ମେଟ୍ରୋ |

ଫିମ୍ପିମରା ଚାଉଳରେ ଅବଢ଼ା

ଫିମ୍ପିମରା ଚାଉଳରେ ଅବଢ଼ା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୬।୯: ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାପ୍ରସାଦ ଭାଗ୍ୟରେ ଥିଲେ ମିଳେ। ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଭକ୍ତଙ୍କ ଅବଢ଼ା ପ୍ରତି ଲୋଭ ଥାଏ। ହେଲେ ଅବଢ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଚାଉଳର ମାନକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ। ଫିମ୍ପିମରା, ପୋକରା ଚାଉଳରେ ଅବଢ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଭକ୍ତଙ୍କ ମହଲରେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ କିପରି ବିନା ଯାଞ୍ଚରେ ମହାପ୍ରସାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଭକ୍ତମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।
ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଅବଢ଼ା ପାଇଁ ଚାଉଳ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ୱାର ଦେଇ ଯାଉଥିଲା। ଜଣେ ଟ୍ରଲି ଚାଳକ ଏହି ଚାଉଳ ବସ୍ତା ଆଣିଥିଲେ। ଚାଉଳ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ବୁହା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଫିମ୍ପି ମାରିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। କେତେଜଣ ଭକ୍ତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଟ୍ରଲି ଚାଳକଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି, ଅର୍ଡର ମୁତାବକ ସେ କେବଳ ଏହାକୁ ବୋହି ଆଣିଥିବା କହିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହି ନିମ୍ନମାନର ଚାଉଳ ବସ୍ତାକୁ ପୁଣି ଫେରାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା।
ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅବଢ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ କିଭଳି ଏମିତି ଚାଉଳ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଉଥିଲା ବୋଲି ଅନେକେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଆଇନ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ନିମ୍ନମାନର ପ୍ରସାଦ ବିକ୍ରି ହେବା କଥା ନୁହେଁ। ଯଦି ଏଭଳି ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ଏ ନେଇ ନିଶ୍ଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ମନ୍ଦିର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯିବା ସହ ସୁଆର ନିଯୋଗ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବୁ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, କିଏ ଏଭଳି ଚାଉଳ ନେଉଥିଲେ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ। ପ୍ରମାଣ ମିଳିଲେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାପ୍ରସାଦର ମାନରେ ସାଲିସ କରାଯିବ ନାହିଁ।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଫିମ୍ପିମରା ଚାଉଳ ନିଆଯିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସୁଆର ମହାସୁଆର ନିଯୋଗ ସମ୍ପାଦକ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାମନ୍ତରା କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡିଲା ସେତିକିବେଳେ ନିଯୋଗକୁ ଖବର ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଥିଲା। ଏହି ଚାଉଳ କିଏ ଆଣିଥିଲା ତାହା ପ୍ରମାଣ ମିଳି ପାରିଥାନ୍ତା। କେହି ବି ଚାହିଁବେନି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାପ୍ରସାଦ ଏମିତି ଚାଉଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉ। ଏହି ଘଟଣା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନକୁ ଆଘାତ ଦେବ। ମହାପ୍ରସାଦ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଓ ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ କମିବ। ତେଣୁ ଏଥିରୁ ସମସ୍ତେ ନିବୃତ୍ତ ରହିବା ଦରକାର।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁର ଉଡ଼ିଲା ବିମାନ : ସପ୍ତାହରେ ୬ ଦିନ ମିଳିବ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁର ଉଡ଼ିଲା ବିମାନ : ସପ୍ତାହରେ ୬ ଦିନ ମିଳିବ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ବହୁଦିନର ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁରକୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବୀରେନ୍ଦ୍ର, ଜୟଦ୍ରଥଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ୨୦୧୮ ମସିହା ପାଇଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଯୁବ ଓ ବାଲ୍‌ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର। ଭାରତବର୍ଷର ମୋଟ ୨୨ଟି ଭାଷାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବାକୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥର ଓଡ଼ିଶାରୁ ଦୁଇଜଣ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

କୁନ୍ଦୁଲୀ ଗଣବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆଉ ୩ ମାସ ବଢ଼ିଲା

କୁନ୍ଦୁଲୀ ଗଣବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆଉ ୩ ମାସ ବଢ଼ିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ): କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ କୁନ୍ଦୁଲୀ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଆଉ ତିନି ମାସ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

ଚିଲିକା ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି ଘଟଣା ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ: ସବୁ ଦୋଷ ପବନର

ଚିଲିକା ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି ଘଟଣା ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ: ସବୁ ଦୋଷ ପବନର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ): ଚିଲିକା ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ହସ୍ତଗତ ହୋଇଛି। ଆନ୍ତଃଜଳପଥ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟରେ ପବନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୋଷ ଦିଆଯାଇଛି।

‘ସଖା’ ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର: ୨୧ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

‘ସଖା’ ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର: ୨୧ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨।୬ : ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ସଖା’ ପକ୍ଷରୁ ବେଳାଭୂମି ମାର୍ଗ ସ୍ଥିତ ହୋଟେଲ ଶଙ୍କୁନ୍ତଳା ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୨୧ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା।

୨୫ ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ପୁରୀରେ ଜଳଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ

୨୫ ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ପୁରୀରେ ଜଳଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨।୬: ଜୁନ୍‌ ୨୫ ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ପୁରୀ ସହରରେ ଜଳଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏଭଳି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶ୍ରମିକ ସଂଘ। ଶନିବାର ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶ୍ରମିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହା କହିଛନ୍ତିସଂଘ ସମ୍ପାଦକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଦିକ୍ଷୀତ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା ଜଳଯୋଗାଣ,ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଜଳଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁନି ମହାବଳ

ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁନି ମହାବଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨ା୬(ବ୍ୟୁରୋ): ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ସାତକୋଶିଆକୁ ଆସିଥିବା ମହାବଳ ବାଘ ଗତକାଲିଠାରୁ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବାଘ ଖୁଆଡ଼ରେ ଏକ ବାରହା ଛଡ଼ାଯାଇଛି। ଯଦି ବାଘ ନିଜେ ଶିକାର କରି ନ ଖାଏ ତେବେ ବାରାହକୁ ମାରି ତାର ମାଂଶ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ।

କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଜୟନ୍ଦ୍ରଥ

କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଜୟନ୍ଦ୍ରଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨ା୬(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପକ୍ଷରୁ ଯୁବ ପୁରସ୍କାର-୨୦୧୮ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି କଳାହାଣ୍ଡିର ଜୟନ୍ଦ୍ରଥ ସୁନା। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କବିତା ସଙ୍କଳନ ହେଉଛି ‘ଶୋଷ’। ଯାହାକିି ୨୦୧୭ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା।

କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ଘୋଷଣା: ଓଡ଼ିଶାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ସାଥେସାନ ନିଯୁକ୍ତ

କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ଘୋଷଣା: ଓଡ଼ିଶାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ସାଥେସାନ ନିଯୁକ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ): ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଟିକେଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଏଆଇସିସି ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଭି.ଡି. ସାଥେସାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ଜିତନ ପ୍ରସାଦ ଓ ନୌସାଦ ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କୁ ସଭ୍ୟ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଭାଗିଦାରୀରେ ୨୦ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଭାଗିଦାରୀରେ ୨୦ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ): ଘରୋଇ, ସରକାରୀ ତଥା ଭାଗୀଦାରିରେ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦ଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ରାଜ୍ୟର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ୨୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଥମରୁ ଅତି କମ୍‌ରେ ୨୭ଶହ ଶଯ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୫୦୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ୩୫.୮୪ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୫୦୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ୩୫.୮୪ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ): ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ୧୫୦୬ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩୫.୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଟାଙ୍ଗରପାଲି ବ୍ଲକର ୮୭ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ, ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରକୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ୧୪୩ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ, କଟକ ଜିଲା ବାଙ୍କି ବ୍ଲକର ୩୨୩ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ, ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକର ୨୧୬ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକର ୨୬୮ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକର ୨୩୬ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ପୁରୀ ଜିଲା କଣାସ ବ୍ଲକର ୨୮ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ରହିଛି।

ଯାତ୍ରାବାହୀ ବସ୍‌ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିରେ ଯାତ୍ରୀ

ଯାତ୍ରାବାହୀ ବସ୍‌ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିରେ ଯାତ୍ରୀ

ନିରାକାରପୁର,୨୨।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପାରାଦୀପରୁ ବାଲିପଡ଼ା ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଯାତ୍ରାବାହୀ ବସ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛି। ୩୫ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ବସ୍‌ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସକାଳ ୧୧ଟାରେ ନିରାକାରପୁର ବଜାର ନୂଆ ଜଗନ୍ନାଥ ସଡ଼କ ରାସ୍ତାରେ ଦୁର୍ବଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ଏକ ୧୧ କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗି ବସ୍‌ ଉପରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ