜଗତର ଶାଣିତ ସ୍ବର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହାସହ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲାଗି ସମସ୍ତେ ଏକ ସ୍ବରରେ ବାହାରି ପଡ଼ିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ସ୍କୁଲ ଶୌଚାଳୟରେ ନବମ ଶ୍ରେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ସ୍କୁଲ ଶୌଚାଳୟରେ ନବମ ଶ୍ରେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ଭଦୋଦରା,୨୨।୬: ଗୁଜରାଟ ଭଦୋଦରାର ଏକ ସ୍କୁଲ ଶୌଚାଳୟରେ ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କେହି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳିକୁ ଅଟକାଇଦେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳିକୁ ଅଟକାଇଦେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମାଡ୍ରାସ,୨୨।୬: ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରାର ଏକ ନିଚ୍ଛକ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ତାମିଲନାଡୁରେ। ଥିରୁଭାଲୁରର ଭାଲିଆଗରାମ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ସି.ଭଗବାନଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି।

ରାହୁଲ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅସ୍ଥିର: ଭାଜପା ନେତା

ରାହୁଲ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅସ୍ଥିର: ଭାଜପା ନେତା

ଦୁର୍ଗ,୨୨।୬: ଛତିଶଗଡ଼ ଦୁର୍ଗରେ ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ସରୋଜ ପାଣ୍ଡେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କୋକା-କୋଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାଙ୍କୁ ନେଇ ରାହୁଲ ଦେଇଥିବା ଟିପ୍ପଣୀର ଜବାବରେ ସେ ଏପରି କହିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମାତାଲ ଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ

ମାତାଲ ଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ

ସୁରଟ,୨୨।୬: ଗୁଜରାଟ ସୁରଟରେ ଜଣେ ମାତାଲ ଆରପିଏଫ୍‌ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ କାଣ୍ଡକାରନାମା ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ସେ ଉଥନା ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେଶନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଲିମ୍ବାୟତ କଲୋନୀରେ ସେ ମାତାଲ ହୋଇ ବୁଲୁଥିବାରୁ ଦୃଶ୍ୟ ଭିଡ଼ିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

୯୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଠପଢ଼ା ନିଶା

୯୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଠପଢ଼ା ନିଶା

ଅଲପ୍ପୁଝା,୨୨।୬: କେରଳର ଅଲପ୍ପୁଝା ଜିଲା ଚେପ୍ପଡ଼ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାସକରୁଥିବା ୯୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି। ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଠ ଛାଡିଥିବା କର୍ଥୟୟନୀ ଅମ୍ମା ଇତିମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲକ୍ଷ୍ମମ ବିନ୍ଦୁ କଲୋନୀରେ ସେ ବାସ କରନ୍ତି। ସେ ୧୦ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିବା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ପରିଣତ ବୟସରେ ପାଠପ୍ରତି ଆଗ୍ରହଥିବା ଅମ୍ମାଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ଏବେ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଦେଢଶୁରଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟକଲେ ଶାଶୁ

ଦେଢଶୁରଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟକଲେ ଶାଶୁ

ହିସାର, ୨୨।୬: ହରିୟାଣାର ହିସାରରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ସ୍ବାମୀ ନପୁଂସକ ବୋଲି ଜାଣି ସ୍ତ୍ରୀ ଆପତ୍ତି କରିବା ପରେ ଦେଢଶୁର ସହ ସଂପର୍କ ରଖିବାକୁ ଶାଶୁ ନବବିବାହିତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଗନ୍‌ ପଏଣ୍ଟରେ ୫ ମହିଳାଙ୍କୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଗଣବଳାତ୍କାର: ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ଭିଡ଼ିଓ ଶୁଟିଂ

ଗନ୍‌ ପଏଣ୍ଟରେ ୫ ମହିଳାଙ୍କୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଗଣବଳାତ୍କାର: ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ଭିଡ଼ିଓ ଶୁଟିଂ

ରାଞ୍ଚି,୨୨।୬: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଖୁଣ୍ଟି ଜିଲା ଅଡ଼କ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଚାଙ୍ଗ୍‌ ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ଥାପନ ଏବଂ ମାନବ ଚାଲାଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ୫ ମହିଳାଙ୍କୁ କରାଯାଇଛି ଗଣବଳାତ୍କାର।

ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ

ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୨।୬(ପି.ଟି.)-ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଗୋଇନ୍ଦା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ସୁରକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

୧୨ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ପାଠପଢ଼ା

୧୨ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ପାଠପଢ଼ା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୬: ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଯମୁନା ନଦୀ କୂଳରେ ଅକ୍ଷରଧାମ ମେଟ୍ରୋ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେଶନର ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ଚାଲିଛି ଏକ ମାଗଣା ସ୍କୁଲ। ଏହା ହେଉଛି ‘ଫ୍ରି ସ୍କୁଲ ଅଣ୍ଡର ଦି ବ୍ରିଜ୍‌’।

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଗଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଗଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୬: ପୁଣି ବିବାଦରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୌଫୁଦ୍ଦିନ୍‌ ସୋଜ୍‌। ପୂର୍ବରୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପରଭେଜ ମୁଶରଫଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନେଇ ବିବାଦରେ ଫସିଯାଇଥିବା ସୌଫଦ୍ଦିନ୍‌ ଏବେ ଏହି କଥାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ନାରାଜ।

୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଆମ୍ବଗଛ ତଳେ ଚାଲିଛି ସ୍କୁଲ

୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଆମ୍ବଗଛ ତଳେ ଚାଲିଛି ସ୍କୁଲ

ଭୋପାଳ,୨୨।୬: ଦେଶରେ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରସାର ନେଇ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିଛି। ଏନେଇ ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବାଲାଘାଟ ମଲାଜଖଣ୍ଡରେ ଦୀର୍ଘ ୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଆମ୍ବଗଛ ତଳେ ସ୍କୁଲ ଚାଲିଛି।

ନିକୋବରରେ ଭୂକମ୍ପ

ନିକୋବରରେ ଭୂକମ୍ପ

ପୋର୍ଟବ୍ଲେଆର, ୨୨।୬: ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବରରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୫.୦ ଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଭୂବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ