ଫୁରସତ |

ମୋ ଦରମା ଦେଖି ବାପା କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ: ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୁବେଦାର ମେଜର କ୍ଷମାସାଗର ସାହୁ

ମୋ ଦରମା ଦେଖି ବାପା କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ: ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୁବେଦାର ମେଜର କ୍ଷମାସାଗର ସାହୁ

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲସି ଗାଁରେ ମୋର ଜନ୍ମ। ବାପା ଚାଷବାସ କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିଲେ। ଆଜକୁ ପ୍ରାୟ ୪୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମ ଗାଁ ଆଖପାଖରେ କୌଣସି ସ୍କୁଲ କି କଲେଜ ନ ଥିଲା। ତଥାପି ମୋ ବାପା ନିଜେ ଶିକ୍ଷା ଆହରଣ କରି ନ ଥିଲେ ବି ସେ ସମୟରେ ଶିକ୍ଷାର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ବୁଝିପାରି ମୋତେ ପଢ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଗାଁଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୮ କି.ମି. ଦୂର ରୂପ୍ରାରୋଡ୍‌ସ୍ଥିତ ସ୍କୁଲରେ ମୋ ନାଁ ଲେଖା ହୋଇଥିଲା। ଆମର ସାଇକେଲ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ସେତେବେଳେ ଚାଲି ଚାଲି ମୋତେ ସ୍କୁଲକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ୧୯୮୧ରେ ମୁଁ ଆମ ଗାଁରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମାଟ୍ରିକ ପାସ୍‌ କରିବାର ଗୌରବ ହାସଲ କରିଥିଲି। ତା’ପରେ କେସିଙ୍ଗା କଲେଜରେ ନାଁ ଲେଖାଇଥିଲି। କିନ୍ତୁ ଅଳ୍ପ କିଛିଦିନ ପଢିବା ପରେ ମୋର ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଚାକିରି ହୋଇଗଲା। ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୮୪ରେ ମୁଁ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି। ସେ ସମୟରେ ସେନାରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ଭୟ ଥାଏ। ମୁଁ ଯେଉଁଦିନ ଗାଁ ଛାଡ଼ି ଚାକିରିରେ ଜଏନ୍‌ କରିବାକୁ ଗଲି, ସେଦିନ ପୂରା ଗାଁ କାନ୍ଦି ଉଠିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସେସବୁ ଦୃଢ଼ତାର ସହ ସହ୍ୟକରି ଚାକିରିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲି। ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନିଂ (ବେସିକ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ) ଜବଲପୁରରେ ହେଲା ପରେ କ୍ଲର୍କ ଟ୍ରେନିଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ମୋର ପ୍ରଥମ ପୋଷ୍ଟିଂ ଆସାମରେ ହେଲା। କିଛିଦିନ କାମ କରିବା ପରେ ୨୮ ଦିନ ଛୁଟିରେ ମୁଁ ଯେବେ ଘରକୁ ଆସିଥିଲି, ଗାଁରେ ଖୁସିର ଲହରି ଖେଳିଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ମୋ ଚାକିରିର ପ୍ରଥମ ଦରମା ସାତହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇ ବାପାଙ୍କ ହାତରେ ଦେଇଥିଲି, ବାପାଙ୍କ ଆଖିରେ ଖୁସିରେ ଲୁହ ଆସିଯାଇଥିଲା। ଆଜିଯାଏଁ ମୁଁ ସେ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ମନରୁ ପାସୋରି ପାରୁନାହିଁ। ସାଧାରଣ ଜଣେ ସିପାହି ଭାବେ ଆର୍ମିରେ ମୁଁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି। ଆଉ ନିଷ୍ଠାର ସହ ଦୀର୍ଘ ୩୦ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକରି ଅନରାରି ସୁବେଦାର ମେଜର ଭାବେ ୨୦୧୪ ଏପ୍ରିଲରେ ଚାକିରିରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲି। ମୋ ଚାକିରିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଉପଲବ୍ଧି ହେଉଛି, ମୁଁ ସେନାରେ ରହିବାରୁ ମୋ ଦୁଇପୁଅଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବା ସହ ମୋର ସାଧାରଣ ପରିବାରକୁ ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପରିବାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋ ବଡ଼ପୁଅ ଅମିତ୍‌ କୁମାର ସାହୁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାନପୁଅ ଅସିତ୍‌ କୁମାର ସାହୁ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ତେବେ ଚାକିରିରୁ ଅବସର ନେବା ପରଠୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାମ କରିଛି ଆଉ ଆଗକୁ ଏମିତି କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରଖିଛି। ସେହିପରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ କିପରି ସେନାରେ ଯୋଗଦେଇ ଦେଶମାତୃକାର ସେବା କରିବା ସହ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଏକ ନୂଆ ଆଲୋକ ପଥରେ ଆଗେଇନେଇପାରିବେ ସେ ନେଇ ବି ମୋ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିଛି।
-ତୁମେଶ୍ୱର ସାହୁ, କେସିଙ୍ଗା

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଝିଅଙ୍କ ସ୍ବଭାବ ଜାଣିହେବ ନାଁର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷରରୁ

ଝିଅଙ୍କ ସ୍ବଭାବ ଜାଣିହେବ ନାଁର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷରରୁ

ଶିଶୁଟିଏ ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ରର ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ତା’ର ନାମକରଣ କରାଯାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ର ମତରେ ଝିଅଙ୍କର ସ୍ବଭାବ ବିଷୟରେ ଜାଣିହେବ ସେମାନଙ୍କ ନାଁର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷରରୁ।

‘ଶିଶୁଙ୍କ ମନକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଲେଖାଯିବା ଦରକାର’-ବୀରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି

‘ଶିଶୁଙ୍କ ମନକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଲେଖାଯିବା ଦରକାର’-ବୀରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି

ଶିଶୁ ସାହିତି୍ୟକ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଆ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟର ଜଣେ ପରିଚିତ ଚେହେରା। ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ତାଙ୍କର ୨୫ ଖଣ୍ଡ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ୬ ଖଣ୍ଡ ଅନୁବାଦ ପୁସ୍ତକ ଓଡ଼ିଆ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତକୁ ଋଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିଛି। ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ବହୁ ପୁରସ୍କାର ଓ ସମ୍ମାନ ପାଇଥିବା ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ବାଲ୍‌ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପକେଟରେ ରଖିହେବ କିବୋର୍ଡ

ପକେଟରେ ରଖିହେବ କିବୋର୍ଡ

ସିଓଲ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସ୍ବଳ୍ପ ବ୍ୟୟସାପେକ୍ଷ ଏକ ନମନୀୟ କିବୋର୍ଡ ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରି ପକେଟରେ ବହନକରି ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କିବୋର୍ଡଟି ଭାଙ୍ଗିଯିବ ନାହିଁ। ପୋର୍ଟେବୁଲ୍‌ କିବୋର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିଲେ ହେଁ ସେଗୁଡିକର ନମନୀୟତା ଗୁଣ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌। ସେଗୁଡ଼ିକ ଯେଉଁ ଆକୃତିର ସେହି ଆକୃତିରେ ପରିବହନ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ପୁରାତନ ସମାଧିରୁ ମିଳିଲା ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଗିବନ୍‌ର କଙ୍କାଳ

ପୁରାତନ ସମାଧିରୁ ମିଳିଲା ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଗିବନ୍‌ର କଙ୍କାଳ

ଲଣ୍ଡନ: ଚାଇନାର ଏକ ସମାଧିରୁ ଗବେଷକମାନେ ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଏକ ଗିବନ୍‌ (ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଲମ୍ବାହାତ ବିଶିଷ୍ଟ ମାଙ୍କଡ)ର କଙ୍କାଳ ଠାବ କରିଛନ୍ତି। ଆଧୁନିକ ଶାଙ୍କ୍‌ଜି ଚାଇନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାଙ୍ଗ୍‌ଆନ୍‌ ନଗରୀରେ ଥିବା ପାଖାପାଖି ୨୨୦୦ରୁ ୨୩୦୦ବର୍ଷ ତଳର ଏକ ସମାଧି ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ମାଙ୍କଡର କଙ୍କାଳ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଲମ୍ବାହାତ ବିଶିଷ୍ଟ ପାତିମାଙ୍କଡ ଲୋପ ପାଇବାର ଏହା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାମାଣିକ ତଥ୍ୟ।

ବାପା ହେବାପାଇଁ କନଷ୍ଟେବଳ ମାଗିଲେ ଛୁଟି

ବାପା ହେବାପାଇଁ କନଷ୍ଟେବଳ ମାଗିଲେ ଛୁଟି

ସରକାରୀ ଅବା ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକେ କୌଣସି ଜରୁରୀ କାମ ଥିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଛୁଟି ଆବେଦନ କରିଥାଆନ୍ତି। କେବେ ନିଜର ଦେହ ଖରାପ, ଦୂରସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ହେଉ ଅବା ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ଛୁଟି ଆବେଦନ କରାଯାଇଥାଏ।

ବର୍ଷା ହେଲେ ବଦଳେ ନଦୀର ରଙ୍ଗ

ବର୍ଷା ହେଲେ ବଦଳେ ନଦୀର ରଙ୍ଗ

କଲମ୍ବିଆରେ ଥିବା କେନୋ କ୍ରିଷ୍ଟାଲ ନଦୀ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଲାଗି ପାଲଟିଛି ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ। କାରଣ ଏହି ନଦୀର ପାଣି ୫ଟି ରଙ୍ଗର। ବର୍ଷର ଜୁଲାଇରୁ ନଭେମ୍ବର ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନଦୀର ପାଣି ୫ଟି ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ।

ଘରକୁ କିନ୍ନର ଆସିଲେ ନିଶ୍ଚୟ କହିବେ ଏହି କଥା

ଘରକୁ କିନ୍ନର ଆସିଲେ ନିଶ୍ଚୟ କହିବେ ଏହି କଥା

କୁହାଯାଏ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କଲେ ସେମାନେ ଯାହା ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି ତାହା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ବେଳେବେଳେ କେତେକେ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ଦାନ ଦେବାକୁ ଅରାଜି ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ହେଲେ କିନ୍ନର ଆପଣାଛାଏଁ କାହା ଘରେ ଯଦି ପହଞ୍ଚିଥାଆନ୍ତି ତେବେ ତାହାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଏମିତି ଅଣ୍ଡା ଯାହା ଗୋଟିଏ ରାତିରେ କରିବ କୋଟିପତି

ଏମିତି ଅଣ୍ଡା ଯାହା ଗୋଟିଏ ରାତିରେ କରିବ କୋଟିପତି

ପୃଥିବୀରେ ଅଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ଜୀବ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ମଣିଷ ସମାଜ ପାଇଁ ହୋଇଥାଆନ୍ତି ଲାଭଦାୟକ। ତେବେ ଏଭଳି ଜୀବ ମଧ୍ୟରୁ ଝିଟିପିଟି ଅନ୍ୟତମ। ଏମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ରହିଛି ପ୍ରକାର ଭେଦ। ତେବେ ଏହି ଝିଟିପିଟିର ଅଣ୍ଡା ମଣିଷକୁ କରିଦେଇପାରେ କୋଟିପତି। କଥାଟା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। କାରଣ ଗିକୋ ପ୍ରଜାତିର ଝିଟିପିଟି ଯେଉଁ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ ତାହା ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ୍‌।

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶୋଇଲେ କ’ଣ ହୁଏ

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶୋଇଲେ କ’ଣ ହୁଏ

ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଶୋଇଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡ଼ିଥାଏ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ। କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିକ ପ୍ରକିୟା ବାଧା ପାଇଥାଏ ବୋଲି ଆମେରିକା ମିସିଗାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଲିଟରେ ରକ୍ତର ଦାମ ୧୦ ଲକ୍ଷ

ଲିଟରେ ରକ୍ତର ଦାମ ୧୦ ଲକ୍ଷ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ରକ୍ତର ରଙ୍ଗ ସାଧାରଣତଃ ଲାଲ। ହେଲେ ଏଭଳି ଏକ ପ୍ରଜାତିର କଙ୍କଡା ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ରକ୍ତର ରଙ୍ଗ ନୀଳ। ଆଉ ଏହି ନୀଳ ରକ୍ତ ମଣିଷ ପାଇଁ ଅମୃତ ସମାନ ବୋଲି ଆମେରିକାର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରେମ ବିବାହର ସୂଚନା ମିଳେ ଜନ୍ମ ତାରିଖରୁ

ପ୍ରେମ ବିବାହର ସୂଚନା ମିଳେ ଜନ୍ମ ତାରିଖରୁ

ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ନେଇ ରହିଥାଏ ଆଗ୍ରହ। ବିବାହ ଆରେଞ୍ଜ ହେବ ନା ପ୍ରେମ ବିବାହ ହେବ ସେନେଇ ରହିଥାଏ ଉତ୍ସୁକତା। ତେବେ ଜନ୍ମ ତାରିଖରୁ ପ୍ରେମ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳେ ସୂଚନା।

ବୁଝନ୍ତୁ ସଫଳତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ...

ବୁଝନ୍ତୁ ସଫଳତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ...

ସଫଳତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅର୍ଥ ଜମା କରିବା କିମ୍ବା ବଡ ବଡ ବଙ୍ଗଳା ଓ ଗାଡ଼ି କିଣିବା । ସଫଳତାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ଲାଗି ଜଣେ ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ତାହା ହାସଲ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିବା ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ