ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୧୬ରୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ; ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ଭେ

ବନ୍ତଳା,୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆସନ୍ତା ୧୬ରୁ୨୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଟିକରପଡ଼ା ବନ ବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାରେ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫଓ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଡିଟି ରହମନ୍‌, ଏସିଏଫ୍‌ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ବେହେରା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପମ୍ପାସର, ପୁରୁଣାକୋଟ, ରାଇଗୁଡ଼ା, ଟିକରପଡ଼ା, ଜିଲିଣ୍ଡା ଆଦି ୫ଟି ରେଞ୍ଜର ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର, ଫରେଷ୍ଟର, ଗାର୍ଡ଼ ଓ ୱାଚରମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଆକଳନ ହେବାକୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ନୂତନ ଭାବେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟିମ୍‌ ଲିଡର ମୋବାଇଲରେ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଡାଉନଲୋଡ କରି ଟାଇମ୍‌, ଡେଟ୍‌ ଓ ଭିଡିଓ ଆଦି ରେକଡିଂ କରିବେ। ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ନ ଥିଲେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇ ନେଟ୍‌କୁ ଆସିଲେ ସିଧାସଳଖ ୱେବକୁ ପଠାଯିବ। ଏହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏନ୍‌ଟିସିଏ ଦେଖିପାରିବେ। ପ୍ରଥମେ ୧୬, ୧୭ ଓ ୧୮ ଏହି ୩ଦିନ ସର୍ଭେ ଟିମ୍‌ ଦାଣ୍ଡିରେ ଚାଲି ସର୍ଭେ ସହ ପବ୍‌ ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍‌ ପ୍ୟାଡ୍‌ (ପିଆଇପି) ଦେଖିବେ। ୧୯, ୨୦ ଓ ୨୧ ତାରିଖରେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାଞ୍ଜାଟ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ୨କି.ମି. ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବୃକ୍ଷରାଜି, ଘାସ, ଗୁଳ୍ମ, ତୃଣଭୋଜିମାନଙ୍କ ଲଣ୍ଡି ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ସମୁଦାୟ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ୪୫ଟି ବିଟ୍‌ ରହିଥିବା ବେଳେ ୧୫ଟି ସେକସନ୍‌ ଓ ୫ଟି ରେଞ୍ଜ ରହିଛି। ପ୍ରତି ବିଟ୍‌ରେ ୨ଟି ଟ୍ରାଞ୍ଜାଟ୍‌ ଲାଇନ୍‌, ୫ଟି ପିଆଇପି, ୩ଟି ଦାଣ୍ଡିରାସ୍ତାରେ ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ୪୫ ବିଟ୍‌କୁ ୪୫ଟି ଟିମ୍‌ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତି ଟିମ୍‌ରେ ୩ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ। ଫରେଷ୍ଟର କିମ୍ବା ଗାର୍ଡ ଟିମ୍‌ର ଲିଡର ଭାବେ କାମ କରିବେ। ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ଉକ୍ତ ରେଞ୍ଜ ଟିମ୍‌କୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୧୦ ଏକର ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ

୧୦ ଏକର ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ


ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜରପଡା ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାଣ୍ଡିଗୋଡା ଜାମୁନାଳୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨ ଦିନ  ହେଲା ହାତୀପଲ ଉପଦ୍ରବ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଗତ ଗୁରୁବାର ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ୭ ଟି ହାତୀ ରଙ୍ଗିଆନାଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଶି ଧାନ ଫସଲ ଖାଇବା ସହ ଦଳିଚକଟି ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ପାଲଲହଡ଼ା,୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହାଡ଼ା ଉପଖଣ୍ଡ ସଦର ଟାଉନ ନିକଟ ମାଙ୍କଡ଼ା ନାଳରେ ବୁଡି ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ୧୫ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ୧୫ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ପରଜଙ୍ଗ,୨୦।୧୦: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ କୁସୁମଜୁଡି ପଞ୍ଚାୟତର ୧୫ ଜଣ ଭାଜପା କର୍ମୀ ଶନିବାର ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଯୁବକଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା

ଯୁବକଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା

ପରଜଙ୍ଗ,୨୦।୧୦: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ନୂଆ କୁଆଳୋ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ସାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ମୃତକ ହେଲେ ଚନ୍ଦନ ବେହେରା।

ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ

ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ


ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶିମିଳିପାଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଲୋକମାନେ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସର୍ଭେ ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିଲେ। 

କଳାସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଗର୍ବିତ

କଳାସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଗର୍ବିତ


ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବଇଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କଳାକାରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି। 

ବ୍ୟାଟେରୀ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ଜଣେ ଅଟକ

ବ୍ୟାଟେରୀ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ଜଣେ ଅଟକ

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ହଣ୍ଡପା ଥାନା ବଡ଼ହୁଲା ଗ୍ରାମରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା  ଏକ ମିନି ଟ୍ରକ(ନଂ.ଓଡି୦୨ଏଲ୯୧୫୩)ରୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ କେତେକ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ବ୍ୟାଟେରୀଟି ଚୋରି କରି ନେଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଟ୍ରକ ଚାଳକ ବଡ଼ହୁଲାର ଗ୍ରାମର  ଚାଳକ ଚନ୍ଦ୍ରାହାସ୍ୟ ଦେହୁରୀ ଶୁକ୍ରବାର ହଣ୍ଡପା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ବୀରତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ  ପାଇକ ପୁଅ

ବୀରତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ପାଇକ ପୁଅ


ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ବରସାହି ପଞ୍ଚାୟତ ଖମାର ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ମହା ଆଡମ୍ବରରେ ଦଶହରା ପର୍ବ ପାଳିତ ହୋଇଛି। 

ଅନୁଗୋଳ ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଂଘ ଉପସଭାପତିଙ୍କ ବିୟୋଗ

ଅନୁଗୋଳ ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଂଘ ଉପସଭାପତିଙ୍କ ବିୟୋଗ

ବଅଁରପାଳ,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଂଘର ଉପସଭାପତି ନରେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। 

କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ


ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୯।୧୦- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବଡହିଂସର ମା’ ଖମ୍ବେଶ୍ବରୀ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗୋଷ୍ଠୀ କେନ୍ଦ୍ରର ଭୂମିପୂଜନ କଲେ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି

ଗୋଷ୍ଠୀ କେନ୍ଦ୍ରର ଭୂମିପୂଜନ କଲେ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୯।୧୦- ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀଙ୍କ ଜିଲା ପ୍ରତିନିଧି ଭକ୍ତି ପ୍ରସାଦ ଦାସ ଗୁରୁବାର ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ନୂଆମୌଜା ପଞ୍ଚାୟତ ଶରଧାପୁର ପିତାବଳୀ ସାହି ଗୋଷ୍ଠୀ କେନ୍ଦ୍ରର ଭୂମିପୂଜନ କରିଛନ୍ତି।

ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ


ତାଳଚେର,୧୯।୧୦(ନି.ପ୍ର)- ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କମଳଛୁଇଁ ଗ୍ରାମରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ  ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। କମିଟିର ସଭାପତି ଗଗନ ବିହାରୀ ସାହୁ ଏଥିରେ  ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।