ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ଖାଦାନ, ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ଖାଦାନ, ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦିନକୁ ଦିନ ପଥର ମାଫିଆମାନେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଉଠୁଛନ୍ତି । ରାଜନେତା ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାତ ସାରରେ ବେଆଇନ ଖାଦାନ ଚାଲୁଥିବା ନେଇ ଜିଲାରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗିରହିଛି। ଏପରିକି ମାଫିଆମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପଛାଉ ନ ଥିବା ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଯାଜପୁର ଆରଟିଓଙ୍କୁ ଗାଡି ଚଢାଇ ମାରିଦେବା ଓ ତିନିମାସ ତଳେ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆରଟିଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରଥିଆଠାରେ ମାଡ ମାରିବା ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ଦର୍ପଣ ତହସିଲ ଅଧୀନରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମାଙ୍କଡା ଖାଦାନ ଲିଜ୍‌ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବାବେଳେ ମାଫିଆମାନେ ସରକାରୀ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରୁ ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ଖାଦାନ ଚାଲିଛି। ଦୈନିକ ଶହ ଶହ ଟ୍ରିପ୍‌ ମାଙ୍କଡା ବାହାରକୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ସବୁ ଜାଣି ନୀରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ତହସିଲର ବୈରୀ, ସମିଆ, ଦର୍ପଣୀ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନ ଭାଲୁ ଖାଇ, ପାରିଆ, ଚାରିଗୋଛିଆ, ବଡଶିଳା,ସାତମାଣ, ବନ୍ଧପଲ୍ଲି, କୋହ୍ଲା, ଗୋପାଳପୁର, ଗୁଣ୍ଡୁରାପଶି, ଯୋରାବାଟି, କୋଲସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୈନିକ ପାୱାର ଟିଲର ଓ ଜେସିବି ମେଶିନ୍‌ ସହାୟତାରେ ଦୁଇ ଶହରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରକ ଯୋଗେ ଚୋରା ମାଙ୍କଡା ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଖାଦାନ ଗୁଡିକରେ ଦିନ ଓ ରାତିରେ ମାଙ୍କଡା କଟାଯାଉଥିଲାବେଳେ ଦୈନିକ ରାତି ୮ ଟା ପରେ ଟ୍ରକ୍‌ ଯୋଗେ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଅଛି । ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ୨ ରୁ୩ ଟି ଗାଡିକୁ ଧରାଯାଇ ଦର୍ପଣ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଉଛିା କଳାପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧରୁଥିବାବେଳେ ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ମାଙ୍କଡା ଖାଦାନ ଉପରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ଏହି ଖାଦାନ ଚଳାଉଥିବା ମାଫିଆଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ଜାଣିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଚୋରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଏଭଳି ଅବାଧ କାରବାରକୁ ନେଇ କିଛି ବଡ଼ ବଡ଼ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ସରକାରଙ୍କ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ହାନି ହେଉଛି । ଏହି ଚୋରା ମାଙ୍କଡାକୁ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ ସାଜି ପରୋକ୍ଷରେ ଚୋରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଥିବା ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କିଛିଦିନ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ପୁନର୍ବାର ମାଙ୍କଡା ଖାଦାନ ଗୁଡିକ ଚାଲୁ ରହୁଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଦର୍ପଣ ତହସିଲଦାର ଅଶୋକ କୁମାର ଦାସଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ଚଢାଉ କରାଯାଉଛି। କେତେବେଳେ ଖସି ଯାଉଛନ୍ତି ତ ଅନ୍ୟକେତେବେଳେ ସେମାନେ ଧରାପଡୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଛାତ୍ର ବିଜେଡିର ଧାରଣା: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି

ଛାତ୍ର ବିଜେଡିର ଧାରଣା: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୧୪।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି କଲେଜରେ ଉପୁଜୁଥିବା ସମସ୍ୟା ପ୍ରତିବାଦରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକ ସୁଭଦ୍ରା ମହତାବ କଲେଜର ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

କମାଗୁରୁ ପଞ୍ଚାୟତ:ଜଣ୍ଡିସରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ

କମାଗୁରୁ ପଞ୍ଚାୟତ:ଜଣ୍ଡିସରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ନିରାକାରପୁର,୧୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକ କମାଗୁରୁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜଣ୍ଡିସ ରୋଗ ବ୍ୟାପୀ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ  ଟାଙ୍ଗୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ପଞ୍ଚାୟତର କୃପାସିନ୍ଧୁପୁର, କମାଗୁରୁ, ଅରିସଲ, କମଳାସାହିର ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟକ୍ତି ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରୋଗୀକଲ୍ୟାଣ ସମିତି ବୈଠକ

ରୋଗୀକଲ୍ୟାଣ ସମିତି ବୈଠକ

ଗଣିଆ,୧୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଣିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ସୋମବାର ରୋଗୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣର ୨ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଉଠିଲାନି ବିଜୁଳି ଖୁଣ୍ଟ

ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣର ୨ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଉଠିଲାନି ବିଜୁଳି ଖୁଣ୍ଟ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୪।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାଘମାରୀଠାରୁ କଳାପଥର-କଣ୍ଟିଲୋ ଗଣିଆ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଦଶପଲ୍ଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୮ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ  ଓ ବଜାରର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାନରେ ବିଜୁଳି ଖୁଣ୍ଟକୁ ଉଠାଯାଇ ନାହିଁ। ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଚଳାଚଳରେ ସମସ୍ୟା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି କର୍ମୀ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି କର୍ମୀ

ମହାକାଳପଡା,୧୪।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ନାଞ୍ଜୁରା ପଞ୍ଚାୟତର ଏକ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ଚାଲିଥିବା ନେଇ ସୋମବାର ବିଡିଓଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଜମ୍ବୁ-ମାର୍ଶାଘାଇ କେନାଲରେ କଟିକୀ ଦଳ ଭର୍ତ୍ତି: ୫ଶହ ଏକର ଜମିରେ ପହଞ୍ଚୁନି ପାଣି

ଜମ୍ବୁ-ମାର୍ଶାଘାଇ କେନାଲରେ କଟିକୀ ଦଳ ଭର୍ତ୍ତି: ୫ଶହ ଏକର ଜମିରେ ପହଞ୍ଚୁନି ପାଣି

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୪।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜମ୍ବୁ-ମାର୍ଶାଘାଇ କେନାଲରେ ମାର୍ଶାଘାଇ ଠାରୁ ବାଲଣା ପୋଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୭ କିଲୋମିଟର କଟିକୀ ଦଳଭର୍ତ୍ତି ହୋଇରହିଛି। ଫଳରେ ମାର୍ଶାଘାଇ ଲକ୍‌ ଠାରୁ ବାଲଣା ପୋଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନାଲ କୂଳିଆ ଚାଷଜମିକୁ ପାଣି ପହଞ୍ଚତ୍ବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ଏକର ଚାଷ ଜମିକୁ ପାଣି ପହଞ୍ଚତ୍ପାରୁନି।

ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ବୈଠକ

ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ବୈଠକ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୪।୮: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅଧୀନ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ କମିଟିର ବୈଠକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଏଡିଏମ୍‌ ବସନ୍ତ କୁମାର ରାଉତଙ୍କୁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଜମି ଅବରୋଧ ଅଭିଯୋଗରେ ତହସିଲ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଅନଶନ

ରାଜନଗର, ୧୪।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜମି ଓ ପୋଖରୀ ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ହାତୀନା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପେଣ୍ଠ ଗଁାର ଶରତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ସୋମବାର ରାଜନଗର ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ  ଧାରଣା ଦେଇଥଲେ।

ଜିଲା ଅମଲା ସଂଘ ବୈଠକ

ଜିଲା ଅମଲା ସଂଘ ବୈଠକ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୧୪।୮: ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟସ୍ଥିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଅମଲା ସଂଘ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଶାଖାର ଏକ ବୈଠକ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପାଇପ୍‌ରୁ ବାହାରୁଛି ଦୂଷିତ ପାଣି, ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ପାଇପ୍‌ରୁ ବାହାରୁଛି ଦୂଷିତ ପାଣି, ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୧୪।୮(ନି.ପ୍ର)- ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୪ କୋଟି ୫୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୨୦୧୧ରେ ଯୋକଡିଆ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶିଳାନ୍ୟାସର ୭ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

କାଠ ଶିଳ୍ପ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିଙ୍କୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

କାଠ ଶିଳ୍ପ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିଙ୍କୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୪।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁର କାଠ ଶିଳ୍ପ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ୧୨ କର୍ମଚାରୀ ୨ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଯାଜପୁର କାଠ ଶିଳ୍ପ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗତ ମେରୁ ୧୨ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି।

ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ନ ଖାଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ନ ଖାଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ରନତ୍ଗିରି,୧୪।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବାଲିବିଲ ଗ୍ରାମର ବାଲିବିଲ ନୋଡାଲ ସ୍କୁଲରେ ଚାଉଳ ନ ଥିବାରୁ ସୋମବାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍କୁଲରେ ମୋଟ ୭ ଶ୍ରେଣୀରେ ୨୩୯ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି।

Model This Week

ଯସ୍ମିନ୍