ସମ୍ବଲପୁର

ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସାଲେଗ୍ରାମ

ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସାଲେଗ୍ରାମ
ଧମା, ୫।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଡାହାଣ ଗୋଡ ଆଣ୍ଠୁଠାରୁ ତଳକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କଳା ପଡିଯାଇଛି। ଆଣ୍ଠୁ ଉପରକୁ ଘା’ ହୋଇ ଗଲାଣି। ଡାକ୍ତର କହୁଛନ୍ତି ଧମନୀରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏଣୁ ଗୋଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାଟିବାକୁ ହେବ। ନଚେତ୍‌ ଏମିତି ସାରା ଦେହକୁ ବ୍ୟାପିଯିବ। ଏମିତି ବି ହୋଇପାରେ ଯେ କ୍ୟାନସରର ବି ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ ପାଚେରି ଠିଆ କରିଛି ଟଙ୍କା। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ହୁମା ଗ୍ରାମର ୧ନଂ ୱାର୍ଡ ନିବାସୀ ସାଲେଗ୍ରାମ ରନବିଡା (୪୨) ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ କେଳବ ଅନ୍ୟର ସହଯୋଗର ହାତ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସାଲେଗ୍ରାମ। ୨ ମାସ ହେଲା ସେ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ। ଆର୍ଥତ୍କ ସଂକଟ ଯୋଗୁ ଔଷଧ କିଣିବାରେ ଏବେ ସେ ଅସମର୍ଥ। ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀର ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ମାସରେ ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ନଦୀଘାଟକୁ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ହଠାତ୍‌ ସେଠୁ ଫେରିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଡାହାଣ ଗୋଡ ଅଚଳ ହୋଇ ଅସହ ଦରଜ ହୋଇଥିଲା। ସେଠାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ହାତରେ ଘରକୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରିବାର ଲୋକେ ଏକ ସାଇକେଲରେ ଘରକୁ ଆଣିବା ପରେ କିଛି ବୁଝା ନ ପଡିବାରୁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସମ୍ବଲପୁର ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନେଲେ। ମାତ୍ର ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ଦୁଇ ଦିନ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଧମନୀରେ ଉକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହେଉ ନାହିଁ ବୁର୍ଲା ଯାଅ ବୋଲି କହଥିଲେ। ଏଣୁ ଘର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଲେ। ମାତ୍ର ଅବସ୍ଥା ସୁଧୁରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିଗିଡି ବସିଲା । ଡାହାଣ ଗୋଡର ଜଙ୍ଘରେ ଘା’ ହୋଇ ଆଣ୍ଠୁ କଳା ପଡିବାକୁ ବସିଲା। ଏଣୁ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତର ବି ଶେଷରେ କହିଲେ କଟକ ଯିବାକୁ। ତେବେ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣି ଆସିଥିବା ୫ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ୨ହଜାର ସରି ଯାଇଥାଏ। ୩ ହଜାର ଧରି ସ୍ତ୍ରୀ ରୀନା ସହ ସାଲେଗ୍ରାମ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗଲେ। ମାତ୍ର ସେଠାରେ ସପ୍ତାହେ କାଳ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ବେଳକୁ ତିନି ହଜାର ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଗଲା। ରୋଗ କମିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବଢିଲା। ଗୋଡର ଅବସ୍ଥା ସାଂଘାତିକ ହେଲା। ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ହୋଇ ନ ପାରି କେବଳ କଙ୍କାଳ ଦିଶିବାକୁ ଲାଗିଲା । ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଡକୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ଅଲଗା କରିବା ଛଡା ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ସାଲେଗ୍ରାମଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ଟଙ୍କାଟିଏ ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲା। ଡାକ୍ତର ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବା ପାଇଁ ଘରକୁ ଯାଅ ୨ମାସ ପରେ ଆସିବ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ବୋଲି କହି ବିଦା କରିଦେଲେ । ଘରକୁ ଫେରିଆସି ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଲେଗ୍ରାମ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ। ଏଣେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପୁଅ ଦୀପକ (୧୫), ଧୀରଜ (୧୨), ଝିଅ ଦୀପାଞ୍ଜଳୀ (୧୦) ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ରୀନା ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାଲେଗ୍ରାମଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଆଉ ଘରର ମୁରବୀ ଲାଗି ଏମାନଙ୍କ ବି ଚିନ୍ତା। ଘରର ଚୁଲି ଜଳିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପଡିଛି। ସରକାରୀ ହେଉକି ବେସରକାରୀ ହେଉ କୌଣସି ସହଯୋଗର ହାତ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ଏହି ପରିବାର। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ସାଲେଗ୍ରାମ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ଓ ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ନିଜ ଦୁଃଖ ଜଣାଇ ଥିଲେ। ହେଲେ କେହି ଶୁଣିଲେନି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବୁର୍ଲା ଓ କଟକରେ ଅନେକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ, ଡାକ୍ତର ଗରିବଙ୍କ ଲାଗି କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ସାଲେଗ୍ରାମଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନ ପଡିବା ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ। ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରେ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଭରସା ପରିବାର ନିହାଲ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଲେଗ୍ରାମଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଜଟିଳ ଆଉ ଗୁରୁତର। ଏଥିପ୍ରତି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ, ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ ଓ ବିଧାୟିକା ଡାକ୍ତର ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରନ୍ତେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ପ୍ରତାରଣା: ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଯୁବତୀ

ପ୍ରତାରଣା: ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଯୁବତୀ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୨୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କଲୋନୀର ଜନୈକା ଯୁବତୀ (୨୬)ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ପ୍ରତାରଣା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଶେଷରେ ଯୁବତୀ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। 

କାଠ ଫାଳିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା

କାଠ ଫାଳିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/କୋମନା/ତରବୋଡ, ୨୪।୩- ଏହି ଜିଲା କୋମନା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଲେଟପାଣି ଗାଁର  ସ୍ବାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ଶେଷରେ କାଳ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍ବାମୀ କୁରୁପତି ମାଝି(୨୨)ଙ୍କ କାଠ ଫାଳିଆ ମାଡରେ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁମତୀ (୨୦)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

‘ଜୋସନ୍‌-୨୦୧୯’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଦେବାଶିଷ ଚାମ୍ପିୟନ

‘ଜୋସନ୍‌-୨୦୧୯’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଦେବାଶିଷ ଚାମ୍ପିୟନ

ଦେବଗଡ, ୨୪।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର) -ଦେବଗଡ଼ ସହର ମହୁଲଢିପା ସାହି ରାଧାକୃଷ୍ଣ ଯାତ୍ରା କମିଟି  ଏବଂ ବୀଣାପାଣି କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତବର୍ଷର ଦୁଇଦିନ ଧରି ଆୟୋଜିତ ‘ଜୋସନ-୨୦୧୯’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନାଟବାଦୀ, ଗୀତିନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେଲା : ନାଟକ ଲାଲ୍‌ସା

ନାଟବାଦୀ, ଗୀତିନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେଲା : ନାଟକ ଲାଲ୍‌ସା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୪ା୩- ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦାଇପାଲିସ୍ଥିତ ସାଇଟ୍‌ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମଣ୍ଡପରେ ଅଷ୍ଟମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟବାଦୀ ଓ ଗୀତିନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ା ନଅଦିନ ବ୍ୟାପୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କୋସଲୀ ଭାଷାର ୧୫ଟି ନାଟକ ଓ ୮ଟି ଗୀତିନାଟ୍ୟ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ |

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଲହୁଣୀପଡା, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଠିଆବେର୍ଣ୍ଣା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ବିଷ୍ଣୁ ମୁଣ୍ଡା (୬) ନାମକ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଫେରିଲେ ୧୧ଶିଶୁ

ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଫେରିଲେ ୧୧ଶିଶୁ

ସୋନପୁର,୨୩।୩(ନି.ପ୍ର):ଜନ୍ମରୁ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ୧୧ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କର ମାଗଣା ଶଲ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି। 

ହୋଲିରେ ରଙ୍ଗ ଖେଳି ନଦୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ବାପା, ପୁଅ, ଝିଅ ମୃତ

ହୋଲିରେ ରଙ୍ଗ ଖେଳି ନଦୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ବାପା, ପୁଅ, ଝିଅ ମୃତ

ରେଙ୍ଗାଲି, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଠେଲକଲୋଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖେରୁଆଲ ଭେଡେନ ନଦୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ତିନିଟି ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଇଛି।

କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ମନାକଲେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ

କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ମନାକଲେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୩:୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନିରାଶ ଟିକେଟ ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଖୋଲାଖୋଲି ବିଦ୍ରୋହର ରୂପ ନେଉଛି। 

ଶହୀଦଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହୋଲି ବର୍ଜନ କଲେ କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟ

ଶହୀଦଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହୋଲି ବର୍ଜନ କଲେ କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟ

କୋଲାବିରା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମାସିଂହାସ୍ଥିତ ସୁପର କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟମାନେ ହୋଲି ବର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ଫଗୁଣ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଫଗୁଣ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଗାଇସିଲେଟ, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ):ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଜଗଲପାଟ ଗ୍ରାମରେ ଫଗୁଣ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇ ଯାଇଛି।

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଚୋରାଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟର ୫ଗିରଫ

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଚୋରାଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟର ୫ଗିରଫ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୩- ବଲାଙ୍ଗୀର ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଚୋରାଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି। ଏହି ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ୫ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ା ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ବରପାଲିପଡାର ଅଜିତ୍‌ କୁମାର ନନ୍ଦ (୨୭), ସୁଦପଡାର ଅଭିଷେକ୍‌ ଦୋରା (୨୮), ସାଲେପାଲିର ଗୁଟୁ ପାଣ୍ଡେ ଓରଫ୍‌ ଧୃବ ପାଣ୍ଡେ (୩୨), ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଶମେଲ ଗଁାର ନାରାୟଣ ମଲ୍ଲିକ (୨୩) ଓ ତେଲିଗୋଠପଡାର ସୁବାସିଂ ମେହେର (୪୩)। 

ଫଗୁଖେଳ ଭିତରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେଲା ଦେବ ମିଳନ

ଫଗୁଖେଳ ଭିତରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେଲା ଦେବ ମିଳନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୩ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁରର ଐତିହ ସମ୍ପନ୍ନ ଦୋଳଯାତ୍ରା ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ମଧ୍ୟରେ ତିନିଦିନ ଧରି ଏହି ମହାପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri