ଫୁରସତ |

କନ୍ୟାକୁ ଛୁଇଁଲେ ବର ହୁଏ ଭସ୍ମ-

କନ୍ୟାକୁ ଛୁଇଁଲେ ବର ହୁଏ ଭସ୍ମ-
ନଦୀ ପାରହୋଇ ଗୋଟିଏ ଗାଁରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଗାଁକୁ ବିବାହ ରୋଶଣି ଆସେ। ବିଭିନ୍ନ ପାଟପଟୁଆରରେ ବର ଓ କନ୍ୟାପକ୍ଷ ଭାଗ ନେଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ବର ସାଜେ ଜଣେ ମାନବ, କିନ୍ତୁ ଦେବୀ ମା ହୁଅନ୍ତି କନିଆ । ହେଲେ ଏଠାର ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ କନ୍ୟାକୁ ବର ସ୍ପର୍ଶକରିବା ମାତ୍ରେ ସେ ଭସ୍ମ ହୋଇଯାଏ। ଏମିତି କିଛି ଧର୍ମବିଶ୍ୱାସ,ଲୋକକଥାରେ ପାଳିତ ହୁଏ ଦେବୀ-ମାନବଙ୍କ ଏକ ନିଆରା ବିବାହ ଉତ୍ସବ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜକନିକାର ଅନ୍ୟତମ ସାକ୍ତପୀଠ ଭାବେ ବଜରପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ବାସୁଳୀଙ୍କ ପୀଠ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁପରିଚିତ। । ଏହି ପୀଠରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଘପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି ଦେବୀ -ମାନବ ବିବାହୋତ୍ସବ। ଯାହାକି, ବଳି-ବାସୁଳୀଙ୍କ ବିବାହ ପର୍ବ ଉତ୍ସବ ଭାବେ ପ୍ରଚଳିତ । ରାଜକନିକାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ପିଢି ପରେ ପିଢି ପାଳନ କରିଆସୁଥିବାବେଳେ ଏହି ସାଂସ୍କୃତିକ କାଯର୍‌ୟକ୍ରମ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଢାଞ୍ଚାରେ ପାଳିତ ହେଉଥିବାରୁ ବଜରପୁରର ମା’ ବାସୁଳୀଙ୍କ ପୀଠରେ ବିବାହୋତ୍ସବ ପର୍ବଦିନ ଜନ ସମାଗମରେ ଭରି ଯାଇଥାଏ । ବଜରପୁରର ରବିନ୍ଦ୍ର ବେହେରା କୁହନ୍ତି ଦେବୀ -ମାନବ ବିବାହୋତ୍ସବର ପରମ୍ପରାକୁ ସାମାଜିକ ନିୟମରେ ପରିଗଣିତ କରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ମା’ଙ୍କ ବିବାହୋତ୍ସବ ନ ହେବା ଯାଏ କୌଣସି ମାଙ୍ଗଳିକ କାଯର୍‌ୟ ନ କରିବାର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏପରି ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଗଣପର୍ବ ପାଲଟିଛି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏକଦା ଭଞ୍ଜବଂଶର ରାଜୁତିରେ ରହି ଆସିଥିବା ରାଜକନିକାର ତତ୍କାଳୀନ ରାଜଧାନୀ ଥିଲା ବଜରଗଡ। ବଜରପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ବାସୁଳୀ। ରାଜକନିକା ରାଜବଂଶର ମଧ୍ୟ ସେ ଆରାଧ୍ୟା ଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଗମନାଗମନ ଓ ଯୋଗାଯୋଗର ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ଭାବେ ନଦୀପଥର ଗୁରୁତ୍ୱ ଥିବାରୁ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ-ବୈତରଣୀର ସଂଯୋଗସ୍ଥଳ ବଜରଗଡର ରାଜଧାନୀ ଭାବେ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ସଡକପଥର ବିକାଶ ଯୋଗୁ ରାଜକନିକା ରାଜବଂଶୀୟମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ନିଜ ରାଜଧାନୀ ବଜରଗଡରୁ ରାଜକନିକାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ । ୧୮୮୯-୯୪ ର ସଖାଉବତ-ହୋସେନ ସର୍ଭେ ସେଟଲମେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ତତ୍କାଳୀନ ରାଜା ଓ ଜମିଦାରମାନେ ନଦୀପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଜ ରହଣି ଓ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ତେବେ ବଜରଗଡର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଶରେ ବଜରଗଡର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ବାସୁଳୀ, ଅପରୂପା ଯୁବତୀ ବେଶରେ ଦିନେ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ସାନ୍ଧ୍ୟଭ୍ରମଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ଅପରପାର୍ଶ୍ୱରେ ରାଜୁତି କରୁଥିବା ରିଘାଗଡର କୁମ୍ଭାର ରାଜବଂଶର ରାଜା ବଳି ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ପାରିଧିରେ ଆସି ମା’ ଙ୍କ ସୌନ୍ଦଯର୍‌ୟରେ ବିମୋହିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ରାଜା ଦେବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଥିବାରୁ ମା ବାସୁଳୀ ନିଜର ପରିଚୟ ଦେଇ ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ । ମାତ୍ର ରାଜା ଅବୁଝା ନ୍ୟାୟରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦେବୀ ବାସୁଳୀ ଏହି ବିବାହ ପାଇଁ ସମ୍ମତି ଦେଇ ଏକ ଅଭିନବ ସର୍ତ ରଖିଥିଲେ । ସର୍ତ ଅନୁସାରେ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପରେପରେ ସ୍ପର୍ଶମାତ୍ରକେ ରାଜା ବଳି ଭସ୍ମ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏଭଳି ଏକ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭାବଧାରାରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଆସିଥିବା ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୨୨ ଖଣ୍ଡ ଗାଁର ଅଧିବାସୀ ଆଜି ବି ମାଘପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ମା’ଙ୍କ ବିବାହୋତ୍ସବକୁ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଦେବୀ- ମାନବଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସାଂସ୍କୃତିକ ଚେତନାକୁ ଋଦ୍ଧିମନ୍ତ କରି ଆସୁଥିବା ଏହି ପର୍ବ ରାଜକନିକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପର୍ବ ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଓ ଇତିହାସକୁ ନେଇ ଦେବୀ -ମାନବ ବିବାହୋତ୍ସବରେ ରାଜନଗର ତହସିଲର ରିଘାଗଡ କୁମ୍ଭାର ରାଜବଂଶର ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ ଦୁଇ ରାଜାପୁଅଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟମୂର୍ତ୍ତିକୁ ବରବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରି ବୈତରଣୀ ନଦୀ ପାର କରାଯାଇ ସୁସଜ୍ଜିତ ପାଲିଙ୍କିରେ ବାଣ ରୋଶଣି ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗହଣରେ ଗାଁରୁ ଗାଁ ପରିକ୍ରମା କରାଯିବାପରେ ସଂଧ୍ୟାରେ ମା’ ଙ୍କ ବିଜେସ୍ଥଳୀର ବିବାହବେଦୀକୁ ଯାଇ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ବୈଦିକମତେ ପରିଣୟ କରାଯାଇଥାଏ । ବରପିତା ଭାବେ କୁମ୍ଭାର ରାଜବଂଶର ଜନୈକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇ ଥିବାବେଳେ କନ୍ୟାପିତା ଭାବେ ମା’ ଙ୍କ ପୂଜକ ବିବାହବେଦୀରେ କନ୍ୟାଦାନ କରିଥିଲେ ।ଏଣ୍ଡୁଳା ଗାଁର ସଞ୍ଜୟ ବିଶ୍ୱାଳ କୁହନ୍ତି ଦେବୀ -ମାନବ ବିବାହ ଉତ୍ସବକୁ ରାଜକନିକା ରାଜ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଯଥାରୀତି ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିବାହ ପର ୩ ଦିନ ଠାରୁ ମା’ଙ୍କ ପୀଠକୁ କେହି ଯିବାକୁ ବାରଣ ରହିଛି । ବିବାହବେଦୀରେ କନ୍ୟାଦାନ ହେବା ପରେ ବରସାଜିଥିବା ବଳିକୁ ବାସର ରାତିରେ ବଳି ପକାଇ ମାଙ୍କ ପୀଠର ଏକ ଖାତରେ ପୋତି ଦିଆଯାଏ । ବଳିକୁ ପୋତାଯାଇଥିବା ଗାତକୁ୪ ଦିନ ପରେ ଖୋଳାଯାଇଥାଏ। ସେଥିରୁ ଯେଉଁ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରଥମେ ମିଳିବ ସେହି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ନେଇ ଭଲମନ୍ଦର ସୂଚନାମିଳିଥାଏ । ଯଥା-ଯଦି ପ୍ରଥମେ ସେହି ଖାତରୁ ଧାନ ମିଳେ ତେବେ କୁହାଯାଏ ଏବର୍ଷ ଭଲଧାନ ଫସଲ ହେବ। ଯଦି ସିନ୍ଦୁର ମିଳେ ତେବେ ରକ୍ତପାତ ବା ବଳି ଘଟଣା ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ଏପରି ମିଳୁଥିବା କିଛି ଦ୍ରବ୍ୟର ସନ୍ତକକୁ ନେଇ ଆଗାମୀ ଦିନର ଭଲମନ୍ଦକୁ ଜାଣିପାରିବାର ଧର୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟିହୋଇଥାଏ।ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜକନିକାରେ ଏକ ନିଆରା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପୀଠରେ ବିବାହୋତ୍ସବ ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାଯର୍‌ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ। -ରବୀନ୍ଦ୍ର ଦାସ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ବେଡ୍‌ ରୁମ୍‌ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଠାରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଡ୍‌ ଏବଂ ଏଥିରେ  ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀ କେଉଁ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଉଛନ୍ତି ତାହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ସରସତାକୁ ସୂଚିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରହିଛି ଉଲ୍ଲେଖ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଏ। 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ଇଂଲଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବେଣ୍ଡେ ଡେଭିସନ୍‌ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସର୍ଭିକାଲ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବାପରେ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। 

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ରାୟପୁର, ୨୦।୯: ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଡକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଡାକ୍ତର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିବାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳା ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

କରାଚୀ, ୨୦।୯: ବିଘ୍ନବିନାଶନ ଗଣେଶଙ୍କ ଆରାଧନା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। 

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

ଭୋପାଳ, ୨୦।୯: ୪୦ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କଲେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧଓ୍ବାରୀରେ ରହୁଥିବା ବୃଦ୍ଧ ରାମସ୍ବରୂପ ଲଖେରା ନିଜ ଜମି ଆବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ୧୯୭୨ରେ ପ୍ରଥମେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। 

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ମୋ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ମୋ ପୁଅ ଅଂଶୁମାନ ‘ଅନ୍ତର୍ଲିନ’ ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜଣେ ଅଟିଷ୍ଟିକ ଶିଶୁ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ଧାରାବାହିକ ‘ତୁଳସୀ’ରେ କ୍ରିଷ୍ଣା ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି  ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ଅଭିନେତା ଶୁଭାଶିଷ୍‌ ଶର୍ମା (ଡାକ ନାମ ମଣ୍ଟୁ)। ପରେ ସେ ‘ଅପା’, ‘ଆଇନା’ ଭଳି ଅନେକ ଧାରାବାହିକରେ ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

୮୦ଟି ଫିଲ୍ମ, ୫୦୦ ଆଲବମ୍‌ ଓ ୧୫ଟି ଟେଲି ସିରିଏଲ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଟ୍ରାକ୍‌। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୮୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଭିଡିଓରେ କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ତରା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ। 

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହେଉଛନ୍ତି ଧନଦାତ୍ରୀ। ଋଗ୍‌ ବେଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ  ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରେଇ ଯାଏ।

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ହସ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଚାର ଦାୟୀ ବୋଲି ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଭିଏନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି।

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ହରିୟାଣା, ୧୯।୯: ହରିୟାଣାର ରଓ୍ବୋଡିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ହେବା ଘଟଣା ମନରୁ ନଲିଭୁଣୁ ପୁଣି ସେଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ବୟସ୍କମାନେ ଝାଡୁଧରି ଘର ଓଳାଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ବେଳେବେଳେ ଛୋଟ ଶିଶୁ ହଠାତ୍‌ ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହା ଶୁଭ ସୂଚକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଘରକୁ ଅତିଥିଙ୍କ ଆଗମନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହା ଦେଇଥାଏ ସୂଚନା।