ସମ୍ବଲପୁର

ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଓପିଜିସି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପୁଣି ଦୁର୍ଘଟଣା: ଟର୍ବାଇନ୍‌ରୁ ଖସିପଡ଼ି ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଓପିଜିସି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପୁଣି ଦୁର୍ଘଟଣା: ଟର୍ବାଇନ୍‌ରୁ ଖସିପଡ଼ି ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
ଲଖନପୁର,୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉପତ୍ାଦନ ନିଗମ (ଓପିଜିସି)ର ବନହରପାଲିସ୍ଥିତ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଇବ୍‌ ଥର୍ମାଲ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ମାଡ୍ରାସର ବିଜିଆର୍‌ ଠିକାସଂସ୍ଥାର ଏକ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ମୃତକଙ୍କ ନାମ ଧନୁର୍ଜୟ ପଟେଲ (୫୦)। ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ୨ଦିନ ଧରି ପ୍ରକଳ୍ପ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ମୃତଦେହ ରଖି କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ପରିସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବାରୁ ଠିକାସଂସ୍ଥା ୫.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମନରୁ ନଲିଭୁଣୁ ପୁଣି ଶନିବାର ସେହି ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆଉ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ କେରଳର ଭବାନୀ ଇରେକ୍ଟୋର ଲିମିଟେଡ୍‌ ନାମକ ଠିକାସଂସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ କଟକର ଏକ ଘରେଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଆହତ ଶ୍ରମିକ ଜଣକ ହେଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆମଦର ସତନା ଗ୍ରାମର ପ୍ରେମଲାଲ୍‌ (୪୭)। ସବୁଦିନ ପରି ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ପ୍ରେମଲାଲ ଟିଜି ଉପରେ ଚଢ଼ି ପାଇପ୍‌ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରାୟ ୪୦ମିଟର ତଳକୁ ଖସିପଡ଼ିଥିଲେ। ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସାଥୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସାଥୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଠିକାସଂସ୍ଥାକୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଠିକାସଂସ୍ଥାର କେତେଜଣ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରେମଲାଲଙ୍କୁ ଏକ ଗାଡ଼ିରେ କଟକ ନେଇଯାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇ ଠିକାସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଓପିଜିସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍‌କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇନାହିଁ। ତେଣୁ ଘଟଣାକୁ ଚାପିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିଲା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଓପିଜିସିର ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ପ୍ରଥମେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣି ନ ଥିବା କହିଥିଲେ। ପରେ ଠିକାସଂସ୍ଥା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପଚାରି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଭବାନୀ ଠିକାସଂସ୍ଥାର ଆଡ୍‌ମିନ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ଘଟଣାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଠିକାସଂସ୍ଥାରେ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବନହରପାଲି ଥାନା ଆଇଆଇସି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଭୋଇଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଓପିଜିସି କିମ୍ବା ଠିକାସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ପୋଲିସକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏବେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କଠାରୁ ଖବର ପାଇବା ପରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଆଇଆଇସି ଭୋଇ କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଯେଉଁସବୁ ଛୋଟବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି ତାହାକୁ ଠିକାସଂସ୍ଥା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓପିଜିସି କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସକୁ ନ ଜଣାଇ ଚିକିତ୍ସା ବାହାନାରେ ବାହାରକୁ ନେଇଯାଇ ଘଟଣାକୁ ଚାପିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ଶ୍ରମିକ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଭଳି ନ କରିବା ପାଇଁ ଠିକାସଂସ୍ଥା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପୋଲିସ୍‌ ବାରମ୍ବାର ତାଗିଦ୍‌ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁନାହିଁ। ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ କାମ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଠିକାସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ଫଳରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଶ୍ରମିକ ମୃତାହତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ କମ୍ପାନୀର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ପ୍ରତାରଣା: ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଯୁବତୀ

ପ୍ରତାରଣା: ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଯୁବତୀ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୨୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କଲୋନୀର ଜନୈକା ଯୁବତୀ (୨୬)ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ପ୍ରତାରଣା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଶେଷରେ ଯୁବତୀ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। 

କାଠ ଫାଳିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା

କାଠ ଫାଳିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/କୋମନା/ତରବୋଡ, ୨୪।୩- ଏହି ଜିଲା କୋମନା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଲେଟପାଣି ଗାଁର  ସ୍ବାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ଶେଷରେ କାଳ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍ବାମୀ କୁରୁପତି ମାଝି(୨୨)ଙ୍କ କାଠ ଫାଳିଆ ମାଡରେ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁମତୀ (୨୦)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

‘ଜୋସନ୍‌-୨୦୧୯’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଦେବାଶିଷ ଚାମ୍ପିୟନ

‘ଜୋସନ୍‌-୨୦୧୯’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଦେବାଶିଷ ଚାମ୍ପିୟନ

ଦେବଗଡ, ୨୪।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର) -ଦେବଗଡ଼ ସହର ମହୁଲଢିପା ସାହି ରାଧାକୃଷ୍ଣ ଯାତ୍ରା କମିଟି  ଏବଂ ବୀଣାପାଣି କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତବର୍ଷର ଦୁଇଦିନ ଧରି ଆୟୋଜିତ ‘ଜୋସନ-୨୦୧୯’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନାଟବାଦୀ, ଗୀତିନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେଲା : ନାଟକ ଲାଲ୍‌ସା

ନାଟବାଦୀ, ଗୀତିନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେଲା : ନାଟକ ଲାଲ୍‌ସା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୪ା୩- ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦାଇପାଲିସ୍ଥିତ ସାଇଟ୍‌ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମଣ୍ଡପରେ ଅଷ୍ଟମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟବାଦୀ ଓ ଗୀତିନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ା ନଅଦିନ ବ୍ୟାପୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କୋସଲୀ ଭାଷାର ୧୫ଟି ନାଟକ ଓ ୮ଟି ଗୀତିନାଟ୍ୟ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ |

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଲହୁଣୀପଡା, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଠିଆବେର୍ଣ୍ଣା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ବିଷ୍ଣୁ ମୁଣ୍ଡା (୬) ନାମକ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଫେରିଲେ ୧୧ଶିଶୁ

ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଫେରିଲେ ୧୧ଶିଶୁ

ସୋନପୁର,୨୩।୩(ନି.ପ୍ର):ଜନ୍ମରୁ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ୧୧ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କର ମାଗଣା ଶଲ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି। 

ହୋଲିରେ ରଙ୍ଗ ଖେଳି ନଦୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ବାପା, ପୁଅ, ଝିଅ ମୃତ

ହୋଲିରେ ରଙ୍ଗ ଖେଳି ନଦୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ବାପା, ପୁଅ, ଝିଅ ମୃତ

ରେଙ୍ଗାଲି, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଠେଲକଲୋଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖେରୁଆଲ ଭେଡେନ ନଦୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ତିନିଟି ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଇଛି।

କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ମନାକଲେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ

କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ମନାକଲେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୩:୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନିରାଶ ଟିକେଟ ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଖୋଲାଖୋଲି ବିଦ୍ରୋହର ରୂପ ନେଉଛି। 

ଶହୀଦଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହୋଲି ବର୍ଜନ କଲେ କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟ

ଶହୀଦଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହୋଲି ବର୍ଜନ କଲେ କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟ

କୋଲାବିରା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମାସିଂହାସ୍ଥିତ ସୁପର କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟମାନେ ହୋଲି ବର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ଫଗୁଣ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଫଗୁଣ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଗାଇସିଲେଟ, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ):ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଜଗଲପାଟ ଗ୍ରାମରେ ଫଗୁଣ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇ ଯାଇଛି।

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଚୋରାଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟର ୫ଗିରଫ

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଚୋରାଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟର ୫ଗିରଫ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୩- ବଲାଙ୍ଗୀର ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଚୋରାଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି। ଏହି ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ୫ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ା ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ବରପାଲିପଡାର ଅଜିତ୍‌ କୁମାର ନନ୍ଦ (୨୭), ସୁଦପଡାର ଅଭିଷେକ୍‌ ଦୋରା (୨୮), ସାଲେପାଲିର ଗୁଟୁ ପାଣ୍ଡେ ଓରଫ୍‌ ଧୃବ ପାଣ୍ଡେ (୩୨), ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଶମେଲ ଗଁାର ନାରାୟଣ ମଲ୍ଲିକ (୨୩) ଓ ତେଲିଗୋଠପଡାର ସୁବାସିଂ ମେହେର (୪୩)। 

ଫଗୁଖେଳ ଭିତରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେଲା ଦେବ ମିଳନ

ଫଗୁଖେଳ ଭିତରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେଲା ଦେବ ମିଳନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୩ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁରର ଐତିହ ସମ୍ପନ୍ନ ଦୋଳଯାତ୍ରା ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ମଧ୍ୟରେ ତିନିଦିନ ଧରି ଏହି ମହାପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri