ଫୁରସତ |

ଭିନ୍ନ ଏକ କର୍ମଶାଳା: ‘ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ନିଳୟ’

 ଭିନ୍ନ ଏକ କର୍ମଶାଳା: ‘ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ନିଳୟ’
ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁହୁଡ଼ି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର କୁହୁଡ଼ି ବଜାରଠାରେ ଥିବା ଏକ ପୁରୁଣା ମେରଦା ଘରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଏକ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ। ଦେଶ ପରାଧୀନ ସମୟର କେତେକ ବିରଳ ସାମଗ୍ରୀ ଏଠାରେ ସାଇତା ହୋଇ ରହିଥିବା ବେଳେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷଧରି କେବଳ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କଳା କାରିଗରି ଓ କୁଟୀରଶିଳ୍ପ ଶିକ୍ଷା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ଗାନ୍ଧୀବାଦୀ ନବକିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ ନିଜ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଶେଷକରି ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀର ବକୁଳବନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେ ବାନରସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ତା’ପରେ କଟକ ଆସି ପ୍ୟାରିମୋହନ ଏକାଡ଼େମୀ ଓ ପରେ ରେଭେନ୍‌ଶା କଲିଜିଏଟରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଡ଼ାକରା ଯୋଗୁ ସ୍କୁଲପଢା ବନ୍ଦ କରି ସେ ପଣ୍ଡିତ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାଶଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱରର ଇଞ୍ଚୁଡ଼ିଠାରେ ଆଚାଯର୍‌ୟ ହରିହରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଲୁଣମରା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଡ଼ ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନର ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଭାବେ କାଯର୍‌ୟ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ପୁରୀ, କଟକ, ବାଲେଶ୍ୱର ଅଞ୍ଚଳର ଫଟୋ ଉଠାଇ କଟକ ସ୍ବରାଜ ଆଶ୍ରମକୁ ପଠାଉଥିଲେ। ପୁରୀଠାରେ ହାତଲେଖା ‘ସତ୍ୟାଗ୍ରହ’ ପତ୍ରିକା ବାଣ୍ଟି ସେ କାରାବରଣ କରିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀବାଦୀ ନବ କିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ ଥିଲେ ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ସ୍ବାଧୀନତାସଂଗ୍ରାମୀ, ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ, ବୈଦ୍ୟ, ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଖବରଦାତା, କଳାକାର, ସଂଗଠକ, ନାଟ୍ୟକାର, ମୂର୍ତ୍ତିକାରିଗର, ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା। ମାତ୍ର ସମାଜ ସେବାକୁ ନିଜର ବ୍ରତରୂପେ ପାଳନ କରି ସେ ୧୯୩୪ମସିହାରେ ‘ଆଯର୍‌ୟକଳା ନିଳୟ’ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିତ୍ଲେ। ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ନିଳୟ: ଏହାର ଉଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇଁ ଜନଜାଗରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବା ସହିତ ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାର, ଗ୍ରାମର ବିକାଶ ଓ ସଂସ୍କାର କରିବା। ଉତ୍କଳୀୟ କଳା, କୁଟୀରଶିଳ୍ପ, ସାହିତ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତିର ବିକାଶ କିପରି ହୋଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଥିଲା। ସେବା, ସଂସ୍କାର ନିମନ୍ତେ ଏହା ଏକ କର୍ମଶାଳାର ପୀଠଭୂମି ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରିବା ସହିତ, ଗୀତା ଜ୍ଞାନଯଜ୍ଞ, ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଶ୍ୟାମା କାଳୀପୂଜା ଆୟୋଜିତ କରାଯାଇଥାଏ। ଉତ୍କଳ ଦିବସ, ଶହୀଦ ଦିବସ, ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଯର୍‌ୟକଳା ନିଳୟଠାରେ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକକଳା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥାଏ। ବିଭିନ୍ନ ଗଛର ପତ୍ର ଓ ଛେଲିକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ପଦ୍ଧତିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ହୋଲି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଗାଁ ଗହଳିର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଋତୁର ଫସଲ ସମ୍ପକୀୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ପୁରାଣ ପାଠ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଥିଲା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାର ମୂଳକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର କରାଯାଇଥାଏ। ଏପରି କି ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ମାନିତ କରିଥାଏ। ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ମ୍ୟୁଜିୟମ: ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପରିସରରେ ରହିଥିବା ପୁରାତନ ପେଟ୍ରୋମାକ୍ସ ଲାଇଟ, ବ୍ରିଟିଶ ସମୟର କ୍ୟାମେରା, ଆଚାଯର୍‌ୟ ହରିହର, ପଣ୍ଡିତ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାଶଙ୍କ ଚିଠି, ପୁରୁଣା ପତ୍ରପତ୍ରିକା, ସିନେରି, କାଗଜମୁଖା, ବିଭିନ୍ନ ଫଟୋଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ସାଇତା ହୋଇ ରହିଛି। ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ବିରଳ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ସେତେବେଳେ ନବକିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ କୁହୁଡ଼ିଠାରେ ଉତ୍କମଣି ସ୍ମୃତି ସଦନ,ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ବିଦ୍ୟାଳୟ: ପୂର୍ବରୁ ଆଯର୍‌ୟ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ କୋଅପରେଟିଭ ସୋସାଇଟି ଓ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ସେରାମିକ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ ସଂସ୍ଥାରେ ଟାଇଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିଲା। ଲୁଗାସଫା ସାବୁନ, କୁକୁମ, କେଶ ତୈଳ, କାଳି, ମହମବତି, ଅଗରବତି, ଅଳ୍ପ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରି ଜଣେ ବେରୋଜଗାର ଯୁବକ କିପରି ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ତାହାର ତାଲିମ ପ୍ରଦାମ କରାଯାଉଥିଲା। ‘ଚେଷ୍ଟାକଲେ ପାରିବ ’ଲେଖାରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ପାଇଁ କୁଟୀରଶିଳ୍ପରେ କର୍ମସଂସ୍ଥାନର ପ୍ରେରଣା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ୨୦୦୬ରୁ ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତକଳା ଏକାଡେମୀ ସିଲାବସ ଅନୁଯାୟୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆର୍ଟ ଶିକ୍ଷା ସହ ସାମୟିକ ଭାବେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କୁଟୀରଶିଳ୍ପ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଆଯର୍‌ୟକଳାର ଶିକ୍ଷା: ଆଇନଜୀବୀ ଶକ୍ତି ପ୍ରସାଦ ଦାସ କୁହନ୍ତି, ନବକିଶୋର ପଟ୍ଟନାୟକ ଥିଲେ ଆଜୀବନ ସମାଜସେବୀ ତଥା ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ। ପିଲାଦିନୁ ସେ ବହୁ ଅଭାବଅସୁବିଧାରେ କାଳାତିପାତ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବାପମା’ଙ୍କର ସେ ଥିଲେ ଏକମାତ୍ର ପୁତ୍ର। ଆର୍ଯ୍ୟକଳା ନିଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଥିବା ବିଧୁଭୂଷଣ ପଟ୍ଟନାୟକ କୁହନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାର ଇତିହାସ, ଐତିହ୍ୟ ଓ ପରମ୍ପରା ଆଦି ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ଶୈକ୍ଷିକ ଭ୍ରମଣ କରାଯିବା ସହ ପାରମ୍ପରିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହା ପରାଧୀନ ଭାରତ ବର୍ଷର ଏକ ପୁରାତନ ନିଆରା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଚିତ। -ବନବିହାରୀ ବେହେରା
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଯେଉଁ କାଫେରେ ବିଷାକ୍ତ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ସହ ରୋମାନ୍ସ କରନ୍ତି ଲୋକେ

ଯେଉଁ କାଫେରେ ବିଷାକ୍ତ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ସହ ରୋମାନ୍ସ କରନ୍ତି ଲୋକେ

କଫି କାଫେ ଯିବାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରି ଥାଆନ୍ତି। କାରଣ ଏଠାରେ କଫି ପିଇବାର ପରିବେଶ ଥାଏ ଟିକେ ନିଆରା।

ଏଠି ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ନୁହେଁ ହୁଏ କଙ୍କଡ଼ା ବର୍ଷା

ଏଠି ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ନୁହେଁ ହୁଏ କଙ୍କଡ଼ା ବର୍ଷା

ସବୁସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହେଲେ ସାଧାରଣତଃ ଆକାଶରୁ ପାଣି ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ। ହେଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦ୍ୱୀପରେ କଙ୍କଡ଼ା ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ। କଥାଟା ଶୁଣିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ସତ।

ରାଶି ଅନୁସାରେ ଏପରି କରନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଜପ, ଟଳିବ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ

ରାଶି ଅନୁସାରେ ଏପରି କରନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଜପ, ଟଳିବ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ

ପୁରାଣରେ ୭ଜଣ ଅମର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଅଶ୍ୱତ୍ଥାମା, ବଳି, ବ୍ୟାସ, ହନୁମାନ, ବିଭୀଷଣ, କୃପାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ। କୁହାଯାଏ, ଏମାନେ ଏବେବି ଆମ ସହିତ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠରେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଭଗବାନ୍‌ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ବେଶୀ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ।

ସ୍ମୃତିରେ ଭଗତ୍‌

ସ୍ମୃତିରେ ଭଗତ୍‌

ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଭଗତ୍‌ ସିଂଙ୍କ ଆଜି ଶହୀଦ ଦିବସ। ସେ ୧୯୦୭ରେ ଶ୍ରୀଆନନ୍ଦପୁର ସାହିବ୍‌ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାଧୀନତାର ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ ଏବେ ଏହି ଗାଁଟି ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ବି ଭଗତ୍‌ ସିଂଙ୍କ ଘରଟି ପୂର୍ବବତ୍‌ ନିଜର ସତ୍ତା ବଜାୟ ରଖିଛି। ୧୯୭୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ତାଙ୍କ ମା’ ରହି ଆସୁଥିଲେ। 

ସୁନ୍ଦରୀ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ରକ୍ତରେ ଗାଧାନ୍ତି ମଡେଲ

ସୁନ୍ଦରୀ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ରକ୍ତରେ ଗାଧାନ୍ତି ମଡେଲ

ସୁନ୍ଦରୀ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ତରୁଣୀମାନେ ଯେକୌଣସି ଅସାଧ୍ୟ କାମ କରିବାକୁ ବି ପଛାଇ ନଥା’ନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ କିଏ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରି ତ ଆଉ କିଏ ବ୍ୟୁଟି ପ୍ରଡକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିଥା’ନ୍ତି। ହେଲେ ଏମିତି ଜଣେ ମଡେଲ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଗୂଢ଼ ରହସ୍ୟ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ।

ଯେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ମୃତବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥାଆନ୍ତି ଜୀବିତ

ଯେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ମୃତବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥାଆନ୍ତି ଜୀବିତ

ଜନ୍ମ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ଜୀବନର ଚିରନ୍ତନ ସତ୍ୟ। ଜନ୍ମ ହେଲେ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ। ମୃତ୍ୟୁର ଯାତ୍ରାରୁ କେହି କେବେ ଫେରିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଠି ମୃତବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜୀବିତ ହୋଇଯାଏ। ଏହି କଥା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ହେଉଥିବେ, ମାତ୍ର କଥାଟା ସତ୍ୟ।

କ୍ଷୀର ପିଇ ପଡିଆକୁ ଆସୁଥିଲେ ଏହି ଖେଳାଳି: ବ୍ୟାଟରୁ ହେଉଥିଲା ଚୌକା-ଛକା ବର୍ଷା

କ୍ଷୀର ପିଇ ପଡିଆକୁ ଆସୁଥିଲେ ଏହି ଖେଳାଳି: ବ୍ୟାଟରୁ ହେଉଥିଲା ଚୌକା-ଛକା ବର୍ଷା

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ପୂର୍ବତନ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହଓ୍ବାଗଙ୍କୁ ‘ନଜଫଗଡର ନବାବ’ କୁହାଯାଏ। ଏମିତି ବି କ୍ରିକେଟ ଦୁନିଆରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସକ ‘ଭଗବାନ’ କହୁଥିବା ବେଳେ, ବୀରୁଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂକୁ ଭୁଲି ପାରି ନାହାନ୍ତି। 

ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବି ଜାଣିହେବ ଅବସାଦ...

ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବି ଜାଣିହେବ ଅବସାଦ...

ମାନସିକ ଅବସାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଏବେ ସହଜରେ ମିଳିପାରିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ଚିକିତ୍ସା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ରହିବ ନାହିଁ। ରକ୍ତ ଏବଂ ମୁତ୍ର ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ମାନସିକ ଅବସାଦ ରହିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାପଡିଯିବ ବୋଲି ନିକଟରେ ଟ୍ରିନିଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।  

ହୋଟେଲ୍‌ ଯିବା ପାଇଁ ଚଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼େ ୬୦ ହଜାର ପାହାଚ

ହୋଟେଲ୍‌ ଯିବା ପାଇଁ ଚଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼େ ୬୦ ହଜାର ପାହାଚ

ଚାଇନାର ୟେଲୋ ମାଉଣ୍ଟେନ୍‌ରେ ରହିଛି ଏକ ହୋଟେଲ୍‌। ହୋଟେଲ୍‌କୁ ଯିବା ପାଇଁ ୬୦ ହଜାର ପାହାଚ ଚଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼େ। ୪ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ହୋଟେଲ୍‌ ନାମ ହେଉଛି ଜେଡ୍‌ ସ୍କ୍ରିନ୍‌। ହୋଟେଲ୍‌ଟି ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୧୮ଶହ ୩୦ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି।

ଗଛରେ ଲଟକି ରହିଛି ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ଟଙ୍କା

ଗଛରେ ଲଟକି ରହିଛି ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ଟଙ୍କା

ଦୁନିଆର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଇନ ତଥା ସାମାଜିକ ପରମ୍ପରା ପ୍ରଚଳିତ। ବ୍ରିଟେନ୍‌ର  ସ୍କଟିଶ୍‌ ଦ୍ୱୀପରେ ରହିଛି ଏକ ଗଛ। ଏହା କୌଣସି ସାଧାରଣ ଗଛ ନୁହେଁ। ଗଛରେ ଲଟକି ରହିଛି ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ଟଙ୍କା। 

ସେଲ୍‌ଫି ନେବାର ଅଜବ ନିଶା

ସେଲ୍‌ଫି ନେବାର ଅଜବ ନିଶା

ଆଜିକାଲି ସେଲ୍‌ଫି ନିଶା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘାରିଛି। କିଏ ଛାତରେ ଚଢ଼ି ସେଲ୍‌ଫି ନେଉଛି ତ କିଏ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ ଆଉ କିଏ ଗଛ ଉପରେ। ମାତ୍ର ଆଜି ଏମିତି ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସେଲ୍‌ଫି ନେବା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ଶୁଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। 

ନିଜ କ୍ଷୀର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ମହିଳା

ନିଜ କ୍ଷୀର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ମହିଳା

ଗାଈ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କର କ୍ଷୀର ପ୍ରାୟତଃ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ସାଇପ୍ରସ୍‌ରେ ଜଣେ ମହିଳା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ନିଜ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରି ଏବେ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି।


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା