ରାୟଗଡା

ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଇଞ୍ଜିନ ଲାଇନଚ୍ୟୁତ

ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଇଞ୍ଜିନ ଲାଇନଚ୍ୟୁତ
କୋରାପୁଟ,୫।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର/ ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- କୋରାପୁଟର ଦୟାନିଧିଗୁଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଗତ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କିରୋଣ୍ଡଲରୁ ବିଶାଖାପାଟଣାକୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ମାଲବୋଝେଇ ଟ୍ରେନର ଇଞ୍ଜିନ ଲାଇନଚ୍ୟୁତ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଏହି ରୁଟରେ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ମାଲବାହି ଟ୍ରେନ ଓ କିଛି ଯାତ୍ରୀବାହି ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ଲାଇନଚ୍ୟୁତ ଯୋଗୁଁ ମାଲବାହି ଟ୍ରେନର ଇଞ୍ଜିନ ରେଳଧାରଣାରୁ ବାହାରି ଯାଇଥିବାବେଳେ ସମସ୍ତ ୬୦ଟି ଡବା ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥିଲା । ଖବରପାଇ ବିଶାଖାପାଟଣାରୁ ରେଳବାଇର ଏକ ରିଲିଫ ଓ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଦଳ ଥିବା ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଯୁଦ୍ଧକାଳିନ ଭିତ୍ତିରେ ରେଳଧାରଣାକୁ ମରାମତି କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଇଞ୍ଜିନକୁ ରେଳଧାରଣା ଉପରକୁ ଅଣାଯିବା ପରେ ଅପରାହ୍ନରୁ ଏହି ରୁଟରେ ସମସ୍ତ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲା ।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ପାଇଁ ସରିଲା ଚୟନ ପ୍ରକିୟା


ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୮ା୯- ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ପାଇଁ   ଚାଲିଥିବା  ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମୋଟ ୫୩ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏସ୍‌ପି ପିଆର୍‌. ରାହୁଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।   ମୋଟ ୫୫ଟି କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ  ୧୨୨୨ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ୨୭୨ଟି ଦରଖାସ୍ତ ନାକଚ ହେବାପରେ ୯୫୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ପ୍ରତିବାଦ: ସମୂହ ଛୁଟିରେ  ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର

୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ପ୍ରତିବାଦ: ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୮।୯- 
ରାୟଗଡା ଜିଲା ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର ସଂଘର ସଭାପତି ପଦ୍ମଚରଣ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାଠାରେ ଏକ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସଂଘ  ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ଏ.ସନମୁଖ ପାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ  ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସଦସ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚରମ ଅବହେଳାକୁ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ରାଜ୍ୟ ସଂଘ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଘ ଚୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛି। ୫ ଦଫା ଦାବିରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଯାଇଛନ୍ତି। 

ବେଆଇନ ଗୁଟ୍‌ଖା କାରଖାନା ଉପରେ ଚଢାଇ: କଞ୍ଚାମାଲ ଜବତ,୨ ଗିରଫ

ମୁନିଗୁଡା, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-
ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ଥାନା ଅଧୀନ ଆଙ୍କୁଲପଦର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବେଆଇନ ଗୁଟ୍‌ଖା କାରଖାନା ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ କଞ୍ଚା ମାଲ ଜବତ କରିବା ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଆଙ୍କୁଲପଦର ଗ୍ରାମର ମହୋନ ଗୁଡୁମ୍ବାକା(୩୨) ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ବଳରାମ ଗୌଡ (୨୬)। 

ଡାବୁଗାଁ ଉଚ୍ଚମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୮।୯,(ବି.ପ୍ର.)-ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି  ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଡାବୁଗାଁ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟାମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ଖୋଲା ଯାଇଛ। ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି, ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉର୍ତ୍ତିର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରୀ ଛାତ୍ର ମାନେ ସାଧାରଣ ଦରଖାସ୍ତ ଫର୍ମ(ସିଏଏଫ) ପୂରଣ କରି ନାମ ଲେଖାଇ ପାରିବେ । ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଫର୍ମ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦାଖଲ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ  ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ଜଣାଇଛନ୍ତି। 

ବିଷ ଖାଇ ଜଣେ ମୃତ

ବିଷ ଖାଇ ଜଣେ ମୃତ

ଡାବୁଗାଁ, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଇଶ୍ୱ୍‌ର ସାନ୍ତା (୪୫) ବିଷ ଖାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା   ଡାବୁଗାଁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଇଶ୍ୱର ଗତ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ବିଷ ଖାଇ ଦେଇଥିଲେ।  ତାଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ   ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଡାବୁଗାଁ, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- 
ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଡାବୁଗାଁ ଗ୍ରାମର ସରସ୍ବତୀ ପାଇକ (୫୦) ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଡାବୁଗାଁ ଥାନାରେ   ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।  ସରସ୍ବତୀ ପାଇକ ନିଜ ଶୋଇବା ଘର ଦୁଲମରେ  ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମାହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ରାତ୍ରିରେ କିଛି ଚିତ୍କାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯିବାରୁ ପୁଅ ରାମକୃଷ୍ଣ ପାଇକ ବାହାରେ ଯାଇ ଦେଖିଥିଲେ।  ପରେ ମା’ ଶୋଇଥିବା ଘରକୁ ଯାଇ ଦେଖିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ମା’ ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । 

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ  ତାଲିମ ଶିବିର

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତାଲିମ ଶିବିର

କୋରାପୁଟ,୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର): ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲରେ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଉପରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଓଡିଶା ଲୋକସେବା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। କୋରାପୁଟ ତହସିଲଦାର ନେହେରୁ ମାଝି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ  ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଛନ୍ତି।  ଦୁଇଦିନଧରି ଚାଲିବାକୁଥିବା ଏହି ଶିବିରରେ  ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଲୋକ ସେବା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଅଧିନିୟମ,  ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ, ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ। 

ମୁଣ୍ଡାଗାଁରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁଣ୍ଡାଗାଁରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଟିକିରି,୧୮।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ):ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରିର ପୋଡ଼ାପାଡ଼ି ପଞ୍ଚାୟତ ମୁଣ୍ଡାଗାଁସ୍ଥିତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଜନ୍ମଦିବସ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେଭାଜପା ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ଶୁଶାନ୍ତ ପ୍ରଧାନୀ, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଲାବନ୍ୟ ନାୟକ, ଓ୍ବାର୍ଡ଼ମେମ୍ବର ରାଘବ ନାୟକ,ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାତ୍ର, ଭୀମ ମାଝିଙ୍କ ସମେତ ଶିକ୍ଷୟିତୟୀଶିକ୍ଷକ,ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ବହୁ କର୍ମୀ

ଆମ୍ବାଦୋଳା,୧୮।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ମୁନିଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଗ୍ରୁପାଲି ଟୁଟୁକେମ୍ପିଂରେ ବିଜେଡ଼ିର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଭାଜପାର ସୁଶିଲ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ, ସିପିଆଇର ଶତ୍ରୁଘ୍ନନ ଭୋଇ, ଟୁନା ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ସହ ବହୁ କର୍ମୀ ବିଜେଡ଼ିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।  ବିଧାୟକ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା, ଯୋଜନାବୋର୍ଡ଼ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଧୀର ଦାଶ, ଖଦିବୋର୍ଡ଼ ସଦସ୍ୟ ପୃଥୀରାଜ ସାହୁ, ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ନୁଣ୍ଡ୍ରକା,ଜ୍ୟୋତିପ୍ରସାଦ ସାହୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଦଳରେ ମିଶିଥିଲେ ା ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳକୁ ମଜଭୁତ କରିବା ପାଇଁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ।

ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆଲୋଚନା

କାଶୀପୁର,୧୮।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଯୁବ ବିକାଶ ପରିଷଦର ଏକ ବୈଠକ ଡଙ୍ଗାସିଲଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ କାଶୀପୁର ବ୍ଲକର ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଗମନାଗମନ, ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନ ଥିବାରୁ  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା, ବିଧବା ଓ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତାରୁ ହିତାଧିକାରୀ ବଞ୍ଚିତ ହେବା, ଯୁବକମାନେ ବେକାରି ସମସ୍ୟାରୁ କିଭଳି ମୁକୁଳିମାରିବେ ସେନେଇ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। 

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶ୍ରମ ଦିବସ ପାଳିତ

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶ୍ରମ ଦିବସ ପାଳିତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ,୧୮।୯: ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଜୟନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶ୍ରମଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ରାୟଗଡା ଜିଲା ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର ସଂଘର ଜିଲା ସଭାପତି ଯୋଗେଶ୍ୱର ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ   ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରେ ସମସ୍ତ ସଂଘର ମଜଦୁର ଭଉଣୀଭାଇମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏକ ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହରର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଓ ବଜାର ଦେଇ ଅଶୋକ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଳେଲ। ଏଠାରେ ସଂଘ ଜିଲା ସଭାପତି ଯୋଗେଶ୍ୱର ଦାସଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସାନ୍ତନୁ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟ ଅତିଥି ବୃନ୍ଦ ଯୋଗଦେଇ  ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମାରୋହ ନେଇ ବୈଠକ

ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମାରୋହ ନେଇ ବୈଠକ

ଗୁଣପୁର,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରଠାରେ ବ୍ରହ୍ମକଳ୍ପ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଷ୍ଠାର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିଲାଗି    ସ୍ଥାନୀୟ କନ୍ୟକା ପରମେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ସୀମାଞ୍ଚଳ କରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ  ଦୂର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ଶତପଥୀ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ।  ପ୍ରତାପ ରାୟ ଆଭିମୂଖ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।