ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ତଦନ୍ତକୁ କରାଯାଉଛି ବାଟବଣା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୯।୨

ଯାଜପୁର ଜିଲା ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଦୁର୍ନୀତି ସୀମା ଲଂଘିଛି । କେତେକ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ ଲକ୍ଷପତି ଓ କୋଟିପତିମାନେ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ, ମୋ କୁଡ଼ିଆ ଓ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ହାତେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବାପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଦୁର୍ନୀତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବାରୁ ଏହା ବାଟବଣା ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ଗାଇଡ ଲାଇନକୁ ଊଲଙ୍ଘନ କରି କୋଟିପତି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭରୁ ନିଜ ଦୋଷକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡ଼ାଇବାକୁ ଯାଇ ବିଚିତ୍ର ଢଙ୍ଗରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କଲ୍ୟାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବିରେନ ଦାସଙ୍କ ପନତ୍ୀ ସୀମା ଦାସଙ୍କୁ ଗତ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଗାଇଡ ଲାଇନ ଊଲଙ୍ଘନ କରି ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସୀମାଙ୍କ ପରିବାର ମାଲିକାନାରେ ରୁଦ୍ରପୁର ମୌଜାରେ ଏକ ଅଟ୍ଟାଳିକା ସହ ଏବେ ଏକ ୩ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ନିର୍ମାଣଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏଭଳି କୋଟିପତି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ କିପରି ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଦେଲା ତାହାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେବେ ଏସମ୍ପର୍କରେ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଭିଏଲଡବ୍ଲ୍ୟୁ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ତଦନ୍ତ ସମୟରେ ଭିଏଲ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ସୀମା ଦାସଙ୍କ କୋଠାଘରକୁ ନ ଯାଇ ତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ବାସଭବନକୁ ଦେଖି ଫଟୋ ଉଠାଇ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସୀମା ଦାସଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବିରେନ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଘର କଲ୍ୟାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ସମଲପୁର ଗ୍ରାମରେ। ୧୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କଲ୍ୟାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ରୁଦ୍ରପୁର ମୌଜାରେ ୨ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଅଟ୍ଟାଳିକା ନିର୍ମାଣ କରି ସେଠାରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ନିଜ ଦୋଷକୁ ଘୋଡ଼ାଇବାକୁ ସୀମା ଦାସଙ୍କ ପୁରୁଣା ଘରକୁ ଯାଇ ତଦନ୍ତ କରିଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିଛି। ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଏହା ଏକ ଉଦାହରଣ ମାତ୍ର। ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ଘଣ୍ଟିଆଳ, କପିଳା ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତରେ ହଜାର ହଜାର ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, କାର ଓ ବାଇକ ରଖିଥିବା ହିତାଧିକାରୀ, ୨୦ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜମିର ମାଲିକ, ଠିକାଦାର, ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତି ବଳରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବାସଗୃହ ନ ମିଳି ଧନୀ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବାରୁ ସରକାରଙ୍କ ବାସ୍ତବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏଠାରେ ଦିଶାହୀନ ହୋଇପଡିଛି। ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଭିଏଲ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦେବାଶିଷ ମହାରଣାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଚାଳ ଘରକୁ ଦେଖି ବିଜୁ ପକ୍କାଘର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଆମର କିଛି ଦୋଷ ନାହିଁ ବୋଲି ଭିଏଲଡବ୍ଲ୍ୟୁ ମହାରଣା କହିଛନ୍ତି। ଏସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବ୍ରଜଗୋପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ଯଦି ତଦନ୍ତରେ ସେଭଳି ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବ ତେବେ ସେ ନିଜ ଯାଇ ତଦନ୍ତ କରିବେ। ଆଉ ପ୍ରକୃତରେ ଯଦି ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବ ତେବେ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିଜେଡିର ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ସମୂହ ଦୀପଦାନରେ ୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ସାମିଲ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୪।୫- ବିଜେଡିର ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନକୁ ଜିଲା ବିଜେଡି ଗୁରୁବାର ଜୋରଦାର ଢଙ୍ଗରେ ସ୍ବାଗତ କରିଛି ।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଯାନବାହାନ ଯାଞ୍ଚ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଯାଜପୁର ଏସପିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବଡଚଣା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ରାତି ୧୦ଟାରୁ ଭୋର ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକ ନିକଟରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଗାଡି ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ : ୨ ଗିରଫ, ୪ ଫେରାର

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଧବାର ରାତିରେ ୫ ନଂ (କ)ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ କରିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ଓ ଅନ୍ୟ ୪ ଜଣ ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି ।

୨୫ରେ ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଉଦ୍‌ଯାପନ

କୁଜଙ୍ଗ,୨୪।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନୟାଗଡ ଅଫିସ,୨୪।୫-ନୟାଗଡ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବେଗୁନିଆପାଟଣା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତ ଛାତ୍ର ଜଣକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ରବିନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ପୁଅ କାହ୍ନୁଚରଣ (୧୪) । ସେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିଲେ । ଗୁରୁବାର ସକାଳେ କାହ୍‌ୁ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପୋଖରୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଗୋଡ ଖସିଯିବାରୁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ । ଗ୍ରାମବାସୀ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ମାର୍ଶାଘାଇ ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ମଣ୍ଡିରେ ୫୭ କୁଇଣ୍ଟାଇ ମୁଗ କିଣାଗଲା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୪।୫(ଡିଏନଏ)-ମାର୍ଶାଘାଇ ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ମଣ୍ଡିରେ ବୁଧବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୮ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ୫୭ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମୁଗ କ୍ରୟ କରାଯାଇଛି ।

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇକୁ ରାଜସ୍ବ ସବ୍‌ ଡିଭିଜନ ମାନ୍ୟତା ଦାବି

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୨୪।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇକୁ ରାଜସ୍ବ ସବ୍‌ ଡିଭିଜନ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ରାଜନଗର ଜନସାଧାରଣ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଦାବି କରି ଆସୁଛନ୍ତି ।

ଅଖିଳ ଓଡିଶା ବେସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ସମ୍ମିଳନୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୪।୫-ଅଖିଳ ଓଡିଶା ବେସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ଓ ଅଣଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ଆଞ୍ଚଳିକ ସମ୍ମିଳନୀ ସହରର ଇଛାପୁରସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉ ଯାତ୍ରୀନିବାସ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଜେଲ ଅନ୍ତେବାସିନୀ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଆଇନ ସହାୟତା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୪।୫-ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ବାରିମୂଳସ୍ଥ ସବ୍‌ଜେଲ ପରିସରରେ ଗତ ୧୭ ତାରିଖରୁ ୧୦ ଦିନିଆ ଜେଲ ଅନ୍ତେବାସିନୀ ଓ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ଆଇନ ସହାୟତା ଶିବିର ଚାଲୁ ରହିଛି ।

ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର

ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର

ମାର୍ଶାାଘାଇ,୨୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡ଼ପାଳଗଡ଼ା ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପାରାଦୀପ-ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବଡ଼ପାଳଗଡ଼ା ନିକଟରେ ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଠିକା କମ୍ପାନୀର ଏକ ହାଇଓ୍ବା ଗାଡ଼ି ଖରାପ ହୋଇ ରାସ୍ତାଉପରେ ଥୁଆ ହୋଇଥିଲା।

ପାଣି ପାଇଁ ମହାନଦୀରେ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିଲେ ଲୋକେ

ପାଣି ପାଇଁ ମହାନଦୀରେ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିଲେ ଲୋକେ

ରଘୁନାଥପୁର, ୨୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ଅନ୍ୟାୟ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଚିରସ୍ରୋତା ମହାନଦୀର ଜଳପ୍ରବାହକୁ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୨୨ଟି ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ କରି ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ତଳମୁଣ୍ଡରେ ପାଣିଟୋପାଏ ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବାର ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି।

ଡାକସେବକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ଅବ୍ୟାହତ

ଡାକସେବକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ଅବ୍ୟାହତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୪।୫: ଯାଜପୁର ଜିଲା ଯାଜପୁରରୋଡ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ଡାକଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଗୁରୁବାର ଡାକସେବକଙ୍କର ଧାରଣା ଚାଲିଛି। ଅଖିଳ ଭାରତ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକସେବା ସଂଘ ଓ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକସେବକ ସଂଘଙ୍କ ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ ଗତ ୨୨ ତାରିଖରୁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି।