ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

କପିଳାସ ନାଟ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ:‘ସିଦ୍ଧାନ୍ତ’ରେ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଚିନ୍ତା

 କପିଳାସ ନାଟ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ:‘ସିଦ୍ଧାନ୍ତ’ରେ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଚିନ୍ତା

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୯।୨-ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ବୀର ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଜୟଜୟକାର ଗାନ ହେଉଛି। ହେଲେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ନିଜ ମୌଳିକତା ହରାଇଲେଣି। ନିଜର ମାତୃଭାଷା, କଳା, ସଂସ୍କୃତିକୁ ଭଲପାଇବାକୁ କାହାରି ପାଖରେ ତର ନାହିଁ। ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ପରିବାର ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ଇଂଲିଶ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି। ଏହା ଏବେ ପାଲଟିଛି ଆଭିଜାତ୍ୟର ପ୍ରତୀକ। ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ସାଂସ୍କୃତିକ ଆକାଶରେ ଅନ୍ଧକାର ରାଜୁତି କରୁଛି। ସେ ଅନ୍ଧାର ଭିତରେ ଏ ଜାତି ହଜିଯିବାକୁ ବସିଛି। ସତରେ କ’ଣ ସେଥିରୁ ମୁକୁଳିବାର ବାଟ ନାହିଁ। ଯଦି ଅଛି କେମିତି। ଏମିତି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ମିଳିଛି ନାଟକ ‘ସିଦ୍ଧାନ୍ତ’ରେ। ସଂସ୍କୃତି ଆକାଶରେ ଘୋଟିଥିବା ଘନ ଅନ୍ଧକାରକୁ ହଟାଇବାର ବାଟ ଦେଖାଇଛି ଏହି ନାଟକ। ପ୍ରଥମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆୟୋଜକ କଳା ପରିଷଦ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ନାଟ୍ୟକାର ଦିଲ୍ଲୀଶ୍ୱର ମହାରଣାଙ୍କ ରଚିତ ଏବଂ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ମାଟିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ଓଡ଼ିଆ ନାଟକ ‘ସିଦ୍ଧାନ୍ତ’ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଶେଷ ସମୟ ଯାଏ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ ଭୂମିକାରେ ମନ୍ମଥ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ମାଟି, ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ବେହେରା, କିଶୋର ରାଉତ, ପ୍ରସନ୍ନ ପାଣି, ସୁରେଶ ମହାନ୍ତି, ଶଶୀ ପାଣି, ବିନୋଦ ମହାନ୍ତି, ମନୋରଞ୍ଜନ ସିଂ, ଅମ୍ବିକା ପଟ୍ଟନାୟକ, ଋତୁପର୍ଣ୍ଣା ରାଉତ, କାଲିସ ଫାତ୍‌ମା, ଦ୍ୱିତୀକୃଷ୍ଣ ମଲ୍ଲିକ, ଗାଙ୍ଗୁଲି ପଟ୍ଟନାୟକ, ଶିଶୁ କଳାକାର ମିଲନ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ମଣ୍ଟୁ ଓ ପୁଣ୍ଟୁ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିବାବେଳେ ମଞ୍ଚ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ଜୟନ୍ତ ବର୍ମା ଓ ନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଶୁଭ୍ରଜ୍ୟୋତି ରାଉତ, ଶୁଭଶ୍ରୀ ଦାସ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ। ଶନିବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସୁନାବେଡ଼ା ଉତ୍କଳ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନାଟ୍ୟକାର ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ରମେଶ ଦାସଙ୍କ ରଚିତ ଏବଂ ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ସୁଦାମ ବିଶୋଇଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ଓଡ଼ିଆ ନାଟକ ‘ବରଂ ନିବାସ ଭଲ ରଣକ୍ଷେତ୍ରରେ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଓ୍ବାର୍ଡ ମେମ୍ବରଙ୍କୁ ତାଲିମ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.):- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବଣିନାଳୀ ବିଶ୍ୱଯୁବ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ମେମ୍ବର ତାଲିମ ଶିବିର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି।

ଅଙ୍ଗନୱାଡି ସହାୟିକା ନିଯୁକ୍ତିରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ବାଙ୍କୁଆଳ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସହାୟିକା ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି।

୨୪ରେ ଜିଲା କ୍ରିକେଟ ଦଳ ଚୟନ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୫- ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆନ୍ତଃ ଜିଲା କଳାହାଣ୍ଡି କପ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆସନ୍ତା ୧ ତାରିଖଠାରୁ କଟକ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଅଛି।

ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନ,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଥାନା ରେନନ୍ଦାପାଟଣା ଗ୍ରାମର ଦୁଃଖବନ୍ଧୁ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ବମ୍ବି ଦେହୁରୀ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବମ୍ବିଙ୍କ ଦେଢଶୁର ଗୋଲଖ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ସୋମବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ବମ୍ବିଙ୍କୁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ନେଇ ଭାଇ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଦେହୁରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ଭୁବନ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

ବ୍ରାହ୍ମଣୀରେ ମିଶୁଛି ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି

ବ୍ରାହ୍ମଣୀରେ ମିଶୁଛି ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି

ତାଳଚେର,୨୨ା୫ (ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ଅମଲାପଡାରେ ଥିବା ସ୍ବେରେଜବୋର୍ଡର ୱାଟର ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ପମ୍ପ ହାଉସ ମୋଟର ପୋଡିଯାଇଥିବା ଯୋଗୁ ୨ ଦିନ ହେଲା ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ବ୍ରାହ୍ଣଣୀ ନଦୀରେ ମିଶୁଛି। ରବିବାର ରାତିରେ ମୋଟର ପୋଡିି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ

ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୨।୫- ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତର ବଦଳି, ବଦଳି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବଦଳରେ ଆଉ ଡାକ୍ତର ନ ଆସିବା, ଖାଲି ଥିବା ପଦବୀ ତୁରନ୍ତ ପୂରଣ, ନିକଟରେ ଡେପୁଟେଶନ୍‌ରେ ଯାଇଥିବା ନିଶ୍ଚେତକ ଡାକ୍ତର ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଡେପୁଟେଶନ ଅର୍ଡର ରଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଆଦି ଦାବି ନେଇ ଅନୁଗୋଳ ସଚେତନ ନାଗରିକ ସମାଜସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

କଣିହାଁ ଥାନାରେ ନୂତନ ଆଇଆଇସି

କଣିହାଁ,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ଏନ୍‌ଟିପିସି ଥାନାରେ ସୋମବାର ନୂତନ ଆଇଆଇସି ଭାବେ ମହୋସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନିଅଁା ଲଗାଇ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଜଣେ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଜାମୁନାଳୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଶ୍ରୁବାହାଳ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତିରେ ବିଭୂତି ପ୍ରଧାନ(୫୫) ଓ ତାଙ୍କ ପୁଅ କୁମର ପ୍ରଧାନ(୨୦)ଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ପୀତବାସ ପ୍ରଧାନ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ସୋମବାର ହଣ୍ଡପା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନଂ ୭୪/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ପୀତବାସଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

 ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ବିବାଦ ତେଜିଲା: ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ବିଡିଓଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ବିବାଦ ତେଜିଲା: ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ବିଡିଓଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ)-କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକରେ ନୂତନ ଭାବେ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ଠେଲକନାଳୀ ପଞ୍ଚାୟତର ନୂତନ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୃହ ବିଶିପାଲିଠାରେ ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଲାଗିରହିଥିବା ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ୫ ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ସୋମବାର ୫୫ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରିବା ସହ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ ନୂତନ ଭାବେ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ଫୁଲାଆମ୍ବାଠାରୁ ସରଗିପାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଟି ସରକାରୀ ପ୍ଲଟ୍‌ ପ୍ରଶାସନକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ ତରବରିଆ ଭାବେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ବିଶିପାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁଭଦେଇ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଶୁଭ ଦିଆଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଗତ ୧୧.୪.୧୭ଠାରୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ କର୍ଣ୍ଣପାତ କରି ନ ଥିଲା। ବିଶିପାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ ହେଲେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ। ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ହାଇକୋର୍ଟ କୋଡ ନଂ. ୨୮୯୯୦୦ନଂ୬୫୦୩/୨୦୧୮ରେ ଏକ ରହିତାଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ। ହେଲେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରହିତାଦେଶକୁ ପ୍ରଶାସନ ତଥା ଠିକାସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ତା .୧୬ା୫ା୧୮ରିଖରେ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରାଉ କରି ବିଡ଼ିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହାସହ ତା ୧୭ା୫ା୨୦୧୮ ରିଖରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସୋମବାର ଜିଲାପାଳ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ଆସି ସମସ୍ୟା ବୁଝିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହେଲେ ଅପରାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ନ ପହଞ୍ଚିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉତ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଠେଲକନାଳୀ, ସରଭାଙ୍ଗୁଣୀ, ବାଟି ପୁରୁଣାପାଣି, ଗତିକୃଷ୍ଣପୁର, ସରଗିପାଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ସାଢେ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଫୁଲାଆମ୍ବା ନିକଟରେ କଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ୫୫ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ କିଶୋରନଗର ବିଡିଓ ଅମୃତା ପ୍ରିୟମ୍ବଦାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଭାଜପା ଜିଲା ସଭାପତି ଭାଗିରଥି ପ୍ରଧାନ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ବଂଶୀଧର ସେଠୀ ପହଞ୍ଚି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଥିଲେ। ପରେ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉକ୍ତ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ପରିଦର୍ଶନ କରାଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଡିଓ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରି ଥିଲେ। ତେବେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମୁତାବକ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରା ନ ଗଲେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ଠେଲକନାଳୀ ଗ୍ରାମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ବୈଠକରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଘର ପାଇଁ ମିଳିଲାନି ଜାଗା: ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିଲେ ବିସ୍ଥାପିତ

ଘର ପାଇଁ ମିଳିଲାନି ଜାଗା: ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିଲେ ବିସ୍ଥାପିତ

ବନ୍ତଳା,୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଘ ପାଇଁ ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ଆସିଥିବା ରାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମର ୭୮ ପରିବାରକୁ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ବଡ଼କନ୍ତକୁଳ ପଞ୍ଚାୟତର ନୂଆଖେତା ସରୁଆଳି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ସହ ନୂଆ ରାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହ ପରିସରରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଧନ ଦେଇପାରିବିନି, ଜିଇଥିବା ଯାଏ ସେବା ଦେଉଥିବି

ଧନ ଦେଇପାରିବିନି, ଜିଇଥିବା ଯାଏ ସେବା ଦେଉଥିବି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨ା୫ପାଠ ନ ପଢ଼ି ବି ସେ ଶିକ୍ଷିତ, ସଚେତନ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ନ ହୋଇ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା। ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ନ ଥିଲେ ବି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ପାଇଛନ୍ତି ଦକ୍ଷ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧି ପୁରସ୍କାର। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ଆଦର୍ଶ ଓ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଭୁବନ ବ୍ଲକ ବାରୁଆଁ(ବି) ପଞ୍ଚାୟତ ମାଳୁଆଗୋଡା ଗ୍ରାମର ନୟନା ପାତ୍ର(୫୦)। ମହିଳା ସଶକ୍ତୀକରଣର ସୁଫଳ କ’ଣ ତାହା ତାଙ୍କଠାରୁ ପାଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ। ମାନବ ସେବାକୁ ବ୍ରତ କରିଥିବା ନୟନା ଗ୍ରାମର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗ୍ରାମର ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଜାଡିବା, ନିଃସହାୟଙ୍କ ସେବା କରିବା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ପ୍ରଧାନ କର୍ମ ପାଲଟିଯାଇଛି। ମାଳୁଆଗୋଡା ଗ୍ରାମର ନୟନ ନୟନା କୁହନ୍ତି, କାହାକୁ ଧନ ସିନା ଦେଇପାରିବିନି, ହେଲେ ଜିଇଁଥିବା ଯାଏ ସେବା ଦେଉଥିବି।