ସମ୍ବଲପୁର

ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସାଲେଗ୍ରାମ

ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସାଲେଗ୍ରାମ


ଧମା, ୫।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଡାହାଣ ଗୋଡ ଆଣ୍ଠୁଠାରୁ ତଳକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କଳା ପଡିଯାଇଛି। ଆଣ୍ଠୁ ଉପରକୁ ଘା’ ହୋଇ ଗଲାଣି। ଡାକ୍ତର କହୁଛନ୍ତି ଧମନୀରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏଣୁ ଗୋଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାଟିବାକୁ ହେବ। ନଚେତ୍‌ ଏମିତି ସାରା ଦେହକୁ ବ୍ୟାପିଯିବ। ଏମିତି ବି ହୋଇପାରେ ଯେ କ୍ୟାନସରର ବି ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ ପାଚେରି ଠିଆ କରିଛି ଟଙ୍କା। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ହୁମା ଗ୍ରାମର ୧ନଂ ୱାର୍ଡ ନିବାସୀ ସାଲେଗ୍ରାମ ରନବିଡା (୪୨) ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ କେଳବ ଅନ୍ୟର ସହଯୋଗର ହାତ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସାଲେଗ୍ରାମ।
୨ ମାସ ହେଲା ସେ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ। ଆର୍ଥତ୍କ ସଂକଟ ଯୋଗୁ ଔଷଧ କିଣିବାରେ ଏବେ ସେ ଅସମର୍ଥ। ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀର ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ମାସରେ ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ନଦୀଘାଟକୁ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ହଠାତ୍‌ ସେଠୁ ଫେରିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଡାହାଣ ଗୋଡ ଅଚଳ ହୋଇ ଅସହ ଦରଜ ହୋଇଥିଲା। ସେଠାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ହାତରେ ଘରକୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରିବାର ଲୋକେ ଏକ ସାଇକେଲରେ ଘରକୁ ଆଣିବା ପରେ କିଛି ବୁଝା ନ ପଡିବାରୁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସମ୍ବଲପୁର ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନେଲେ। ମାତ୍ର ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ଦୁଇ ଦିନ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଧମନୀରେ ଉକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହେଉ ନାହିଁ ବୁର୍ଲା ଯାଅ ବୋଲି କହଥିଲେ। ଏଣୁ ଘର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଲେ। ମାତ୍ର ଅବସ୍ଥା ସୁଧୁରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିଗିଡି ବସିଲା । ଡାହାଣ ଗୋଡର ଜଙ୍ଘରେ ଘା’ ହୋଇ ଆଣ୍ଠୁ କଳା ପଡିବାକୁ ବସିଲା। ଏଣୁ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତର ବି ଶେଷରେ କହିଲେ କଟକ ଯିବାକୁ। ତେବେ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣି ଆସିଥିବା ୫ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ୨ହଜାର ସରି ଯାଇଥାଏ। ୩ ହଜାର ଧରି ସ୍ତ୍ରୀ ରୀନା ସହ ସାଲେଗ୍ରାମ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗଲେ। ମାତ୍ର ସେଠାରେ ସପ୍ତାହେ କାଳ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ବେଳକୁ ତିନି ହଜାର ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଗଲା। ରୋଗ କମିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବଢିଲା। ଗୋଡର ଅବସ୍ଥା ସାଂଘାତିକ ହେଲା। ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ହୋଇ ନ ପାରି କେବଳ କଙ୍କାଳ ଦିଶିବାକୁ ଲାଗିଲା । ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଡକୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ଅଲଗା କରିବା ଛଡା ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ସାଲେଗ୍ରାମଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ଟଙ୍କାଟିଏ ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲା। ଡାକ୍ତର ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବା ପାଇଁ ଘରକୁ ଯାଅ ୨ମାସ ପରେ ଆସିବ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ବୋଲି କହି ବିଦା କରିଦେଲେ । ଘରକୁ ଫେରିଆସି ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଲେଗ୍ରାମ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ। ଏଣେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପୁଅ ଦୀପକ (୧୫), ଧୀରଜ (୧୨), ଝିଅ ଦୀପାଞ୍ଜଳୀ (୧୦) ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ରୀନା ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାଲେଗ୍ରାମଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଆଉ ଘରର ମୁରବୀ ଲାଗି ଏମାନଙ୍କ ବି ଚିନ୍ତା। ଘରର ଚୁଲି ଜଳିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପଡିଛି। ସରକାରୀ ହେଉକି ବେସରକାରୀ ହେଉ କୌଣସି ସହଯୋଗର ହାତ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ଏହି ପରିବାର। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ସାଲେଗ୍ରାମ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ଓ ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ନିଜ ଦୁଃଖ ଜଣାଇ ଥିଲେ। ହେଲେ କେହି ଶୁଣିଲେନି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବୁର୍ଲା ଓ କଟକରେ ଅନେକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ, ଡାକ୍ତର ଗରିବଙ୍କ ଲାଗି କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ସାଲେଗ୍ରାମଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନ ପଡିବା ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ। ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରେ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଭରସା ପରିବାର ନିହାଲ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଲେଗ୍ରାମଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଜଟିଳ ଆଉ ଗୁରୁତର। ଏଥିପ୍ରତି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ, ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ ଓ ବିଧାୟିକା ଡାକ୍ତର ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରନ୍ତେ।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ) ମିଲର୍ସଙ୍କ ବେଖାତିର ମନୋଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଚରମ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ।

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ଼,୨୨ା୬(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତି ଯୋଗୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଛି ା ଏବେ ପରିଷଦର ସଫେଇ କାମ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲୁନାହିଁ।

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜୁନାଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତ ମସିଗଁାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବାଗଡିସର ପୋଲ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୨। ୬: ବଲାଙ୍ଗୀର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଲ୍‌ଇଣ୍ଡିଆ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍‌ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ (ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ) ତରଫରୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପ୍ରିଜର୍‌ଭେସନ୍‌ ବାବଦ ଫି’କୁ ବିରୋଧ କରି ଶୁକ୍ରବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ଆରଏସପି ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳୁନି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦରମା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୬: ଆରଏସପିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉନି। ଏ ନେଇ ରହିଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି।

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ

ସୋହେଲା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଟଙ୍ଗିବନ୍ଧଲୀ ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଗିରି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପାହାଡ଼ ତଳେ ନବ ନିର୍ମିତ ସଙ୍କଟମୋଚନ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ହୀରାକୁଦ ରୟାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ହୀରାକୁଦ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ହୀରାକୁଦ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ରୟଲ ନାମରେ ଏକ ନୂତନ କ୍ଲବର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଡ୍ରିଷ୍ଟିକ୍‌ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଲାୟନ୍ସ ବ୍ରଜମୋହନ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ବଲପୁର ହୋଟେଲ କାବେରୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବଡଗଁ। ଆଇଟିସି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗଁ। ଆଇଟିସି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗଁ।,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଡଗଁ। ସ୍ଥିତ ବେସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଇଟିସିର ସ୍କାଉଟ୍‌, ଗାଇଡ ଓ ଲିଓ କ୍ଲବ, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

ଅଧ୍ୟାପକ ପଦ ଖାଲି ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨। ୬: ରାଉରକେଲା ସମେତ ସମଗ୍ର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟାପକ ପଦ ଖାଲି ପଡିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ହୋମଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

ହୋମଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ବିଜେପୁର,୨୨।୬: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଥାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ହୋମଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ, ବିଜେପୁର ଥାନା ବାଉଁଶପୋଲା ଗ୍ରାମର ପ୍ରେମରାଜ ସୁନା(୩୯) ।

ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ଼ରେ ତାଲା ପକାଇବା ଘଟଣା, ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଉଠାଇ ନେଲା ପୋଲିସ

ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ଼ରେ ତାଲା ପକାଇବା ଘଟଣା, ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଉଠାଇ ନେଲା ପୋଲିସ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୨।୬- ବରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧାଙ୍ଗେର ପଞ୍ଚାୟତର ୱାର୍ଡ଼ ନଂ-୫ ବିର୍ସାନଗର(ମୁଣ୍ଡାପଡ଼ା) ତଥା ବରଗଡ଼ ପୌର ପରିଷଦର ୱାର୍ଡ଼ ନଂ-୧୫ ନିକଟରେ ରହିଥିବା ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ଼ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି ନେଇ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଶୁକ୍ରବାର ବଳପୂର୍ବକ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ବେଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ବେଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ବିତିଗଲା କମ୍ୟୁନିଟି ହଲ୍‌ଟିଏ ନ ଥିବାରୁ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବାସି ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ଗଁ।ର କୌଣସି ବୈଠକ କିମ୍ବା ଗଁ।ର ଜାନିଯାତ୍ରା ପାଇଁ କୌଣସି ଗଛ ମୂଳ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ବୈଠକ ବସୁଥିଲା ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ