ଫୁରସତ |

ମୋ ଦରମା ଦେଖି ବାପା କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ: ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୁବେଦାର ମେଜର କ୍ଷମାସାଗର ସାହୁ

ମୋ ଦରମା ଦେଖି ବାପା କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ: ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୁବେଦାର ମେଜର କ୍ଷମାସାଗର ସାହୁ
କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲସି ଗାଁରେ ମୋର ଜନ୍ମ। ବାପା ଚାଷବାସ କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିଲେ। ଆଜକୁ ପ୍ରାୟ ୪୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମ ଗାଁ ଆଖପାଖରେ କୌଣସି ସ୍କୁଲ କି କଲେଜ ନ ଥିଲା। ତଥାପି ମୋ ବାପା ନିଜେ ଶିକ୍ଷା ଆହରଣ କରି ନ ଥିଲେ ବି ସେ ସମୟରେ ଶିକ୍ଷାର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ବୁଝିପାରି ମୋତେ ପଢ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଗାଁଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୮ କି.ମି. ଦୂର ରୂପ୍ରାରୋଡ୍‌ସ୍ଥିତ ସ୍କୁଲରେ ମୋ ନାଁ ଲେଖା ହୋଇଥିଲା। ଆମର ସାଇକେଲ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ସେତେବେଳେ ଚାଲି ଚାଲି ମୋତେ ସ୍କୁଲକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ୧୯୮୧ରେ ମୁଁ ଆମ ଗାଁରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମାଟ୍ରିକ ପାସ୍‌ କରିବାର ଗୌରବ ହାସଲ କରିଥିଲି। ତା’ପରେ କେସିଙ୍ଗା କଲେଜରେ ନାଁ ଲେଖାଇଥିଲି। କିନ୍ତୁ ଅଳ୍ପ କିଛିଦିନ ପଢିବା ପରେ ମୋର ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଚାକିରି ହୋଇଗଲା। ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୮୪ରେ ମୁଁ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି। ସେ ସମୟରେ ସେନାରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ଭୟ ଥାଏ। ମୁଁ ଯେଉଁଦିନ ଗାଁ ଛାଡ଼ି ଚାକିରିରେ ଜଏନ୍‌ କରିବାକୁ ଗଲି, ସେଦିନ ପୂରା ଗାଁ କାନ୍ଦି ଉଠିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସେସବୁ ଦୃଢ଼ତାର ସହ ସହ୍ୟକରି ଚାକିରିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲି। ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନିଂ (ବେସିକ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ) ଜବଲପୁରରେ ହେଲା ପରେ କ୍ଲର୍କ ଟ୍ରେନିଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ମୋର ପ୍ରଥମ ପୋଷ୍ଟିଂ ଆସାମରେ ହେଲା। କିଛିଦିନ କାମ କରିବା ପରେ ୨୮ ଦିନ ଛୁଟିରେ ମୁଁ ଯେବେ ଘରକୁ ଆସିଥିଲି, ଗାଁରେ ଖୁସିର ଲହରି ଖେଳିଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ମୋ ଚାକିରିର ପ୍ରଥମ ଦରମା ସାତହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇ ବାପାଙ୍କ ହାତରେ ଦେଇଥିଲି, ବାପାଙ୍କ ଆଖିରେ ଖୁସିରେ ଲୁହ ଆସିଯାଇଥିଲା। ଆଜିଯାଏଁ ମୁଁ ସେ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ମନରୁ ପାସୋରି ପାରୁନାହିଁ। ସାଧାରଣ ଜଣେ ସିପାହି ଭାବେ ଆର୍ମିରେ ମୁଁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି। ଆଉ ନିଷ୍ଠାର ସହ ଦୀର୍ଘ ୩୦ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକରି ଅନରାରି ସୁବେଦାର ମେଜର ଭାବେ ୨୦୧୪ ଏପ୍ରିଲରେ ଚାକିରିରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲି। ମୋ ଚାକିରିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଉପଲବ୍ଧି ହେଉଛି, ମୁଁ ସେନାରେ ରହିବାରୁ ମୋ ଦୁଇପୁଅଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବା ସହ ମୋର ସାଧାରଣ ପରିବାରକୁ ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପରିବାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋ ବଡ଼ପୁଅ ଅମିତ୍‌ କୁମାର ସାହୁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାନପୁଅ ଅସିତ୍‌ କୁମାର ସାହୁ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ତେବେ ଚାକିରିରୁ ଅବସର ନେବା ପରଠୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାମ କରିଛି ଆଉ ଆଗକୁ ଏମିତି କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରଖିଛି। ସେହିପରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ କିପରି ସେନାରେ ଯୋଗଦେଇ ଦେଶମାତୃକାର ସେବା କରିବା ସହ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଏକ ନୂଆ ଆଲୋକ ପଥରେ ଆଗେଇନେଇପାରିବେ ସେ ନେଇ ବି ମୋ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିଛି। -ତୁମେଶ୍ୱର ସାହୁ, କେସିଙ୍ଗା
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ହିନ୍ଦୀ ଟୁଇଟ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢ଼ୁଛି

ହିନ୍ଦୀ ଟୁଇଟ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢ଼ୁଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୀରେ ଟୁଇଟ୍‌ କରିବାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧିପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଆମେରିକାରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ କେତେକ ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି।

ଅବସର ସମୟରେ ମେକାନିକ୍‌ କାମ କରନ୍ତି ରାଜା

ଅବସର ସମୟରେ ମେକାନିକ୍‌ କାମ କରନ୍ତି ରାଜା

ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଦେଶର ରାଜା ସେ ପୁଣି ଅବସର ସମୟରେ କାର୍‌ ମେକାନିକ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି! ଏହା ଶୁଣିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। 

ଯେଉଁଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଟିରେ ପୋତି କରାଯାଏ ଚିକିତ୍ସା

ଯେଉଁଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଟିରେ ପୋତି କରାଯାଏ ଚିକିତ୍ସା

ସୌଦିରେ ଉଦୁଉଦିଆ ଖରାବେଳେ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ୍‌। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଉତ୍ତପ୍ତ ବାଲିରେ କରାଯାଏ। ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରୁ କପଡ଼ା କାଢ଼ିନିଆଯାଏ ଏବଂ  ଖରାରେ ବେକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଲିରେ ଗାତରେ ଠିଆ କରି ପୋତି ଦିଆଯାଏ। 

ସଫଳତା ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କଳାକାରଙ୍କ କିପରି ଥିଲା ଜୀବନ

ସଫଳତା ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କଳାକାରଙ୍କ କିପରି ଥିଲା ଜୀବନ

କଳାକାର ନିଜ ଅଭିନୟ ଦ୍ୱାରା ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଥାନ୍ତି। କେତେବେଳେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ହସାଇଥାନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ କନ୍ଦାଇଥାନ୍ତି। ଅଭିନୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ କଳାକାର ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ପରଦା ଉପରେ ଚମକୁଥିବା କଳାକାରଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର କେତେ ସଂଘର୍ଷମୟ ତାହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଜଣା ନ ଥାଏ। 

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ବେଡ୍‌ ରୁମ୍‌ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଠାରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଡ୍‌ ଏବଂ ଏଥିରେ  ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀ କେଉଁ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଉଛନ୍ତି ତାହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ସରସତାକୁ ସୂଚିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରହିଛି ଉଲ୍ଲେଖ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଏ। 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ଇଂଲଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବେଣ୍ଡେ ଡେଭିସନ୍‌ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସର୍ଭିକାଲ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବାପରେ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। 

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ରାୟପୁର, ୨୦।୯: ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଡକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଡାକ୍ତର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିବାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳା ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

କରାଚୀ, ୨୦।୯: ବିଘ୍ନବିନାଶନ ଗଣେଶଙ୍କ ଆରାଧନା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। 

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

ଭୋପାଳ, ୨୦।୯: ୪୦ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କଲେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧଓ୍ବାରୀରେ ରହୁଥିବା ବୃଦ୍ଧ ରାମସ୍ବରୂପ ଲଖେରା ନିଜ ଜମି ଆବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ୧୯୭୨ରେ ପ୍ରଥମେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। 

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ମୋ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ମୋ ପୁଅ ଅଂଶୁମାନ ‘ଅନ୍ତର୍ଲିନ’ ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜଣେ ଅଟିଷ୍ଟିକ ଶିଶୁ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ଧାରାବାହିକ ‘ତୁଳସୀ’ରେ କ୍ରିଷ୍ଣା ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି  ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ଅଭିନେତା ଶୁଭାଶିଷ୍‌ ଶର୍ମା (ଡାକ ନାମ ମଣ୍ଟୁ)। ପରେ ସେ ‘ଅପା’, ‘ଆଇନା’ ଭଳି ଅନେକ ଧାରାବାହିକରେ ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

୮୦ଟି ଫିଲ୍ମ, ୫୦୦ ଆଲବମ୍‌ ଓ ୧୫ଟି ଟେଲି ସିରିଏଲ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଟ୍ରାକ୍‌। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୮୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଭିଡିଓରେ କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ତରା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ।