ରାଜ୍ୟ |

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁରୁ ଥାନାପୋଡ଼ି

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁରୁ ଥାନାପୋଡ଼ି

ସମ୍ବଲପୁର,୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନାରେ ଅଟକ ଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ବ୍ୟାପକ ଜଳାପୋଡ଼ା ଓ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି। ଥାନାର କାଗଜପତ୍ର, କମ୍ପ୍ୟୁଟର, କାଚ ଆଲମିରା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରି ସେଥିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିଆଁ ଚାରିଆଡ଼େ ବ୍ୟାପିବା ପରେ ସବୁକିଛି ଭସ୍ମୀଭୂତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜବତ ହୋଇ ଥାନା ପରିସରରେ ଥିବା ୮ ଚାରିଚକିଆ ଗାଡ଼ି, ୯ ବାଇକ୍‌ ଓ ୨ଟି ସାଇକେଲ ସହ ପୋଲିସର ଗୋଟିଏ ବାଇକକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଢ଼ାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଣାୟତ୍ତ ସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ଜନତାଙ୍କ ସହ ପୋଲିସ ମୁହଁାମୁହିଁ ହୋଇଛି । ପୋଲିସ-ଜନତା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧରେ ୨ ଏସ୍‌ଡିପିଓଙ୍କ ସମେତ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ୬ ଖବରଦାତା ଓ କେତେଜଣ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଆଇଆଇସିଙ୍କ ସମେତ ୩ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆର.ପି. ଶର୍ମାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଏଚ୍‌ଆରପିସି (ହ୍ୟୁମ୍ୟାନ ରାଇଟ୍ସ ପ୍ରୋଟେକ୍‌ଶନ ସେଲ୍‌) ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସମ୍ବଲପୁରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ସହାୟତା ରାଶି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗିରହିଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ପରିବାର ଲୋକେ ଏହାକୁ ଏକ ସୁନିୟୋଜିତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଭାବେ ଅଭିହିତ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।
ଦୁଇଦିନ ତଳେ ପୋଲିସ ଭାଲୁପାଲି ଗ୍ରାମର ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ଅବିନାଶ ମୁଣ୍ଡା ଓ ଅନ୍ୟ ୧୦ଜଣଙ୍କୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ଆଣି ଜେରା କରିଥିଲା। ଏହାସହ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପାଖରୁ କିଛି ନଗଦ ଟଙ୍କା, ମୋବାଇଲ ଫୋନ, ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଓ ଅନ୍ୟ ଚୋରି ସାମଗ୍ରୀ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଥିଲା। ଗୁରୁବାର ରାତି ୧୧ଟାରେ ଥାନା ପରିସରରୁ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ କାମ ସାରି ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଥାନାରେ ଜଣେ ମହିଳା ସେଣ୍ଟ୍ରି ଓ ଜଣେ କନଷ୍ଟେବଳ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଅବିନାଶ ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଜିଲା ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅବିନାଶଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅଣାଯାଇଥିବାବେଳେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ରାତିରେ ସଦର ତହସିଲଦାର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅବିନାଶଙ୍କ ମା’ ଏସରାନୀ ମୁଣ୍ଡା ଓ ମାମୁଁ ମୋହନ ମୁଣ୍ଡା ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଦେଖିଥିଲେ। ବୁର୍ଲାରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଥିଲା।
ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୮ଟାରେ ଏହି ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ଥାନା ପରିସରରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏସ୍‌ପି ସଞ୍ଜୀବ ଅରୋରା, ହୀରାକୁଦ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଅବକାଶ ରାଉତରାୟ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ହୀରାକୁଦ ପୋଲିସକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଏସ୍‌ଡିପିଓଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଯାଇଥିଲା। ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଏସ୍‌ଡିପିଓ ମିହିର ପଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏସ୍‌ପି ଅରୋରାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଠେଲାପେଲା କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ସେମାନେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଜନତାଙ୍କ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଦେଖୁଦେଖୁ ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ଯୁବକ ଥାନା ପରିସରକୁ ଆସି ଅକ୍ତିଆର କରିନେଇଥିଲେ। ଭୟରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀ ଥାନା ପରିସରକୁ ପଶି ଯାଇଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଥିବା ଖବରଦାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତି ନ ଥିଲେ। ପରେ ଲୋକେ ଥାନା ପରିସରରେ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ବାହାର ପଟୁ ତୁହାକୁ ତୁହା ଟେକାପଥର ମାଡ଼ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ପରିସରରେ ଲୁଚି ହୋଇରହିଥିଲେ। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଅଇଁଠାପାଲି ଛକ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିବା ଫଳରେ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ଯାନବାହନ ଅଟକ ରହିଥିଲା। ପରେ କୌଶଳକ୍ରମେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ସମେତ ପୋଲିସ, ଖବରଦାତା ବାହାରି ପଡିଥିଲେ। ହେଲେ ଲୋକମାନେ ପୋଲିସକୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ଟେକାପଥର ମାଡ଼ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ୧ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଆସୁଥିବାବେଳେ ଲୋକେ ପୁଣି ପଥର ମାରି ଅଇଁଠାପାଲି ତଳି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଉଡ଼ାଇ ନେଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ପ୍ରାଣବିକଳରେ ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଇ ସେଠାରୁ ପଳାଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା, ଏସ୍‌ପି ସଞ୍ଜୀବ ଅରୋରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ଫୋର୍ସ ଲୁହବୁହା ଗ୍ୟାସ ନେଇ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ସହ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଥିଲେ। ସେମାନେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ୨ଟି ଗାଡି ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଥାନା ଆଗକୁ ମୁହଁାଉଥିବାବେଳେ ଲୋକେ ପୁଣି ଟେକା ମାରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଲୁହବୁହା ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର କରିବାରୁ ଲୋକେ ପଳାୟନ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୨ କି.ମି. ଦୂର ଭାଲୁପାଲି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଡାଇଥିଲା। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଆଇଜି ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ନାଥ ପହଞ୍ଚତ୍ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ପୋଲିସର ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଫେଲ ମାରିଥିବା ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ପୋଲିସ ଚାହିଁଥିଲେ ଏତେବଡ଼ ଅଘଟଣକୁ ଏଡ଼ାଇପାରିଥାନ୍ତା। ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ନେଇଥିଲା। ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଅଧିକ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲେ ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ, ଆଦିବାସୀ ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ସହାୟତା ରାଶି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ରେଡ୍‌କ୍ରସ୍‌ ପାଣ୍ଠିରୁ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି। ଅବିନାଶଙ୍କ ମା’ ଏସରାନୀ କହିଛନ୍ତି, ପୁଅର କିଛି ଦୋଷ ନାହିଁ। ସେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିନାହିଁ। ପୋଲିସ ତାକୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛି। ଦୋଷୀ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ରାଜ୍ୟ |

ଆଖି ବୁଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଦନ୍ତା

ଆଖି ବୁଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଦନ୍ତା

ଝାରସଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୨।୫: ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା କୋଲାବିରା ରେଞ୍ଜ୍‌ର ସୁନାମାଲ ଜଙ୍ଗଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ଦନ୍ତା ହାତୀର ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଗତ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଜିଲାରେ ହାତୀମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗୁରୁତର ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗୁରୁତର ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୨।୫: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବିଜୟନଗର ପଞ୍ଚାୟତର ସାହାବାନିପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଜଗବନ୍ଧୁ ସାମଲ(୮୨)।

ବର୍ଷକରେ ୫ଶହ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର

ବର୍ଷକରେ ୫ଶହ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୨।୫: ନଗଡ଼ାକୁ କେହି ଭୁଲିପାରିନାହାନ୍ତି। ଭୁଲିପାରିନାହାନ୍ତି ଅପପୁଷ୍ଟିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କ ହୃଦୟବିଦାରକ ଫଟୋଚିତ୍ରକୁ। ପେଟଫୁଲା ଏବଂ ଗୋଡ଼ ସରୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ କ୍ରନ୍ଦନରତ ଫଟୋ ସାରା ଦେଶକୁ ନଗଡ଼ା ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ସ୍ବାଧୀନତାର ସାତ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ନ ପାଇ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଭ୍ୟ ସମାଜ ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାର ବିଷୟ ବୋଲି ସେହି ସମୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଥ୍ରୀ ‘ଡି’ ମନ୍ତ୍ର

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଥ୍ରୀ ‘ଡି’ ମନ୍ତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜେଡି ସରକାରର ୪ର୍ଥ ପାଳିର ୪ର୍ଥ ବର୍ଷ ପୂରିଯାଇଛି। ଗତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବିଜେଡି ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି କେତେ ପାଳନ କରିଛି ଓ କେତେ ଅଧା ରହିଯାଇଛି ସେ ନେଇ ସୋମବାର ସଚିବାଳୟଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ହୋଇଥିଲା ମାନସମନ୍ଥନ।

କଟକ ସଦରରେ ପୁଣି ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଯୁଗ ଗୁରୁତର

କଟକ ସଦରରେ ପୁଣି ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଯୁଗ ଗୁରୁତର

କଟକ ଅଫିସ,୨୨।୫: କଟକ ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ଶୁଭିଛି ପୋଲିସ ଗୁଳିର ଶବ୍ଦ। ଏହି ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଯୁଗ ଓରଫ ବାସିର ଖାଁ। ତାଙ୍କୁ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ପୁରୀରୁ ରାଜସ୍ଥାନ ଚାଲାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ପୁରୀରୁ ରାଜସ୍ଥାନ ଚାଲାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୫ ପୁରୀରୁ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଗତ ୫ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୀ ସହର ସମେତ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ଜଣ ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କେବଳ ବାସେଳିସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ପାର୍ବତୀପୁର ଅଞ୍ଚଳରୁ ଗତ କିଛିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୭ ଜଣ ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଜଣାପଡିଛି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ: ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ: ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଏଥର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବିରମିତ୍ରପୁର ପୌରପାଳିକା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଏବଗା ରୋଡ଼ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଜଲଙ୍ଗବିରା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୟୁପି ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ରାମଲାଲ ତନ୍ତିଙ୍କ ଘରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ୬ଟାରୁ ରାଉରକେଲ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରହିଛି।

ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ

ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ

ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଗୋପ-ବାଲିଘାଇ ରାସ୍ତା ଓ ଗୋପ-ଚାରିଛକ ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଦୁଇଗୋଟି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯିବା ସହ ମାପ ଓଜନ ସମ୍ପର୍କରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, କିଛିଦିନ ଧରି ଗୋପ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା କେତେକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ମାପ ଓଜନରେ ଠକେଇ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ନେଇ ପୁରୀ ଜିଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଥିଲା। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସୋମବାର ଜିଲା ସହକାରୀ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ପ୍ରଥମେ ଗଣେଶ୍ୱର ନିକଟରେ ଥିବା ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଓ ଜମରା ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ।

ଧନ ଦେଇପାରିବିନି, ଜିଇଥିବା ଯାଏ ସେବା ଦେଉଥିବି

ଧନ ଦେଇପାରିବିନି, ଜିଇଥିବା ଯାଏ ସେବା ଦେଉଥିବି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨ା୫ପାଠ ନ ପଢ଼ି ବି ସେ ଶିକ୍ଷିତ, ସଚେତନ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ନ ହୋଇ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା। ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ନ ଥିଲେ ବି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ପାଇଛନ୍ତି ଦକ୍ଷ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧି ପୁରସ୍କାର। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ଆଦର୍ଶ ଓ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଭୁବନ ବ୍ଲକ ବାରୁଆଁ(ବି) ପଞ୍ଚାୟତ ମାଳୁଆଗୋଡା ଗ୍ରାମର ନୟନା ପାତ୍ର(୫୦)। ମହିଳା ସଶକ୍ତୀକରଣର ସୁଫଳ କ’ଣ ତାହା ତାଙ୍କଠାରୁ ପାଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ। ମାନବ ସେବାକୁ ବ୍ରତ କରିଥିବା ନୟନା ଗ୍ରାମର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗ୍ରାମର ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଜାଡିବା, ନିଃସହାୟଙ୍କ ସେବା କରିବା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ପ୍ରଧାନ କର୍ମ ପାଲଟିଯାଇଛି। ମାଳୁଆଗୋଡା ଗ୍ରାମର ନୟନ ନୟନା କୁହନ୍ତି, କାହାକୁ ଧନ ସିନା ଦେଇପାରିବିନି, ହେଲେ ଜିଇଁଥିବା ଯାଏ ସେବା ଦେଉଥିବି।

ଥଇଥାନ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଛେଦ

ଥଇଥାନ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଛେଦ

ବଇଣ୍ଡା, ୨୨ା୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)ଆଠମଲ୍ଲିକ ଉପଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟିକ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ବଇଣ୍ଡା ଛକରୁ ଘରଦ୍ୱାର, ଦୋକାନ ବଜାର ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି। ୫୫ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୪ ଲେନ୍‌ କରାଯିବାକୁ ଏହି ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ତଥା ସେମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରା ନ ଯାଇଥିବା ନେଇ ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିଯୋଗୁ ଛକରେ ଦୋକାନ କରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୩ ଶହ ବ୍ୟବସାୟୀ ରୋଜଗାର ହରାଇ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଠିକାସଂସ୍ଥା ଓ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ଏନ୍‌ଜେନ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଜୁଲମ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପରଜଙ୍ଗ,୨୨ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)ପାନୀଳ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ କୁମୁସି ଗ୍ରାମର ବିଭିନ୍ନ ସାହି ବାସିନ୍ଦା ସୋମବାର ଭାଲୁମୁଣ୍ଡା-ଆଲୁଅଝରଣ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। କୁମୁସି ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜିତନଗର, ଦୁର୍ଗାପୁର, ଦେଶିରଗଡ଼ି ସାହିର ଲୋକମାନେ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସାହିର ମହିଳାମାନେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଗରା, ମାଠିଆ ରଖି ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ।

ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ବଅଁରପାଳ, ୨୨ା୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ବଅଁରପାଳଠାରେ ଥିବା ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍‌ପିଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସୋମବାର ନାଲ୍‌କୋ ଠିକାମଜ୍‌ଦୁର ସଂଘ ତରଫରୁ ଘେରାଉ କରାଯାଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଡମ୍ବରୁଧର ବେହେରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବହୁ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏହି ଘେରାଉ କରିଥିଲେ।