ଜାତୀୟ |

ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଚାନ୍ଦ୍‌ନୀ

ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଚାନ୍ଦ୍‌ନୀ
ବମ୍ବେ, ୨୮।୨(ପି.ଟି.): ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଇ ଶନିବାର ଅଚାନକ୍‌ ଇହଲୀଳା ସମ୍ବରଣ କରିଥିବା ବଲିଉଡ୍‌ ରାଣୀ ଶ୍ରୀଦେବୀ ବୁଧବାର ରାଜକୀୟ ଶୈଳୀରେ ଚିରବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି। ବମ୍ବେର ଭିଲେ ପାର୍ଲେ କ୍ରିମେଟୋରିୟମ୍‌ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦାର ସହ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ‘ଚାନ୍ଦ୍‌ନୀ’। ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କୁ ଦୁଇ ଝିଅ ଜାହ୍ନବୀ ଏବଂ ଖୁସି ମୁଖାଗ୍ନି ଦେଇଥିଲେ। ପାଖରେ ଥିଲେ ସ୍ବାମୀ ତଥା ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା ବୋନି କପୁର। ୫୪ ବର୍ଷରେ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗକୁ ନେଇ ସିନେମା କଳାକାର ଓ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। କପୁର ବଙ୍ଗଳାରୁ ଶ୍ମଶାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଚାନ୍ଦ୍‌ନୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ତଥା ଅନ୍ତିମଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ। ‘ଶ୍ରୀଦେବୀ ଅମର ରହେ’ ଉଚ୍ଚାରଣରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳ। ପ୍ରିୟ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେବାବେଳେ ଅନେକଙ୍କ ଆଖିରୁ ଅଶ୍ରୁ ଝରିପଡ଼ୁଥିଲା। ପ୍ରଥମ କରି ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ଶେଷଯାତ୍ରାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ‘ମିଷ୍ଟର ଇଣ୍ଡିଆ’, ‘ହିମ୍ମତ୍‌ଓ୍ବାଲା’, ‘ନାଗିନା’, ‘ଚାଲ୍‌ବାଜ୍‌’ ଭଳି ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ସିନେମାରେ ଅଭିନୟ କରି ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଘର କରିରହିଥିବା ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କୁ ‘ଚାନ୍ଦ୍‌ନୀ’ ଫିଲ୍ମ ଦେଇଥିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ। ତାଙ୍କୁ ବଲିଉଡ୍‌ର ଚାନ୍ଦ୍‌ନୀ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଜହ୍ନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଜହ୍ନର ରଙ୍ଗ ଧବଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସଂଯୋଗବଶତଃ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରିୟ ରଙ୍ଗ। ତାଙ୍କର ଶେଷଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ଘରର ପରଦାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଧବଳମୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ତିମ ଯାତ୍ରାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଯାନକୁ ମଧ୍ୟ ଧଳା କପଡ଼ା ଓ ଏହି ରଙ୍ଗର ଫୁଲରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଟ୍ରକ୍‌ରେ ଗ୍ଲାସ୍‌ କାସ୍କେଟରେ ଥିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଆଚ୍ଛାଦିତ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର। ନାଲି ରଙ୍ଗର କାଞ୍ଜିବରମ୍‌ ଶାଢ଼ି, ମଥାରେ ବିନ୍ଦି ଓ ଆଭୂଷଣରେ ତାଙ୍କୁ ସଜାଯାଇଥିଲା। ଚିରନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇରହିଥିବା ଶ୍ରୀଦେବୀ ସେହି ସମୟରେ ଖୁବ୍‌ ସୁନ୍ଦର ଦିଶୁଥିଲେ। ଏହି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ‘ସ୍ଲିପିଂ ବିଉଟି’ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଶୟନ ସୁନ୍ଦରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ୨୦୧୨ରେ ସୁପର୍‌ଷ୍ଟାର ରାଜେଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ଶେଷଯାତ୍ରାବେଳେ ଯେଉଁଭଳି ଜନସମୁଦ୍ର ହୋଇଥିଲା, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ବୁଧବାର ଲୋଖାଣ୍ଡଓ୍ବାଲାରୁ ଭିଲେ ପାର୍ଲେ କ୍ରିମେଟୋରିୟମ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇଉଠିଥିଲା। ଲୋଖାଣ୍ଡଓ୍ବାଲାସ୍ଥିତ କପୁର ବଙ୍ଗଳା ‘ଗ୍ରୀନ୍‌ ଏକର’ର ଅନତି ଦୂରରେ ଥିବା ସେଲିବ୍ରେଶନ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ କ୍ଲବ୍‌ରୁ ଅପରାହ୍ନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଶୋଭାଯାତ୍ରା। ସାଥିରେ ଚାଲିଥିଲେ ଆବାଳବୃଦ୍ଧବନିତା। ଚାନ୍ଦନୀଙ୍କ ଟିକିଏ ଝଲକ ପାଇବା ପାଇଁ କିଏ ପାଚେରି ଉପରେ ତ ଆଉ କିଏ ଗଛ ଉପରେ ଚଢ଼ିଯାଇଥିଲେ। ଏତେ ଭିଡ଼କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ନାକେଦମ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ମରଶରୀର ପାଖରେ ଥିଲେ ସ୍ବାମୀ ବୋନି, ଦିଅର ଅନିଲ କପୁର, ସାବତପୁଅ ଅର୍ଜୁନ କପୁର ଓ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ। ୭ କିଲୋମିଟର ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଘଣ୍ଟା ଲାଗିଗଲା। ଭିଲେ ପାର୍ଲେ କ୍ରିମେଟୋରିୟମ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବମ୍ବେ ପୋଲିସର ତୋପସଲାମୀ ପରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ମଶାନ ଭିତରକୁ ପରିବାର, ବନ୍ଧୁପରିଜନ ଓ କେତେଜଣ କଳାକାର ବାଦ୍‌ କାହାକୁ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ମିଳିଲା ନାହିଁ। ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ, ଶାହରୁଖ୍‌ ଖାନ୍‌, ରଣଧୀର କପୁର ପ୍ରମୁଖ ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟିବେଳେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ରାଫାଲ ଡିଲ୍‌ ରାୟର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଆବେଦନ

ରାଫାଲ ଡିଲ୍‌ ରାୟର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଆବେଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫।୧୨: ରାଫାଲ ଡିଲ୍‌କୁ ନେଇ ତଦନ୍ତ ଅନାବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ଦେବା ପରେ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ବାକ୍‌ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛିି।

ରାହୁଲଙ୍କ ହାତ ଛାଡିଲେ ଅଖିଳେଶ

ରାହୁଲଙ୍କ ହାତ ଛାଡିଲେ ଅଖିଳେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫।୧୨: ରାଫାଲ ଡିଲ୍‌କୁ ନେଇ ତଦନ୍ତ ଅନାବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ଦେବା ପରେ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ବାକ୍‌ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛିି। ଅଦାଲତଙ୍କ ରାୟ କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଯୁଗ୍ମ ସଂସଦୀୟ କମିଟି(ଜେପିସି) ଦ୍ୱାରା ରାଫାଲ ଡିଲ୍‌ ଦୁର୍ନୀତି ତଦନ୍ତ ଦାବି ଦୋହରାଇଛି। 

ଫ୍ରାନ୍ସ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୋଦି

ଫ୍ରାନ୍ସ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ପ୍ୟାରିସ, ୧୫।୧୨:  ଦେଶରେ ଏବେ  ରାଫାଲ ଡିଲ୍‌କୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି।

କୈଳାସ ବିଜୟବର୍ଗୀୟଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ: ବିଦେଶୀ ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ଦେଶପ୍ରେମୀ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ

କୈଳାସ ବିଜୟବର୍ଗୀୟଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ: ବିଦେଶୀ ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ଦେଶପ୍ରେମୀ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫।୧୨: ୫ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଭାଜପା ଶିବିରରେ ବିଷାଦର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଭାଜପା ନେତାମାନେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ତାଙ୍କ ମା’ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବାକୁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି।

ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା

ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା

ଚେନାଇ/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ‘ତିତଲି’ ଓ ‘ଗଜ’ ବାତ୍ୟା ପରେ ଚଳିତ ସିଜିନର ତୃତୀୟ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟା ମାଡି ଆସୁଛି। ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ଏହି ବାତ୍ୟା ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।  

ମିଜୋରାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋରାମଥାଙ୍ଗା

ମିଜୋରାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋରାମଥାଙ୍ଗା

ଆଇଜଲ,୧୫।୧୨: ମିଜୋ ନ୍ୟାଶନାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟ(ଏମ୍‌ଏନ୍‌ଏଫ୍‌)ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜୋରାମଥାଙ୍ଗା ମିଜୋରାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶନିବାର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଜୋରାମଥାଙ୍ଗା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଲାଗି ମିଜୋରାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିଗୋ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ

ଇଣ୍ଡିଗୋ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୧୨: ଇଣ୍ଡିଗୋ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସର ଏକ ବିମାନ ଶନିବାର ସକାଳେ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଦେଇ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଯିବାବେଳେ ଏଥିରେ ବୋମା ଥିବା ଖବର ମିଳବା ପରେ ଲୋଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ସଂଚାର ହୋଇଥିଲା। 

ପାକିସ୍ତାନ ହାଇ କମିଶନଙ୍କ ପାଖରୁ ହଜିଲା ୨୩ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ

ପାକିସ୍ତାନ ହାଇ କମିଶନଙ୍କ ପାଖରୁ ହଜିଲା ୨୩ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ,୧୫।୧୨: ପାକିସ୍ତାନସ୍ଥିତ ଗୁରୁଦ୍ୱାର ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଥିବା ୨୩ଜଣ ଭାରତୀୟ ଶିଖ୍‌ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ହଜିଯିବା ଖବର ମିଳିବା ପରେ ୨ଦେଶର ଚିନ୍ତା ବଢି ଯାଇଛି।

ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୫।୧୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଶନିବାର ସକାଳୁ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଛିଣ୍ଡୁନି ଛତିଶଗଡ଼ର ଅଙ୍କକଷା

ଛିଣ୍ଡୁନି ଛତିଶଗଡ଼ର ଅଙ୍କକଷା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୧୨: ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦଶ ଓ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଛତିଶଗଡ଼ ଉପରେ।  ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏ ନେଇ କାହାର ନାଁ ଚୁଡାନ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

୩ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ କଂଗ୍ରେସ କରିବ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ

୩ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ କଂଗ୍ରେସ କରିବ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୧୨: ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ୧୭ ତାରିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏଥିରେ କଂଗ୍ରେସ ତା’ର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। 

ନେପାଳରେ ଚଳିବନି ଭାରତର ବଡ଼ ନୋଟ୍‌

ନେପାଳରେ ଚଳିବନି ଭାରତର ବଡ଼ ନୋଟ୍‌

କାଠମାଣ୍ଡୁ,୧୫।୧୨:  ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ନେପାଳରେ ୨୦୦, ୫୦୦ ଓ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଭାରତୀୟ ନୋଟ୍‌କୁ ତତ୍କାଳ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।