ଫୁରସତ |

ଅପରିପକ୍ୱ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସରଳ ପଦ୍ଧତି

ଅପରିପକ୍ୱ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସରଳ ପଦ୍ଧତି

ବୋଷ୍ଟନ: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ସରଳ ପଦ୍ଧତିର ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପିଲା ଜନ୍ମ ହୋଇଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିହେବ। ଫଳରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯାଇ ଅପରିପକ୍ୱ ଜନ୍ମ ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ। ଏକ ଆକଳନ କରି ଦେଖାଯାଇଛି ବିଶ୍ୱରେ ୧୮% ଶିଶୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥାଆନ୍ତି। ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାର ୩୭ ସପ୍ତାହରେ ଭ୍ରୂଣ ପୂର୍ଣ୍ଣତାପ୍ରାପ୍ତ ହେଲେ ସାଧାରଣତଃ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମଲାଭ କରିଥାଏ।
ଆମେରିକାସ୍ଥିତ ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ୟୁନିଭର୍ସିଟି (ଏମ୍‌ଆଇଟି) ଅଫ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଗବେଷକମାନେ ସର୍ଭିକାଲ୍‌ ମ୍ୟୁକସ୍‌ (ଗର୍ଭାଶୟରୁ ନିର୍ଗତ ତରଳ ପଦାର୍ଥ) ଧର୍ମ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି ଅପରିପକ୍ୱ ଜନ୍ମ ଆଶଙ୍କା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ପଦ୍ଧତି ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗବେଷକ ଟିମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଗର୍ଭଧାରଣର ୩୭ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସର୍ଭିକାଲ୍‌ ମ୍ୟୁକସ୍‌ ବିଳମ୍ବରେ ଜନ୍ମ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅନେକାଂଶରେ ପୃଥକ୍‌। ପୂର୍ବରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ, ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସର୍ଭିକାଲ୍‌ ମ୍ୟୁକସ୍‌ ଅତି ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ଅଧିକ ସ୍ଥିତିସ୍ଥାପକ। ଗବେଷକ ଟିମ୍‌ କେତେକ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କଠାରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। କେତେକ ଗର୍ଭବତୀ ୩୦ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ନିୟମିତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ଆସୁଥିଲେ ଏବଂ ୩୭ ସପ୍ତାହ ପରେ ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ଆଉ କେତେକ ଗର୍ଭବତୀ ୨୪ରୁ ୩୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ। ନବପ୍ରସୂତିମାନେ ସ୍ବାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ଗବେଷକମାନେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭାଶୟରୁ କ୍ଷରିତ ପଦାର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଇଥିଲେ। ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସଂଗୃହୀତ ନମୁନାରେ ପେପ୍‌ଟାଇଡ୍‌ ଅତି ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିଥିଲା। କେତେକ ମହିଳାଙ୍କର ଗର୍ଭାଶୟରୁ ସଂଗୃହୀତ ପଦାର୍ଥ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ପୃଥକ୍‌ କାହିଁକି ତାହା ଜଣାପଡି ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ଅଣୁଜୀବ ଓ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଏହା ହିଁ ସମୟ ପୂର୍ବ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଅପରିପକ୍ୱ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମର ଆଶଙ୍କା ଜାଣିହେବ ବୋଲି ଏମ୍‌ଆଇଟି ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର କ୍ୟାଥେରିନା ରିବେକ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବେଶଭୂଷା ତଥା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଜିନ୍ସ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ବୋଲି କହିପାରିବା। ଏହା ଭଳିକି ଭଳି ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାରୁ ଯୁବପୀଢ଼ୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜାଇନର୍‌ମାନେ ନୁଆ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣାଇଥାନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏହି ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଓଲଟା ଜିନ୍ସ।

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗକରି ଏକ ରୋବୋ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସୈନ୍ୟ ଭଳି ଭଙ୍ଗିମା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ। ଆମେରିକୀୟ ଆର୍ମି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟରି (ଏଆରଏଲ୍‌) ଏବଂ କାର୍ନିଏଜ୍‌ ମେଲନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ: ଭିନ୍ନ ଏକ ଅବତାରରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ମତୁଆଲା କରିଛନ୍ତି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଅପୂର୍ବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ରାଣୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ। ନିଜର ଅପ୍‌କମିଂ ଫିଲ୍ମ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ରେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ରୂପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅନିଲ କପୁର, ରାଜକୁମାର ରାଓ ଏବଂ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ର ଟ୍ରେଲର୍‌ ଆସିସାରିଛି।

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଜୟପୁର: କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ସେନା ଯବାନ ମୁକୁତ୍‌ ବିହାରୀ ମୀନାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ହୃଦୟବିଦାରକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶହୀଦ ମୁକୁତ୍‌ଙ୍କ ମରଶରୀର ଜନ୍ମମାଟି ଲଦାନିଆରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଶେଷକୃତ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥାଏ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାଜୁଛନ୍ତି ୨୦୦ ଯବାନ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାଜୁଛନ୍ତି ୨୦୦ ଯବାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଯବାନମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରନ୍ତି। କେତେବେଳେ ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ସହ ଲଢ଼ନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରନ୍ତି। ହିମସ୍ଖଳନ ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ ଆଦି ଦୁର୍ଘଟଣାର ସାମ୍ନା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି।

ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ

ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ

ସୌଭାଗ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଳେଖ ରହିଛି।

ସମୁଦ୍ରରେ ଶୋଇ ପଢିପାରିବେ ଖବର କାଗଜ

ସମୁଦ୍ରରେ ଶୋଇ ପଢିପାରିବେ ଖବର କାଗଜ

ଇସ୍ରାଏଲର ‘ଡେଡ୍‌ ସି’ ବା ମୃତ ସାଗର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ। ଖୁବ୍‌କମ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମୁଦ୍ରର ବୈଚିତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

ଲମ୍ବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ମନା

ଲମ୍ବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ମନା

ସଧାରଣତଃ ମୁସଲମାନ୍‌ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଲମ୍ବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାର ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ହେଲେ ଚାଇନାରେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ଚାଇନାର ଶିନଜିଆଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି କିଛି ଭିନ୍ନ ନିୟମ।

ପର୍ନ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଯୁବପିଢି

ପର୍ନ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଯୁବପିଢି

ଓ୍ବାରଶ: ପୋଲାଣ୍ଡର ନାମୀଦାମୀ ପର୍ନଷ୍ଟାର ନାଟାଲିଆ ଷ୍ଟାର ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବିଗାଡିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦେଖି ଏବେ ପାଗଳ ଯୁବପିଢି। ୨୦୧୮ର ଟପ୍‌ ପର୍ନଷ୍ଟାର ତାଲିକାରେ ନାଟାଲିଆ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ

ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ

ଆପଣ କୌଣସି ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଏହାକୁ କିପରି ସମାଧାନ କରିବେ ବାଟ ପାଉ ନାହାନ୍ତି? ତେବେ ଏ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କାରଣ ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇବ ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ। ହେଲେ କିପରି ?

ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସାପ

ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସାପ

ଓଡ଼ିଶାରେ ସାଧାରଣ ଯେତିକି ସାପ ଦେଖାଯାନ୍ତି ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ନାଗ, ତମ୍ପ, ଚିତି, ରଣା, ଚନ୍ଦନ ବୋଡ଼ା(ରସଲ ଭାଇପର), ଧୂଳିଆ ବୋଡ଼ା(ସ’ ସ୍କେଲ୍‌ଡ ଭାଇପର), ଡାଳୁଆ ବୋଡ଼ା(ବାମ୍ବୋ ପିଟ୍‌ ଭାଇପର), ଅହିରାଜ(କିଙ୍ଗ୍‌ କୋବ୍ରା) ଆଦି ବିଷଧର ଅଟନ୍ତି।

ଫର୍ମାଲିନ ଆତଙ୍କ

ଫର୍ମାଲିନ ଆତଙ୍କ

ଫର୍ମାଲଡିହାଇଡ୍‌ ଏକ ଜୈବିକ ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଯାହା ପ୍ରକୃତିରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥାଏ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ ରୁଷିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଲେକଜାଣ୍ଡର ବଟଲେର ୧୮୫୯ରେ ଏହାକୁ ଠାବ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭନ୍‌ ହଫମ୍ୟାନ୍‌ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିଲେ। ୪୦ ଭାଗ ଫର୍ମାଲଡିହାଇଡ୍‌ ଜଳରେ ମିଶାଇଲେ ତାହାକୁ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ କୁହାଯାଏ।

Model This Week

ରୂପେଶ