ଫୁରସତ |

କନ୍ୟାକୁ ଛୁଇଁଲେ ବର ହୁଏ ଭସ୍ମ-

କନ୍ୟାକୁ ଛୁଇଁଲେ ବର ହୁଏ ଭସ୍ମ-
ନଦୀ ପାରହୋଇ ଗୋଟିଏ ଗାଁରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଗାଁକୁ ବିବାହ ରୋଶଣି ଆସେ। ବିଭିନ୍ନ ପାଟପଟୁଆରରେ ବର ଓ କନ୍ୟାପକ୍ଷ ଭାଗ ନେଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ବର ସାଜେ ଜଣେ ମାନବ, କିନ୍ତୁ ଦେବୀ ମା ହୁଅନ୍ତି କନିଆ । ହେଲେ ଏଠାର ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ କନ୍ୟାକୁ ବର ସ୍ପର୍ଶକରିବା ମାତ୍ରେ ସେ ଭସ୍ମ ହୋଇଯାଏ। ଏମିତି କିଛି ଧର୍ମବିଶ୍ୱାସ,ଲୋକକଥାରେ ପାଳିତ ହୁଏ ଦେବୀ-ମାନବଙ୍କ ଏକ ନିଆରା ବିବାହ ଉତ୍ସବ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜକନିକାର ଅନ୍ୟତମ ସାକ୍ତପୀଠ ଭାବେ ବଜରପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ବାସୁଳୀଙ୍କ ପୀଠ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁପରିଚିତ। । ଏହି ପୀଠରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଘପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି ଦେବୀ -ମାନବ ବିବାହୋତ୍ସବ। ଯାହାକି, ବଳି-ବାସୁଳୀଙ୍କ ବିବାହ ପର୍ବ ଉତ୍ସବ ଭାବେ ପ୍ରଚଳିତ । ରାଜକନିକାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ପିଢି ପରେ ପିଢି ପାଳନ କରିଆସୁଥିବାବେଳେ ଏହି ସାଂସ୍କୃତିକ କାଯର୍‌ୟକ୍ରମ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଢାଞ୍ଚାରେ ପାଳିତ ହେଉଥିବାରୁ ବଜରପୁରର ମା’ ବାସୁଳୀଙ୍କ ପୀଠରେ ବିବାହୋତ୍ସବ ପର୍ବଦିନ ଜନ ସମାଗମରେ ଭରି ଯାଇଥାଏ । ବଜରପୁରର ରବିନ୍ଦ୍ର ବେହେରା କୁହନ୍ତି ଦେବୀ -ମାନବ ବିବାହୋତ୍ସବର ପରମ୍ପରାକୁ ସାମାଜିକ ନିୟମରେ ପରିଗଣିତ କରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ମା’ଙ୍କ ବିବାହୋତ୍ସବ ନ ହେବା ଯାଏ କୌଣସି ମାଙ୍ଗଳିକ କାଯର୍‌ୟ ନ କରିବାର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏପରି ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଗଣପର୍ବ ପାଲଟିଛି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏକଦା ଭଞ୍ଜବଂଶର ରାଜୁତିରେ ରହି ଆସିଥିବା ରାଜକନିକାର ତତ୍କାଳୀନ ରାଜଧାନୀ ଥିଲା ବଜରଗଡ। ବଜରପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ବାସୁଳୀ। ରାଜକନିକା ରାଜବଂଶର ମଧ୍ୟ ସେ ଆରାଧ୍ୟା ଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଗମନାଗମନ ଓ ଯୋଗାଯୋଗର ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ଭାବେ ନଦୀପଥର ଗୁରୁତ୍ୱ ଥିବାରୁ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ-ବୈତରଣୀର ସଂଯୋଗସ୍ଥଳ ବଜରଗଡର ରାଜଧାନୀ ଭାବେ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ସଡକପଥର ବିକାଶ ଯୋଗୁ ରାଜକନିକା ରାଜବଂଶୀୟମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ନିଜ ରାଜଧାନୀ ବଜରଗଡରୁ ରାଜକନିକାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ । ୧୮୮୯-୯୪ ର ସଖାଉବତ-ହୋସେନ ସର୍ଭେ ସେଟଲମେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ତତ୍କାଳୀନ ରାଜା ଓ ଜମିଦାରମାନେ ନଦୀପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଜ ରହଣି ଓ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ତେବେ ବଜରଗଡର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଶରେ ବଜରଗଡର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ବାସୁଳୀ, ଅପରୂପା ଯୁବତୀ ବେଶରେ ଦିନେ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ସାନ୍ଧ୍ୟଭ୍ରମଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ଅପରପାର୍ଶ୍ୱରେ ରାଜୁତି କରୁଥିବା ରିଘାଗଡର କୁମ୍ଭାର ରାଜବଂଶର ରାଜା ବଳି ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ପାରିଧିରେ ଆସି ମା’ ଙ୍କ ସୌନ୍ଦଯର୍‌ୟରେ ବିମୋହିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ରାଜା ଦେବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଥିବାରୁ ମା ବାସୁଳୀ ନିଜର ପରିଚୟ ଦେଇ ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ । ମାତ୍ର ରାଜା ଅବୁଝା ନ୍ୟାୟରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦେବୀ ବାସୁଳୀ ଏହି ବିବାହ ପାଇଁ ସମ୍ମତି ଦେଇ ଏକ ଅଭିନବ ସର୍ତ ରଖିଥିଲେ । ସର୍ତ ଅନୁସାରେ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପରେପରେ ସ୍ପର୍ଶମାତ୍ରକେ ରାଜା ବଳି ଭସ୍ମ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏଭଳି ଏକ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭାବଧାରାରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଆସିଥିବା ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୨୨ ଖଣ୍ଡ ଗାଁର ଅଧିବାସୀ ଆଜି ବି ମାଘପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ମା’ଙ୍କ ବିବାହୋତ୍ସବକୁ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଦେବୀ- ମାନବଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସାଂସ୍କୃତିକ ଚେତନାକୁ ଋଦ୍ଧିମନ୍ତ କରି ଆସୁଥିବା ଏହି ପର୍ବ ରାଜକନିକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପର୍ବ ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଓ ଇତିହାସକୁ ନେଇ ଦେବୀ -ମାନବ ବିବାହୋତ୍ସବରେ ରାଜନଗର ତହସିଲର ରିଘାଗଡ କୁମ୍ଭାର ରାଜବଂଶର ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ ଦୁଇ ରାଜାପୁଅଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟମୂର୍ତ୍ତିକୁ ବରବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରି ବୈତରଣୀ ନଦୀ ପାର କରାଯାଇ ସୁସଜ୍ଜିତ ପାଲିଙ୍କିରେ ବାଣ ରୋଶଣି ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗହଣରେ ଗାଁରୁ ଗାଁ ପରିକ୍ରମା କରାଯିବାପରେ ସଂଧ୍ୟାରେ ମା’ ଙ୍କ ବିଜେସ୍ଥଳୀର ବିବାହବେଦୀକୁ ଯାଇ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ବୈଦିକମତେ ପରିଣୟ କରାଯାଇଥାଏ । ବରପିତା ଭାବେ କୁମ୍ଭାର ରାଜବଂଶର ଜନୈକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇ ଥିବାବେଳେ କନ୍ୟାପିତା ଭାବେ ମା’ ଙ୍କ ପୂଜକ ବିବାହବେଦୀରେ କନ୍ୟାଦାନ କରିଥିଲେ ।ଏଣ୍ଡୁଳା ଗାଁର ସଞ୍ଜୟ ବିଶ୍ୱାଳ କୁହନ୍ତି ଦେବୀ -ମାନବ ବିବାହ ଉତ୍ସବକୁ ରାଜକନିକା ରାଜ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଯଥାରୀତି ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିବାହ ପର ୩ ଦିନ ଠାରୁ ମା’ଙ୍କ ପୀଠକୁ କେହି ଯିବାକୁ ବାରଣ ରହିଛି । ବିବାହବେଦୀରେ କନ୍ୟାଦାନ ହେବା ପରେ ବରସାଜିଥିବା ବଳିକୁ ବାସର ରାତିରେ ବଳି ପକାଇ ମାଙ୍କ ପୀଠର ଏକ ଖାତରେ ପୋତି ଦିଆଯାଏ । ବଳିକୁ ପୋତାଯାଇଥିବା ଗାତକୁ୪ ଦିନ ପରେ ଖୋଳାଯାଇଥାଏ। ସେଥିରୁ ଯେଉଁ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରଥମେ ମିଳିବ ସେହି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ନେଇ ଭଲମନ୍ଦର ସୂଚନାମିଳିଥାଏ । ଯଥା-ଯଦି ପ୍ରଥମେ ସେହି ଖାତରୁ ଧାନ ମିଳେ ତେବେ କୁହାଯାଏ ଏବର୍ଷ ଭଲଧାନ ଫସଲ ହେବ। ଯଦି ସିନ୍ଦୁର ମିଳେ ତେବେ ରକ୍ତପାତ ବା ବଳି ଘଟଣା ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ଏପରି ମିଳୁଥିବା କିଛି ଦ୍ରବ୍ୟର ସନ୍ତକକୁ ନେଇ ଆଗାମୀ ଦିନର ଭଲମନ୍ଦକୁ ଜାଣିପାରିବାର ଧର୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟିହୋଇଥାଏ।ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜକନିକାରେ ଏକ ନିଆରା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପୀଠରେ ବିବାହୋତ୍ସବ ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାଯର୍‌ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ। -ରବୀନ୍ଦ୍ର ଦାସ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଯେଉଁ କାଫେରେ ବିଷାକ୍ତ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ସହ ରୋମାନ୍ସ କରନ୍ତି ଲୋକେ

ଯେଉଁ କାଫେରେ ବିଷାକ୍ତ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ସହ ରୋମାନ୍ସ କରନ୍ତି ଲୋକେ

କଫି କାଫେ ଯିବାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରି ଥାଆନ୍ତି। କାରଣ ଏଠାରେ କଫି ପିଇବାର ପରିବେଶ ଥାଏ ଟିକେ ନିଆରା।

ଏଠି ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ନୁହେଁ ହୁଏ କଙ୍କଡ଼ା ବର୍ଷା

ଏଠି ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ନୁହେଁ ହୁଏ କଙ୍କଡ଼ା ବର୍ଷା

ସବୁସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହେଲେ ସାଧାରଣତଃ ଆକାଶରୁ ପାଣି ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ। ହେଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦ୍ୱୀପରେ କଙ୍କଡ଼ା ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ। କଥାଟା ଶୁଣିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ସତ।

ରାଶି ଅନୁସାରେ ଏପରି କରନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଜପ, ଟଳିବ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ

ରାଶି ଅନୁସାରେ ଏପରି କରନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଜପ, ଟଳିବ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ

ପୁରାଣରେ ୭ଜଣ ଅମର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଅଶ୍ୱତ୍ଥାମା, ବଳି, ବ୍ୟାସ, ହନୁମାନ, ବିଭୀଷଣ, କୃପାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ। କୁହାଯାଏ, ଏମାନେ ଏବେବି ଆମ ସହିତ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠରେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଭଗବାନ୍‌ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ବେଶୀ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ।

ସ୍ମୃତିରେ ଭଗତ୍‌

ସ୍ମୃତିରେ ଭଗତ୍‌

ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଭଗତ୍‌ ସିଂଙ୍କ ଆଜି ଶହୀଦ ଦିବସ। ସେ ୧୯୦୭ରେ ଶ୍ରୀଆନନ୍ଦପୁର ସାହିବ୍‌ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାଧୀନତାର ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ ଏବେ ଏହି ଗାଁଟି ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ବି ଭଗତ୍‌ ସିଂଙ୍କ ଘରଟି ପୂର୍ବବତ୍‌ ନିଜର ସତ୍ତା ବଜାୟ ରଖିଛି। ୧୯୭୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ତାଙ୍କ ମା’ ରହି ଆସୁଥିଲେ। 

ସୁନ୍ଦରୀ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ରକ୍ତରେ ଗାଧାନ୍ତି ମଡେଲ

ସୁନ୍ଦରୀ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ରକ୍ତରେ ଗାଧାନ୍ତି ମଡେଲ

ସୁନ୍ଦରୀ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ତରୁଣୀମାନେ ଯେକୌଣସି ଅସାଧ୍ୟ କାମ କରିବାକୁ ବି ପଛାଇ ନଥା’ନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ କିଏ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରି ତ ଆଉ କିଏ ବ୍ୟୁଟି ପ୍ରଡକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିଥା’ନ୍ତି। ହେଲେ ଏମିତି ଜଣେ ମଡେଲ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଗୂଢ଼ ରହସ୍ୟ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ।

ଯେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ମୃତବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥାଆନ୍ତି ଜୀବିତ

ଯେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ମୃତବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥାଆନ୍ତି ଜୀବିତ

ଜନ୍ମ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ଜୀବନର ଚିରନ୍ତନ ସତ୍ୟ। ଜନ୍ମ ହେଲେ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ। ମୃତ୍ୟୁର ଯାତ୍ରାରୁ କେହି କେବେ ଫେରିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଠି ମୃତବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜୀବିତ ହୋଇଯାଏ। ଏହି କଥା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ହେଉଥିବେ, ମାତ୍ର କଥାଟା ସତ୍ୟ।

କ୍ଷୀର ପିଇ ପଡିଆକୁ ଆସୁଥିଲେ ଏହି ଖେଳାଳି: ବ୍ୟାଟରୁ ହେଉଥିଲା ଚୌକା-ଛକା ବର୍ଷା

କ୍ଷୀର ପିଇ ପଡିଆକୁ ଆସୁଥିଲେ ଏହି ଖେଳାଳି: ବ୍ୟାଟରୁ ହେଉଥିଲା ଚୌକା-ଛକା ବର୍ଷା

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ପୂର୍ବତନ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହଓ୍ବାଗଙ୍କୁ ‘ନଜଫଗଡର ନବାବ’ କୁହାଯାଏ। ଏମିତି ବି କ୍ରିକେଟ ଦୁନିଆରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସକ ‘ଭଗବାନ’ କହୁଥିବା ବେଳେ, ବୀରୁଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂକୁ ଭୁଲି ପାରି ନାହାନ୍ତି। 

ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବି ଜାଣିହେବ ଅବସାଦ...

ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବି ଜାଣିହେବ ଅବସାଦ...

ମାନସିକ ଅବସାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଏବେ ସହଜରେ ମିଳିପାରିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ଚିକିତ୍ସା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ରହିବ ନାହିଁ। ରକ୍ତ ଏବଂ ମୁତ୍ର ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ମାନସିକ ଅବସାଦ ରହିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାପଡିଯିବ ବୋଲି ନିକଟରେ ଟ୍ରିନିଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।  

ହୋଟେଲ୍‌ ଯିବା ପାଇଁ ଚଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼େ ୬୦ ହଜାର ପାହାଚ

ହୋଟେଲ୍‌ ଯିବା ପାଇଁ ଚଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼େ ୬୦ ହଜାର ପାହାଚ

ଚାଇନାର ୟେଲୋ ମାଉଣ୍ଟେନ୍‌ରେ ରହିଛି ଏକ ହୋଟେଲ୍‌। ହୋଟେଲ୍‌କୁ ଯିବା ପାଇଁ ୬୦ ହଜାର ପାହାଚ ଚଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼େ। ୪ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ହୋଟେଲ୍‌ ନାମ ହେଉଛି ଜେଡ୍‌ ସ୍କ୍ରିନ୍‌। ହୋଟେଲ୍‌ଟି ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୧୮ଶହ ୩୦ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି।

ଗଛରେ ଲଟକି ରହିଛି ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ଟଙ୍କା

ଗଛରେ ଲଟକି ରହିଛି ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ଟଙ୍କା

ଦୁନିଆର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଇନ ତଥା ସାମାଜିକ ପରମ୍ପରା ପ୍ରଚଳିତ। ବ୍ରିଟେନ୍‌ର  ସ୍କଟିଶ୍‌ ଦ୍ୱୀପରେ ରହିଛି ଏକ ଗଛ। ଏହା କୌଣସି ସାଧାରଣ ଗଛ ନୁହେଁ। ଗଛରେ ଲଟକି ରହିଛି ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ଟଙ୍କା। 

ସେଲ୍‌ଫି ନେବାର ଅଜବ ନିଶା

ସେଲ୍‌ଫି ନେବାର ଅଜବ ନିଶା

ଆଜିକାଲି ସେଲ୍‌ଫି ନିଶା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘାରିଛି। କିଏ ଛାତରେ ଚଢ଼ି ସେଲ୍‌ଫି ନେଉଛି ତ କିଏ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ ଆଉ କିଏ ଗଛ ଉପରେ। ମାତ୍ର ଆଜି ଏମିତି ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସେଲ୍‌ଫି ନେବା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ଶୁଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। 

ନିଜ କ୍ଷୀର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ମହିଳା

ନିଜ କ୍ଷୀର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ମହିଳା

ଗାଈ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କର କ୍ଷୀର ପ୍ରାୟତଃ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ସାଇପ୍ରସ୍‌ରେ ଜଣେ ମହିଳା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ନିଜ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରି ଏବେ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି।


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା