ଫୁରସତ |

ଦୃଢ଼ ଆମତ୍ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ମୋତେ ଏଇଠି ପହଞ୍ଚାଇଛି: ସଫଳ ଚାଷୀ ସୁଧାଂଶୁ

ଦୃଢ଼ ଆମତ୍ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ମୋତେ ଏଇଠି ପହଞ୍ଚାଇଛି: ସଫଳ ଚାଷୀ ସୁଧାଂଶୁ
ବିଏସ୍‌ସି ପାସ୍‌ ପରେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ଲାଗି ଠିକାଦାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧାବିଘ୍ନ ସାଙ୍ଗକୁ ପରିବାର ଭରଣପୋଷଣ ତାଙ୍କ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଚାଲିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାଣୀଧନ ନିରୀକ୍ଷକ ରାଧାଗୋବିନ୍ଦ ପୁହାଣ ଓ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗର ସୌରଭ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ନୂଆମୋଡ଼ ଆଣିଲା। ପ୍ରଥମେ ଜର୍ସି ଗାଈ ପାଳନ କଲେ। ସେଥିରୁ ଲାଭବାନ୍‌ ହେବା ପରେ ମାଛଚାଷରେ ମନ ବଳାଇଥିଲେ ସେ। ତେବେ ଦୃଢ଼ ଆମତ୍ବିଶ୍ୱାସ ଓ ନିରନ୍ତର ଚେଷ୍ଟା ବଳରେ ସମନ୍ବିତ ପଦ୍ଧତିରେ କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ କରି ୧୧ ଏକର ଜମିରେ ଏକ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌ ନିର୍ମାଣ ସହ ୧୫ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ବରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହେବାରେ ସେ ହୋଇଛନ୍ତି ସକ୍ଷମ। ସେ ହେଲେ ସୁଧାଂଶୁ କୁମାର ଦାସ(ମୋ: ୯୯୩୭୭୫୯୧୯୧)। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଡିହା ଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ଘର। ମା’ ପ୍ରତିମା ଓ ପିତାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଦୀପ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ। ସୁଧାଂଶୁଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଚାକିରି ନ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବେ। ତେଣୁ ବିଏସ୍‌ସି ପାସ୍‌ ପରେ ଠିକାଦାର କାମ କଲେ। ମାତ୍ର ଏଥିରେ କ୍ଷତି ସହିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଚାଳିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷ ସକାଶେ ଗୋପାଳନ ଲାଗି ପ୍ରାଣୀଧନ ନିରୀକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ପୁହାଣ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ଥିଲେ। ଦଢ଼ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହ ଗୋପାଳନ ଲାଗି ସେ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଉଦ୍ୟମ। ପ୍ରଥମେ ୫ଟି ଜର୍ସି ଗାଈ ଆଣି ପାଳିଲେ। ଆଉ ଯାହା ଦୁଗ୍ଧ ଉପତ୍ାଦନ ହେଲା ତାକୁ ନେଇ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କଲେ ା ଏଥିରୁ ଭଲ ଲାଭ ମିଳିଲା। ତା’ପରେ ବଡ଼ସାହି-ମାଣତ୍ରୀ ରାସ୍ତାର ବଡସାହିଠାରୁ ୫କିମି ଦୂର କେନ୍ଦୁଡିହା ଛକ ନିକଟରେ ୧୧ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରତିମା ଡାଏରୀ ଫାର୍ମ ନାମରେ ଏକ ଫାର୍ମ ଆରମ୍ଭ କଲେ ା ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବି ମିଳିଲା। ଏବେ ସେଥିରେ ୪୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗାଈ ପାଳନ କରି ଦିନକୁ ହାରାହାରି ୬୫୦ ଲିଟର କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରୁଥିବା କଥା କୁହନ୍ତି ସେ। ଏଥିପାଇଁ ୩୫କିମି ଦୂର ବାରିପଦା ସହରରେ ଡାଏରୀ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲି ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗର ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରେରଣା କ୍ରମେ ଫାର୍ମ ମଧ୍ୟରେ ୫ଟି ପୋଖରୀ ଖୋଳାଇ ମାଛଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ଆଉ ପନିପରିବା ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ମାସକୁ ୩୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଉପତ୍ାଦନ କରି ନିକଟସ୍ଥ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ପୋଖରୀ ହୁଡାରେ ୨୧୮ଟି ଆମ୍ବ୍ରପଲ୍ଲୀ ଆମ୍ବଗଛ ଲଗାଇ ବର୍ଷକୁ ୪୦ଟନରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆମ୍ବ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବ୍ରଏଲର କୁକୁଡା ଚାଷ କରି ଦିନକୁ ୮ କୁଇଣ୍ଟାଲ, ଲେୟର କୁକୁଡା ଦିନକୁ ୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ, ବର୍ଷକୁ ୧ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହଂସ ସହିତ ଦିନକୁ ପାଖାପାଖି ୨ଶହ ଅଣ୍ଡା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶୀ ଜାତୀୟ ଭେରାଇଟି ୩୦ଟି ବ୍ଲାକ ବେଙ୍ଗଲ ଛେଳି ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଋତୁ ଅନୁଯାୟୀ ପନିପରିବା ଚାଷ ସହିତ ଗାଈ, କୁକୁଡା ଓ ମାଛ ପାଇଁ ଦାନା ବିକ୍ରି କରି ଭଲ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ଫାର୍ମରେ ୫ଶହ କଦଳୀ, ୫୦ଟି ଅମୃତଭଣ୍ଡା, ୩୦ଟି ନଡିଆ ଗଛ ଲଗାଇ ସେଥିରୁ ଉପତ୍ାଦନ ହେଉଥିବା ଫଳକୁ ବେପାରୀମାନେ କିଣି ନେଉଛନ୍ତି। ହାଇବ୍ରିଡ ନାପିୟର ଜାତିର ଘାସ ଚାଷ ବି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ୧୫ଜଣ ଦୈନିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ଲାଗି ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କର ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ପ୍ରାଣୀଧନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବାଲେଶ୍ୱରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଞ୍ଚଳିକ କୃଷି ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୪ରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଗ୍ରଣୀ ଦୁଗ୍ଧଚାଷୀ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି କୃଷି ବୈଷୟିକ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଣୀପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଡସାହି ବ୍ଲକର ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଭାବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସାନଭାଇ ସୀମାରେ ରହି ଶତ୍ରୁ କବଳରୁ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଉଥିବା ବେଳେ ସେ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ କରି ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଚାକିରି ପଛରେ ନ ଗୋଡ଼ାଇ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତ କରନ୍ତି ସେ। ଅବଶ୍ୟ ଆଜି ମୁଁ ଯେଉଁଠି ପହଞ୍ଚିଛି ସେଥିତ୍ଲାଗି ଦୃଢ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ସହାୟ ହୋଇଛି। ଆଉ ଏଥିସହିତ ପରିଶ୍ରମକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଲାଗି ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଥିବା ସୁଧାଂଶୁ। - ନୀଳାଦ୍ରି ବିହାରୀ ଦଣ୍ଡପାଟ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଅଟଳ-ଆଡଭାନୀ ଥିଲେ ପରମ ସହଯୋଗୀ

ଅଟଳ-ଆଡଭାନୀ ଥିଲେ ପରମ ସହଯୋଗୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଭାଜପାର ଜଣେ ନରମପନ୍ଥୀ ନେତା ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ଦଳରେ ‘ମୁଖଉତା’ବା ଜଣେ ବନ୍ଧୁଭାବାପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଏ। ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପଛରେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ହିରୋ କୁହାଯାଉଥିବା ଏଲ୍‌.କେ. ଆଡଭାନୀଙ୍କ ଅବଦାନ କିଛି କମ୍‌ ନ ଥିଲା। 

ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍‌ର ଇତିହାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମହାଭାରତ ସମୟରୁ

ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍‌ର ଇତିହାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମହାଭାରତ ସମୟରୁ

ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍‌ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନାମରେ ପରିଚିତ। ଏହା ପୁଚ୍‌କା, ପାନିପୁରୀ, ବତାଶେ ଭଳି ନାମରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରଛି। ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍‌ ମହାଭାରତ ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କେତେକ କୁହନ୍ତି। 

ଏସବୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଇଁଠା ହେଲେ  ବି’ ପବିତ୍ର

ଏସବୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଇଁଠା ହେଲେ ବି’ ପବିତ୍ର

ବିଷ୍ଣୁସ୍ମୃତି ଅନୁସାରେ କିଛି ଅପବିତ୍ର ଦ୍ରବ୍ୟ ରହିଛି,ଯାହା ଅଇଁଠା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ପବିତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। ଗାଈର କ୍ଷୀର ପ୍ରଥମେ ବାଛୁରୀ ପିଇଥାଏ। ଫଳରେ ଏହା ଅଇଁଠା ବା ଅପବିତ୍ର ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ଏପରି ଗାଁ ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ମନା

ଏପରି ଗାଁ ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ମନା

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ଧୂମପାନ, ଡ୍ରଗ୍‌ସ, ମଦ, ଗୁଟ୍‌ଖା ଆଦିର ବ୍ୟବହାର କେତେକ କରିଥାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଯୁବପିଢ଼ି ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ କବଳିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏମିତି ଏକ ଗଁ। ରହିଛି ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ ବାରଣ। 

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଯୋଗୁ ବଢ଼େ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ଆଶଙ୍କା

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଯୋଗୁ ବଢ଼େ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ଆଶଙ୍କା

ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଶର୍କରା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ସମ୍ପ୍ରତି କିଛି ଗବେଷକ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କଲେ  ବିପଦ ଜନକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

କୁମ୍ଭୀର ଚଳାଉଛି ବାଇକ୍‌

କୁମ୍ଭୀର ଚଳାଉଛି ବାଇକ୍‌

ଏମିତି ଏକ କୁମ୍ଭୀର ରହିଛି ଯିଏ ଚାରି ଚକ ବିଶିଷ୍ଟ ବାଇକ ଚଳାଉଛି ଏବଂ ମଣିଷ ଭଳି ଡ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧୁଛି। ‘ରେମ୍ବୋ’ ନାମରେ ଏହି କୁମ୍ଭୀର ଆମେରିକା  ଫ୍ଲୋରିଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି । କୁମ୍ଭୀର ଲୋକଙ୍କ ଇଶାରା ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରୁଛି । 

ପାଣିତଳେ ୧୨ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ସୁଡ଼ଙ୍ଗ

ପାଣିତଳେ ୧୨ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ସୁଡ଼ଙ୍ଗ

ମେକ୍ସିକୋରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଲମ୍ବା ସୁଡ଼ଙ୍ଗଟି ପାଣି ଭିତରେ ରହିଛି। କିଛି ସମୁଦ୍ର ବୁଡ଼ାଳି ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ଠାବ କରିବାରେ ହୋଇଛନ୍ତି ସକ୍ଷମ । ଏହାର ଲମ୍ବ ୩୪୭ କିଲୋମିଟର ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହା ୧୨ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। 

ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା

ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା

ବ୍ରିଟେନର ଜର୍ଜିୟା ର଼୍ୟାନିନ ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା। ଜର୍ଜିୟାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ମାତ୍ର ୩୧ ଇଞ୍ଚ । ସ୍କେଲିଟାଲ ଡିସପ୍ଲାସିଆ ରୋଗ କାରଣରୁ ପିଲାଦିନୁ ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ସେଭଳି ବଢି ନ ଥିଲା ବୋଲି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କୁହନ୍ତି।

ଅଦୃଶ୍ୟ ହାତ ଘଣ୍ଟା

ଅଦୃଶ୍ୟ ହାତ ଘଣ୍ଟା

ଗ୍ରୀଷ୍ମଦିନରେ ପ୍ରବଳ ଖରାରେ ଘଣ୍ଟା ପିନ୍ଧିବା ବିରକ୍ତିକର। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ନୂତନ ଧରଣର ହାତଘଣ୍ଟା। ଏହି ଘଣ୍ଟା ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯିବ। ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ହେଲେ ଘଡ଼ି ପତଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ।

କାହିଁକି ରାତିରେ ଏସବୁ କରିବା ମନା

କାହିଁକି ରାତିରେ ଏସବୁ କରିବା ମନା

ରାତିରେ କେତେକ କାମ ନ କରିବା ଲାଗି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ସୁଖଶାନ୍ତିରେ ବାଧା ଆସି ଥାଏ। ରାତିରେ ନଖ କାଟିବାକୁ କିଛି ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ମାତ୍ର ରାତିରେ ନଖ କାଟିବା ଶାସ୍ତ୍ରାନୁସାରେ ଅଶୁଭ। ଏପରିକି ନଖ କାଟିବା ପରେ ସ୍ନାନକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରାଯାଏ।

ଯେଉଁଠି ଖୁସିରେ ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୁଏ ଅନୁମତି

ଯେଉଁଠି ଖୁସିରେ ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୁଏ ଅନୁମତି

ହଂକରେ ରହିଛି ଏଭଳି  ନିୟମ । ଏଠାରେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ। ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୋଇଥାଏ ଅନୁମତି। ଏହାର ଅବମାନନା କଲେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ୍‌ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ହାଓ୍ବାଇର ସାମୁଦ୍ରିକ ଦ୍ୱୀପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କରିବ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌

ହାଓ୍ବାଇର ସାମୁଦ୍ରିକ ଦ୍ୱୀପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କରିବ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଆସନ୍ତା ୨୦ରେ ହାଓ୍ବାଇ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସମୁଦ୍ରଶଯ୍ୟାକୁ ଏକ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌ ପଠାଇବା ଲାଗି ନାସା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ବୃହସ୍ପତିର ଚନ୍ଦ୍ର ୟୁରୋପା ଏବଂ ଶନିର ଚନ୍ଦ୍ର ଏନ୍‌କ୍ଲିୟାଡସ୍‌ର ପରିବେଶ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି।