ଫୁରସତ |

ମାଗଣାରେ ନୃତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ

ମାଗଣାରେ ନୃତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ
ପିଲାଦିନୁ ସେ ଖୁବ୍‌ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌। କାହା ସହିତ ମିଶି ନ ପରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଅନେକ। ଏମିତିରେ ପୁରୀ ଗଦାଧର ହାଇସ୍କୁଲରୁ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରି ଏସସିଏସ୍‌ କଲେଜରେ ପଢ଼ିଲେ। ଏଇ ଲାଜକୁଳା ସ୍ବଭାବ ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲେ ସେ କ’ଣ କରିବ ଭବିଷ୍ୟତରେ। କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେ ନେଇସାରିଥିଲେ। ଏକମାତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା କୋରିଓଗ୍ରାଫର ହେବା। ଇଏ ହେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟନ୍‌ ରଥ। ମା’ ସରସ୍ବତୀ ଓ ପିତା ଲଡୁ କିଶୋର ରଥ। ପୁରୀ ଲୋକନାଥ ରୋଡ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ଘର । ଯୁକ୍ତ+୩ ୨ୟ ବର୍ଷରେ ପଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଯେତେବେଳେ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ହେବେ ବୋଲି ଘରେ କହିଲେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ ଥିଲା। ଏକରେ ତ ଚୁପ୍‌ଚାପ ଲାଜକୁଳା ସ୍ବଭାବର। ସେଥିରେ ପୁଣି ସେ ନାଚ ବି ଶିଖିନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟନ୍‌୍‌ଙ୍କର ମତ ବଦଳିବାର ନ ଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ଯୋଗଦେଲେ ଏମ୍‌ଆଇ ଏସ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ। ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଶିଖିବା ପରେ ବଟକୃଷ୍ଣ ପୁଷ୍ପାଳଙ୍କ ଡ୍ୟାନ୍ସ କ୍ଲାସକୁ ଗଲେ। ଏଠାରେ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଦିନ ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶିଖିବାର ନିଶା ଥିଲା ପ୍ରବଳ। ତେଣୁ ସେ ବଟକୃଷ୍ଣ ପୁଷ୍ପାଳଙ୍କଠାରୁ ଡ୍ୟାନ୍ସ କ୍ଲାସ୍‌ର ଚାବି ମାଗିନେଇ ଆସିଥିଲେ। ପ୍ରତିଦିନ କ୍ଲାସ ନ ଥିବାବେଳେ ବି ଯାଇ ଡ୍ୟାନ୍ସ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍‌ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ନାଚ ପ୍ରତି ନିଷ୍ଠା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ବଟକୃଷ୍ଣ ପୁଷ୍ପାଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଣି ବିଶ୍ୱସ୍ବରୂପ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପାଖରେ ଛାଡିଲେ। ଏଠାରେ ଜାଜ୍‌, ବାଲେ,ସାଲ୍‌ସା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମଡର୍ନ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଶିଖିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ୫ ବର୍ଷ ଶିଖିଲେ। ସେ କେବଳ ଏଠାରେ ନାଚୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ରହିବା ଖାଇବା ସବୁକଥା ନିଜ ପାଖରେ ରଖି ବୁଝୁଥିଲେ ବିଶ୍ୱସ୍ବରୂପ ମିଶ୍ର। ଏଇଠି ଇଟିଭିରେ ‘ଓ୍ବାନ ଟୁ ଚାଚାଚା’ ର ଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ଓ ତରଙ୍ଗର ‘ଧୁମ୍‌ ମଚାଲେ’ ରେ ସେମିଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହେଲେ। ଏହା ପରେ ପରେ ‘ଡ୍ୟାନ୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ’, ‘ଡ୍ୟାନ୍ସ ଧମାଲ’ ଆଦି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗନେଲେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ‘ତାରା ରମ୍‌ ପମ୍‌’ ରେ ଜଣେ ମେଣ୍ଟର ଭାବରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ବମ୍ବେ ଯାଇ ଷ୍ଟାରପ୍ଲସର ‘ଡ୍ୟାନ୍ସ ପ୍ଲସ୍‌ ସିଜନ ୧’ରେ ୨୪ ଜଣଙ୍କ ଭିତରେ ଓ ଆଣ୍ଡ ଟିଭିର ‘ସୋ ୟୁ ଥିଙ୍କ ୟୁ କାନ ଡ୍ୟାନ୍ସ’ରେ ଶୀର୍ଷ ୫୦ ଜଣଙ୍କ ଭିତରେ ରହିଲେ। ଏହି ଭିତରେ ସେ ‘ଡିଜନି ବିୟୁଟି ଆଣ୍ଡ ଦି ବିଷ୍ଟ’ରେ ଟେରେନ୍ସ ଲୁଇସ୍‌ଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ। ଏହା ଥିଲା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଇଂଲିଶ ମ୍ୟୁଜିକାଲ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ। ଏଇଠି କାମ କରିବା ଭିତରେ ‘ବସ୍କୋ ସିଜର ଡ୍ୟାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ’ (ବଲିଉଡ ଗୀତର କୋରିଓଗ୍ରାଫି କରନ୍ତି) ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କଲେ। ପ୍ରତିଦିନ ସେ ବସ୍କୋଙ୍କୁ ମେସେଜ ପଠାନ୍ତି ଆଉ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି କେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଡାକିବେ। ଅନେକ ଦିନ ପରେ ବସ୍କୋ ତାଙ୍କୁ ଡାକିଲେ କାମ କରିବା ପାଇଁ। ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ସେ ଟେରେନ୍ସଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଆଉ ଚାରିମାସ ପରେ ସରିଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ବସ୍କୋ କହିଥିଲେ ଠିକ ଅଛି କାମ ସାରି ଚାରିମାସ ପରେ ଆସ। ଆଉ ଚାରିମାସ ପରେ ଯାଇ ସେ ବସ୍କୋ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କଲେ। ଏଇଠୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବରେ ବଲିଉଡ ଗୀତରେ କୋରିଓଗ୍ରାଫି ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଏଇଠି ସେ ‘ଫୁକ୍‌ରେ ରିଟର୍ନ’, ‘ଜଲି ଏଲ ଏଲ ବି’, ‘ଢିସୁମ’ ଆଦିରେ କାମ କଲେ। ନିକଟରେ ସେ ଶାହରୁଖ ଖାନ ଙ୍କ ସହ ମ୍ୟାଥମେଟିକାଲ ଆଡ୍‌ରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଏ ଭିତରେ ସେ ଓଡିଆ ଫିଲ୍ମ ‘ଅଜାତ ଶତ୍ରୁ’ରେ ଜଣେ ଅଭିନେତା ଓ ‘ତୋ ପ୍ରେମରେ ପଡିଲା ପରେ’ରେ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଡ୍ୟାନସ୍‌ର ଏକ ଓ୍ବାର୍କଶପ କରିବା। ଏଥିରେ ସେ ଭାରତର ୨୦ ଟି ସହର ବୁଲି ଡ୍ୟାନସ୍‌ ଓ୍ବାର୍କଶପ କରିବେ। ଏଥିରେ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଅଥଚ ସୁଯୋଗ ପାଉ ନ ଥିବା ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ବରୁଣ ଧଓ୍ବନ ଓ ପ୍ରଭୁଦେବାଙ୍କ ପରି ବଲିଉଡ୍‌ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କୁ ଆଣିବାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ବେଡ୍‌ ରୁମ୍‌ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଠାରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଡ୍‌ ଏବଂ ଏଥିରେ  ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀ କେଉଁ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଉଛନ୍ତି ତାହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ସରସତାକୁ ସୂଚିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରହିଛି ଉଲ୍ଲେଖ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଏ। 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ଇଂଲଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବେଣ୍ଡେ ଡେଭିସନ୍‌ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସର୍ଭିକାଲ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବାପରେ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। 

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ରାୟପୁର, ୨୦।୯: ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଡକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଡାକ୍ତର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିବାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳା ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

କରାଚୀ, ୨୦।୯: ବିଘ୍ନବିନାଶନ ଗଣେଶଙ୍କ ଆରାଧନା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। 

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

ଭୋପାଳ, ୨୦।୯: ୪୦ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କଲେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧଓ୍ବାରୀରେ ରହୁଥିବା ବୃଦ୍ଧ ରାମସ୍ବରୂପ ଲଖେରା ନିଜ ଜମି ଆବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ୧୯୭୨ରେ ପ୍ରଥମେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। 

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ମୋ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ମୋ ପୁଅ ଅଂଶୁମାନ ‘ଅନ୍ତର୍ଲିନ’ ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜଣେ ଅଟିଷ୍ଟିକ ଶିଶୁ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ଧାରାବାହିକ ‘ତୁଳସୀ’ରେ କ୍ରିଷ୍ଣା ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି  ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ଅଭିନେତା ଶୁଭାଶିଷ୍‌ ଶର୍ମା (ଡାକ ନାମ ମଣ୍ଟୁ)। ପରେ ସେ ‘ଅପା’, ‘ଆଇନା’ ଭଳି ଅନେକ ଧାରାବାହିକରେ ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

୮୦ଟି ଫିଲ୍ମ, ୫୦୦ ଆଲବମ୍‌ ଓ ୧୫ଟି ଟେଲି ସିରିଏଲ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଟ୍ରାକ୍‌। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୮୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଭିଡିଓରେ କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ତରା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ। 

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହେଉଛନ୍ତି ଧନଦାତ୍ରୀ। ଋଗ୍‌ ବେଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ  ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରେଇ ଯାଏ।

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ହସ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଚାର ଦାୟୀ ବୋଲି ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଭିଏନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି।

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ହରିୟାଣା, ୧୯।୯: ହରିୟାଣାର ରଓ୍ବୋଡିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ହେବା ଘଟଣା ମନରୁ ନଲିଭୁଣୁ ପୁଣି ସେଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ବୟସ୍କମାନେ ଝାଡୁଧରି ଘର ଓଳାଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ବେଳେବେଳେ ଛୋଟ ଶିଶୁ ହଠାତ୍‌ ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହା ଶୁଭ ସୂଚକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଘରକୁ ଅତିଥିଙ୍କ ଆଗମନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହା ଦେଇଥାଏ ସୂଚନା।