ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ତଦନ୍ତକୁ କରାଯାଉଛି ବାଟବଣା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୯।୨ ଯାଜପୁର ଜିଲା ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଦୁର୍ନୀତି ସୀମା ଲଂଘିଛି । କେତେକ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ ଲକ୍ଷପତି ଓ କୋଟିପତିମାନେ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ, ମୋ କୁଡ଼ିଆ ଓ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ହାତେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବାପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଦୁର୍ନୀତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବାରୁ ଏହା ବାଟବଣା ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ଗାଇଡ ଲାଇନକୁ ଊଲଙ୍ଘନ କରି କୋଟିପତି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭରୁ ନିଜ ଦୋଷକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡ଼ାଇବାକୁ ଯାଇ ବିଚିତ୍ର ଢଙ୍ଗରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କଲ୍ୟାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବିରେନ ଦାସଙ୍କ ପନତ୍ୀ ସୀମା ଦାସଙ୍କୁ ଗତ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଗାଇଡ ଲାଇନ ଊଲଙ୍ଘନ କରି ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସୀମାଙ୍କ ପରିବାର ମାଲିକାନାରେ ରୁଦ୍ରପୁର ମୌଜାରେ ଏକ ଅଟ୍ଟାଳିକା ସହ ଏବେ ଏକ ୩ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ନିର୍ମାଣଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏଭଳି କୋଟିପତି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ କିପରି ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଦେଲା ତାହାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେବେ ଏସମ୍ପର୍କରେ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଭିଏଲଡବ୍ଲ୍ୟୁ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ତଦନ୍ତ ସମୟରେ ଭିଏଲ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ସୀମା ଦାସଙ୍କ କୋଠାଘରକୁ ନ ଯାଇ ତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ବାସଭବନକୁ ଦେଖି ଫଟୋ ଉଠାଇ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସୀମା ଦାସଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବିରେନ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଘର କଲ୍ୟାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ସମଲପୁର ଗ୍ରାମରେ। ୧୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କଲ୍ୟାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ରୁଦ୍ରପୁର ମୌଜାରେ ୨ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଅଟ୍ଟାଳିକା ନିର୍ମାଣ କରି ସେଠାରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ନିଜ ଦୋଷକୁ ଘୋଡ଼ାଇବାକୁ ସୀମା ଦାସଙ୍କ ପୁରୁଣା ଘରକୁ ଯାଇ ତଦନ୍ତ କରିଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିଛି। ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଏହା ଏକ ଉଦାହରଣ ମାତ୍ର। ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ଘଣ୍ଟିଆଳ, କପିଳା ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତରେ ହଜାର ହଜାର ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, କାର ଓ ବାଇକ ରଖିଥିବା ହିତାଧିକାରୀ, ୨୦ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜମିର ମାଲିକ, ଠିକାଦାର, ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତି ବଳରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବାସଗୃହ ନ ମିଳି ଧନୀ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବାରୁ ସରକାରଙ୍କ ବାସ୍ତବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏଠାରେ ଦିଶାହୀନ ହୋଇପଡିଛି। ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଭିଏଲ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦେବାଶିଷ ମହାରଣାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଚାଳ ଘରକୁ ଦେଖି ବିଜୁ ପକ୍କାଘର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଆମର କିଛି ଦୋଷ ନାହିଁ ବୋଲି ଭିଏଲଡବ୍ଲ୍ୟୁ ମହାରଣା କହିଛନ୍ତି। ଏସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବ୍ରଜଗୋପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ଯଦି ତଦନ୍ତରେ ସେଭଳି ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବ ତେବେ ସେ ନିଜ ଯାଇ ତଦନ୍ତ କରିବେ। ଆଉ ପ୍ରକୃତରେ ଯଦି ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବ ତେବେ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି ଖାନନଗର ପୋଲ

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି ଖାନନଗର ପୋଲ

ଡେରାବିଶ,୨୦।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଂଚଳର ହୁରାସାହି-ଯଅଁରାବାରିମୂଳ ରାସ୍ତାର ଖାନନଗର ପୋଲଟି ମରାତି ଅଭାବରୁ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିରହିଛି। 

ଜାଗୁଳାଇ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଜାଗୁଳାଇ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୦ା୮: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଚକ୍ରୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ତରାପୁରସ୍ଥିତ ଜାଗୁଳାଇ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଗୌରାଙ୍ଗ ଚରଣ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୦ା୮- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଭାରତରତ୍ନ ଭୂତପୂର୍ବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୭୪ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା ମାମଲାରେ: ୨ ଗିରଫ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା ମାମଲାରେ: ୨ ଗିରଫ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୦ା୮- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଥାନା ଆଳିପିଙ୍ଗଳ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଗତ ୧୮ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା ହୋଇଥିଲା।

ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର: ୩୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି

ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର: ୩୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି

ମହାକାଳପଡା,୨୦ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନୟାଗଡ ଅଫିସ,୨୦।୮-  ନୟାଗଡ ଜିଲା ଇଟାମାଟି ତନ୍ତିସାହିଠାରେ ସୋମବାର ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ କୁନ୍ତଳା ବେଉଁରା (୭୫)। 

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ଓଡଗାଁ,୨୦।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଓଡଗାଁ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିର ଜାରିଙ୍ଗଠାରେ ସୋମବାର ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ଉତ୍ସବ

ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ଉତ୍ସବ

ନିରାକାରପୁର,୨୦ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟସ୍ଥ  ଗଡଶାରଦ ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ନିଲିମା ମତଗଜସିଂହ ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନମ୍ବର ରଖିଥିବା 

ଶେଷ ସୋମବାର ପାଇଁ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଶେଷ ସୋମବାର ପାଇଁ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଗଣିଆ,୨୦।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଶେଷ ସୋମବାରରେ କାଉଡିଆଙ୍କ ଜଳଲାଗି ପାଇଁ ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ପ୍ରମୁଖ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି।  ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଆଗମନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାରିକେଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

୨ ରାଜପଥ ଲୁଟେରା ଗିରଫ : ବାଇକ୍‌, ଟଙ୍କା, ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ଜବତ

୨ ରାଜପଥ ଲୁଟେରା ଗିରଫ : ବାଇକ୍‌, ଟଙ୍କା, ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ଜବତ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୦।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ରାଜପଥରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଆସୁଥିବା ୨ଜଣ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ରବିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନା କଉଡା ଗ୍ରାମର ବିଜୁ ନାୟକ ଓ ହରିଡାବାଡି ଗ୍ରାମର କିଶୋର ସାହୁ।

ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଶାଳା

ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଶାଳା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ/ଓଡ଼ଗାଁ (ସ୍ବ.ପ୍ର.),୨୦।୮- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ କୁରାଳସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ରବିବାର ଏକ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରର ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ନିରନ୍ତର ସାମଗ୍ରୀକ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

୩ ଘଣ୍ଟା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ରେ ଫସିରହିଲା ଟ୍ରକ୍‌

୩ ଘଣ୍ଟା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ରେ ଫସିରହିଲା ଟ୍ରକ୍‌

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୦ା୮- ନୟାଗଡ଼ ସହରର ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଛକଠାରେ ରବିବାର ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ୩ଘଣ୍ଟା କାଳ ଫସି ରହିଥିଲା।  ଟ୍ରକ୍‌ଟିର ପତା ଭାଙ୍ଗିଯିବାରୁ ଏହିଭଳି ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ସକାଳ ୯ଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଯାନବାହନ ୟାତାୟାତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା।