ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସାର ମୋହ

ସଂସାର ମୋହ
ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ମିଶ୍ର/ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯାହା ଉପରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ତାଙ୍କ ଧନଭଣ୍ଡାରକୁ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଦିଅନ୍ତି। ଧନ ମୋହରେ ଅନ୍ଧ ହୋଇ ସେ ଭୁଲିଯାଏ ତା’ର ବିଷାଦଭରା ଅତୀତ ଜୀବନକୁ। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ କାହାଣୀ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ମନେହୁଏ। ତେଲଲୁଣର ଅଭାବୀ ସଂସାରରେ ଜଞ୍ଜାଳ ଜାଲର ଶକ୍ତ ରଜ୍ଜୁକୁ ଛିନ୍ନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇ ଦିନେ ସଂସାର ତ୍ୟାଗ କରିବାର ଅଭୀପ୍ସା ପୋଷଣ କଲା ଗାଉଁଲି ଯୁବକ ନରି ଓରଫ ନରୋତ୍ତମ ଦାସ। ନିଶାର୍ଦ୍ଧରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅଗୋଚରରେ ଘରୁ ଗୋଡ଼ କାଢିଲା ନରି। ନିଜର ପିନ୍ଧାଲୁଗା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ହେଲେ ଦ୍ରବ୍ୟ ସେ ଘରୁ ଆଣି ନ ଥିଲା। ଘରଠାରୁ ଅନେକ ଦୂର ଗଲାପରେ ନରି ଆସି ଏକ ଆଶ୍ରମରେ ପହଞ୍ଚିଲା। ଆଶ୍ରମର ସକଳ ନିୟମକାନୁନ ମାନି ନିଜକୁ ବେଶ୍‌ ସହଜ ଭାବେ ଖାପଖୁଆଇ ନେଲା ନରି। ତା’ର ସୁମିଷ୍ଟ ବଚନ, ମାର୍ଜିତ ବ୍ୟବହାର ଓ ସଚ୍ଚୋଟପଣରେ ଆଶ୍ରମର ଅନ୍ତେବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନରି ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ଆଜିକାଲି ସେ ବାବା ନରୋତ୍ତମ ଭାବେ ବେଶ୍‌ ଜଣାଶୁଣା ହେଲାଣି। ଦିନେ ଆଶ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ସନ୍ଥ ବାବା ଉପେନ୍ଦ୍ରନାଥ ନରିକୁ ନିକଟକୁ ଡାକି କହିଲେ, ବାବା ନରୋତ୍ତମ ତୁମେ ତ ସବୁ ବିଷୟରେ ପାରଙ୍ଗମ ହୋଇଗଲଣି। ଆଶ୍ରମର ପୂଜାପାଠ ତୁମକୁ ଜ୍ଞାତ ଅଛି। ଅଧିକନ୍ତୁ ଆଶ୍ରମର ସମସ୍ତ ଅନ୍ତେବାସୀ ତୁମକୁ ଭକ୍ତି ଓ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି। ଆଜିଠାରୁ ତୁମେ ଏ ଆଶ୍ରମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାର ବହନ କର। ମୁଁ ମୋର ମୂଳ ଆଶ୍ରମକୁ ଫେରିଯାଉଛି। କେବେ ସୁବିଧା ହେଲେ ପୁଣି ଆସିବି। ଏହା କହି ବାବା ଉପେନ୍ଦ୍ରନାଥ ସେ ଆଶ୍ରମ ତ୍ୟାଗ କରି ଚାଲିଗଲେ। କିଛିଦିନ ଭଲରେ କଟିଗଲା। କିନ୍ତୁ ବାରମ୍ବାର ଏକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲା ଯାହା ବାବା ନରୋତ୍ତମଙ୍କୁ ବିବ୍ରତ କରିପକାଇଲା। ଆଶ୍ରମରେ ମୂଷାମାନଙ୍କର ଉପଦ୍ରବ ବଢିଗଲା। ମୂଷାମାନେ ବାବାଙ୍କ କୌପିନକୁ ଟିକି ଟିକି କରି କାଟି ପକାଇଲେ। ବାବା ଆଉ କେତେ କୌପିନ କିଣିବେ? ଗ୍ରାମ ମୁଖିଆଙ୍କ ଆଗରେ ବାବା ଏକଥା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତେ ଗାଁମୁଖିଆ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ୍‌ କହିଲେ, ଏଇକଥା! ଆପଣ ଗୋଟିଏ ବିଲେଇ ରଖନ୍ତୁ। ସେ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଦେବ। ବାବାଙ୍କ ମନକୁ କଥାଟା ପାଇଲା। ସେ ବିଲେଇଟିଏ ରଖିଲେ। ବିଲେଇ ସିନା ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ନିଃଶେଷ କରିଦେଲା, ହେଲେ କିଛିଦିନ ପରେ ଖାଦ୍ୟାଭାବରୁ ବିଲେଇଟି ମୃତ ପ୍ରାୟ ହେଲା। ଗାଁମୁଖିଆଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତେ ସେ କହିଲେ ବାବା ଆପଣ ଗାଈଟିଏ ରଖନ୍ତୁ। ଗାଈ କ୍ଷୀର ବିଲେଇ ଖାଇବ ଓ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଖାଇବେ। ବାବାଙ୍କର ତ ଆଉ ଧନର ଅଭାବ ନାହିଁ। ସେ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ୍‌ ଦୁଧିଆଳି ଗାଈଟିଏ କିଣିଲେ। ବେଶ୍‌ କିଛିଦିନ ସୁଖରେ ବିତିଲା ପରେ ସେବାଯତ୍ନ ଓ ଚାରଣ ଅଭାବରୁ ଗାଈ ଓ ବାଛୁରୀ ଦୁହେଁ କଙ୍କାଳସାର ହେଲେ, ଯାହା ବାବାଙ୍କର ଚିନ୍ତା ଉଦ୍ରେକ କଲା। ଗାଁମୁଖିଆ ଏ ସମସ୍ୟା ଶୁଣି ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ, ବାବା ଆପଣ ଚାକରଟିଏ ରଖନ୍ତୁ। ଚାକରଟି ଗାଈ ଓ ବାଛୁରୀଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବ। ବାବା ତାହା ହିଁ କଲେ। ମାତ୍ର ମାସ ପୂରିଲା ବେଳକୁ ଚାକର ଯେତେବେଳେ ଦରମା ମାଗିଲା, ବାବାଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି ହଜିଗଲା। ସେ ପୁଣି ଗ୍ରାମମୁଖିଆଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଲେ। ଗାଁମୁଖିଆ ତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ କହିଲେ, ଆଶ୍ରମର ତ ଭଲ ଜମି ଦଶଏକର ଅଛି। ଆପଣ ସେ ଜମିତକ ଭାଗଚାଷୀକୁ ନ ଦେଇ ହାତରେ ଚାଷ କରନ୍ତୁ। ମୂଲିଆ ଚାକରଙ୍କୁ କାମ ମିଳିବ। ଆପଣଙ୍କ ହାତକୁ ବେଶ୍‌ ଦି’ପଇସା ଆସିବା ସହ ମୂଲିଆ ଚାକର ମଧ୍ୟ ଦରମା ନେବେ। ବାବା ନରୋତ୍ତମଙ୍କୁ କଥାଟି ବେଶ୍‌ ରୁଚିଲା ଏବଂ ସେ ତାହା ହିଁ କଲେ। ଦିନ କେତେଟାରେ ବାବା ନରୋତ୍ତମଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଉନ୍ନତି ଘଟିଲା। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ଧନୀ, ମାନୀ, ଗୁଣୀ ଓ ମର୍ଯ୍ୟାଦାସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି। ଦିନେ ବାବା ନରୋତ୍ତମ ଚିନ୍ତାକଲେ, ମୋର ଧନରତ୍ନ, ଚାକର, ପୂଜାରୀ କେଉଁଥିରେ ତ ଅଭାବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏ ସବୁ ପ୍ରାଚୁର୍ଯ୍ୟ ଭିତରେ ଗୃହିଣୀଟିଏ ଥିଲେ ମୋର ଅଭାବବୋଧ ଦୂର ହୁଅନ୍ତା। ସତକୁ ସତ ଆଶ୍ରମର ଏକ ଶିଷ୍ୟାଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ବାବା ନରୋତ୍ତମ ଏକ ପକ୍କା ସଂସାରୀ ବନିଗଲେ। ସ୍ତ୍ରୀପିଲାଙ୍କ ଜଞ୍ଜାଳ ମଧ୍ୟରେ ରହି ବାବା ନରୋତ୍ତମ ଈଶ୍ୱର ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲିଗଲେ। ଦିନେ ବାବା ଉପେନ୍ଦ୍ରନାଥ ମହାରାଜ ଆଶ୍ରମକୁ ଆସି ଦେଖିଲାବେଳକୁ ଆଶ୍ରମଟି ଆଉ ଆଶ୍ରମ ହୋଇ ନାହିଁ କି ନରୋତ୍ତମ ଆଉ ବାବା ହୋଇ ନାହାନ୍ତି। ଭଜନକୀର୍ତ୍ତନ ବଦଳରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କର ହସକାନ୍ଦରେ ଆଶ୍ରମ ବାତାବରଣ ଉଛୁଳି ପଡୁଛି। ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଗୃହସ୍ଥର ଜଞ୍ଜାଳମୟ ସଂସାର। ବାବା ନରୋତ୍ତମକୁ ଡାକି କହିଲେ ଯେ ସଂସାରୀ ସେ ସବୁବେଳେ ସଂସାରୀ। ସାମାନ୍ୟ କୌପିନକୁ ମୂଷା କାଟିଦେବାକୁ ସୂତ୍ର କରି ତୁମେ ସଂସାରୀ ବନିଯାଇଛ। ଏ ଆଶ୍ରମ ଜୀବନରେ ତୁମର ପ୍ରୟୋଜନ ନାହିଁ। ଭବାନୀପାଟଣା ସଦରମହକୁମାଠାରୁ ଷାଠିଏ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକ୍‌ର ଅଖ୍ୟାତ ପଲ୍ଲୀ ମେଲଘରାର ଦରିଦ୍ର ଆଦିବାସୀ ଦାନ ମାଝି ପତ୍ନୀ ଅମାଙ୍ଗର ଶବକୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ଦୀର୍ଘପଥ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବାର ହୃଦୟବିଦାରକ ଦୃଶ୍ୟ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚହଳ ପକାଇଥିଲା। ପ୍ରାଣପ୍ରିୟା ପତ୍ନୀର ନିଜ ଗାଁ ମଶାଣିରେ ଶବ ସଂସ୍କାର କରିବାର ଅନ୍ତିମ ଇଚ୍ଛାକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଦାନ ସେଦିନ ପୁରୁଷ ସମାଜ ପ୍ରତି ଥିଲା ଅନନ୍ୟ ଉଦାହରଣ। ବିଶ୍ୱର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ କେବଳ ସମବେଦନାର ସୁଅ ଛୁଟି ନ ଥିଲା, ବରଂ ତା’ ପାଦତଳେ ଅଜାଡି ହୋଇପଡିଥିଲା ସକଳ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟର ସମ୍ଭାର। ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟରାଶିରେ ତା’ ଶୂନ୍ୟଥାଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଗଲା। ଦେଶ ଭିତରୁ ତ ଅନେକ ମିଳିଲା। ଦେଶ ବାହାରୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ଆର୍ଥିକ ରାଶି ତାକୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା। ବାହାରିନ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦାନ କଲେ ଦଶଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ତତ୍କାଳୀନ ଖବର ଅନୁସାରେ ଦାନ ପାଇଁ ଦାନର ପରିମାଣ ଥିଲା ପଚାଶଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ। ଯିଏ ଦିନେ ଥିଲା ଦରିଦ୍ରତମ, ସେ ଆଜି ଏତେ ଧନର ମାଲିକ। ଦିନେ ସାଇକେଲଟିଏ ଚଢିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନ ଥିବା ଦାନ ଆଜି ହୋଣ୍ଡାସାଇନି ଭଳି ଦାମୀ ମୋଟରସାଇକେଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। ସାଧାରଣ ଲୁଙ୍ଗି ଖଣ୍ଡେ ପିନ୍ଧୁଥିବା ଦାନ ଆଜି ଆଧୁନିକ ଜିନ୍‌ସ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ଓ ଟି-ଶାର୍ଟ ପରିଧାନ କରୁଛି। ନୂଆଁଣିଆ ଖପର ଘର ଉଭେଇଯାଇ ତା’ ସ୍ଥାନରେ ପକ୍କା ଛାତଘରଟିଏ ଠିଆ ହେଲାଣି। ପରଘରେ ମୂଲ ଲାଗୁଥିବା ଦାନ ଆଜି ନିଜେ କେତେ ମୂଲିଆଙ୍କୁ କାମ ଯୋଗାଇଦେଇଛି। ଏସବୁର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ଦାନ ଆଦୌ କାର୍ପଣ୍ୟ କରିନାହିଁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରି ଅମାଙ୍ଗର ଅଭାବ ପୂରଣ କରିଛି। ଦାନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କିଛି ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଛି। ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ଥାଇ ମଧ୍ୟ କିଏ ମା’ ଶବକୁ ସାଇକେଲରେ ବୋହିଛି ତ କିଏ ପିତୃଶବକୁ ଖଟିଆରେ ବୋହିଛି। ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିପଡୁ ଓ ଦାନ ପରି ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିଯାଉ। କିନ୍ତୁ କବିସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବାଣୀ ଅନୁସାରେ ଯାହାକୁ ଯାହା କରିଛି ଦଇବ- ତହୁଁ ନିକି ସେ ଅନ୍ୟଥା ହୋଇବ, ଜଗତେ କେବଳ, ଜନେ ହସିବେ- ଏହି ତହୁଁ ଫଳ। ଦାନର ଅବସ୍ଥାନ୍ତର ଘଟିଛି- ଏହା ତ ଖୁବ୍‌ ଭଲ କଥା। ଅମାଙ୍ଗ ସହ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ଅତି ସୁଖକର ଥିଲା। ଶାସ୍ତ୍ର କହେ- ”ଦ୍ୱୟୋଃ ଧୀରିନ୍ଦ୍ରିୟଂ ହୃଦ୍ୟଂ ଦ୍ୱୟୋଃ ପ୍ରାଣଶରୀରୟୋଃ। ଉଭୟୋରାତ୍ମାନୌ ଚେତୌ ପ୍ରେମବ୍ରତ ସମନ୍ବୟଃ।ା“ ଦୁଇଟି ଶରୀର ଦୁଇଟି ମନ, ଦୁଇଟି ହୃଦୟ, ଦୁଇଟି ପ୍ରାଣ ଓ ଦୁଇଟି ଆତ୍ମାର ମିଳନ ହେଉଛି ପ୍ରେମବ୍ରତ ବା ବିବାହ। ଅମାଙ୍ଗ ଜୀବିତାବସ୍ଥାରେ ଯାହା ଦେଇ ନ ଥିଲା, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କାହିଁ କେତେ ଗୁଣ ଅଜାଡି ଦେଲା। ଯାହାକୁ ସେ ଏତେ ଭଲ ପାଉଥିଲା ଦିନ କେତେଟାରେ ତା’ ସ୍ମୃତିକୁ ପୋଛିଦେଇ ଆଉ ଜଣଙ୍କର ହାତ ଧରିନେଲା। ଅମାଙ୍ଗ ଥାଇ ଦାନର ବିୟୋଗ ଘଟିଥିଲେ ଅମାଙ୍ଗ କ’ଣ ଏତେ ନିଷ୍ଠୁର ହୋଇପାରିଥାନ୍ତା? ଦାନ ଆଜି ସବୁ ପାଇଛି, ହେଲେ ମା’ ଶବ ପଛେ ପଛେ ଚାଲୁଥିବା ଓ ନୟନାଶ୍ରୁରେ ବନ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ମା’ଛେଉଣ୍ଡ ଝିଅଟି କ’ଣ ପାଇଲା? ଦାନ ପ୍ରତି ନୁହେଁ, ବରଂ ତା’ ପ୍ରତି ଥିଲା ଅଜସ୍ର ସହାନୁଭୂତି। ଅମାଙ୍ଗର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଟିଏ ନିର୍ମାଣ କରି ତାକୁ ଦେବୀ ସଜାଇଥିଲେ ଦାନର ଗରିମା ବଢିଥାନ୍ତା। ଝିଅର ମଧ୍ୟ ମାତୃବିୟୋଗଜନିତ ଦୁଃଖ ଉପଶମ ହୋଇଥାନ୍ତା। ଦାନ ଆଜି ପୂର୍ବବର୍ଣ୍ଣିତ ନରୋତ୍ତମ ସାଜିଛି। ସଂସାର ମୋହ ଉଭୟଙ୍କଠାରେ ଲେପି ହୋଇଯାଇଛି। (ସିଦ୍ଧଳ, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ମୋ-୯୯୩୭୪୫୦୫୪୦)
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନମାନେ ମୃତ ଲୋକର ଶବକୁ ପୋତିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ତାକୁ ଅଗ୍ନିରେ ଦାହ କରନ୍ତି। ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଦାହ ପାଇଁ କାଠ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଆଜିକାଲି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଶକ୍ତି ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲାଣି।  କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଜାଳେଣି କାଠର ଘୋର ଅଭାବ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ଗାର୍ଡନରମାନେ ଗଛର ଅଳ୍ପ କିଛି ଛୋଟ ଡାଳ କାଟିବାର ଛଳନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଡାଳ କାଟନ୍ତି ଓ ସେସବୁକୁ ନିଗମବୋଧ ଘା..

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ମଣିଷର ଛଳନା ଇତିହାସ ପରି ପୁରୁଣା। କିଛିଦିନ ତଳେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଅବସରରେ କୌଣସି ଏକ ଅପେରା ମଞ୍ଚ ଉପରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଆଳରେ ଜଣେ ମହିଳା କଳାକାର ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ପ୍ରସାରଣ କଲେ ଏବଂ ଆଉ କେତେକ ଚ୍ୟାନେଲ ପ୍ରତିବାଦ ବାହାନାରେ ସେହି ତଥାକଥିତ ନଗ୍ନ ନୃତ୍ୟକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କଲେ। ଜଣେ ରାଜାଙ୍କୁ ଯଦି ତାଙ୍କ ପାର୍ଷଦ କହେ, ‘ମଣିମା, ଆପଣଙ୍କ ବଡ଼ଗୁଣ ହେଲା ଆପଣ ତୋଷାମଦି ଭଲପାଆନ୍ତି ନାହିଁ,’ ଏ କଥାଟି ଯେମିତି ଏକ ତୋଷା..

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର


ବିକାଶ କୁମାର ପତି

ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଅର୍ଥାତ୍‌, କେହି ବି ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେନି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ବିନା ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି- ତାଙ୍କ ପରିବାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର, ସବୁଠି ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଓ ତୃଷ୍ଣା ମେଣ୍ଟେଇବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘର ଜଳ ଉପରେ କାମ କରୁ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କୁହାଯାଏ ବିବାହ ଯୋଡ଼ି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଦରବାରରେ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଣ୍ଡଓ୍ବାରେ ଏପରି ଏକ ବିରଳ ବାହାଘର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଖଣ୍ଡଓ୍ବା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁନାସା ଗଁାର ବାସିନ୍ଦା ଧନେଶ ରାଜବୈଦ ନିମାଡ ନିବାସୀ ଚେତନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ କନ୍ୟା ଓ ବରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୩୬ ଇଞ୍ଚ। ଉଚ୍ଚତା କମ୍‌ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସାଧାରଣତଃ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ବିହାର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ପିଲାମାନେ ବହୁ ସମୟରେ ଅଜବ ଓ ଅଦ୍ଭୁତ ଉତ୍ତର ଲେଖିଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏପରିକି ଭଲ ମାର୍କ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର ଖାତାରେ ଟଙ୍କା ଷ୍ଟାପଲ୍‌ କରିବାର ନଜିର ଅଛି।  ‘ବାପା ଗରିବ ଲୋକ, ପୁଣି ଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୋତେ ପାସ୍‌ କରିଦିଅନ୍ତୁ’ କହି କେତେକ ପରୀ..

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ଡ. ନିଖିଳାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ କାହାର ଛବି ନାଚି ଉଠିଥାଏ? କିଛି ସାଧାରଣ ଲୋକ ମନେ କରୁଥିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖମଣ୍ଡଳ। ଏମିତି ଏକ ଧାରଣା ଜନ୍ମିବା ପଛରେ ବିଭିନ୍ନ ନେତା ଓ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଚାର, ଅସଂଖ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ରାସ୍ତାକଡ଼ର ତତ୍‌ସମ୍ପର୍କିତ ଏକାଧିକ ହୋର୍ଡିଂର ପ୍ରଭାବ ବି..

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ପୀତାମ୍ବର ରାଉତ

ମହାନ୍‌ ପରିବେଶବିତ୍‌ ମହମ୍ମଦ ଦିଲଓ୍ବାର୍‌ଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୨୦୧୦ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ ରୂପେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଘରଚଟିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ପାସେରିଡି। ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରିଟେନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସ, ପ୍ୟାରିସ୍‌, ଜର୍ମାନୀ, ବେଲଜିୟମ୍‌, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ ଓ ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପାଇ ଫେରାଇଦେବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ମହାନତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସ୍ବରୂପ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି।  ଦିଲୀପ ପୋଦ୍ଦାର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁରଟର ଉମ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାଢ଼ି ଶୋ’ରୁମ୍‌ରେ ସେଲ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ପୋଦ୍ଦାର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ସାରି ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ବ୍ୟାଗ୍‌..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିନାକୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଘୋଷ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ ହେବା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଚୟନ କମିଟି ତାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିଥିଲା। ଲୋକପାଳ ଚୟନ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେ..

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ମିଶ୍ର

ଜନ୍ମ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଅବଧାରିତ ସତ୍ୟ। ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଟାଳିପାରି ନାହିଁ। ମୃତ୍ୟୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଘଟଣା ଉପରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀରବ। ତଥାପି କେତେକ ଘଟଣା ଓ ତତ୍‌ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମତାମତକୁ ପରୀକ୍ଷା କଲେ ଆମେ ମୃତ୍ୟୁପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବା। ଆଜକୁ ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବର ଏକ ଘଟଣା ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୋ ହୃଦୟରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଶୈଶବ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ଜଟିଳତାକୁ ହୃ..

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ଦୋଳପୂନେଇଁ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ ଗଁା ଦାଣ୍ଡ। ସଞ୍ଜ ଆକାଶରେ ଉଇଁ ଆସୁଥାଏ ଉକିଆ ଜହ୍ନ। ଜହ୍ନ ଉପରକୁ ଉଠେ। ପବନରେ ଭାସି ଆସେ କୃଷ୍ଣ-ସଂଗୀତ। ”ଫଗୁଣ ମାସରେ ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ପରମାନନ୍ଦ। ଫଗୁ ଗୁଣ୍ଡିରେ ଝିମିରି ମିଶାଇ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ଯଦୁ ଗୋସାଇଁ, ମୋ’ କାହ୍ନାରେ।“ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ବେଳେବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟିହୁଏ। ଏଥିପାଇଁ ଧନସମ୍ପଦ କ୍ଷୟ ହେବା ସହିତ ଜୀବନ ହାନି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ମରଣ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ମାନବିକତା। ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇଜଣ ମହିଳା। ନିଜ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା..


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା