ମେଟ୍ରୋ |

ଫିମ୍ପିମରା ଚାଉଳରେ ଅବଢ଼ା

ଫିମ୍ପିମରା ଚାଉଳରେ ଅବଢ଼ା
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୬।୯: ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାପ୍ରସାଦ ଭାଗ୍ୟରେ ଥିଲେ ମିଳେ। ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଭକ୍ତଙ୍କ ଅବଢ଼ା ପ୍ରତି ଲୋଭ ଥାଏ। ହେଲେ ଅବଢ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଚାଉଳର ମାନକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ। ଫିମ୍ପିମରା, ପୋକରା ଚାଉଳରେ ଅବଢ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଭକ୍ତଙ୍କ ମହଲରେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ କିପରି ବିନା ଯାଞ୍ଚରେ ମହାପ୍ରସାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଭକ୍ତମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଅବଢ଼ା ପାଇଁ ଚାଉଳ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ୱାର ଦେଇ ଯାଉଥିଲା। ଜଣେ ଟ୍ରଲି ଚାଳକ ଏହି ଚାଉଳ ବସ୍ତା ଆଣିଥିଲେ। ଚାଉଳ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ବୁହା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଫିମ୍ପି ମାରିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। କେତେଜଣ ଭକ୍ତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଟ୍ରଲି ଚାଳକଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି, ଅର୍ଡର ମୁତାବକ ସେ କେବଳ ଏହାକୁ ବୋହି ଆଣିଥିବା କହିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହି ନିମ୍ନମାନର ଚାଉଳ ବସ୍ତାକୁ ପୁଣି ଫେରାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅବଢ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ କିଭଳି ଏମିତି ଚାଉଳ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଉଥିଲା ବୋଲି ଅନେକେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଆଇନ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ନିମ୍ନମାନର ପ୍ରସାଦ ବିକ୍ରି ହେବା କଥା ନୁହେଁ। ଯଦି ଏଭଳି ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ଏ ନେଇ ନିଶ୍ଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ମନ୍ଦିର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯିବା ସହ ସୁଆର ନିଯୋଗ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବୁ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, କିଏ ଏଭଳି ଚାଉଳ ନେଉଥିଲେ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ। ପ୍ରମାଣ ମିଳିଲେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାପ୍ରସାଦର ମାନରେ ସାଲିସ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଫିମ୍ପିମରା ଚାଉଳ ନିଆଯିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗ ସମ୍ପାଦକ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାମନ୍ତରା କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡିଲା ସେତିକିବେଳେ ନିଯୋଗକୁ ଖବର ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଥିଲା। ଏହି ଚାଉଳ କିଏ ଆଣିଥିଲା ତାହା ପ୍ରମାଣ ମିଳି ପାରିଥାନ୍ତା। କେହି ବି ଚାହିଁବେନି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାପ୍ରସାଦ ଏମିତି ଚାଉଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉ। ଏହି ଘଟଣା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନକୁ ଆଘାତ ଦେବ। ମହାପ୍ରସାଦ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଓ ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ କମିବ। ତେଣୁ ଏଥିରୁ ସମସ୍ତେ ନିବୃତ୍ତ ରହିବା ଦରକାର।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

୭ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

୭ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚିଲିକା ଉପକୂଳ କାଳୁପଡ଼ାଘାଟ ଜେଟି ନିକଟ ବରୁଣପଡ଼ାର ଗୁନିବସା ନାଳରେ ୭ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ ସହ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧.୩୦ରେ ଟାଙ୍ଗୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଚାନକ ଚଢ଼ାଉ କରି ମୃତ ପକ୍ଷୀ ଜବତ କରିବା ସହ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ବିଶ୍ୱହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ: ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନେଲେ ୧ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରାମ ଭକ୍ତ

ବିଶ୍ୱହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ: ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନେଲେ ୧ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରାମ ଭକ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ତନ ମନ ଧନ ପୂର୍ବକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ୧ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରାମ ଭକ୍ତ ରବିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି। ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲୋଏର ପିଏମ୍‌ଜି ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦରେ ଆଇନ୍‌ ଆଣନ୍ତୁ। 

ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିବା କଏଦୀ ଗୁରୁତର

ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିବା କଏଦୀ ଗୁରୁତର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୯।୧୨: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସବ୍‌ଜେଲରେ ଶୁଣାଣି ବିଳମ୍ବକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିବା ଜଣେ କଏଦୀ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାରୁ ରବିବାର ତାଙ୍କୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ସେ ହେଲେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନା ଜଗତପ୍ରାଣ ଗାଁର ଅର୍ଜୁନ କର (୩)। 

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୯।୧୨: ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ରବିବାର ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି ।

୨ ମୋବାଇଲ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

୨ ମୋବାଇଲ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୯ା୧୨: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଟାଉନ ଥାନା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ମୁକୁନ୍ଦପ୍ରସାଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ଚଢ଼ାଉ କରି ୨ ମୋବାଇଲ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। 

ନୂଆଁଖାଇର ମହାନ୍‌ ବାର୍ତ୍ତାକୁ ନେଇ କାମ କଲେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିପାରିବା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଁଖାଇର ମହାନ୍‌ ବାର୍ତ୍ତାକୁ ନେଇ କାମ କଲେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିପାରିବା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ନୂଆଁଖାଇ ଆମ ସଂସ୍କୃତିର  ମହାନ୍‌ ପର୍ବ। ବଡ଼ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଓ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଥିରେ ନେଇ କାମ କରିବାକୁ ଏହି ପର୍ବ ପ୍ରେରଣା ଦିଏ। ନୂଆଁଖାଇର ମହାନ୍‌ ବାର୍ତ୍ତାକୁ ନେଇ କାମ କଲେ ଆମେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ସମାଜ ଓ ସମୃଦ୍ଧ ରାଜ୍ୟ ଗଠନ କରିପାରିବା। 

ବିଜେଡି ସଂସଦୀୟ ଦଳ ବୈଠକ ଶେଷ

ବିଜେଡି ସଂସଦୀୟ ଦଳ ବୈଠକ ଶେଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଚଳିତ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ରୁ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଦଳୀୟ ରଣନୀତି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆଲୋଚନା ନେଇ ରବିବାର ବିଜେଡି ସଂସଦୀୟ ଦଳ ବୈଠକ ବସିଛି। 

କଂଗ୍ରେସ କନ୍ଦଳ: ଶ୍ରୀକାନ୍ତ-ନିରଞ୍ଜନ ମୁହାଁମୁହିଁ

କଂଗ୍ରେସ କନ୍ଦଳ: ଶ୍ରୀକାନ୍ତ-ନିରଞ୍ଜନ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ):ନିକଟତର ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିରେ ଆରୋପ-ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଖୋଦ୍‌ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାକ୍‌ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି। ଶନିବାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ନିରଞ୍ଜନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ବାବୁ କେତେବେଳେ କ’ଣ କହିଥାନ୍ତି, ତାହା କାହାକୁ ଜଣା ନ ଥାଏ। ସେ ଏମିତି ବହୁତ ଗପ କହିଥାନ୍ତି। ଅତୀତରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏଣୁତେଣୁ ଗପିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଛି ନା ନାହିଁ, ତାହା ସମୟ ଆସିଲେ ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି ନିରଞ୍ଜନ କହିଛନ୍ତି। 

ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ୧୪ରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ୧୪ରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ତାମିଲନାଡୁ ଉପକୂଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଟ୍ରପ୍‌ଲାଇନ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହେବ। ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଘନୀଭୂତ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ବାର୍‌ହା ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବାର୍‌ହା ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍‌ହା ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ କିଛି ଧାନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଯାହାକିଛି ରହିଥିଲା ତାହାକୁ ବାର୍‌ହାପଲ ଖାଇ ନଷ୍ଟ କରିଚାଲିଛନ୍ତି। 

କଟକ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଆଉଜଣେ ଆଖି ବୁଜିଲେ, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୨

କଟକ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଆଉଜଣେ ଆଖି ବୁଜିଲେ, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୨

କଟକ ଅଫିସ, ୯।୧୨- କଟକ ମହାନଦୀ ପୋଲ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆଉଜଣେ ଆହତ ଆଖି ବୁଜିଛନ୍ତି। ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଆଇସିୟୁରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଉମାକାନ୍ତ ଭଟ୍ଟ ନାମକ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଶନିବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଉମାକାନ୍ତଙ୍କ ଘର ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣଶାସନପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ।

କମିଶନରେଟ ପୋଲିସକୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ:ଦାଦାବଟି ପାଇଁ କଟକରେ ବୋମାମାଡ଼

କମିଶନରେଟ ପୋଲିସକୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ:ଦାଦାବଟି ପାଇଁ କଟକରେ ବୋମାମାଡ଼

କଟକ ଅଫିସ, ୯।୧୨- ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ଷ୍ଟର ଡି’ ବ୍ରଦର୍ସ ଓ ଟିଟୋ ଏବେ ଜେଲ୍‌ରେ। ସେମାନଙ୍କର କେତେଜଣ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଜେଲ୍‌ରେ। ହେଲେ ଏବେବି କଟକରେ ଚାଲିଛି ଦାଦାବଟି ଆଦାୟ। ଦିନରେ ଫୁଟୁଛି ବୋମା, ଗର୍ଜୁଛି ଗୁଳି। ଦାଦାବଟି ପାଇଁ କେତେବେଳେ ହତ୍ୟା ତ ପୁଣି ଧମକ। ଅପରାଧୀ ଦମନ ନେଇ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ବାହାବା ନେଉଥିବାବେଳେ ପୁରୀଘାଟ ଥାନାଞ୍ଚଳରେ ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଛି।