ଫୁରସତ |

ଦୃଢ଼ ଆମତ୍ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ମୋତେ ଏଇଠି ପହଞ୍ଚାଇଛି: ସଫଳ ଚାଷୀ ସୁଧାଂଶୁ

ଦୃଢ଼ ଆମତ୍ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ମୋତେ ଏଇଠି ପହଞ୍ଚାଇଛି: ସଫଳ ଚାଷୀ ସୁଧାଂଶୁ
ବିଏସ୍‌ସି ପାସ୍‌ ପରେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ଲାଗି ଠିକାଦାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧାବିଘ୍ନ ସାଙ୍ଗକୁ ପରିବାର ଭରଣପୋଷଣ ତାଙ୍କ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଚାଲିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାଣୀଧନ ନିରୀକ୍ଷକ ରାଧାଗୋବିନ୍ଦ ପୁହାଣ ଓ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗର ସୌରଭ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ନୂଆମୋଡ଼ ଆଣିଲା। ପ୍ରଥମେ ଜର୍ସି ଗାଈ ପାଳନ କଲେ। ସେଥିରୁ ଲାଭବାନ୍‌ ହେବା ପରେ ମାଛଚାଷରେ ମନ ବଳାଇଥିଲେ ସେ। ତେବେ ଦୃଢ଼ ଆମତ୍ବିଶ୍ୱାସ ଓ ନିରନ୍ତର ଚେଷ୍ଟା ବଳରେ ସମନ୍ବିତ ପଦ୍ଧତିରେ କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ କରି ୧୧ ଏକର ଜମିରେ ଏକ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌ ନିର୍ମାଣ ସହ ୧୫ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ବରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହେବାରେ ସେ ହୋଇଛନ୍ତି ସକ୍ଷମ। ସେ ହେଲେ ସୁଧାଂଶୁ କୁମାର ଦାସ(ମୋ: ୯୯୩୭୭୫୯୧୯୧)। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଡିହା ଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ଘର। ମା’ ପ୍ରତିମା ଓ ପିତାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଦୀପ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ। ସୁଧାଂଶୁଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଚାକିରି ନ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବେ। ତେଣୁ ବିଏସ୍‌ସି ପାସ୍‌ ପରେ ଠିକାଦାର କାମ କଲେ। ମାତ୍ର ଏଥିରେ କ୍ଷତି ସହିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଚାଳିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷ ସକାଶେ ଗୋପାଳନ ଲାଗି ପ୍ରାଣୀଧନ ନିରୀକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ପୁହାଣ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ଥିଲେ। ଦଢ଼ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହ ଗୋପାଳନ ଲାଗି ସେ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଉଦ୍ୟମ। ପ୍ରଥମେ ୫ଟି ଜର୍ସି ଗାଈ ଆଣି ପାଳିଲେ। ଆଉ ଯାହା ଦୁଗ୍ଧ ଉପତ୍ାଦନ ହେଲା ତାକୁ ନେଇ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କଲେ ା ଏଥିରୁ ଭଲ ଲାଭ ମିଳିଲା। ତା’ପରେ ବଡ଼ସାହି-ମାଣତ୍ରୀ ରାସ୍ତାର ବଡସାହିଠାରୁ ୫କିମି ଦୂର କେନ୍ଦୁଡିହା ଛକ ନିକଟରେ ୧୧ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରତିମା ଡାଏରୀ ଫାର୍ମ ନାମରେ ଏକ ଫାର୍ମ ଆରମ୍ଭ କଲେ ା ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବି ମିଳିଲା। ଏବେ ସେଥିରେ ୪୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗାଈ ପାଳନ କରି ଦିନକୁ ହାରାହାରି ୬୫୦ ଲିଟର କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରୁଥିବା କଥା କୁହନ୍ତି ସେ। ଏଥିପାଇଁ ୩୫କିମି ଦୂର ବାରିପଦା ସହରରେ ଡାଏରୀ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲି ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗର ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରେରଣା କ୍ରମେ ଫାର୍ମ ମଧ୍ୟରେ ୫ଟି ପୋଖରୀ ଖୋଳାଇ ମାଛଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ଆଉ ପନିପରିବା ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ମାସକୁ ୩୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଉପତ୍ାଦନ କରି ନିକଟସ୍ଥ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ପୋଖରୀ ହୁଡାରେ ୨୧୮ଟି ଆମ୍ବ୍ରପଲ୍ଲୀ ଆମ୍ବଗଛ ଲଗାଇ ବର୍ଷକୁ ୪୦ଟନରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆମ୍ବ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବ୍ରଏଲର କୁକୁଡା ଚାଷ କରି ଦିନକୁ ୮ କୁଇଣ୍ଟାଲ, ଲେୟର କୁକୁଡା ଦିନକୁ ୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ, ବର୍ଷକୁ ୧ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହଂସ ସହିତ ଦିନକୁ ପାଖାପାଖି ୨ଶହ ଅଣ୍ଡା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶୀ ଜାତୀୟ ଭେରାଇଟି ୩୦ଟି ବ୍ଲାକ ବେଙ୍ଗଲ ଛେଳି ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଋତୁ ଅନୁଯାୟୀ ପନିପରିବା ଚାଷ ସହିତ ଗାଈ, କୁକୁଡା ଓ ମାଛ ପାଇଁ ଦାନା ବିକ୍ରି କରି ଭଲ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ଫାର୍ମରେ ୫ଶହ କଦଳୀ, ୫୦ଟି ଅମୃତଭଣ୍ଡା, ୩୦ଟି ନଡିଆ ଗଛ ଲଗାଇ ସେଥିରୁ ଉପତ୍ାଦନ ହେଉଥିବା ଫଳକୁ ବେପାରୀମାନେ କିଣି ନେଉଛନ୍ତି। ହାଇବ୍ରିଡ ନାପିୟର ଜାତିର ଘାସ ଚାଷ ବି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ୧୫ଜଣ ଦୈନିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ଲାଗି ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କର ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ପ୍ରାଣୀଧନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବାଲେଶ୍ୱରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଞ୍ଚଳିକ କୃଷି ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୪ରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଗ୍ରଣୀ ଦୁଗ୍ଧଚାଷୀ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି କୃଷି ବୈଷୟିକ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଣୀପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଡସାହି ବ୍ଲକର ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଭାବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସାନଭାଇ ସୀମାରେ ରହି ଶତ୍ରୁ କବଳରୁ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଉଥିବା ବେଳେ ସେ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ କରି ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଚାକିରି ପଛରେ ନ ଗୋଡ଼ାଇ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତ କରନ୍ତି ସେ। ଅବଶ୍ୟ ଆଜି ମୁଁ ଯେଉଁଠି ପହଞ୍ଚିଛି ସେଥିତ୍ଲାଗି ଦୃଢ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ସହାୟ ହୋଇଛି। ଆଉ ଏଥିସହିତ ପରିଶ୍ରମକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଲାଗି ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଥିବା ସୁଧାଂଶୁ। - ନୀଳାଦ୍ରି ବିହାରୀ ଦଣ୍ଡପାଟ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ମନପସନ୍ଦ କନ୍ୟା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୨୫୦ ଯୁବକ

ମନପସନ୍ଦ କନ୍ୟା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୨୫୦ ଯୁବକ

ସାଧାରଣତଃ ଚାକିରି ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ମନପସନ୍ଦର କନ୍ୟା ପାଇବା ପାଇଁ କେବେ ବର ପରୀକ୍ଷା ଦେବା କଥା ଶୁଣିଛନ୍ତି କି?

୪ ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର

୪ ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର

ଲଣ୍ଡନ: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂଆ ନକ୍ଷତ୍ରମଣ୍ଡଳରେ ୪ଟି ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡିକର ଆକୃତି ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନିଗ୍ରହ ସହିତ ସମାନ। ଉକ୍ତ ନକ୍ଷତ୍ର ‘ସିଆଇ ଟାଉ’ ୫୦୦ ଆଲୋକବର୍ଷ ଦୂରତାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଗାଲାକ୍ସିର ‘ନର୍ସରି’ ରିଜିୟନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା କେମ୍ବ୍ରିଜ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

 ଲଣ୍ଡନ: ଭାରତରେ (ସିଜେରିଆନ୍‌ ସେକ୍ସନ୍‌) ପ୍ରସୂତିକାଳୀନ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଛି। ୨୦୦୫-୦୬ରେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯% ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଏହା ୧୮.୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଲାନ୍‌ସେଟ୍‌ ଜର୍ନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିଶ୍ୱରେ ୨୦୦୦ରୁ ୨୦୧୫ ମଧ୍ୟରେ ସି-ସେକ୍ସନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ହୋଇଥିବା ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର

ଭଦୋଦରା: ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍‌ଭାବନ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ  ଗୋଡ ହରାଇଥିବା କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାରା ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କୁକୁର ପାଳକ ତଥା ପ୍ରାଣୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇପାରିଛି।

ଏମିତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ମିଳେ ଚିକିତ୍ସାଳୟର  ଅନୁଭୁତି

ଏମିତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ମିଳେ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଅନୁଭୁତି

ଆମେରିକା ଏରିଜୋନାରେ ରହିଛି ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ। ଏଠାକାର ପରିବେଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଭଳି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ନା ହାର୍ଟଆଟାକ।

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବୟସ ତାରତମ୍ୟ  ଆଣେ ବିଚ୍ଛେଦ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବୟସ ତାରତମ୍ୟ ଆଣେ ବିଚ୍ଛେଦ

ଏଜ୍‌ଗ୍ୟାପ୍‌ ବା ବୟସ ତାରତମ୍ୟ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବିଚ୍ଛେଦ ଆଣିଥାଏ। ଏହା ଅଧିକ ରହିଲେ ବିଚ୍ଛେଦ ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ। ନିକଟରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍‌  ଇମୋରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଉଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଭୂତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମା’ ହେବେ ମହିଳା

ଭୂତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମା’ ହେବେ ମହିଳା

ଇଂଲଣ୍ଡର ନଟିଙ୍ଗହାମରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ୩୦ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣିଲେ ଯେ କେହି ଚକିତ ହୋଇଯିବେ। କାରଣ ଏମେଷ୍ଟି ରେଲମ ନାମକ ଏହି ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଭୂତଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

 ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ଚାଇନାର ସାଂଘାଇରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଜଣେ ଯୁବକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ପରେ ନିଜ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯୁବକ।

ଯେଉଁଠି ଆଳତି ହେଲେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ଭାଲୁ

ଯେଉଁଠି ଆଳତି ହେଲେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ଭାଲୁ

ଛତିଶଗଡର ମହାସମୁନ୍ଦ୍‌ ଜିଲାରେ ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଆଳତି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭାଲୁମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି। ଘୁଞ୍ଚାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ରହିଛି ଚଣ୍ଡି ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର।

ପୂଜା ଶପିଂ

ପୂଜା ଶପିଂ

ଦଶହରା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି ଦେବୀପୀଠ। ଗାଁରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଶ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। କେବଳ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଶପିଂ ପାଇଁ ମାର୍କେଟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସାବଧାନ ରହିଲେ ଠକାମିର ଶିକାର ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ କି କି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ...

ପୃଥିବୀର ୫ ଦାମୀ ବହି

ପୃଥିବୀର ୫ ଦାମୀ ବହି

ପୃଥିବୀରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ପୁସ୍ତକ ରହିଛି। ତେବେ ଏଭଳି କିଛି ପୁସ୍ତକ ରହିଛି ଯାହା ଦାମୀ ତଥା ମୂଲ୍ୟବାନ। ଦି କୋଡେକ୍ସ ଲିସେଷ୍ଟର ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମିକା ବହି। 

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ଝିଅମାନେ ସୁନ୍ଦର ଦିଶିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଯେ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଇବ, ତାହା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବା ସ୍ବାଭାବିକ।