Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୨ ବର୍ଷ ହେଲା ୭ ପରିବାରକୁ ବାସନ୍ଦ

୨ ବର୍ଷ ହେଲା ୭ ପରିବାରକୁ ବାସନ୍ଦ ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୯।୨- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଗଁା ବଇଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ହୁଲା ଗ୍ରାମର ୭ ପରିବାର ଆଣିଛନ୍ତି ବାସନ୍ଦ ଅଭିଯୋଗ। ପାଖାପାଖି ୨ବର୍ଷ ହେଲା ଗ୍ରାମବାସୀ ଏପରି କଟକଣା ଲଗାଇଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରିବାରଗୁଡ଼ିକ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ରଖାଇ ଦେଉ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଗଁା ଛାଡ଼ି ଚାଲି ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଜିଲାପାଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଠମଲ୍ଲିକ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଉପଜିଲାପାଳ ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବା ସହ ଏ ନେଇ ହଣ୍ଡପା ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଏତଲା ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଅଭିଯୋଗରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୭ ପରିବାରର ମହାଦେବ ସାହୁ, ରମେଶଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଯଶୋଦା ସାହୁ, ଭାରତୀ ସାହୁ, ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ, ଦିବ୍ୟରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ଝାନସୀରାଣୀ ସାହୁ, କଳ୍ପନା ସାହୁ, ବିଦ୍ୟାଧର ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଗ୍ରାମର ଯାଦବ ସ୍ବାଇଁ, ଭୀଷ୍ମ ଦେହୁରୀ, ବସନ୍ତ ସ୍ବାଇଁ, ରମେଶଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟ କେତେଜଣ ୨୦୧୬ ଏପ୍ରିଲ ୧୭ରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଗଁାରୁ ବାସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଘରକୁ ଥିବା ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଘର ସାମ୍ନାରେ ମଇଳା ପକାଇବା, ଘରକୁ ମଦ ବୋତଲ ଓ ପଥର ଫିଙ୍ଗିୁଛନ୍ତି। ବଗିଚା, ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାର ବିରୋଧ କରିବାରୁ ପରିବାରର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରେ ଗଁା କୋଠଘରେ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲା। ପରେ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ପରିବାରର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶୁଦ୍ଧିକାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଗଁା ବ୍ରାହ୍ମଣ, ଭଣ୍ଡାରୀ, ମନ୍ଦିର, ପୋଖରୀ ଆଦିକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ବହୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ବୁଧବାର ରାତିରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପଥର ମାଡ଼ କରିବା ଖବର ଜଣାଇବା ପରେ ଥାନା ଆଇଆଇସି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ହେଲେ ତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ଘରକୁ ପଥର ମାଡ଼ କରାଯାଇଥିଲା। ଜଣ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବା ସହ ସଭାରେ ଭୁଲ୍‌ ମାଗିଲେ ଗଁାରେ ମିଶାଯିବ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଉଥିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଗଁା ଛାଡ଼ିଛୁ ବୋଲି ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରିବାର ଅଭିଯୋଗପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଓ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ବି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନ ଥିବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରିବାର ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଠମଲ୍ଲିକ ଉପଜିଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ଘଟଣା ନେଇ ସୂଚନା ପାଇ ନ ଥିଲି। ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଛି। ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଛି। କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ, ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୭ ପରିବାର ଗଁାରେ ରହିବେ। ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କଲେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସିଏଚ୍‌ଆର୍‌ଆଇ ସଭ୍ୟ  ହେଲେ ମନୋରଞ୍ଜନ

ସିଏଚ୍‌ଆର୍‌ଆଇ ସଭ୍ୟ ହେଲେ ମନୋରଞ୍ଜନ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୨ -ଢେଙ୍କାନାଳ ଉଫୁନା ଅନୁଷ୍ଠାନ ରାଜ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଇନଜୀବୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୫ମ ଥର ପାଇଁ କମନୱେଲଥ୍‌ ହ୍ୟୁମାନ ରାଇଟ୍‌ ଇନିସିଏଟିଭ୍‌(ସିଏଚ୍‌ଆର୍‌ଆଇ)ର ସଭ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ମାନବିକ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ପୌରପାଳିକାରେ ସାମିଲ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପୌରପାଳିକାରେ ସାମିଲ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୨।୨- ଅନୁଗୋଳ ସହର ନିକଟସ୍ଥ ରାଣୀଗୋଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲବାସୀଙ୍କୁ ପୌରପାଳିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେମାନେ ଗୁରୁବାର ଶିକ୍ଷକପଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ ରାଣୀଗୋଡ଼ା ଷ୍ଟେଶନକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବହୁ ଯାନବାହନ ଅଟକି ରହିଥିଲା।

ବେଆଇନ ପଥର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ

ବେଆଇନ ପଥର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୨ -ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଇନ୍ଦିପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ବେଆଇନ ପଥର ଖଣି ଉପରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଚଢ଼ାଉରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୬ଟି ପାୱାର ଟିଲର, ୨ଟି ଜେସିବି ମେଶିନ ଜବତ କରାଯିବା ସହ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ପୁଣି ଉଠିଲା ତାଳଚେର ଜିଲା ଗଠନ ଦାବି

ତାଳଚେର,୨୨ା୨(ନି.ପ୍ର.)- ଦୀର୍ଘଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ତାଳଚେରକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲା ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଓକିଲ ସଂଘ ଦାବି ଦୋହରାଇଛି। ତାଳଚେର ଓକିଲ ସଂଘର ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ମଧୁବାବୁ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସଭାପତି ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକରେ ପାଲଲହଡା ଓ ତାଳଚେରକୁ ନେଇ ତାଳଚେରକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲା ଗଠନ ନିମନ୍ତେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁଇ ଲେନ ରାସ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅଧିକାରୀ

ଦୁଇ ଲେନ ରାସ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅଧିକାରୀ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାଳଚେର -ସମ୍ବଲପୁର ରେଳପଥ ରାସ୍ତାକୁ ୨ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ନିର୍ମାଣ ସରିଥିବା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକର ସରଗିପାଲିଠାରୁ ବାମୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାକୁ ରେଳ ବିଭାଗର ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀମାନେ ଗୁରୁବାର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ।

ରାଇଝରଣ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ

ରାଇଝରଣ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବନାଞ୍ଚଳ ରାଇଝରଣ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗି ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଗଛ ପୋଡ଼ିଯାଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ହେଲା ଏଠାରେ ନିଅଶଁ ଲାଗିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ୮୬ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୭,୫୪୬ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥତ୍

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ଜିଲାର ସମସ୍ତ ୮ଟି ବ୍ଲକର ୨୭୦ଟି ହାଇସ୍କୁଲରେ ରେଗୁଲାର ଓ ଏକ୍ସ ରେଗୁଲାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥତ୍ ମିଶାଇ ୧୭୫୪୬ ଜଣ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ତନ୍ମଧ୍ୟରେ ରେଗୁଲାର ୧୭୦୪୬ ଓ ଏକ୍ସ ରେଗୁଲାର ୫୦୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥତ୍ ରହିଛନ୍ତି।

୩ ଦିନ ହେଲା ଲିଙ୍କ୍‌ ଫେଲ: ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ଅଚଳ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଠାକୁରଗଡ଼ ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୩ ଦିନ ହେବ ଲିଙ୍କ୍‌ ଫେଲ ରହିଛି। ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦୁର୍ଗାପୁରରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ଦୁର୍ଗାପୁରରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡ଼ା ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁର୍ଗାପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ କରିଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା  ଲୁଟ୍‌

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨।୨- ଅନୁଗୋଳ ଅମଲପଡ଼ା ଛଅ ଲାଇନଠାରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦ୍ୱିପହରରେ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ୪ ଜଣ ଯୁବକ ଏକ ବାଇକରେ ଆସି ବନ୍ଧୁକ ଓ ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ନାମକ ଜଣେ ମାଛ ବେପାରୀଙ୍କଠାରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନନ୍ତି।

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡ଼ା ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନ ଦୁର୍ଗାପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ୨ଟି ହାତୀ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ପାଣ୍ଡବ ସାହୁଙ୍କ ବାସଗୃହ ସମେତ ଗୁହାଳ ଏବଂ କଦଳୀ ବଗିଚା ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ପରେ ପରେ ବସନ୍ତ ସାହୁଙ୍କ ଆଖୁ ଫସଲ, ଈଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଫାର୍ମହାଉସରେ ପଶି କଦଳୀ, ନଡ଼ିଆ, ଆମ୍ବ ଏବଂ କାକୁଡ଼ି ଫସଲ ଦଳିଚକଟି ନଷ୍ଟ କରିଥିଲେ।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ରାନ୍ଧୁଣିଆ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ରାନ୍ଧୁଣିଆ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୧।୨- ପାଣି ସଂରକ୍ଷିତ କରାଯାଇ ଚାଷ ଜମିକୁ ଯୋଗାଇବାକୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ବେଶୀ ଦିନ ତିଷ୍ଠୁନି ଏହି ନିର୍ମାଣ କାମ। କେବଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ପାଇଁ ତରବରିଆ ଭାବେ ଯେମିତି ସେମିତି କରି କାମ ସାରିଦିଆଯାଉଛି। ଫଳରେ ଅଳ୍ପ ଦିନରେ ଏହା ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯାଉଥିବାରୁ କାମରେ ଆସିପାରୁନି। କେବଳ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଯୋଜନାର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପୂରଣ ହେଉନି। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ମାଧପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କନ୍ତକୁଳ ନିକଟସ୍ଥ ରାନ୍ଧୁଣିଆ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମର ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥା ବିଭାଗୀୟ ଅବହେଳାକୁ ପଦାରେ ପକାଇଛି। ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଠିକାଦାରମାନେ ଏଥିରୁ ଲାଭବାନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହା ଚାଷୀଙ୍କ କୌଣସି କାମରେ ଆସୁ ନ ଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।