ସମ୍ପାଦକୀୟ |

କ୍ଷମତା ଓ ଦଳ

କ୍ଷମତା ଓ ଦଳ
ଆକାର ପଟେଲ/ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତି ସମ୍ପ୍ରତି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯେତିକି ଆଗ୍ରହ ଓ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା, ତାହା କ୍ୱଚିତ୍‌ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ମୁଁ ଶନିବାର ସକାଳ ୭ଟା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖିଲି ସବୁ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲ ତାଙ୍କ ପ୍ୟାନେଲ ଲିଷ୍ଟ ଧରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା, ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। କିଛିବର୍ଷ ତଳେ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ପତ୍ରିକାରେ ଭାରତ ସରକାର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଉପେକ୍ଷା କରୁଥିବା ନେଇ ସମ୍ପାଦକୀୟ ସ୍ତମ୍ଭରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଅଥଚ ସେହି ସଂଖ୍ୟାରେ ୮ଟି ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଲେଖା ଓ ରିପୋର୍ଟରେ ଉତ୍ତରଭାରତର ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ୩ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ସେହି ମନୋଭାବ ବଦଳିବାର ଦେଖାଯାଉଛି, ଯାହା ଏକ ଭଲ ଲକ୍ଷଣ। ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ, ବିଶେଷତଃ ତ୍ରିପୁରାର। ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଶେଷ ବୃହତ୍‌ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ, ଯେଉଁଠି ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ କ୍ଷୟଶୀଳ ହେଲେହେଁ ଏବେ ବି ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଆଲୋଚନା କରୁଛି। ରାଜସ୍ଥାନରେ କେତେକ ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଚିନ ପାଇଲଟ କହିଥିଲେ- କୌଣସି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ସେ ରାଜ୍ୟର ପୌର ନିର୍ବାଚନ ଓ ଓ୍ବାର୍ଡ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବାକୁ ହେବ। ଏହା ଦଳର ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରକୁ ମଜଭୁତ କରିବ। ତା’ପରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଓ ଶେଷରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶାସନ ଗାଦି ଅକ୍ତିଆର କରିହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ ହୋଇପଡ଼ିଛି, ଯାହା ଇତିହାସରେ କେବେ ଘଟି ନ ଥିଲା। ସମ୍ଭବତଃ ଚଳିତବର୍ଷ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ପରେ ସେଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିପାରେ। ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନଗୁଡ଼ିକରେ ଜିତିବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କ୍ଷମତାରେ ରହିଲେ ହିଁ କୌଣସି ଦଳ ନିଜ ଆଦର୍ଶର ପରିପାଳନ କରି କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ସ୍ଥିର କରିପାରିବ। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ ଭାଜପା ହରିୟାଣା ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗୋମାଂସ ଓ ଗୋହତ୍ୟା ନିଷେଧ କରି ପରେ ଏହାକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିପାରିବ। ପୁଣି କ୍ଷମତାରେ ରହିଲେ ହିଁ ରାଜନେତାମାନେ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀଗୁଡ଼ିକରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କର ସେବା କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିବେ। ରାଜନୀତିରେ ପାଣ୍ଠି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ। ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ରାଜନେତାମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତଭାବେ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ବା ନ ହୁଅନ୍ତୁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଦଳ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ବିଭିନ୍ନ କର୍ପୋରେଟ୍‌ ସଂସ୍ଥା ସୁସ୍ପଷ୍ଟ କାରଣରୁ କ୍ଷମତାସୀନ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ହିଁ ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇଥାନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ବିରୋଧୀ ଦଳରେ ଥିବା ନେତାମାନେ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ନିଜ ପକେଟ୍‌ରୁ ବେଶି ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନ ଥାନ୍ତି। ଫଳରେ ସେମାନେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକ୍ଷମ ହୋଇପାରି ନ ଥାନ୍ତି। କ୍ଷମତାରେ ରହିବାର ଆଉ ଏକ ଫାଇଦା ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ବାର୍ତ୍ତା ପହଞ୍ଚାଇବାର ସୁବିଧା। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ ସରକାର ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷମତାସୀନ ଦଳ ସପକ୍ଷରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ବାର୍ତ୍ତା ପହଞ୍ଚିଥାଏ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବିଜ୍ଞାପନଦାତା। ଗତବର୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ତାଙ୍କ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଜ୍ଞାପନରେ ସରକାର ୧୨୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ତାହା ସହ ତୁଳନା କଲେ ବଜାରରେ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ୟୁନିଲିଭର ଗତବର୍ଷ ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଜ୍ଞାପନ ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି। ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀ ମିଶି ବିଜ୍ଞାପନରେ ଯେତିକି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି, ତାହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ କମ୍‌। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଗୁଡ଼ିକ ବି ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଅନ୍ତି। ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ୨୦୧୫ରେ ବିଜ୍ଞାପନ ବାବଦରେ ୫୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଏହା ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଛାପା ଓ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସରକାରୀ ଦଳର ପକ୍ଷ ନିଅନ୍ତି। ବିଜ୍ଞାପନ ପାଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ସରକାର ତଥା ସରକାରୀ ଦଳ ବିରୋଧରେ ବେଶି ପ୍ରଚାର କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ବିଶେଷତଃ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଆଞ୍ଚଳିକ ଖବରକାଗଜ ପ୍ରତି ଏହା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। ଗୋଟିଏ ଉଦାହରଣ ଦେଲେ ଠିକ୍‌ ହେବ। ଭାରତର ସପ୍ତମ ବୃହତ୍ତମ ଖବରକାଗଜ ରାଜସ୍ଥାନ ପତ୍ରିକା, ଯାହାର ପାଠକ ସଂଖ୍ୟା ୧.୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ, ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେଙ୍କ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଏକ କେସ୍‌ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ସରକାର ଉକ୍ତ ଖବରକାଗଜକୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଶେଷରେ ଦଳ କ୍ଷମତାରେ ରହିବାର ଆଉ ଏକ ଲାଭ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ସରକାରୀ କଳକୁ ଇଚ୍ଛାମତେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଏହା ଉପରେ କିଛି ପରିମାଣରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖେ। କିନ୍ତୁ ତାହା ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ। ପାଞ୍ଚବର୍ଷରୁ ବାକି ସମୟ କ୍ଷମତାସୀନ ଦଳ ପୋଲିସ ବାହିନୀକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ, ନିଜ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପଦପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିପାରେ ଏବଂ ସରକାରୀ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବ୍ୟବହାର ଓ ଅପବ୍ୟବହାର ବି କରିପାରେ। ଏସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ତିଷ୍ଠି ରହିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ତେଣୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ସ୍ତରରେ କଂଗ୍ରେସ ଯଦି ନିଜର ସ୍ଥିତି ଦୃଢ଼ କରି ନ ପାରେ ବା କ୍ଷମତା ହାସଲ କରି ନ ପାରେ ତେବେ ୨୦୧୯ରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେବେହେଲେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। (Email: aakar.patel@gmail.com)
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଚାଷୀଙ୍କୁ ବାଉଳା

ଚାଷୀଙ୍କୁ ବାଉଳା

ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ବାଲାକୋଟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ସମ୍ଭବତଃ ଆଖିଦୃଶିଆ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନାହିଁ। ଏଭଳି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଅତ୍ୟଧିକ ରାଜନୈତିକ ବୁଦ୍ଧି ଦରକାର ନାହିଁ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଭଳି କୃଷିଭିତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷର ଭୂମିକା ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଅଧିକ ରହିବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼ୁଛି।

ଅବାଞ୍ଛିତ ନାବାଳିକା ମାତୃତ୍ୱ

ଅବାଞ୍ଛିତ ନାବାଳିକା ମାତୃତ୍ୱ

ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା 

ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଉଥିବା ମା’ ଏକ ମଧୁରତମ ଶବ୍ଦ, ଯାହାର ବିକଳ୍ପ ହୁଏତ ଶବ୍ଦକୋଷରେ ନ।ହିଁ। ମା’ ବକ୍ଷର ଅମୃତ ପାନକରି ଶୈଶବର ବେଶ୍‌ କିଛିବର୍ଷ ଅବୋଧ ଶିଶୁଟି ଜୀବନ ଧାରଣକରେ। ସେ ବିଶ୍ୱ ନିର୍ମାଣର ଜନ୍ମବେଦି। ନାରୀ ଅଦିତି-ଅଖଣ୍ଡନୀୟା। 

ମା’ଙ୍କ ବିଚିତ୍ର ବେଶ

ମା’ଙ୍କ ବିଚିତ୍ର ବେଶ

ମାନସ କୁମାର ପାଢ଼ୀ

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର। ସର୍ବବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ପୂଜାରୀ ସର୍ବଗିଳା ସକାଳୁ ନିତ୍ୟକର୍ମ ସାରି ମନ୍ଦିରର କବାଟ ଖୋଲି ଦେଖିଲେ ଶିକ୍ଷାମାତାଙ୍କ ଅପୂର୍ବ ବେଶ। ପଦ୍ମ ଉପରେ ନ ବସି ଗେଣ୍ଡୁମାଳ ଗଳାରେ ଲମ୍ବାଇ ଗୋଟିଏ ଗଧ ପାଖରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛନ୍ତି ମା’। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମୟ ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ରୁଚି ତଥା ପେସା ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ କେତେକ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତିକୁ ନିଜର ପେସା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। 

ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଆକାର ପଟେଲ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ସୋମବାର ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲର ଧାର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ତିମ ଦିବସ ହେଉଛି ମଙ୍ଗଳବାର। ମୁଁ ଏଠାରେ କେତେକ ବିଷୟ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସା..

କିଓ୍ବି ଆଖିରେ ଲୁହ

କିଓ୍ବି ଆଖିରେ ଲୁହ

ପ୍ରକାଶ ତ୍ରିପାଠୀ

ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍‌ର ଭିଡିଓଟି କୌଣସି ଏକ ଆକ୍ସନଧର୍ମୀ ସିନେମାର ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରା ଦୃଶ୍ୟଠାରୁ କମ୍‌ ନ ଥିଲା। ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବନ୍ଧୁକ ହାତରେ ଧରି ବୀରଠାଣିରେ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ମସଜିଦ୍‌ ଭିତରେ ଶାନ୍ତିର ରାହା ଖୋଜୁଥିବା ମଣିଷଗୁଡାଙ୍କୁ ପୋକମାଛି ପରି ମାରି ପକାଇବାଠାରୁ ବଳି ନାରକୀୟ ହିଂସା ଆଉ କ’ଣ ହୋଇପାରେ। ଘଟଣାଟି ଘଟିଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧି..

ପରିବେଶ ଚିନ୍ତକ

ପରିବେଶ ଚିନ୍ତକ

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ପରିବେଶ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏବେ ପୃଥିବୀବ୍ୟାପୀ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେବା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏ ଦିଗରେ କ୍ୱଚିତ ଭାବୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ସମୟରେ ୪ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଆ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କଥାରେ ଅଛି-‘ପରଜାପତି ତରକା ଅତି।’ ଅର୍ଥାତ୍‌ ପ୍ରଜାପତିକୁ ଧରିବାକୁ ଗଲେ ତାହା ସହଜରେ ଧରା ଦିଏନାହିଁ।  ସାମାନ୍ୟ ଆଭାସ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଏହି ସୁନ୍ଦର ପତଙ୍ଗଟି ଉଡି ପଳାଇଯାଇଥାଏ। ତଥାପି ପିଲାମାନେ ପ୍ରଜାପତି ଧରିବାକୁ ଖୁବ୍‌ ଆଗ୍ରହ ସହକାରେ ତା’ ପଛରେ ଧାଇଁଥାଆନ୍ତି। ଏପରି ଜଣେ ପିଲାକୁ ପ୍ରଜାପତିମାନେ ଡରି ନ ଯାଇ ବରଂ ତା’ର ସାଥୀ ..

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନମାନେ ମୃତ ଲୋକର ଶବକୁ ପୋତିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ତାକୁ ଅଗ୍ନିରେ ଦାହ କରନ୍ତି। ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଦାହ ପାଇଁ କାଠ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଆଜିକାଲି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଶକ୍ତି ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲାଣି।  କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଜାଳେଣି କାଠର ଘୋର ଅଭାବ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ଗାର୍ଡନରମାନେ ଗଛର ଅଳ୍ପ କିଛି ଛୋଟ ଡାଳ କାଟିବାର ଛଳନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଡାଳ କାଟନ୍ତି ଓ ସେସବୁକୁ ନିଗମବୋଧ ଘା..

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ମଣିଷର ଛଳନା ଇତିହାସ ପରି ପୁରୁଣା। କିଛିଦିନ ତଳେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଅବସରରେ କୌଣସି ଏକ ଅପେରା ମଞ୍ଚ ଉପରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଆଳରେ ଜଣେ ମହିଳା କଳାକାର ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ପ୍ରସାରଣ କଲେ ଏବଂ ଆଉ କେତେକ ଚ୍ୟାନେଲ ପ୍ରତିବାଦ ବାହାନାରେ ସେହି ତଥାକଥିତ ନଗ୍ନ ନୃତ୍ୟକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କଲେ। ଜଣେ ରାଜାଙ୍କୁ ଯଦି ତାଙ୍କ ପାର୍ଷଦ କହେ, ‘ମଣିମା, ଆପଣଙ୍କ ବଡ଼ଗୁଣ ହେଲା ଆପଣ ତୋଷାମଦି ଭଲପାଆନ୍ତି ନାହିଁ,’ ଏ କଥାଟି ଯେମିତି ଏକ ତୋଷା..

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର


ବିକାଶ କୁମାର ପତି

ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଅର୍ଥାତ୍‌, କେହି ବି ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେନି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ବିନା ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି- ତାଙ୍କ ପରିବାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର, ସବୁଠି ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଓ ତୃଷ୍ଣା ମେଣ୍ଟେଇବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘର ଜଳ ଉପରେ କାମ କରୁ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କୁହାଯାଏ ବିବାହ ଯୋଡ଼ି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଦରବାରରେ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଣ୍ଡଓ୍ବାରେ ଏପରି ଏକ ବିରଳ ବାହାଘର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଖଣ୍ଡଓ୍ବା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁନାସା ଗଁାର ବାସିନ୍ଦା ଧନେଶ ରାଜବୈଦ ନିମାଡ ନିବାସୀ ଚେତନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ କନ୍ୟା ଓ ବରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୩୬ ଇଞ୍ଚ। ଉଚ୍ଚତା କମ୍‌ ..


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri