Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

କପିଳାସ ହୁଣ୍ଡି ଖୋଲିଲା

କପିଳାସ ହୁଣ୍ଡି ଖୋଲିଲା ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୯।୨-ଢେଙ୍କାନାଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ କପିଳାସ ମୁଖ୍ୟମନ୍ଦିର ହୁଣ୍ଡିକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଖୋଲାଯାଇଛି। ୨୦୧୬ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୁଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ୨ଟି ସୁନା ଟିକିଲି, ୨ଟି ଚିତା, ୨ଟି ରୁପା ଚକ୍ଷୁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଭାତୁଡ଼ି ମିଳିଛି। ଆଦାୟ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ୨୬, ୬୩୦ ଟଙ୍କା କେବଳ ମୁଦ୍ରା। ସେହିପରି ୬, ୦୯୦ ଟଙ୍କାର ଚିରା ନୋଟ୍‌ ଏବଂ ୨ଟି ପୁରୁଣା ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ରହିଥିବା ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଦେବୋତ୍ତର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପିଡି ଡିଆର୍‌ଡିଏ ପ୍ରଭାତ କୁମାର ଭୋଇ, ଗଁଦିଆ ତହସିଲଦାର ବରଣ୍ୟେନ୍ଦୁ ମହାନ୍ତି, ବିଡିଓ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାବତ, ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖରେ ମହାଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋର୍‌ସୋର୍‌ରେ ଚାଲିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ଦିର ସମେତ ପାର୍ଶ୍ୱ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ଚୁନ ଲିପା ଚାଲିଛି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନାଲକୋ ଠିକା ମଜଦୂର ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ

ନାଲକୋ ଠିକା ମଜଦୂର ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ

ବଅଁରପାଳ,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲକୋ ଠିକା ମଜଦୂର ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ନାଲକୋ ସିସିପି ଛକଠାରେ ମଜଦୂର ସଂଘର ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ନୂତନ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ସଭାପତି ଭାବେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ବେଉରା, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଭାବେ ଡମ୍ବରୁ ଧର ବେହେରା ଏବଂ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ବାଇଧର ସାମଲଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରାଯାଇଛି।ସେହିପରି କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ବିଜୟ ସାହୁ ଓ ସାଙ୍ଗଠନିକ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ବୁଦ୍ଧଦେବ ସୁବୁଦ୍ଧି ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ବନ ସଂରକ୍ଷଣ ସମିତି ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ବନ ସଂରକ୍ଷଣ ସମିତି ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

ବନ୍ତଳା,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ରେଞ୍ଜ ବଲଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ତଳିସିରା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଗିରିଧାରୀ ଦେହୁରୀ(୫୫)। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଓ ବନକର୍ମଚାରୀମାନେ ଗିରିଧାରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପର୍ଣ୍ଣ ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲ୍‌କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ସିଏଚ୍‌ଆର୍‌ଆଇ ସଭ୍ୟ  ହେଲେ ମନୋରଞ୍ଜନ

ସିଏଚ୍‌ଆର୍‌ଆଇ ସଭ୍ୟ ହେଲେ ମନୋରଞ୍ଜନ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୨ -ଢେଙ୍କାନାଳ ଉଫୁନା ଅନୁଷ୍ଠାନ ରାଜ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଇନଜୀବୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୫ମ ଥର ପାଇଁ କମନୱେଲଥ୍‌ ହ୍ୟୁମାନ ରାଇଟ୍‌ ଇନିସିଏଟିଭ୍‌(ସିଏଚ୍‌ଆର୍‌ଆଇ)ର ସଭ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ମାନବିକ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ପୌରପାଳିକାରେ ସାମିଲ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପୌରପାଳିକାରେ ସାମିଲ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୨।୨- ଅନୁଗୋଳ ସହର ନିକଟସ୍ଥ ରାଣୀଗୋଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲବାସୀଙ୍କୁ ପୌରପାଳିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେମାନେ ଗୁରୁବାର ଶିକ୍ଷକପଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ ରାଣୀଗୋଡ଼ା ଷ୍ଟେଶନକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବହୁ ଯାନବାହନ ଅଟକି ରହିଥିଲା।

ବେଆଇନ ପଥର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ

ବେଆଇନ ପଥର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୨ -ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଇନ୍ଦିପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ବେଆଇନ ପଥର ଖଣି ଉପରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଚଢ଼ାଉରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୬ଟି ପାୱାର ଟିଲର, ୨ଟି ଜେସିବି ମେଶିନ ଜବତ କରାଯିବା ସହ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ପୁଣି ଉଠିଲା ତାଳଚେର ଜିଲା ଗଠନ ଦାବି

ତାଳଚେର,୨୨ା୨(ନି.ପ୍ର.)- ଦୀର୍ଘଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ତାଳଚେରକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲା ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଓକିଲ ସଂଘ ଦାବି ଦୋହରାଇଛି। ତାଳଚେର ଓକିଲ ସଂଘର ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ମଧୁବାବୁ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସଭାପତି ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକରେ ପାଲଲହଡା ଓ ତାଳଚେରକୁ ନେଇ ତାଳଚେରକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲା ଗଠନ ନିମନ୍ତେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁଇ ଲେନ ରାସ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅଧିକାରୀ

ଦୁଇ ଲେନ ରାସ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅଧିକାରୀ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାଳଚେର -ସମ୍ବଲପୁର ରେଳପଥ ରାସ୍ତାକୁ ୨ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ନିର୍ମାଣ ସରିଥିବା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକର ସରଗିପାଲିଠାରୁ ବାମୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାକୁ ରେଳ ବିଭାଗର ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀମାନେ ଗୁରୁବାର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ।

ରାଇଝରଣ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ

ରାଇଝରଣ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବନାଞ୍ଚଳ ରାଇଝରଣ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗି ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଗଛ ପୋଡ଼ିଯାଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ହେଲା ଏଠାରେ ନିଅଶଁ ଲାଗିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ୮୬ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୭,୫୪୬ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥତ୍

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ଜିଲାର ସମସ୍ତ ୮ଟି ବ୍ଲକର ୨୭୦ଟି ହାଇସ୍କୁଲରେ ରେଗୁଲାର ଓ ଏକ୍ସ ରେଗୁଲାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥତ୍ ମିଶାଇ ୧୭୫୪୬ ଜଣ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ତନ୍ମଧ୍ୟରେ ରେଗୁଲାର ୧୭୦୪୬ ଓ ଏକ୍ସ ରେଗୁଲାର ୫୦୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥତ୍ ରହିଛନ୍ତି।

୩ ଦିନ ହେଲା ଲିଙ୍କ୍‌ ଫେଲ: ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ଅଚଳ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଠାକୁରଗଡ଼ ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୩ ଦିନ ହେବ ଲିଙ୍କ୍‌ ଫେଲ ରହିଛି। ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦୁର୍ଗାପୁରରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ଦୁର୍ଗାପୁରରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡ଼ା ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁର୍ଗାପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ କରିଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା  ଲୁଟ୍‌

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨।୨- ଅନୁଗୋଳ ଅମଲପଡ଼ା ଛଅ ଲାଇନଠାରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦ୍ୱିପହରରେ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ୪ ଜଣ ଯୁବକ ଏକ ବାଇକରେ ଆସି ବନ୍ଧୁକ ଓ ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ନାମକ ଜଣେ ମାଛ ବେପାରୀଙ୍କଠାରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନନ୍ତି।