ଫୁରସତ |

ଆସୁଛି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ: ଖେଳନ୍ତୁ ‘ହର୍ବାଲ ହୋଲି’(ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା)

ଆସୁଛି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ: ଖେଳନ୍ତୁ ‘ହର୍ବାଲ ହୋଲି’(ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା)
ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲିକୁ ସୁନ୍ଦର ଆଉ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ କରିବା ଲାଗି ଏବେ ବଢୁଛି ସଚେତନତା, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କେମିକାଲ ରଙ୍ଗ ବଦଳରେ ଏବେ ହର୍ବାଲ ହୋଲିର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆସିଛି ଫଗୁଣ ଆଉ ଆସିଛି ସ୍ନେହ, ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ ଏବଂ ଭାଇଚାରାର ପର୍ବ ହୋଲି। ଫାଲ୍‌ଗୁନ ମାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ପର୍ବକୁ ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ପୁରାତନ କାଳରୁ ଏହି ପର୍ବକୁ ବେଶ ଜାକଜମକରେ ପାଳନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ଦିନ ଥିଲା, ଲୋକେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନ ଯଥା ନିମ୍ବପତ୍ର, ଗୋଲାପ ଫୁଲ, ହଳଦୀ, ଚନ୍ଦନ ଆଦିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ହୋଲି ଖେଳୁଥିଲେ; ଯାହାର ସୁପ୍ରଭାବ ଶରୀର ଉପରେ ପଡୁଥିଲା। ଏହି ରଙ୍ଗରେ ଖେଳିବା ଦ୍ୱାରା ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଚର୍ମ ରୋଗଠାରୁ ଉପଶମ ମିଳୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ କାଳକ୍ରମେ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଦେଖାଦେଲା ବ୍ୟତିକ୍ରମ। ବିଭିନ୍ନ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଗଲା ରଙ୍ଗ। ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲା। ତେବେ ସମୟ ବଦଳିବା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ଭିତରେ ସଚେତନତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ପୁଣି ସମସ୍ତେ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ପୁରୁଣା ଦିନକୁ। ଖାସ୍‌ ସେଥିପାଇଁ ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲିକୁ ସୁନ୍ଦର ଆଉ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚାହଁୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା କେମିକାଲ ରଙ୍ଗରେ ହୋଲି ନ ଖେଳି ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗରେ ଏହାର ମଜା ନେବାକୁ ଏବେ ବେଶି ଆଗଭର ହେଉଛନ୍ତି। ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ହିତକର ଏବଂ ତା’ସହ ତ୍ୱଚା ପ୍ରତି ଲାଭଦାୟକ ମଧ୍ୟ। ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ହଳଦୀ ରଙ୍ଗ: ହଳଦୀ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ହଳଦୀ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ଉପାଦାନ। ହଳଦୀକୁ ଗୁଣ୍ଡ କରି ଆପଣ ଫଗୁ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ହଳଦୀରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି ସେପ୍‌ଟିକ ଗୁଣ ଆମ ତ୍ୱଚା ଉପରେ ସୁପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ତ୍ୱଚାରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ସଂକ୍ରମଣରୁ ଉପଶମ ଦେଇଥାଏ। ଏହା ଛଡ଼ା କେଶରକୁ ପାଣିରେ ଭିଜେଇ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ପାଇପାରିବେ। ସେହିଭଳି ଗେଣ୍ଡୁଫୁଲକୁ ମଧ୍ୟ ପାଣିରେ ସିଝାଇ ହଳଦୀ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ଲାଲ ରଙ୍ଗ: ଗୋଲାପ ପାଖୁଡ଼ା, ନାଲି ମନ୍ଦାର, ରକ୍ତ ଚନ୍ଦନ ଆଦିକୁ ଗୁଣ୍ଡ କରି ଲାଲ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ଏହାଛଡ଼ା ଡାଳିମ୍ବ ମଞ୍ଜିକୁ ପାଣିରେ ସିଝାଇ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ସବୁଜ ରଙ୍ଗ: ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ଆପଣ ହିନା ଗୁଣ୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଧନିଆ ପତ୍ର, ପୋଦିନା ପତ୍ର, ମେଥି ପତ୍ର, ପାଳଙ୍ଗ ପତ୍ର, ନିମ୍ବ ପତ୍ର ଆଦିକୁ ଶୁଖାଇ ଗୁଣ୍ଡ କରି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହି ଗୁଣ୍ଡରେ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ କିଛି ଆଲୋଭେରା ବି ମିଶେଇ ପାରିବେ, ଯାହା ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗ: ସାଧାରଣତଃ ପଳାଶ ଫୁଲକୁ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏହାଛଡ଼ା କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ଫୁଲକୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ। ଏହି ଫୁଲକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ନୀଳ ରଙ୍ଗ: ନୀଳ ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ଆପଣ ଜାମୁକୋଳି ମଞ୍ଜିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି। ମଞ୍ଜିକୁ ଗୁଣ୍ଡକରି ସେଥିରେ ପାଣି ମିଶାଇ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ଏହାଛଡ଼ା ନୀଳ ମନ୍ଦାର ଫୁଲକୁ ଶୁଖେଇ ଗୁଣ୍ଡ କରି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ: ବିଟରୁଟକୁ କାଟି ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ଆପଣ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। .ବଢୁଛି ସଚେତନତା: ହର୍ବାଲ ହୋଲି ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଅନେକ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗରେ ହୋଲି ଖେଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଏକ ସାମାଜିକ ସଂସ୍ଥା ହେଉଛି ‘ସ୍ବପ୍ନା ପତି ଫାଉଣ୍ଡେଶନ’। ହୋଲିରେ ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ହେଉଥିବା କ୍ଷତି ସଂପର୍କରେ ଜନ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ବିଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ହେବ ସମାଜସେବୀ ତଥା ଅଭିନେତ୍ରୀ ସ୍ବପ୍ନା ପତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏକ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ହୋଲି ଅବସରରେ ‘ସ୍ବପ୍ନା ପତି ଫାଉଣ୍ଡେଶନ’ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ହର୍ବାଲ ହୋଲି ଉତ୍ସବ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ଯଥା ଟମାଟୋ, ପୋଦିନା, ନିମ୍ବପତ୍ର, ହଳଦୀ, ଚନ୍ଦନ, ମୁଲତାନି ମାଟି, କାକୁଡ଼ି, ବିଟରୁଟ୍‌ ଆଦିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପେଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ହୋଲି ଖେଳାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଉତ୍ସବର ଆଉ ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଏଥିରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଏବଂ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ କୁନି କୁନି ପିଲାମାନେ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗରେ ହୋଲି ଖେଳିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରିଥାନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାପାଇଁ ଅନେକ ଓଡ଼ିଆ କଳାକାର ମଧ୍ୟ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏହି ହର୍ବାଲ ହୋଲିର ମଜା ନେଇଥାନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବପ୍ନା ପତି କୁହନ୍ତି: ହର୍ବାଲ ହୋଲି ସମ୍ପର୍କରେ ଜନ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହେଉଛି ଏହି ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଆମେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବାକୁ ଚାହଁୁ ଯେ, ମାର୍କେଟ୍‌ରେ ମିଳୁଥିବା ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହି ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ହୋଲିର ମଜା ନିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ଆଉ ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ହୋଲିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗ ଆମେ ନିଜେ ହିଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଉ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଏବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏହି ହର୍ବାଲ ହୋଲିକୁ ବେଶ ମନୋରଞ୍ଜନଧର୍ମୀ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ। ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗରେ ହୋଲି ଖେଳ ସହ ଓଲିଉଡ୍‌ ତାରକାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାର ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ରହିଛି। ରଙ୍ଗ କିଣିଲା ବେଳେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ: ବଷର୍ର୍କୁ ଥରେ ଆସେ ଏହି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲି। ତେଣୁ ହୋଲି ଖେଳିବା ପାଇଁ ମୁଁ ବହୁତ ଏକ୍ସାଇଟେଡ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏବର୍ଷ ହୋଲି ହେଉଛି ମୋ ପାଇଁ ବହୁତ ଖାସ୍‌, କାରଣ ବାହାଘର ପରେ ଏହା ହେଉଛି ମୋର ପ୍ରଥମ ହୋଲି। ସବୁ ବର୍ଷ ଭଳି ଏହି ହୋଲିକୁ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗରେ ହିଁ ଖେଳିବି। ମାର୍କେଟ୍‌ରେ ମିଳୁଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗ ଆଣି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ହୋଲି ଖେଳିବି। ତେବେ ଆପଣମାନେ ରଙ୍ଗ କିଣିଲା ବେଳେ ନିହାତି ଭାବେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କେମିକାଲ ଫ୍ରି ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗ କିଣି ହୋଲିର ଭରପୂର ମଜା ନିଅନ୍ତୁ। - ଜିନା ସାମଲ, ଅଭିନେତ୍ରୀ ତ୍ୱଚାର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେଇଥାଏ: ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲି ପାଇଁ ମୁଁ ବର୍ଷ ସାରା ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ହୋଲି ଖେଳିଲା ବେଳେ ମୁଁ ମୋର ସ୍କିନ ପ୍ରତି ବେଶ୍‌ ଯତ୍ନବାନ ଥାଏ। ଏହି କାରଣ ହେତୁ ମୁଁ ସବୁବେଳେ ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗରେ ହୋଲି ଖେଳିବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରେ। ଖାସ୍‌ ଏହି ଅବସର ପାଇଁ ମୁଁ ଘରେ ହଳଦୀ, ଚନ୍ଦନ, ମୁଲତାନିମାଟିରେ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ। ଏହାଛଡ଼ା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗରେ ହୋଲି ଖେଳିବା ପାଇଁ କହିଥାଏ। -ଅମ୍ରିତା ଅମୃତାୟନୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ବଢୁଛି ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗର ଚାହିଦା: ‘ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦା ଯୋଗଁୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକେ ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗ କିଣିବା ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଅଧିକ ରହୁଛି, ତଥାପି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି କୁହନ୍ତି ୟୁନିଟ୍‌-୧ ସ୍ଥିତ ହୋଲି ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବସାୟୀ ସୁବାସ ପୃଷ୍ଟି। ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ଏକ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବସାୟୀ ଆଶିଷ ଜେନାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ‘ବିଗତ ତିନି ବର୍ଷ ହେବ ମଁୁ ମୋର ଦୋକାନରେ କେବଳ ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗ ହିଁ ବିକ୍ରି କରୁଛି। କାରଣ ଅନ୍ୟ ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗର ଚାହିଦା ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ କମିବାକୁ ଲାଗିଛି। ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗର ମୂଲ୍ୟ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୦ରୁ ୧୫ ଟଙ୍କା ରହୁଥିବା ବେଳେ ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗର ମୂଲ୍ୟ ରହୁଛି ୩୦ରୁ ୩୫ ଟଙ୍କା। ତଥାପି ଲୋକେ ଏହି ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗ କିଣିବାକୁ ହିଁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଆମ ପାଖରେ କେବଳ ଫଗୁ ନୁହେଁ, ହର୍ବାଲ ପାଣି ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଯାହାକୁ ପିଲାମାନେ ପିଚକାରିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।’ ତେବେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଯଥା ୧ ନମ୍ବର ମାର୍କେଟ୍‌, ଶହୀଦନଗର, ବାପୁଜୀନଗରଠାରେ ଏହି ହର୍ବାଲ ହୋଲିର ଦୋକାନ ରହିଛି। ହୋଲିର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ବେଶ୍‌ ହୋଲି ରଙ୍ଗ ବିକ୍ରୟ ହୋଇଥାଏ। ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନାହିଁ ନଥିବା ଭିଡ଼ ହେଖିବାକୁ ମିଳେ। ପ୍ରକୃତରେ ସଚେତନତା ହିଁ ହୋଲିକୁ ନିହାତି ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ କରିବ ଏଥିରେ ଦ୍ୱିମତ ନାହିଁ। କାରଣ ହୋଲି ଖେଳ ପରର ଅଘଟଣକୁ କେବଳ ହର୍ବାଲ ହୋଲି ହିଁ ଏଡ଼େଇ ପାରିବ। -ଲିପ୍‌ସା ବିଶୋୟୀ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ବେଡ୍‌ ରୁମ୍‌ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଠାରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଡ୍‌ ଏବଂ ଏଥିରେ  ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀ କେଉଁ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଉଛନ୍ତି ତାହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ସରସତାକୁ ସୂଚିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରହିଛି ଉଲ୍ଲେଖ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଏ। 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ଇଂଲଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବେଣ୍ଡେ ଡେଭିସନ୍‌ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସର୍ଭିକାଲ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବାପରେ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। 

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ରାୟପୁର, ୨୦।୯: ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଡକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଡାକ୍ତର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିବାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳା ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

କରାଚୀ, ୨୦।୯: ବିଘ୍ନବିନାଶନ ଗଣେଶଙ୍କ ଆରାଧନା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। 

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

ଭୋପାଳ, ୨୦।୯: ୪୦ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କଲେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧଓ୍ବାରୀରେ ରହୁଥିବା ବୃଦ୍ଧ ରାମସ୍ବରୂପ ଲଖେରା ନିଜ ଜମି ଆବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ୧୯୭୨ରେ ପ୍ରଥମେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। 

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ମୋ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ମୋ ପୁଅ ଅଂଶୁମାନ ‘ଅନ୍ତର୍ଲିନ’ ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜଣେ ଅଟିଷ୍ଟିକ ଶିଶୁ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ଧାରାବାହିକ ‘ତୁଳସୀ’ରେ କ୍ରିଷ୍ଣା ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି  ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ଅଭିନେତା ଶୁଭାଶିଷ୍‌ ଶର୍ମା (ଡାକ ନାମ ମଣ୍ଟୁ)। ପରେ ସେ ‘ଅପା’, ‘ଆଇନା’ ଭଳି ଅନେକ ଧାରାବାହିକରେ ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

୮୦ଟି ଫିଲ୍ମ, ୫୦୦ ଆଲବମ୍‌ ଓ ୧୫ଟି ଟେଲି ସିରିଏଲ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଟ୍ରାକ୍‌। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୮୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଭିଡିଓରେ କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ତରା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ। 

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହେଉଛନ୍ତି ଧନଦାତ୍ରୀ। ଋଗ୍‌ ବେଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ  ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରେଇ ଯାଏ।

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ହସ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଚାର ଦାୟୀ ବୋଲି ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଭିଏନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି।

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ହରିୟାଣା, ୧୯।୯: ହରିୟାଣାର ରଓ୍ବୋଡିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ହେବା ଘଟଣା ମନରୁ ନଲିଭୁଣୁ ପୁଣି ସେଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ବୟସ୍କମାନେ ଝାଡୁଧରି ଘର ଓଳାଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ବେଳେବେଳେ ଛୋଟ ଶିଶୁ ହଠାତ୍‌ ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହା ଶୁଭ ସୂଚକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଘରକୁ ଅତିଥିଙ୍କ ଆଗମନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହା ଦେଇଥାଏ ସୂଚନା।