ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୧୬ରୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ; ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ଭେ

ବନ୍ତଳା,୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆସନ୍ତା ୧୬ରୁ୨୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଟିକରପଡ଼ା ବନ ବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାରେ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫଓ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଡିଟି ରହମନ୍‌, ଏସିଏଫ୍‌ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ବେହେରା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପମ୍ପାସର, ପୁରୁଣାକୋଟ, ରାଇଗୁଡ଼ା, ଟିକରପଡ଼ା, ଜିଲିଣ୍ଡା ଆଦି ୫ଟି ରେଞ୍ଜର ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର, ଫରେଷ୍ଟର, ଗାର୍ଡ଼ ଓ ୱାଚରମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଆକଳନ ହେବାକୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ନୂତନ ଭାବେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟିମ୍‌ ଲିଡର ମୋବାଇଲରେ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଡାଉନଲୋଡ କରି ଟାଇମ୍‌, ଡେଟ୍‌ ଓ ଭିଡିଓ ଆଦି ରେକଡିଂ କରିବେ। ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ନ ଥିଲେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇ ନେଟ୍‌କୁ ଆସିଲେ ସିଧାସଳଖ ୱେବକୁ ପଠାଯିବ। ଏହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏନ୍‌ଟିସିଏ ଦେଖିପାରିବେ। ପ୍ରଥମେ ୧୬, ୧୭ ଓ ୧୮ ଏହି ୩ଦିନ ସର୍ଭେ ଟିମ୍‌ ଦାଣ୍ଡିରେ ଚାଲି ସର୍ଭେ ସହ ପବ୍‌ ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍‌ ପ୍ୟାଡ୍‌ (ପିଆଇପି) ଦେଖିବେ। ୧୯, ୨୦ ଓ ୨୧ ତାରିଖରେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାଞ୍ଜାଟ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ୨କି.ମି. ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବୃକ୍ଷରାଜି, ଘାସ, ଗୁଳ୍ମ, ତୃଣଭୋଜିମାନଙ୍କ ଲଣ୍ଡି ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ସମୁଦାୟ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ୪୫ଟି ବିଟ୍‌ ରହିଥିବା ବେଳେ ୧୫ଟି ସେକସନ୍‌ ଓ ୫ଟି ରେଞ୍ଜ ରହିଛି। ପ୍ରତି ବିଟ୍‌ରେ ୨ଟି ଟ୍ରାଞ୍ଜାଟ୍‌ ଲାଇନ୍‌, ୫ଟି ପିଆଇପି, ୩ଟି ଦାଣ୍ଡିରାସ୍ତାରେ ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ୪୫ ବିଟ୍‌କୁ ୪୫ଟି ଟିମ୍‌ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତି ଟିମ୍‌ରେ ୩ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ। ଫରେଷ୍ଟର କିମ୍ବା ଗାର୍ଡ ଟିମ୍‌ର ଲିଡର ଭାବେ କାମ କରିବେ। ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ଉକ୍ତ ରେଞ୍ଜ ଟିମ୍‌କୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ମେଳା

ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ମେଳା

ଭୁବନ,୧୪।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ସରସତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଭୁବନର ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର କଳ୍ପନା ତପସ୍ବିନୀ ନାଏକ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଆଖିବୁଜିଲେ ଛାତ୍ର

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଆଖିବୁଜିଲେ ଛାତ୍ର

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୪।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ଅଧୀନ ଟେଣ୍ଟୁଲୋଇ କୋଡ଼ାସାହି ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଗଗନ ଷଣ୍ଢଙ୍କ ପୁଅ ବାଦଲ(୧୨) ନିକଟସ୍ଥ ରୁଗୁଡି ବନ୍ଧକୁ ସକାଳେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ବିଡ଼ି ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ିହୋଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ବିଡ଼ି ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ିହୋଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୪ା୮: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ରାସୋଳ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ବିଡ଼ି ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ମୋହନ ସାହୁ(୭୫)।

ନାଲ୍‌କୋ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ନାଲ୍‌କୋ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ବଅଁରପାଳ,୧୪।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଏ.କେ. ମଣ୍ଡଳ ନାମକ ଜଣେ ନାଲ୍‌କୋ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ନାଲ୍‌କୋ ସ୍ମେଲ୍ଟର କାର୍ବନ ଏରିଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲରେ ମ୍ୟାନେଜର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ।

ସାତକୋଶିଆରେ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ଆଶା ସଞ୍ଚାର: ପୁରୁଣା ବାଘୁଣୀ ସହ ନୂଆ ମହାବଳର ମିଳନ

ସାତକୋଶିଆରେ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ଆଶା ସଞ୍ଚାର: ପୁରୁଣା ବାଘୁଣୀ ସହ ନୂଆ ମହାବଳର ମିଳନ

ବନ୍ତଳା, ୧୪।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ନୂଆ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ବାଘୁଣୀ ସହ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କାହ୍ନା ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ଯୁବ ମହାବଳର ମିଳନ ହୋଇଥିବା ବନ ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ନାଲ୍‌କୋରେ କୋଇଲା ସଙ୍କଟ; ନେସ୍‌ର ଉଦ୍‌ବେଗ

ନାଲ୍‌କୋରେ କୋଇଲା ସଙ୍କଟ; ନେସ୍‌ର ଉଦ୍‌ବେଗ

ବଅଁରପାଳ, ୧୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରତ୍ନ ପ୍ରାପ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗ ନାଲ୍‌କୋ ସିପିପିରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା କୋଇଲା ଅଭାବ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିବା ନେଇ ନେସ୍‌ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କୋଇଲା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁ ସିପିପିରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଯାହାର କୁପ୍ରଭାବ ସ୍ମେଲଟର ପ୍ଲାଣ୍ଟର ପଟ୍‌ଲାଇନ ଉପରେ ପଡୁଛି ବୋଲି ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଭରତପୁର ଖଣିରେ ନାଲ୍‌କୋ ପାଉଁଶ ଭରିବାକୁ ବିରୋଧ: ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ ଲୋକେ

ଭରତପୁର ଖଣିରେ ନାଲ୍‌କୋ ପାଉଁଶ ଭରିବାକୁ ବିରୋଧ: ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ ଲୋକେ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୪।୮: ତାଳଚେରସ୍ଥିତ ଭରତପୁରର ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ଖଣିରେ ନାଲ୍‌କୋ କୋଇଲା ପାଉଁଶ ଭରାଯିବାକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଜାମ୍ବୁବାହାଳି ଗ୍ରାମବାସୀ। ସୋମବାର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏ ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

କପିଳାସ ପୀଠରେ ଅଘଟଣ: ପାହାଚରୁ ଖସି କାଉଡିଆ ମୃତ

କପିଳାସ ପୀଠରେ ଅଘଟଣ: ପାହାଚରୁ ଖସି କାଉଡିଆ ମୃତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୪।୮: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ କପିଳାସରେ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ତୃତୀୟ ସୋମବାର ଜଳଲାଗି ପାଇଁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ କଟକ ଜିଲା ମାହାଙ୍ଗା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଜେନା(୩୦)। 

ଖୋଲିବ ୬୫୨ ଏକଲବ୍ୟ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଖୋଲିବ ୬୫୨ ଏକଲବ୍ୟ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୧୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗରଠାରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନ ପତ୍ର ସୂଚନା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ପିଆଇବି) ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବ୍ୟୁରୋ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ କର୍ମଶାଳା ଓ ମଲ୍ଟିମିଡିଆ ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେନି: ସ୍କୁଲରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେନି: ସ୍କୁଲରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବଇଣ୍ଡା,୧୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନାକିଚି ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ଡଙ୍ଗିଆଣୀ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଡଙ୍ଗିଆଣୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ନ ହେବାରୁ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପ୍ରତିବାଦରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସୋମବାର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ବିକ୍ଷୋଭ କରିଛନ୍ତି।

ରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବିରେ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବିରେ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ପାଲଲହଡ଼ା, ୧୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସଦର ମହକୁମା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୪୯ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ମରାମତି ଦାବି କରି ସୋମବାର ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାପୁରୁଷ ନୋ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଛକଠାରେ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏଥିଯୋଗୁ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯାନବାହନ ଅଟକି ରହିଥିଲା। 

ପୁରୁଣାକୋଟରେ ପୋଲିସ -ମାଓବାଦୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ

ପୁରୁଣାକୋଟରେ ପୋଲିସ -ମାଓବାଦୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୩।୮- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ପୁରୁଣାକୋଟ ଓ ଟିକରପଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲରେ ସୋମବାର ସାରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଛି।

Model This Week

ଯସ୍ମିନ୍