ସମ୍ବଲପୁର

ଚାଉଳ ଯୋଗାଣ ଅବହେଳା :୧୫ ଦିନ ହେଲା ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ବନ୍ଦ

କୋକସରା, ୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧର୍ମଗଡ ବ୍ଲକର ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଗରମ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ଗତ ୧୫ଦିନ ହେଲା ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଚାଉଳ ଯୋଗାଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା କର୍ମୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀମାନେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ବି ତାର କୌଣସି ପ୍ରତିକାର କରାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ୨୦ଟି କେନ୍ଦ୍ରର ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ କହିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ପ୍ରାକ୍‌ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠପଢା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଧକ ସାଜିଛି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ଗରମ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ କୋମଳମତି ଶିଶୁମାନେ ଭୋକ ଉପାସରେ ଘରକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅବିଭାବକ କହିଛନ୍ତି। ସରକାର ୩ରୁ ୬ବର୍ଷ ବୟସର ଶିଶୁଙ୍କୁ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ରଖି ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରାକ୍‌ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଶିକ୍ଷାଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆକୃଷ୍ଟ ଓ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ମାଗଣା ପୋଷାକ, ଲୋଭନୀୟ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଗରମ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ସହ ଅଣ୍ଡା ତରକାରୀ, ଛତୁଆ ଆଦି ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ହଜାର ହଜାର ଶିଶୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଉପକୃତ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେହିପରି ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ସବୁ ଦିନ ଗହଳି ରହୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ହେଲେ ଗରମ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ବ୍ୟାପକ ଅବହେଳା କରାଯାଇଛି। ଚାଉଳ ଷ୍ଟକ ନ ଥିବାରୁ ସେସବୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗତ ୧୫ଦିନ ହେଲା ପ୍ରାୟତଃ ବନ୍ଦ ରହୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କିଛିକିଛି କେନ୍ଦ୍ରରେ ୨/୩ଦିନର ଚାଉଳ ଷ୍ଟକ ରହିଥିବାବେଳେ କିଛି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆଦୌ ଚାଉଳ ନାହିଁ ବୋଲି କର୍ମୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବାର ଓ କର୍ମୀମାନେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ବି କାହାରି ନିଘା ନ ଥିବା ଘଟଣା ସାଧାରଣରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତୁରନ୍ତ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ବେହେରା, ପର୍ଲା, ଜୟନ୍ତପୁର, ଧଅଁରପୁର, ଛଞ୍ଚାଣବାହାଲି, ତେଣ୍ଡାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଚାଉଳ ଷ୍ଟକ ନ ଥିବାରୁ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ଗରମରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉ ନ ଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ବେହେରା ସେକ୍ଟର ମହିଳା ସୁପରଭାଇଜର ସିପ୍ରା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ନିମାଇ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣକାରଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରରେ ଥିବା ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣ ତାଲିକା ମଗାଯାଇଥିଲା। ଠିକ ସମୟରେ ତାଲିକା ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି। ତୁରନ୍ତ ଚାଉଳ ଉଠାଣ କରି ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣକାର କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସାରାବଙ୍ଗବାସୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ମଦ, ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିଲେ ଭୋଟ ଦେବୁନାହିଁ

ସାରାବଙ୍ଗବାସୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ମଦ, ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିଲେ ଭୋଟ ଦେବୁନାହିଁ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୦ା୩: ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ମଦ କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ଦେଇ ମତଦାତାଙ୍କୁ କେହି ଯେପରି ପ୍ରଭାବିତ କରି ନ ପାରେ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ସବୁବେଳେ ନିଘା ରଖିଥାଏ । ତଥାପି ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏସବୁର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଅନେକ ନଜିର ରହିଛି। ହେଲେ ଏଥର ନୂଆପଡା ଜିଲାର ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେଉଥିବା ସାରାବଙ୍ଗ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଜ ତରଫରୁ ଏଥିରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

 ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନରସିଂହ: ବିଜେଡି, ଭାଜପାର ଗଣିତ ଛିଣ୍ଡୁନି

ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନରସିଂହ: ବିଜେଡି, ଭାଜପାର ଗଣିତ ଛିଣ୍ଡୁନି

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୦ା୩: ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପୁରୁଖା ନେତା, ବିଧାୟକ ତଥା ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପୁଣି ଦଳୀୟ ଟିକେଟ ଦେଇଛି ।  ଏନେଇ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ, ନେତା ଓ ସମର୍ଥକ ମହଲରେ ଉତ୍ସାହ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।

ସୁନ୍ଦରଗଡ ସହରରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଫ୍ଲାଗ୍‌ମାର୍ଚ୍ଚ 

ସୁନ୍ଦରଗଡ ସହରରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଫ୍ଲାଗ୍‌ମାର୍ଚ୍ଚ 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୦।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ନିମନ୍ତେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ବେଆଇନ ସ୍କ୍ରାପ ଗାଡି ଜବତ: ଗାଡି ଚାଳକ ଓ ମାଲିକ ଗିରଫ

ବେଦବ୍ୟାସ, ୨୦।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିସିଆଇ ଛକରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ପୋଲିସ ବେଆଇନ ସ୍କ୍ରାପ ବୋଝେଇ ଗାଡି ଜବତ କରିଛି।

ସାତ୍‌ସପନ ହେଇଛେ ବିକାଶ:  ଗାଁବାସୀକୁ ଦାଉ ସାଧୁଛେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ୍‌

ସାତ୍‌ସପନ ହେଇଛେ ବିକାଶ: ଗାଁବାସୀକୁ ଦାଉ ସାଧୁଛେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ୍‌

ବିନିକା,୨୦ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗାଁଗଁଲିର ବିକାଶ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଆର ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ବହୁତ ଯୋଜନା କରିଛନ୍‌। ହେଲେ କେତେ ଜାଗାରେ ପରଶାସନିକ ଅଧ୍‌କାରୀ ଆର ଥାନୀୟ ରାଜନେତାକର ଆଁତରିକତା ଅଭାବୁ ଇ ମହତ୍‌ ଯୋଜନାମାନ ବାଟବନା ହେଉଛେ।

ଜବରଦଖଲ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ପଡାବାସୀ

ଜବରଦଖଲ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ପଡାବାସୀ

ବଡ଼ଗାଁ, ୧୯।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁ ତହସିଲ ଅଧିନ ଲଟାଗାଁ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିପଡାଠାରେ ଜବରଦଖଲ କରି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପଡାବାସୀ ଆରଆଇଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ଦେବା ସତ୍ତ୍ବେ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବା ଓ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଜଣାଇ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବାରୁ ସୋମବାର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ପଡାବାସୀ ଜବରଦଖଲକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଛନ୍ତି। 

ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କାଳ ସାଜିଛି ତାଳଗଛ

ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କାଳ ସାଜିଛି ତାଳଗଛ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୯ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର-ସୋନପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ପଣ୍ଡାପାଲି ନିକଟ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱ ତାଳଗଛଗୁଡିକ ପଥଚାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ପାଲଟିଛି। ବିଶେଷକରି ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖ କେତୋଟି ତାଳଗଛ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବାରୁ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀ ତଥା ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ସକାଶେ ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ରାମସିଂଙ୍କ ପାଇଁ ଗଛମୂଳ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳ: ବେକରେ ୩ କିଲୋର ମାଂସ ପିଣ୍ଡୁଳା, ଗରିବୀ ସାଜିଛି ବାଧକ

ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ରାମସିଂଙ୍କ ପାଇଁ ଗଛମୂଳ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳ: ବେକରେ ୩ କିଲୋର ମାଂସ ପିଣ୍ଡୁଳା, ଗରିବୀ ସାଜିଛି ବାଧକ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ବୋଡେନ,୧୯ା୩- ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜରୁରୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଗୁଡିକର ପରିଚାଲନାଗତ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ବହୁ ଲୋକ ସେହି ସୁବିଧା ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ବୋଡେନ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫର୍ସରା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ସର୍ଗିଗୁଡା ଗାଁର ବୃଦ୍ଧ ରାମସିଂ ପଟେଲଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ଯେ କୌଣସି ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରୁ ଦରଦି ଲୁହ ବୋହି ଆସିବ। 

ରୁପ୍ରାରେ ଭାଜପାର ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ: ଯୋଗଦେଲେ ଦାମ,  ଶ୍ରୀତମ

ରୁପ୍ରାରେ ଭାଜପାର ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ: ଯୋଗଦେଲେ ଦାମ, ଶ୍ରୀତମ

ସେରଗଡ,୧୯।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ବ୍ଲକ ରୁପ୍ରାଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ସମାବେଶରେ ଭାଜପାରେ ନୂତନ ଭାବେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିବା ଡ. ଦାମୋଦର ରାଉତ ଏବଂ ସିନେ ତାରକା ଶ୍ରୀତମ ଦାସ ଯୋଗଦେଇ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ଭାଜପାକୁ ଭୋଟ ଦେଇ ଜୟଯୁକ୍ତ କରାଇବା ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶିକ୍ଷକ ସମାବେଶ, ସାଙ୍ଗଠନିକ ନିର୍ବାଚନ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶିକ୍ଷକ ସମାବେଶ, ସାଙ୍ଗଠନିକ ନିର୍ବାଚନ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୯।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ଭବନ ପରିସରରେ ସଦର ବ୍ଲକ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ସାଙ୍ଗଠନିକ ନିର୍ବାଚନ ଅଶୋକ ଭୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ସିପିଆଇର ଭୋଟ୍‌ ଭିକ୍ଷା

ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ସିପିଆଇର ଭୋଟ୍‌ ଭିକ୍ଷା

ବୌଦ୍ଧ,୧୯।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର): ବୌଦ୍ଧ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୧୮ ତାରିଖରେ ଭୋଟ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ବିଜେଡି ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ ଅଦ୍ୟାବଧି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି । 

ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନର ପ୍ରତିବାଦ, ଚୀନ୍‌ ଉତ୍ପାଦ ପୋଡିଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନର ପ୍ରତିବାଦ, ଚୀନ୍‌ ଉତ୍ପାଦ ପୋଡିଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୯ା୩- ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ହାଫିଜ୍‌ ସଇଦ୍‌କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣାରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିଛି ଝାରସୁଗୁଡା ଚାମ୍ବର ଫଅ କମର୍ସ। ସେଥିପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଝାରସୁଗୁଡା ଚାମ୍ବର ଅଫ୍‌ କମର୍ସର ସଦସ୍ୟମାନେ ଝଣ୍ଡାଛକ ଠାରେ ଚୀନ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ପୋଡି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି। 


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା