ଫୁରସତ |

ଭିନ୍ନ ଏକ କର୍ମଶାଳା: ‘ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ନିଳୟ’

 ଭିନ୍ନ ଏକ କର୍ମଶାଳା: ‘ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ନିଳୟ’
ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁହୁଡ଼ି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର କୁହୁଡ଼ି ବଜାରଠାରେ ଥିବା ଏକ ପୁରୁଣା ମେରଦା ଘରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଏକ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ। ଦେଶ ପରାଧୀନ ସମୟର କେତେକ ବିରଳ ସାମଗ୍ରୀ ଏଠାରେ ସାଇତା ହୋଇ ରହିଥିବା ବେଳେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷଧରି କେବଳ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କଳା କାରିଗରି ଓ କୁଟୀରଶିଳ୍ପ ଶିକ୍ଷା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ଗାନ୍ଧୀବାଦୀ ନବକିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ ନିଜ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଶେଷକରି ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀର ବକୁଳବନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେ ବାନରସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ତା’ପରେ କଟକ ଆସି ପ୍ୟାରିମୋହନ ଏକାଡ଼େମୀ ଓ ପରେ ରେଭେନ୍‌ଶା କଲିଜିଏଟରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଡ଼ାକରା ଯୋଗୁ ସ୍କୁଲପଢା ବନ୍ଦ କରି ସେ ପଣ୍ଡିତ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାଶଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱରର ଇଞ୍ଚୁଡ଼ିଠାରେ ଆଚାଯର୍‌ୟ ହରିହରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଲୁଣମରା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଡ଼ ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନର ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବେ କାଯର୍‌ୟ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ପୁରୀ, କଟକ, ବାଲେଶ୍ୱର ଅଞ୍ଚଳର ଫଟୋ ଉଠାଇ କଟକ ସ୍ବରାଜ ଆଶ୍ରମକୁ ପଠାଉଥିଲେ। ପୁରୀଠାରେ ହାତଲେଖା ‘ସତ୍ୟାଗ୍ରହ’ ପତ୍ରିକା ବାଣ୍ଟି ସେ କାରାବରଣ କରିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀବାଦୀ ନବ କିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ ଥିଲେ ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ସ୍ବାଧୀନତାସଂଗ୍ରାମୀ, ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ, ବୈଦ୍ୟ, ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଖବରଦାତା, କଳାକାର, ସଂଗଠକ, ନାଟ୍ୟକାର, ମୂର୍ତ୍ତିକାରିଗର, ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା। ମାତ୍ର ସମାଜ ସେବାକୁ ନିଜର ବ୍ରତରୂପେ ପାଳନ କରି ସେ ୧୯୩୪ମସିହାରେ ‘ଆଯର୍‌ୟକଳା ନିଳୟ’ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିତ୍ଲେ। ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ନିଳୟ: ଏହାର ଉଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇଁ ଜନଜାଗରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବା ସହିତ ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାର, ଗ୍ରାମର ବିକାଶ ଓ ସଂସ୍କାର କରିବା। ଉତ୍କଳୀୟ କଳା, କୁଟୀରଶିଳ୍ପ, ସାହିତ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତିର ବିକାଶ କିପରି ହୋଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଥିଲା। ସେବା, ସଂସ୍କାର ନିମନ୍ତେ ଏହା ଏକ କର୍ମଶାଳାର ପୀଠଭୂମି ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରିବା ସହିତ, ଗୀତା ଜ୍ଞାନଯଜ୍ଞ, ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଶ୍ୟାମା କାଳୀପୂଜା ଆୟୋଜିତ କରାଯାଇଥାଏ। ଉତ୍କଳ ଦିବସ, ଶହୀଦ ଦିବସ, ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଯର୍‌ୟକଳା ନିଳୟଠାରେ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକକଳା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥାଏ। ବିଭିନ୍ନ ଗଛର ପତ୍ର ଓ ଛେଲିକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ପଦ୍ଧତିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ହୋଲି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଗାଁ ଗହଳିର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଋତୁର ଫସଲ ସମ୍ପକୀୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ପୁରାଣ ପାଠ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଥିଲା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାର ମୂଳକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର କରାଯାଇଥାଏ। ଏପରି କି ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ମାନିତ କରିଥାଏ। ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ମ୍ୟୁଜିୟମ: ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପରିସରରେ ରହିଥିବା ପୁରାତନ ପେଟ୍ରୋମାକ୍ସ ଲାଇଟ, ବ୍ରିଟିଶ ସମୟର କ୍ୟାମେରା, ଆଚାଯର୍‌ୟ ହରିହର, ପଣ୍ଡିତ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାଶଙ୍କ ଚିଠି, ପୁରୁଣା ପତ୍ରପତ୍ରିକା, ସିନେରି, କାଗଜମୁଖା, ବିଭିନ୍ନ ଫଟୋଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ସାଇତା ହୋଇ ରହିଛି। ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ବିରଳ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ସେତେବେଳେ ନବକିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ କୁହୁଡ଼ିଠାରେ ଉତ୍କମଣି ସ୍ମୃତି ସଦନ,ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ବିଦ୍ୟାଳୟ: ପୂର୍ବରୁ ଆଯର୍‌ୟ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ କୋଅପରେଟିଭ ସୋସାଇଟି ଓ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ସେରାମିକ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ ସଂସ୍ଥାରେ ଟାଇଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିଲା। ଲୁଗାସଫା ସାବୁନ, କୁକୁମ, କେଶ ତୈଳ, କାଳି, ମହମବତି, ଅଗରବତି, ଅଳ୍ପ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରି ଜଣେ ବେରୋଜଗାର ଯୁବକ କିପରି ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ତାହାର ତାଲିମ ପ୍ରଦାମ କରାଯାଉଥିଲା। ‘ଚେଷ୍ଟାକଲେ ପାରିବ ’ଲେଖାରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ପାଇଁ କୁଟୀରଶିଳ୍ପରେ କର୍ମସଂସ୍ଥାନର ପ୍ରେରଣା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ୨୦୦୬ରୁ ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତକଳା ଏକାଡେମୀ ସିଲାବସ ଅନୁଯାୟୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆର୍ଟ ଶିକ୍ଷା ସହ ସାମୟିକ ଭାବେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କୁଟୀରଶିଳ୍ପ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଆଯର୍‌ୟକଳାର ଶିକ୍ଷା: ଆଇନଜୀବୀ ଶକ୍ତି ପ୍ରସାଦ ଦାସ କୁହନ୍ତି, ନବକିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ ଥିଲେ ଆଜୀବନ ସମାଜସେବୀ ତଥା ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ। ପିଲାଦିନୁ ସେ ବହୁ ଅଭାବଅସୁବିଧାରେ କାଳାତିପାତ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବାପମା’ଙ୍କର ସେ ଥିଲେ ଏକମାତ୍ର ପୁତ୍ର। ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ନିଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଥିବା ବିଧୁଭୂଷଣ ପଟ୍ଟନାୟକ କୁହନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାର ଇତିହାସ, ଐତିହ୍ୟ ଓ ପରମ୍ପରା ଆଦି ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ଶୈକ୍ଷିକ ଭ୍ରମଣ କରାଯିବା ସହ ପାରମ୍ପରିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହା ପରାଧୀନ ଭାରତ ବର୍ଷର ଏକ ପୁରାତନ ନିଆରା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଚିତ। -ବନବିହାରୀ ବେହେରା
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ବେଡ୍‌ ରୁମ୍‌ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଠାରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଡ୍‌ ଏବଂ ଏଥିରେ  ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀ କେଉଁ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଉଛନ୍ତି ତାହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ସରସତାକୁ ସୂଚିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରହିଛି ଉଲ୍ଲେଖ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଏ। 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ଇଂଲଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବେଣ୍ଡେ ଡେଭିସନ୍‌ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସର୍ଭିକାଲ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବାପରେ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। 

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ରାୟପୁର, ୨୦।୯: ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଡକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଡାକ୍ତର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିବାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳା ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

କରାଚୀ, ୨୦।୯: ବିଘ୍ନବିନାଶନ ଗଣେଶଙ୍କ ଆରାଧନା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। 

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

ଭୋପାଳ, ୨୦।୯: ୪୦ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କଲେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧଓ୍ବାରୀରେ ରହୁଥିବା ବୃଦ୍ଧ ରାମସ୍ବରୂପ ଲଖେରା ନିଜ ଜମି ଆବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ୧୯୭୨ରେ ପ୍ରଥମେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। 

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ମୋ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ମୋ ପୁଅ ଅଂଶୁମାନ ‘ଅନ୍ତର୍ଲିନ’ ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜଣେ ଅଟିଷ୍ଟିକ ଶିଶୁ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ଧାରାବାହିକ ‘ତୁଳସୀ’ରେ କ୍ରିଷ୍ଣା ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି  ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ଅଭିନେତା ଶୁଭାଶିଷ୍‌ ଶର୍ମା (ଡାକ ନାମ ମଣ୍ଟୁ)। ପରେ ସେ ‘ଅପା’, ‘ଆଇନା’ ଭଳି ଅନେକ ଧାରାବାହିକରେ ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

୮୦ଟି ଫିଲ୍ମ, ୫୦୦ ଆଲବମ୍‌ ଓ ୧୫ଟି ଟେଲି ସିରିଏଲ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଟ୍ରାକ୍‌। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୮୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଭିଡିଓରେ କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ତରା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ। 

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହେଉଛନ୍ତି ଧନଦାତ୍ରୀ। ଋଗ୍‌ ବେଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ  ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରେଇ ଯାଏ।

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ହସ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଚାର ଦାୟୀ ବୋଲି ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଭିଏନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି।

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ହରିୟାଣା, ୧୯।୯: ହରିୟାଣାର ରଓ୍ବୋଡିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ହେବା ଘଟଣା ମନରୁ ନଲିଭୁଣୁ ପୁଣି ସେଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ବୟସ୍କମାନେ ଝାଡୁଧରି ଘର ଓଳାଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ବେଳେବେଳେ ଛୋଟ ଶିଶୁ ହଠାତ୍‌ ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହା ଶୁଭ ସୂଚକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଘରକୁ ଅତିଥିଙ୍କ ଆଗମନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହା ଦେଇଥାଏ ସୂଚନା।