Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୧୬ରୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ; ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ଭେ

ବନ୍ତଳା,୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆସନ୍ତା ୧୬ରୁ୨୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଟିକରପଡ଼ା ବନ ବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାରେ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫଓ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଡିଟି ରହମନ୍‌, ଏସିଏଫ୍‌ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ବେହେରା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପମ୍ପାସର, ପୁରୁଣାକୋଟ, ରାଇଗୁଡ଼ା, ଟିକରପଡ଼ା, ଜିଲିଣ୍ଡା ଆଦି ୫ଟି ରେଞ୍ଜର ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର, ଫରେଷ୍ଟର, ଗାର୍ଡ଼ ଓ ୱାଚରମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଆକଳନ ହେବାକୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ନୂତନ ଭାବେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟିମ୍‌ ଲିଡର ମୋବାଇଲରେ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଡାଉନଲୋଡ କରି ଟାଇମ୍‌, ଡେଟ୍‌ ଓ ଭିଡିଓ ଆଦି ରେକଡିଂ କରିବେ। ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ନ ଥିଲେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇ ନେଟ୍‌କୁ ଆସିଲେ ସିଧାସଳଖ ୱେବକୁ ପଠାଯିବ। ଏହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏନ୍‌ଟିସିଏ ଦେଖିପାରିବେ। ପ୍ରଥମେ ୧୬, ୧୭ ଓ ୧୮ ଏହି ୩ଦିନ ସର୍ଭେ ଟିମ୍‌ ଦାଣ୍ଡିରେ ଚାଲି ସର୍ଭେ ସହ ପବ୍‌ ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍‌ ପ୍ୟାଡ୍‌ (ପିଆଇପି) ଦେଖିବେ। ୧୯, ୨୦ ଓ ୨୧ ତାରିଖରେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାଞ୍ଜାଟ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ୨କି.ମି. ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବୃକ୍ଷରାଜି, ଘାସ, ଗୁଳ୍ମ, ତୃଣଭୋଜିମାନଙ୍କ ଲଣ୍ଡି ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ସମୁଦାୟ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ୪୫ଟି ବିଟ୍‌ ରହିଥିବା ବେଳେ ୧୫ଟି ସେକସନ୍‌ ଓ ୫ଟି ରେଞ୍ଜ ରହିଛି। ପ୍ରତି ବିଟ୍‌ରେ ୨ଟି ଟ୍ରାଞ୍ଜାଟ୍‌ ଲାଇନ୍‌, ୫ଟି ପିଆଇପି, ୩ଟି ଦାଣ୍ଡିରାସ୍ତାରେ ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ୪୫ ବିଟ୍‌କୁ ୪୫ଟି ଟିମ୍‌ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତି ଟିମ୍‌ରେ ୩ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ। ଫରେଷ୍ଟର କିମ୍ବା ଗାର୍ଡ ଟିମ୍‌ର ଲିଡର ଭାବେ କାମ କରିବେ। ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ଉକ୍ତ ରେଞ୍ଜ ଟିମ୍‌କୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡ଼ା ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନ ଦୁର୍ଗାପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ୨ଟି ହାତୀ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ପାଣ୍ଡବ ସାହୁଙ୍କ ବାସଗୃହ ସମେତ ଗୁହାଳ ଏବଂ କଦଳୀ ବଗିଚା ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ପରେ ପରେ ବସନ୍ତ ସାହୁଙ୍କ ଆଖୁ ଫସଲ, ଈଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଫାର୍ମହାଉସରେ ପଶି କଦଳୀ, ନଡ଼ିଆ, ଆମ୍ବ ଏବଂ କାକୁଡ଼ି ଫସଲ ଦଳିଚକଟି ନଷ୍ଟ କରିଥିଲେ।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ରାନ୍ଧୁଣିଆ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ରାନ୍ଧୁଣିଆ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୧।୨- ପାଣି ସଂରକ୍ଷିତ କରାଯାଇ ଚାଷ ଜମିକୁ ଯୋଗାଇବାକୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ବେଶୀ ଦିନ ତିଷ୍ଠୁନି ଏହି ନିର୍ମାଣ କାମ। କେବଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ପାଇଁ ତରବରିଆ ଭାବେ ଯେମିତି ସେମିତି କରି କାମ ସାରିଦିଆଯାଉଛି। ଫଳରେ ଅଳ୍ପ ଦିନରେ ଏହା ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯାଉଥିବାରୁ କାମରେ ଆସିପାରୁନି। କେବଳ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଯୋଜନାର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପୂରଣ ହେଉନି। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ମାଧପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କନ୍ତକୁଳ ନିକଟସ୍ଥ ରାନ୍ଧୁଣିଆ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମର ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥା ବିଭାଗୀୟ ଅବହେଳାକୁ ପଦାରେ ପକାଇଛି। ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଠିକାଦାରମାନେ ଏଥିରୁ ଲାଭବାନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହା ଚାଷୀଙ୍କ କୌଣସି କାମରେ ଆସୁ ନ ଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।

୩ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ବଅଁରପାଳ,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନୂଆ ମଉଜା ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ସାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ସୁଧାକର ବେହେରାଙ୍କ ୩ ବଖରା ଜଳିଯାଇଛି।

ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ୪ ଆହତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୧।୨- ଢେଙ୍କାନାଳ ପୌରାଞ୍ଚଳର ୮ନଂ ୱାର୍ଡ ମାଣିଆବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁକ ଜବତ, ୨ ଶିକାରୀ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା, ୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଧଣ୍ଡାତୋପା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବୁଧବାର ବନ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ କରି ୨ ଜଣ ଶିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଠାକୁରଗଡ଼ ଥାନା ଧଣ୍ଡାତୋପା ଗ୍ରାମର ନୀଳାମ୍ବର ବେହେରା (୩୩) ଓ କବି ଦେହୁରୀ(୩୫)। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ଏକ ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଢେଙ୍କାନାଳ କଳା ସଂସ୍କୃତିର ବେଳାଭୂମି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୧।୨- ଢେଙ୍କାନାଳ ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ବରସୁଧା ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଟାଉନହଲଠାରେ ୭ମ ମହିମା ମହୋତ୍ସବ ବୁଧବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା: ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ

ହିନ୍ଦୋଳ,୨୧ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ଲହଡା ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତା କାରଣରୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲାରେ ବୁଧବାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ରସାନନ୍ଦ ଦେହୁରୀଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ସହ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଜରିମାନା ଅନାଦେୟ ସ୍ଥଳେ ଅତିରିକ୍ତ ୫ମାସ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରଯାଇଛି।

ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ କୋଶଳା ମେଡ଼ିକାଲ ଛକଠାରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ କୋଶଳା ଗ୍ରାମବାସୀ ମଙ୍ଗଳବାର ୬୩ ନଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ଏ

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ

ଭାପୁର,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଭାପୁର ସରକାରୀ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଫଳରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।

ବୃତ୍ତି ନୁହେଁ, ବ୍ରତ ହେଉ ଶିକ୍ଷାଦାନ

ବଇଣ୍ଡା,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରି ବଡ ମଣିଷ ହୋଇଥାନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର। ଏ ଦିଗରେ ଶିକ୍ଷକ ସମାଜର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସଂସ୍କାରମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ସମାଜରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବା ଦିଗରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକମାନେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବଅଁରପାଳ କଲେଜ ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ

ବଅଁରପାଳ କଲେଜ ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ

ବଅଁରପାଳ, ୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ଜୁନିୟର କଲେଜର ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିପିନ ବିହାରୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଖେଳକୁଦର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ନବଗ୍ରହ ମନ୍ଦିରରେ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ

ନବଗ୍ରହ ମନ୍ଦିରରେ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୦ା୨- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ବ୍ଲକ ତାଳବରକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତର ସିଆରିଆ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏକ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ ବସିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପକ୍ଷୀଟିକୁ ପ୍ରଥମେ ମନ୍ଦିର ପୂଜକ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଦାସ ଦେଖିଥିଲେ। ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବାପରେ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ନବଗ୍ରହ ଠାକୁରଙ୍କ ନିକଟରେ ପକ୍ଷୀଟି ସନ୍ଧ୍ୟାଯାଏ ବସି ରହିଥିଲା। କେତେଜଣ ଏହାକୁ ଗରୁଡ଼ ପକ୍ଷୀ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି।