ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୧୬ରୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ; ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ଭେ

ବନ୍ତଳା,୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆସନ୍ତା ୧୬ରୁ୨୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଟିକରପଡ଼ା ବନ ବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାରେ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫଓ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଡିଟି ରହମନ୍‌, ଏସିଏଫ୍‌ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ବେହେରା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପମ୍ପାସର, ପୁରୁଣାକୋଟ, ରାଇଗୁଡ଼ା, ଟିକରପଡ଼ା, ଜିଲିଣ୍ଡା ଆଦି ୫ଟି ରେଞ୍ଜର ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର, ଫରେଷ୍ଟର, ଗାର୍ଡ଼ ଓ ୱାଚରମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଆକଳନ ହେବାକୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ନୂତନ ଭାବେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟିମ୍‌ ଲିଡର ମୋବାଇଲରେ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଡାଉନଲୋଡ କରି ଟାଇମ୍‌, ଡେଟ୍‌ ଓ ଭିଡିଓ ଆଦି ରେକଡିଂ କରିବେ। ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ନ ଥିଲେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇ ନେଟ୍‌କୁ ଆସିଲେ ସିଧାସଳଖ ୱେବକୁ ପଠାଯିବ। ଏହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏନ୍‌ଟିସିଏ ଦେଖିପାରିବେ। ପ୍ରଥମେ ୧୬, ୧୭ ଓ ୧୮ ଏହି ୩ଦିନ ସର୍ଭେ ଟିମ୍‌ ଦାଣ୍ଡିରେ ଚାଲି ସର୍ଭେ ସହ ପବ୍‌ ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍‌ ପ୍ୟାଡ୍‌ (ପିଆଇପି) ଦେଖିବେ। ୧୯, ୨୦ ଓ ୨୧ ତାରିଖରେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାଞ୍ଜାଟ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ୨କି.ମି. ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବୃକ୍ଷରାଜି, ଘାସ, ଗୁଳ୍ମ, ତୃଣଭୋଜିମାନଙ୍କ ଲଣ୍ଡି ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ସମୁଦାୟ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ୪୫ଟି ବିଟ୍‌ ରହିଥିବା ବେଳେ ୧୫ଟି ସେକସନ୍‌ ଓ ୫ଟି ରେଞ୍ଜ ରହିଛି। ପ୍ରତି ବିଟ୍‌ରେ ୨ଟି ଟ୍ରାଞ୍ଜାଟ୍‌ ଲାଇନ୍‌, ୫ଟି ପିଆଇପି, ୩ଟି ଦାଣ୍ଡିରାସ୍ତାରେ ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ୪୫ ବିଟ୍‌କୁ ୪୫ଟି ଟିମ୍‌ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତି ଟିମ୍‌ରେ ୩ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ। ଫରେଷ୍ଟର କିମ୍ବା ଗାର୍ଡ ଟିମ୍‌ର ଲିଡର ଭାବେ କାମ କରିବେ। ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ଉକ୍ତ ରେଞ୍ଜ ଟିମ୍‌କୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୪ର୍ଥ ଦିନରେ ଧର୍ମଘଟ ; ଡାକସେବା ବ୍ୟାହତ

୪ର୍ଥ ଦିନରେ ଧର୍ମଘଟ ; ଡାକସେବା ବ୍ୟାହତ

କଣିହାଁ, ୨୫ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡାକସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ଶୁକ୍ରବାର ୪ର୍ଥ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଫଳରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଡାକସେବା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି। ଡାକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସୁଥିବା ଉପଭୋକ୍ତା ଏଥିଯୋଗୁ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।

କୁଲାଡ଼ ପ୍ରିମିୟର୍‌ ଲିଗ;  ନାଇଟ ରାଇଡର ବିଜୟୀ

କୁଲାଡ଼ ପ୍ରିମିୟର୍‌ ଲିଗ; ନାଇଟ ରାଇଡର ବିଜୟୀ

ବଅଁରପାଳ, ୨୫ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଲାଡ଼ଠାରେ ଚାଲିଥିବା କୁଲାଡ଼ ପ୍ରିମିୟର୍‌ ଲିଗ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଶୁକ୍ରବାର ମ୍ୟାଚ ନାଇଟ ରାଇଡର ଓ ଓ୍ବାରିୟର୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୧୦୯ ରନ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ଓ୍ବାରିୟର୍ସ ୧୦୦ ରନ କରି ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା।

ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇ ବୃଦ୍ଧା ନିଖୋଜ

ତାଳଚେର, ୨୫ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାଳଚେର ୩ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡ ଅମଲାପଡାର ମାଳତୀ ସାମଲ(୬୫) ଶୁକ୍ରବାର ଘର ନିକଟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ତାଳଚେର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ କମିଟି  ଗଠନରେ ପକ୍ଷପାତିତା ଅଭିଯୋଗ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ କମିଟି ଗଠନରେ ପକ୍ଷପାତିତା ଅଭିଯୋଗ

ବନ୍ତଳା, ୨୫ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ଇଙ୍କରବନ୍ଧ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ କମିଟି ଗଠନରେ ପକ୍ଷପାତିତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ଯୁବକମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଡିଓ, ଜିପିଓ, ଜିଲା ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଂଯୋଜକଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଜମିକୁ ନିଲାମ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଜମିକୁ ନିଲାମ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ବଇଣ୍ଡା, ୨୫ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଉରୁକୁଳା ଶ୍ରୀ ପତିତପାବନ ଜୀଉ ଦେବତ୍ର ବୋର୍ଡ(ଉରୁକୁଳା)ର ୭୨ ଏକର ଜମିକୁ ଆଠମଲ୍ଲିକ ଉପଜିଲାପାଳ ତଥା ଦେବୋତ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଶୁକ୍ରବାର ନିଲାମ କରିଛନ୍ତି। ଉରୁକୁଳା ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାଗୃହ ପରିସରରେ ଉପଜିଲାପାଳ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟ ଏହି ଜମିକୁ ୩୬ ଜଣ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ ବର୍ଷେ ପାଇଁ ନିଲାମ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଦାବିରେ ଧାରଣା

ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଦାବିରେ ଧାରଣା

ତାଳଚେର, ୨୫ା୫(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେରଠାରେ ଏମ୍‌ସିଏଲ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଥିବା ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜକୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯିବା ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ତାଳଚେର ଖଣି ଖାଦାନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପ୍ରଜାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣାଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଜିଦ୍‌ରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ

ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଜିଦ୍‌ରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ

ବଅଁରପାଳ, ୨୫ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ଥିବା ମଦ ଦୋକାନକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଜିଦ୍‌ରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି ମହିଳା ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ। ଦୀର୍ଘ ୧ ମାସ ଧରି ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଥିଲେ ହେଁ ପୋଲିସ କିମ୍ବା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନ ଥିବା ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଆନ୍ଦୋଳନସ୍ଥଳରେ ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ହେଁ ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ହଟି ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୩ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

୩ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ତାଳଚେର, ୨୫,୫(ନି.ପ୍ର.): ତାଳଚେରରେ ବାୟୁ, ପାଣି, ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏ ନେଇ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବାକୁ ତାଳଚେର କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ବିଭିନ୍ନ ବନଖଣ୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିସିସିଏଫ୍‌

ବିଭିନ୍ନ ବନଖଣ୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିସିସିଏଫ୍‌

ବନ୍ତଳା,୨୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.):ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକ (ପିସିସିଏଫ୍‌) ଦେବବ୍ରତ ସ୍ବାଇଁ ୨ ଦିନିଆ ଅନୁଗୋଳ ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସି ବିଭିନ୍ନ ବନଖଣ୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଦୁଇ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଜଙ୍ଗଲ ବୁଲିବା ସହ କରାଯାଇଥିବା ଓ ହେବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ଅନୁଗୋଳସ୍ଥିତ ରେଞ୍ଜର୍ସ କଲେଜରେ ପହଞ୍ଚି କଲେଜ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ପରେ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ରେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ସହିତ ମତ ବିନିମୟ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ହାଇଟେକ ନର୍ସରୀ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ଡ. ସୁଦର୍ଶନ ପଣ୍ଡା, ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫ୍‌ଓ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଡିଟି ରହମାନ, ଅନୁଗୋଳ ଡିଏଫ୍‌ଓ ଭି. କାର୍ତ୍ତିକ, ଆଠମଲ୍ଲିକ ଡିଏଫ୍‌ଓ ସୌମ୍ୟକ ସାମନ୍ତରାଏ, ଓ୍ବାର୍କିଂ ପ୍ଲାନ ଡିଏଫ୍‌ଓ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ସବୁଜ ବଳୟ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୫।୫:ମହାନଦୀ ସହ ଏହାର ଉପନଦୀ ଇବ୍‌, ତେଲ୍‌, ବୈତରଣୀ ଓ ବ୍ରାହ୍ମଣୀରେ ଜଳର ମାତ୍ରା ଦିନକୁ ଦିନ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଜୀବନ ଜୀବିକା, ପାନୀୟ ଜଳ, ଜୈବ ବିବିଧତା ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଛି। ତେଣୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ନର୍ମଦା ବଞ୍ଚାଅ ଅଭିଯାନ ଭଳି ନଦୀର ଜଳ ଧାରଣା କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ବ୍ୟାପକ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ସାଙ୍ଗକୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ନଦୀଗୁଡିକର ଚିରସ୍ରୋତା ଧାରାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚଳିତବର୍ଷ ମହାନଦୀ, ତେଲ ଓ ଇବ୍‌ ନଦୀର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଜଳପତ୍ତନଠାରୁ ଗୋଟିଏ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ସବୁଜ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ଅନ୍ୟ ନଦୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ନିଆଯିବ।

କ୍ୟାନ୍‌ସର ଆକ୍ରାନ୍ତ ସହଦେବଙ୍କ କଷ୍ଟ ସରୁନି:ଡାହାଣ ଗୋଡ଼ ହରାଇଥିଲେ, କଟାଯିବ ବାମ

କ୍ୟାନ୍‌ସର ଆକ୍ରାନ୍ତ ସହଦେବଙ୍କ କଷ୍ଟ ସରୁନି:ଡାହାଣ ଗୋଡ଼ ହରାଇଥିଲେ, କଟାଯିବ ବାମ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୨୫।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଏକୁଟିଆ ଆସେନାହିଁ। ବନ୍ଧୁବର୍ଗଙ୍କୁ ସାଥି କରି ଏହା ଆସେ। ଏବେ ସହଦେବ ନାୟକଙ୍କ ଜୀବନ ସେଭଳି ଦୁଃଖମୟ ହୋଇଯାଇଛି। କ୍ୟାନ୍‌ସର ଆକ୍ରାନ୍ତ ସହଦେବ ପୂର୍ବରୁ ହରାଇଛନ୍ତ ଡାହାଣ ଗୋଡ଼। ଏବେ ବାମ ଗୋଡ଼କୁ ବ୍ୟାପିଲାଣି ଜୀବାଣୁ। ତୁରନ୍ତ ଗୋଡ଼ କଟା ନ ଗଲେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସତର୍କ କରାଇଲେଣି ଡାକ୍ତର। ଏହାପରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପଡ଼ିଛି ଚଡ଼କ। କଲବଲ କରୁଥିବା ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଗୁରୁବାର ସେ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ସହାୟତା ଭିକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସହଦେବଙ୍କ ଘର ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ କାଦୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସମାଟାଙ୍ଗୀ ଗ୍ରାମରେ। ସ୍ତ୍ରୀ ଅଞ୍ଜନା, ୪ ବର୍ଷର ଝିଅ ପ୍ରଭାସିନୀ ଏବଂ ୨ବର୍ଷର ପୁଅ ଗୁରୁଦେବଙ୍କୁ ନେଇ ଗଡ଼ି ଚାଲିଥିଲା ତାଙ୍କ ସଂସାର ରଥ।

ଖୋଲିଲା ସରକାରୀ ଆମ୍ବ ବଜାର

ଖୋଲିଲା ସରକାରୀ ଆମ୍ବ ବଜାର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୫।୫:ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ଉତ୍ତମ କିସମର ଆମ୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ତାହାକୁ ସୁଲଭ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରାଯିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଅନୁଗୋଳ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ସରକାରୀ ଆମ୍ବ ବଜାର ଖୋଲାଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଚାଷୀମାନେ ଭଲ କିସମର ଆମ୍ବକୁ ଉଚିତ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ଉପରେ ଜିଲାପାଳ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଜିଲାରେ ୨ୟ ଥର ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଏହି ଆମ୍ବ ବଜାର ଉଭୟ ଖାଉଟି, ଚାଷୀ ଓ ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ବଜାରରେ ଗୁଲାବ ଖାସ, ହେମସାଗର, ମହୁ ଲେଙ୍ଗଡ଼ା, ବମ୍ବେ ଗ୍ରିନ, ବାଇଗଣ ପଲ୍ଲି, ଆଲଫନ ସେ, ଦଶେରୀ, ଲେଙ୍ଗଡ଼ା, ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ମଲ୍ଲିକା ଆଦି ୧୦ କିସମର ଆମ୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ଓ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି।