ଫୁରସତ |

ମାଗଣାରେ ନୃତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ

ମାଗଣାରେ ନୃତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ
ପିଲାଦିନୁ ସେ ଖୁବ୍‌ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌। କାହା ସହିତ ମିଶି ନ ପରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଅନେକ। ଏମିତିରେ ପୁରୀ ଗଦାଧର ହାଇସ୍କୁଲରୁ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରି ଏସସିଏସ୍‌ କଲେଜରେ ପଢ଼ିଲେ। ଏଇ ଲାଜକୁଳା ସ୍ବଭାବ ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲେ ସେ କ’ଣ କରିବ ଭବିଷ୍ୟତରେ। କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେ ନେଇସାରିଥିଲେ। ଏକମାତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା କୋରିଓଗ୍ରାଫର ହେବା। ଇଏ ହେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟନ୍‌ ରଥ। ମା’ ସରସ୍ବତୀ ଓ ପିତା ଲଡୁ କିଶୋର ରଥ। ପୁରୀ ଲୋକନାଥ ରୋଡ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ଘର । ଯୁକ୍ତ+୩ ୨ୟ ବର୍ଷରେ ପଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଯେତେବେଳେ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ହେବେ ବୋଲି ଘରେ କହିଲେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ ଥିଲା। ଏକରେ ତ ଚୁପ୍‌ଚାପ ଲାଜକୁଳା ସ୍ବଭାବର। ସେଥିରେ ପୁଣି ସେ ନାଚ ବି ଶିଖିନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟନ୍‌୍‌ଙ୍କର ମତ ବଦଳିବାର ନ ଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ଯୋଗଦେଲେ ଏମ୍‌ଆଇ ଏସ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ। ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଶିଖିବା ପରେ ବଟକୃଷ୍ଣ ପୁଷ୍ପାଳଙ୍କ ଡ୍ୟାନ୍ସ କ୍ଲାସକୁ ଗଲେ। ଏଠାରେ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଦିନ ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶିଖିବାର ନିଶା ଥିଲା ପ୍ରବଳ। ତେଣୁ ସେ ବଟକୃଷ୍ଣ ପୁଷ୍ପାଳଙ୍କଠାରୁ ଡ୍ୟାନ୍ସ କ୍ଲାସ୍‌ର ଚାବି ମାଗିନେଇ ଆସିଥିଲେ। ପ୍ରତିଦିନ କ୍ଲାସ ନ ଥିବାବେଳେ ବି ଯାଇ ଡ୍ୟାନ୍ସ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍‌ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ନାଚ ପ୍ରତି ନିଷ୍ଠା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ବଟକୃଷ୍ଣ ପୁଷ୍ପାଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଣି ବିଶ୍ୱସ୍ବରୂପ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପାଖରେ ଛାଡିଲେ। ଏଠାରେ ଜାଜ୍‌, ବାଲେ,ସାଲ୍‌ସା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମଡର୍ନ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଶିଖିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ୫ ବର୍ଷ ଶିଖିଲେ। ସେ କେବଳ ଏଠାରେ ନାଚୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ରହିବା ଖାଇବା ସବୁକଥା ନିଜ ପାଖରେ ରଖି ବୁଝୁଥିଲେ ବିଶ୍ୱସ୍ବରୂପ ମିଶ୍ର। ଏଇଠି ଇଟିଭିରେ ‘ଓ୍ବାନ ଟୁ ଚାଚାଚା’ ର ଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ଓ ତରଙ୍ଗର ‘ଧୁମ୍‌ ମଚାଲେ’ ରେ ସେମିଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହେଲେ। ଏହା ପରେ ପରେ ‘ଡ୍ୟାନ୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ’, ‘ଡ୍ୟାନ୍ସ ଧମାଲ’ ଆଦି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗନେଲେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ‘ତାରା ରମ୍‌ ପମ୍‌’ ରେ ଜଣେ ମେଣ୍ଟର ଭାବରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ବମ୍ବେ ଯାଇ ଷ୍ଟାରପ୍ଲସର ‘ଡ୍ୟାନ୍ସ ପ୍ଲସ୍‌ ସିଜନ ୧’ରେ ୨୪ ଜଣଙ୍କ ଭିତରେ ଓ ଆଣ୍ଡ ଟିଭିର ‘ସୋ ୟୁ ଥିଙ୍କ ୟୁ କାନ ଡ୍ୟାନ୍ସ’ରେ ଶୀର୍ଷ ୫୦ ଜଣଙ୍କ ଭିତରେ ରହିଲେ। ଏହି ଭିତରେ ସେ ‘ଡିଜନି ବିୟୁଟି ଆଣ୍ଡ ଦି ବିଷ୍ଟ’ରେ ଟେରେନ୍ସ ଲୁଇସ୍‌ଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ। ଏହା ଥିଲା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଇଂଲିଶ ମ୍ୟୁଜିକାଲ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ। ଏଇଠି କାମ କରିବା ଭିତରେ ‘ବସ୍କୋ ସିଜର ଡ୍ୟାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ’ (ବଲିଉଡ ଗୀତର କୋରିଓଗ୍ରାଫି କରନ୍ତି) ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କଲେ। ପ୍ରତିଦିନ ସେ ବସ୍କୋଙ୍କୁ ମେସେଜ ପଠାନ୍ତି ଆଉ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି କେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଡାକିବେ। ଅନେକ ଦିନ ପରେ ବସ୍କୋ ତାଙ୍କୁ ଡାକିଲେ କାମ କରିବା ପାଇଁ। ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ସେ ଟେରେନ୍ସଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଆଉ ଚାରିମାସ ପରେ ସରିଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ବସ୍କୋ କହିଥିଲେ ଠିକ ଅଛି କାମ ସାରି ଚାରିମାସ ପରେ ଆସ। ଆଉ ଚାରିମାସ ପରେ ଯାଇ ସେ ବସ୍କୋ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କଲେ। ଏଇଠୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବରେ ବଲିଉଡ ଗୀତରେ କୋରିଓଗ୍ରାଫି ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଏଇଠି ସେ ‘ଫୁକ୍‌ରେ ରିଟର୍ନ’, ‘ଜଲି ଏଲ ଏଲ ବି’, ‘ଢିସୁମ’ ଆଦିରେ କାମ କଲେ। ନିକଟରେ ସେ ଶାହରୁଖ ଖାନ ଙ୍କ ସହ ମ୍ୟାଥମେଟିକାଲ ଆଡ୍‌ରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଏ ଭିତରେ ସେ ଓଡିଆ ଫିଲ୍ମ ‘ଅଜାତ ଶତ୍ରୁ’ରେ ଜଣେ ଅଭିନେତା ଓ ‘ତୋ ପ୍ରେମରେ ପଡିଲା ପରେ’ରେ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଡ୍ୟାନସ୍‌ର ଏକ ଓ୍ବାର୍କଶପ କରିବା। ଏଥିରେ ସେ ଭାରତର ୨୦ ଟି ସହର ବୁଲି ଡ୍ୟାନସ୍‌ ଓ୍ବାର୍କଶପ କରିବେ। ଏଥିରେ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଅଥଚ ସୁଯୋଗ ପାଉ ନ ଥିବା ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ବରୁଣ ଧଓ୍ବନ ଓ ପ୍ରଭୁଦେବାଙ୍କ ପରି ବଲିଉଡ୍‌ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କୁ ଆଣିବାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଫିଟ୍‌ ରହିବା ଲାଗି ଯେଉଁଠି ଯୋଗ କରିବା ସହ ବିୟର୍‌ ପିଅନ୍ତି ଲୋକେ

ଫିଟ୍‌ ରହିବା ଲାଗି ଯେଉଁଠି ଯୋଗ କରିବା ସହ ବିୟର୍‌ ପିଅନ୍ତି ଲୋକେ

ଫିଟ୍‌ ରହିବା ପାଇଁ ଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ବିୟର ଶରୀର ଲାଗି କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ହେଲେ ଜର୍ମାନୀର ଏକ ଯୋଗ ସେଣ୍ଟରରେ ଲୋକେ ଯୋଗ କରିବା ସହିତ ବିୟର ପିଇଥାନ୍ତି। 

ଏଠି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିପାରନ୍ତି କିଶୋର

ଏଠି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିପାରନ୍ତି କିଶୋର

ପପୁଆ ନିଉ ଗିନିରେ ରହିଛି ଏକ ଅଜବ ପରମ୍ପରା। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଆଦିବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ କୌଣସି ବାଧା ନାହିଁ। ଯିଏ ଯେଉଁଠି ଯେତେବେଳେ ଚାହିଁଲେ ନିଜ ସାଥୀ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିପାରିବେ। 

କେବଳ ଅନ୍ତର୍ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ଯେଉଁ ମଲ୍‌କୁ ଶପିଂ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି ମହିଳା

କେବଳ ଅନ୍ତର୍ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ଯେଉଁ ମଲ୍‌କୁ ଶପିଂ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି ମହିଳା

ବ୍ରିଟେନରେ ରହିଛି ଏମିତି ଏକ ଶପିଂ ମଲ୍‌ ଯେଉଁଠି ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଅନ୍ତର୍ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ଆସିଥାଆନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନର ଏସେକ୍ସରେ ଥିବା ଲେକ୍‌ସାଇଡ୍‌ ଶପିଂ ମଲ୍‌ରେ ଏଭଳି ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

ଏମିତି ଏକ ସ୍କୁଲ ଯେଉଁଠି ପଢନ୍ତି କେବଳ ଯାଆଁଳା ପିଲା

ଏମିତି ଏକ ସ୍କୁଲ ଯେଉଁଠି ପଢନ୍ତି କେବଳ ଯାଆଁଳା ପିଲା

ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ସେମିତି କିଛି ବାରଣ ନ ଥାଏ। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବାଳକ ବାଳିକାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଅଲଗା ଅଲଗା କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସ୍କୁଲରେ ଜାତି ଧର୍ମ ବର୍ଣ୍ଣର କୌଣସି ବାଛ ବିଚାର ନ ଥାଏ। 

ଗୋବର ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜାରେ ମନୋବାଞ୍ଛା ହୁଏ ପୂରଣ

ଗୋବର ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜାରେ ମନୋବାଞ୍ଛା ହୁଏ ପୂରଣ

ଗାଈ ଗୋବରରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମା ନିର୍ମାଣ କରି ପୂଜା କଲେ ସମସ୍ତ ମନୋବାଞ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି। ଗୋବରରେ ସାକ୍ଷାତ୍‌ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। 

ପ୍ରେମରେ ଦିଏ ସଫଳତା: ଶୁକ୍ର ପର୍ବତର ତ୍ରିଶୂଳ ଚିହ୍ନ

ପ୍ରେମରେ ଦିଏ ସଫଳତା: ଶୁକ୍ର ପର୍ବତର ତ୍ରିଶୂଳ ଚିହ୍ନ

ହାତରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବତ ରହିଛି। ଏସବୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଗ୍ରହକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥାନ୍ତି। ବୁଢ଼ା ଆଙ୍ଗୁଠି ତଳେ ଥିବା କ୍ଷେତ୍ର ଶୁକ୍ର ମହାଗ୍ରହଙ୍କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥାଏ। ଏଠାରେ ତ୍ରିଶୂଳ ଆକୃତିର ଚିହ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍‌ କରିବା ସହିତ ପ୍ରେମରେ ସଫଳତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। 

ଯେଉଁଠି ପଥର ଗାଏ ଗୀତ...

ଯେଉଁଠି ପଥର ଗାଏ ଗୀତ...

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୁଣେ ସହରରେ ରହିଛି ଏକ ପ୍ରକାର ପଥର। ଏହାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ସଂଗୀତର ମଧୁର ସ୍ବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତ ରଖେ  କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଯୋଗ

ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତ ରଖେ କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଯୋଗ

କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଯୋଗ ମନ, ଶରୀର ଓ ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ରିୟକୁ ମିଳିତ କରି ଆତ୍ମାକୁ ପରମାତ୍ମାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଡ଼ିଥାଏ। 

ସାଟେଲାଇଟ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା

ସାଟେଲାଇଟ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ନାସା ସାଟେଲାଇଟ୍‌  ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ବରଫର ସ୍ପଷ୍ଟ ଫଟୋଚିତ୍ର ପ୍ରେରଣ କରିଛି। ଏହା ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ବରଫ ପାହାଡର ଉଚ୍ଚତା ମାପ କରିପାରିବ ବୋଲି ଆମେରିକାର ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇପାରୁଥିବା ଡ୍ରୋନ୍‌

ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇପାରୁଥିବା ଡ୍ରୋନ୍‌

ଜେନେଭା: ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡସ୍ଥିତ ଇକୋଲ ପଲିଟେକନିକ୍‌ ଫେଡେରାଲେ ଡି ଲାଉସାନେ ଏବଂ ଜ୍ୟୁରିକ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ଏକ ଡ୍ରୋନ୍‌ ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

୬୫୦ କୁଆଁରୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ଏଲିଜାବେଥ୍‌ ବାଥରୀ

୬୫୦ କୁଆଁରୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ଏଲିଜାବେଥ୍‌ ବାଥରୀ

ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠା ଓଲଟାଇଲେ ଅନେକ ଭୟଙ୍କର ତଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡିଥାଏ। ଅନେକ ଶାସକ ପ୍ରଜାଙ୍କ ଉପରେ କରୁଥିବା ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିଲେ ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରୀ ଉଠିଥାଏ। ହଙ୍ଗେରୀରେ ପଞ୍ଚଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏଭଳି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣିଲେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସଞ୍ଚାର ହୋଇଥାଏ।

ଶନିମହାଗ୍ରହଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ଲାଗି କରନ୍ତୁ ଘୋଡ଼ାନାଲ ପ୍ରୟୋଗ

ଶନିମହାଗ୍ରହଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ଲାଗି କରନ୍ତୁ ଘୋଡ଼ାନାଲ ପ୍ରୟୋଗ

ମଣିଷ ଜୀବନରେ ନାନାପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଏହାର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ତଥା ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ଘୋଡ଼ାନାଲର ଉପଯୋଗ ବେଶ୍‌ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ।