ଜାତୀୟ |

ଦି ଶେପ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାଟର୍‌’ ହାତେଇଲା ୪ ଓସ୍କାର

 ଦି ଶେପ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାଟର୍‌’ ହାତେଇଲା ୪ ଓସ୍କାର
ଲସ୍‌ ଏଞ୍ଜେଲ୍‌ସ,୫। ୩(ପି.ଟି.): ହଲିଉଡ୍‌ ଫିଲ୍ମ ‘ଦି ଶେପ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାଟର୍‌’ର ଯାଦୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ୯୦ତମ ଏକାଡେମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ସମାରୋହରେ। ବର୍ଷ ୨୦୧୮ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସହ ୪ଟି ଓସ୍କାର ଟ୍ରଫି ହାତେଇଛି ଏହି ଫିଲ୍ମ। ଏଥିରେ ଏକ ଗବେଷଣାଗାରରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମୁତୟନ ଜଣେ ମୂକ ମହିଳାଙ୍କର ସେଠାରେ ଥିବା ଏକ ଜଳଚର ଜୀବ ସହ ଗଢ଼ିଉଠିଥିବା ନିଃଶବ୍ଦ ସମ୍ପର୍କର ଉପସ୍ଥାପନାକୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଓସ୍କାର ବିଚାରକମଣ୍ଡଳୀ। ‘ଦି ଶେପ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାଟର୍‌’ ପାଇଁ ଗୁଇଲେର୍ମୋ ଡେଲ୍‌ ଟୋରୋ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଓସ୍କାର ଗ୍ରହଣ ପରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ବେଳେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଥିଲେ ଟୋରୋ। ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ମେକ୍ସିକୋ ପାଚେରି ନିର୍ମାଣ ବିଷୟକୁ ସେ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ‘ଥ୍ରି ବିଲ୍‌ବୋର୍ଡସ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ସାଇଡ୍‌ ଏବିଂ, ମିସୌରୀ’ ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଫ୍ରାନ୍ସେସ୍‌ ମେକ୍‌ଡୋର୍ମାଣ୍ଡ। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପୂର୍ବବର୍ଷର ବିଜେତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏହି ପରମ୍ପରା ଭଙ୍ଗି କରାଯାଇ ମାକ୍‌ଡୋର୍ମାଣ୍ଡଙ୍କୁ ଜାନେ ଫୋଣ୍ଡା ଏବଂ ହେଲେନ୍‌ ମିରେନ୍‌ ମିଳିତ ଭାବେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ ପରେ ମେକ୍‌ଡୋର୍ମାଣ୍ଡଙ୍କ ମହିଳା ସପକ୍ଷବାଦୀ ଉଦ୍‌ବୋଧନକୁ ଚାରିଆଡ଼ୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ବୋଧନ ପରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଗରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ କଳାକାର ଛିଡ଼ା ହୋଇ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ତାଳି ମାରିଥିଲେ। ସେହିପରି ‘ଡାର୍କେଷ୍ଟ ଆଓ୍ବାର୍‌’ ପାଇଁ ଗାରି ଓଲ୍ଡମ୍ୟାନ୍‌ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଭାବେ ଓସ୍କାର ହାତେଇଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବିନ୍‌ଷ୍ଟନ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚିଲ୍‌ଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଓଲ୍ଡମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହକଳାକାର ପୁରୁଷ ବର୍ଗରେ ‘ଥ୍ରି ବିଲ୍‌ବୋର୍ଡ...’ ପାଇଁ ସାମ୍‌ ରକ୍‌ଓ୍ବେଲ୍‌ ଓସ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ‘ଆଇ, ଟୋନ୍ୟା’ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହ କଳାକାର ମହିଳା ବର୍ଗରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଆଲିସନ୍‌ ଜାନେ। ‘କୋକୋ’ ଫିଲ୍ମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆନିମେଟେଡ୍‌ ଫିଲ୍ମ ଭାବେ ଓସ୍କାର ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଫିଲ୍ମର ‘ରିମେମ୍ବର୍‌ ମି’ ଗୀତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୀତ ବିବେଚିତ ହୋଇଛି। ବିଦେଶୀ ଭାଷାଭାଷୀ ଫିଲ୍ମ ବର୍ଗରେ ଚିଲିର ‘ଏ ଫାଣ୍ଟାଷ୍ଟିକ୍‌ ଓମେନ୍‌’କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି। ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର ନୋଲାନ୍‌ଙ୍କ ‘ଡନ୍‌କିର୍କ’ ଫିଲ୍ମ ଏଡିଟିଂ, ସାଉଣ୍ଡ ମିକ୍ସିଂ ଏବଂ ସାଉଣ୍ଡ ଏଡିଟିଂ ଆଦି ୩ଟି ବର୍ଗରେ ଓସ୍କାର ହାତେଇଛି। ପଲ୍‌ ଥୋମାସ୍‌ଙ୍କ ‘ଫାଣ୍ଟମ୍‌ ଥ୍ରେଡ୍‌’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଷ୍ଟ୍ୟୁମ୍‌ ଡିଜାଇନ୍‌, ‘ବ୍ଲେଡ୍‌ ରନର୍‌ ୨୦୪୯’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫି, ‘ଆଇକାରସ୍‌’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରାମାଣିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ‘ହେଭେନ୍‌ ଇଜ୍‌ ଏ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍‌ ଅନ୍‌ ଦି ୪୦୫’ ପ୍ରାମାଣିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶର୍ଟ ଫିଲ୍ମ, ‘ଡିଅର ବାସ୍କେଟ୍‌ବଲ୍‌’ ଶର୍ଟ ଆନିମେଟେଡ୍‌ ଫିଲ୍ମ, ‘ଦି ସାଇଲେଣ୍ଟ ଚାଇଲ୍ଡ’ ଲାଇଭ୍‌ ଆକ୍ସନ ଶର୍ଟ ଫିଲ୍ମ ଭାବେ ଓସ୍କାର ପାଇଛି। ଏକାଡେମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ସମାରୋହରେ ହଲିଉଡ୍‌ ମୋଗୁଲ୍‌ ଓ୍ବିନ୍‌ଷ୍ଟନ୍‌ ହାର୍ଭେଙ୍କ ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉଠିଥିଲା। କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ବିରୋଧରେ ସମଗ୍ର ହଲିଉଡ୍‌ ଜଗତର ଶାଣିତ ସ୍ବର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହାସହ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲାଗି ସମସ୍ତେ ଏକ ସ୍ବରରେ ବାହାରି ପଡ଼ିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗିରଫ

ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗିରଫ

ଶ୍ରୀନଗର,୯।୧୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର କିସ୍ତଓ୍ବାର ପୋଲିସ ରବିବାର ଜଣେ ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ରିଆଜ ଅହମ୍ମଦ ନାମକ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ହେଉଛି ଜଣେ ହାର୍ଡକୋର୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ। 

ପତିଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବେ ଜୟପୁର ରାଜକୁମାରୀ

ପତିଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବେ ଜୟପୁର ରାଜକୁମାରୀ

ଜୟପୁର,୯।୧୨: ଜୟପୁରର ରାଜକୁମାରୀ ଦିୟା କୁମାରୀ ପତି ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କଠାରୁ ଦୀର୍ଘ ୨୧ ବର୍ଷ ପରେ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଜୟପୁରର ଏକ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। 

ପିଲାଙ୍କୁ ଚୁପ୍‌ କରାଇବାକୁ ପାଟିରେ ସେଲୋ ଟେପ୍‌ ଲଗାଇଲେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ

ପିଲାଙ୍କୁ ଚୁପ୍‌ କରାଇବାକୁ ପାଟିରେ ସେଲୋ ଟେପ୍‌ ଲଗାଇଲେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ

ଗୁରୁଗାଁଓ,୯।୧୨: ହରିୟାଣାରେ ଥିବା ନାରାୟଣ-ଇ-ଟେକ୍ନୋ ସ୍କୁଲରେ ପାଠପଢୁଥିବା ୨ଜଣ କୋମଳମତି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଚୁପ୍‌ କରାଇବା ଲାଗି ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ପାଟିରେ ସେଲୋ ଟେପ୍‌ ଲଗାଇ ଦେବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆଇପିଏସ୍‌ଙ୍କ ଝିଅ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆଇପିଏସ୍‌ଙ୍କ ଝିଅ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପାଟନା,୯।୧୨: ବିହାରର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଫିସରଙ୍କ ଝିଅ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ରବିବାର ସକାଳେ ସେ ୧୨ ମହଲା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। 

ସୋନିଆଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଷ୍ଟାଲିନ୍‌, କାନିମୋଝି

ସୋନିଆଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଷ୍ଟାଲିନ୍‌, କାନିମୋଝି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୧୨: ଡିଏମ୍‌କେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏମ୍‌କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଓ ଏମ୍‌ପି କାନିମୋଝି ରବିବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ଉପା ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଭେଟିଛନ୍ତି।

ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀଙ୍କୁ ଏବେ ମିଳିବ ଚାଓମିନ୍‌-ବର୍ଗର

ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀଙ୍କୁ ଏବେ ମିଳିବ ଚାଓମିନ୍‌-ବର୍ଗର

ଅମ୍ବାଲା,୯।୧୨: ଏବେ ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଚାଓମିନ୍‌ ଓ ବର୍ଗର । ହରିୟାଣା ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୧୯ଟି ଜିଲାରେ ଥିବା ଜେଲ୍‌ରେ ଏହି ସୁବିଧା କଏଦୀଙ୍କୁ ମିଳିବ । 

ଚେକ୍‌ ବାଉନ୍ସ ମାମଲା: ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପଓଟ୍ବାଙ୍କ ନାମରେ ଓ୍ବାରେଣ୍ଟ ଜାରି

ଚେକ୍‌ ବାଉନ୍ସ ମାମଲା: ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପଓଟ୍ବାଙ୍କ ନାମରେ ଓ୍ବାରେଣ୍ଟ ଜାରି

ଭୋପାଳ,୯।୧୨: ଭୋଟ ଗଣନା ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପାକୁ ଲାଗିଛି ଝଟକା। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହ୍ବାନଙ୍କ ସରକାରରେ ଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପଟଓ୍ବାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚେକ୍‌ ବାଉନ୍ସ୍‌ ମାମଲାରେ ଜାରି ହୋଇଛି ଓ୍ବାରେଣ୍ଟ୍‌। 

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମଦାସ ଅଠଓ୍ବାଲେଙ୍କୁ ଚାପୁଡା ମାରିଲେ ଯୁବକ: ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମଦାସ ଅଠଓ୍ବାଲେଙ୍କୁ ଚାପୁଡା ମାରିଲେ ଯୁବକ: ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ମୁମ୍ବାଇ,୯।୧୨: କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରିପବ୍ଲିକାନ ପାର୍ଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ରାମଦାସ ଅଠଓ୍ବାଲେଙ୍କୁ ଜଣେ ଯୁବକ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାପୁଡା ମାରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମୁମ୍ବାଇର ସଟେଠାଣେ ଅମ୍ବରନାଥ ନଗରପାଳିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଅଠଓ୍ବାଲେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଫାଳ

ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଫାଳ

ଜୟପୁର, ୯।୧୨: ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଫାଳ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ସଚିନ ପାଇଲଟ ଓ ଅଶୋକ ଗେହଲଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତାନ୍ତର ଦେଖାଦେଇଛି।

ରାଜନୀତିକୁ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ ସୋନିଆ

ରାଜନୀତିକୁ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ ସୋନିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୧୨: କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ରବିବାର ୭୨ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। 

୪ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଥିବା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ପାଲଟିଲା କେରଳ

୪ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଥିବା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ପାଲଟିଲା କେରଳ

କାନପୁର,୯।୧୨: କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁ ଓ କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାଇ ବିଜୟନ ରବିବାର କାନପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ କେରଳର ମୋଟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ସଂଖ୍ୟା ୪ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

୧୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ନାବାଳକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ

୧୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ନାବାଳକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ

ଶ୍ରୀନଗର,୯।୧୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଶ୍ରୀନଗର ମଜଗୁଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ୍‌ରେ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ନାବାଳକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁଦାସୀରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।