ଫୁରସତ |

ଯୁବ ପ୍ରତିଭା: ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା ରୋଜାଲିନ୍‌ ପଣ୍ଡା

ଯୁବ ପ୍ରତିଭା: ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା ରୋଜାଲିନ୍‌ ପଣ୍ଡା

ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତା ମଣିଷକୁ ସଫଳତା ଆଣିଦିଏ। ଏହାକୁ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ପୁରୀ ବାସେଳୀ ସାହିରେ ରହୁଥିବା ଝୁନୁରାଣୀ ଏବଂ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଝିଅ ରୋଜାଲିନ୍‌ । ଅଦମ୍ୟ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବଳରେ ସେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜଣେ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା ଭାବେ ନିଜର ଏକ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛନ୍ତି ଆଉ ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ଅନେକ ସମ୍ମାନ ଓ ପ୍ରଶଂସା। ପିଲାବେଳେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା ସୁଜାତା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ଦେଖି ଏଥିପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ହୋଇଥିଲେ। ଆଉ ଝିଅର ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ମା’ବାପା ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାର ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ତାଙ୍କର ଓଡ଼ିଶୀ ଶିକ୍ଷା। ଗୁରୁ ଅଶୋକ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ନିକଟରୁ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ସିଂହଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରି ଯେତେବେଳେ ସେ ୫୦ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପାଇଥିଲେ, ତାହା ତାଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସାହ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲା। ଆଉ ସେବେଠୁ ସେ ସଫଳତାର ପାହାଚ ଚଢ଼ି ଚାଲିଲେ। ସେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟରେ ପ୍ରାଚୀନ କଳାକେନ୍ଦ୍ର ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରୁ ନୃତ୍ୟ ଭାସ୍କର ଓ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଗାନ୍ଧର୍ବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ନୃତ୍ୟ ବିଶାରଦ ଉପାଧି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି କୁମାରୋତ୍ସବ ପ୍ରତିଭା, ଗ୍ଲୋରୀ ଫେଷ୍ଟରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ, ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ, ରାଜ୍ୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବରେ ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯୁବ ଓ କ୍ରୀଡା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଜାତୀୟ ଯୁବ ମହୋତ୍ସବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସେ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଅନେକ ସମ୍ମାନପତ୍ର। ସେ କେବଳ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସବରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର, ମନାଲି, କୋଲକାତା, ଆସାମ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଗୁଜୁରାଟ ପ୍ରଭୃତି ରାଜ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା। ଓଡ଼ିଶୀ ବ୍ୟତୀତ କଥକ, ସମ୍ବଲପୁରୀ, କ୍ଲାସିକାଲ, ମାହାରୀ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଆଗ୍ରହ ରଖୁଥିବା ରୋଜାଲିନ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଜର ଏକ ନୃତ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବା ସହ ଜଣେ ଅଧ୍ୟାପିକା ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ରୋଜାଲିନ୍‌।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ମୂଷା କାଟି ଦେଲେ ୧୨ ଲକ୍ଷ

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ମୂଷା କାଟି ଦେଲେ ୧୨ ଲକ୍ଷ

ଆସାମର ତିନସୁକିଆ ଲୈପୁଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏସ୍‌ବିଆଇ) ଏଟିଏମ୍‌ରେ ମୂଷାମାନେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ନୋଟକୁ କାଟି ପକାଇଛନ୍ତି। ୧୧ ଜୁନରେ ଏହାକୁ ନେଇ କିଛି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏବେ ଏହା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ପୁରୁଣା ଶାଢ଼ିର ନୂଆ ରୂପ

ପୁରୁଣା ଶାଢ଼ିର ନୂଆ ରୂପ

ଶାଢ଼ି ଯେତେ ଦାମୀ ହେଉନା କାହିଁକି, କେବେ କେବେ ନୂଆ ପରେ ନୂଆ ଶାଢ଼ି କିଣିବା ଭିତରେ ଏହା ପିନ୍ଧା ନ ହୋଇ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଆଲମିରାରେ ରହିଯାଏ ତ କେବେ ରହି ରହି ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଦୁନିଆରେ ଆଉଟ୍‌ଡେଟେଡ୍‌ ହୋଇଯାଏ। ଆଉ ପୁରୁଣା ଶାଢ଼ି ଭାବେ ଏସବୁ ପାଲଟିଯାଏ ଅଦରକାରୀ। ହେଲେ ଅନେକେ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନୂଆ ରୂପ ଦେଇ କରିଥାନ୍ତି ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ...

ରାଜନୀତିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଦୁର୍ନୀତି କମାଏ

ରାଜନୀତିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଦୁର୍ନୀତି କମାଏ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଯେଉଁ ଦେଶର ସଂସଦରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା ସଭ୍ୟ ଥାଆନ୍ତି ସେ ଦେଶରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଜଣେ ମୂଳ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ କେତେଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୧୨୫ଟି ଦେଶରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ଉପନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଧ୍ୟୟନ ଜର୍ନାଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇକୋନୋମିକ୍‌ ବିହେଭିୟର ଆଣ୍ଡ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଅନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ପଣ୍ଡିତ ବୁକିଂ

ଅନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ପଣ୍ଡିତ ବୁକିଂ

ବିବାହ ଉତ୍ସବ ହେଉ ଅବା ପୂଜା ପାର୍ବଣ ଏଥିପାଇଁ ଦରକାର ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ପଣ୍ଡିତ। ଅନେକ ସମୟରେ ବିଶେଷ କରି ଗଣେଶ ପୂଜା, ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା, ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ସମୟରେ ପଣ୍ଡିତ ଜଣେ ମିଳିବା କାଠିକର ପାଠ ହୋଇଥାଏ।

ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ଚନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଳେ ରିହାତି

ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ଚନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଳେ ରିହାତି

ଜାପାନରେ ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଚନ୍ଦା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାର ରିହାତି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଚନ୍ଦା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ବିଶେଷ ସୁବିଧା। ଏଠାକୁ ଆସି ଚନ୍ଦା ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟବାନ ମନେ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମାଲିକ। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ମାଲିକାଣୀ ଯୋଶିକା ଟୋୟୋଡୋଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଜାପାନରେ ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଚନ୍ଦା ହେବା ଏକ ମାମୁଲି କଥା।

ଗଛ କାଟିଲେ ବାହାରୁଛି ରକ୍ତ

ଗଛ କାଟିଲେ ବାହାରୁଛି ରକ୍ତ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ଗଛ କାଟିଲେ ସାଧାରଣତଃ ଅଠା ବା ଗଛର କ୍ଷୀର ବାହାରିଥାଏ। ହେଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଏକ ଗାଁରେ ଥିବା ଗଛକୁ କାଟିଲେ ରକ୍ତ ବାହାରିବା ଘଟଣା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ କଥାଟା ସତ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ମତ ଦିଅନ୍ତି। ଜାଳେଣି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଏକ ଗଛ କାଟିବାରୁ ଏଥିରୁ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଅଠାଳିଆ ଅଂଶ ବାହାରିବାରୁ ସେ ଚମକି ପଡିଥିଲେ। ଏକଥା ଗ୍ରାମବାସୀ ମିଛ ଭାବି ଗଛ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଦେଖିବା ବେଳକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।

ସମବୟସ୍କ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି କାହିଁକି  ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି ପୁରୁଷ

ସମବୟସ୍କ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି କାହିଁକି ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି ପୁରୁଷ

ପୂର୍ବରୁ ବିବାହ ପାଇଁ ଜଣେ ପୁରୁଷ ନିଜ ବୟସଠାରୁ କମ୍‌ ବୟସର ନାରୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ। ଲୋକକଥା ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଆୟୁଷ କମ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ଏପରି କଥାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ସମୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ମଣିଷର ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି।

କଥା ଛୋଟ, ହେଲେ..

କଥା ଛୋଟ, ହେଲେ..

ନିମ୍ନୋକ୍ତ କେତୋଟି ବିଷୟରେ ଆମେ ହୁଏତ ଅଳ୍ପ ବହୁତ ଅବଗତ ହୋଇଥାଇପାରୁ, ହେଲେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଅନେକେ ଏହାକୁ ଉପଯୋଗ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତି । ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇଁ ଏଭଳି ଟିପ୍ସ ଆପଣେଇ ପାରନ୍ତି...

ମସ୍ତିଷ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଓ ସୋସିଆଲ ସାଇଟ୍‌

ମସ୍ତିଷ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଓ ସୋସିଆଲ ସାଇଟ୍‌

ସୋସିଆଲ ସାଇଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ଆଜିକାଲି କେତେ ବଢ଼ିଯାଇଛି, ତାହା କହିବା ବାହୁଲ୍ୟ। ଅନେକେ ଏହା ସହ ଓତଃପ୍ରୋତ ଭାବରେ ଜଡ଼ିତ ରହୁଛନ୍ତି। ପୁଣି କେତେକେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ସୋସିଆଲ ସାଇଟ୍‌ ସହ ସମୟ ବିତାଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହାର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି ଲଣ୍ଡନ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ।

ହାଇଟେକ୍‌ ଶାର୍ଟ

ହାଇଟେକ୍‌ ଶାର୍ଟ

ଆଜିକାଲି ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳବିଶିଷ୍ଟ କାରିଗରି ବିଦ୍ୟା ବଳରେ ଅନେକ କାମ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପାଦନ କରିହେଉଛି। ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ଉପଯୋଗ କରାଯାଇ ସଫଳତା ମିଳିବାର ନଜିର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରହିଛି। ନିକଟରେ ଓହିଓ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏଭଳି ଏକ ସ୍ମାର୍ଟ ଶାର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଯାଇପାରିବ।

ବିଶିଷ୍ଟ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ଇସିଜି ସୁଦର୍ଶନ

ବିଶିଷ୍ଟ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ଇସିଜି ସୁଦର୍ଶନ

“ସୁଦର୍ଶନ ୧୯୬୩ ମସିହାରେ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍‌ ଆଲୋକ ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହା ଭଲଭାବେ ଜଣା ଯେ ଆଲୋକର କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍‌ ପ୍ରକୃତି ଅଛି। ମାତ୍ର ଏହି ପ୍ରକୃତି ସବୁଠାରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। ଉଦାହରଣ ସ୍ବରୂପ, ଗୋଟିଏ ବିଜୁଳିବତିରେ ଆଲୋକ କଣିକା ବା ଫୋଟନକୁ ସାଧାରଣ ଭାବେ ବୁଝାଇହେବ। ଆଲୋକର କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍‌ ପ୍ରକୃତି ଦେଖାଦେବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ରୀତିସିଦ୍ଧ ପ୍ରକୃତି ଦେଖାଦେବ, ତାହାକୁ ସୁଦର୍ଶନ ଗାଣିତିକ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।”

ବିଚିତ୍ର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ

ବିଚିତ୍ର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଆଗକୁ ପ୍ରାୟ ୧୪ରୁ ୧୫ ହଜାର ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ବିସ୍ଫୋରଣ ଫଳରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଉତ୍ପତ୍ତି ଘଟିଲା। ବିଶ୍ୱତତ୍ତ୍ୱବିତ୍‌ମାନେ ଏହାକୁ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମ ବିସ୍ଫୋଟ ବା ବିଗ୍‌ବ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ ରୂପେ। ଏହାର ବହିର୍ଗାମୀ ବଳ ହେତୁ ଏଥିରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଶକ୍ତି ପ୍ରସାରିତ ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ବସ୍ତୁ ସୃଷ୍ଟି କଲେ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ